Jump to content

Xperia Χ10 mini : Εγκατάσταση 2.2 froyo MiniCM6 1.0.2 (updated 13/6/11)


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο οσο ξερω μιας κ εχω την αναβαθμιση 2 launchers εχεις:τον launcher pro ή τον adw.Επιλεγεις εναν απο αυτους κ μονο.

Το ότι η beta 2 έχει προεγκατεστημένους αυτους τους 2 launchers δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλον launcher. Μπορείς αν θες να σβήσεις και τους δύο αυτούς launchers και να χρησιμοποιήσεις όποιον άλλο θες αρκει να είναι συμβατός. Π.χ. εγώ χρησιμοποιώ σε όλες τις εκδόσεις τον LiveHome και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Αυτό που ρώτησε ο φίλος Stelios_97 είναι αν μπορεί κάποιος να βγάλει τον μαμά Launcher της SE για την beta. Μέχρι στιγμής δεν νομίζω να έχει βγει πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 820
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω βάλει την beta2 εδω και 2 μερες και παραθετω τι παρατηρησα...

 

1) Μετα απο κάθε φόρτιση κάνω reboot και πέφτει η στάθμη της μπαταρίας στο 30% περίπου...

μπορει να περασει η ωρα και να ανέβει μετα αλλά δεν ειναι και πολύ φυσιολογικό...

2) Μια φορα μου κόλλησε η οθόνη και δεν μπορουσα να πατήσω μια εφαρμογη παρα μονο να κανω scroll... ( αυτό διορθώθηκε με reboot)

3) και μια φορά εκλεισε μόνο του εκεί που χάζευα το menu....

Έχει κανεις ιδέα τι μπορώ να κάνω??? ειδικά για το θέμα της μπαταρίας?

 

EDIT: Για να γυρίσω στην beta1 τι κάνω?

Edited by Sanctuary
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω βαλει κ εγω την beta2 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Ομως εχω μια απορια, πως μπορω να χρησιμοποιησω το αππ2σδ που εχει η βετα2 μεσα? τι πρεπει να κανω? να κανω παρτισιονς στην καρτα μνημης? κ αν ναι σε τι μορφη το ενα φατ32 το αλλο τι πρεπει να το κανω? Σημειωτεον οτι δεν ειχα περασμενο το αππ2σδ στη 2.1 που ειχα... παιζει καποιο ρολο?
Link to comment
Share on other sites

Για το 1)

Φορτιση πλήρης - reboot - μέσω xrecovery wipe battery stats - reboot - φόρτιση πλήρης.

Για τα 2,3)

Λογικά οφείλεται σε root apps. Το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις custom ROMS για όλο το Xperia Family.

 

Όχι, δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις σε Beta1.

 

Εχω βάλει την beta2 εδω και 2 μερες και παραθετω τι παρατηρησα...

 

1) Μετα απο κάθε φόρτιση κάνω reboot και πέφτει η στάθμη της μπαταρίας στο 30% περίπου...

μπορει να περασει η ωρα και να ανέβει μετα αλλά δεν ειναι και πολύ φυσιολογικό...

2) Μια φορα μου κόλλησε η οθόνη και δεν μπορουσα να πατήσω μια εφαρμογη παρα μονο να κανω scroll... ( αυτό διορθώθηκε με reboot)

3) και μια φορά εκλεισε μόνο του εκεί που χάζευα το menu....

Έχει κανεις ιδέα τι μπορώ να κάνω??? ειδικά για το θέμα της μπαταρίας?

 

EDIT: Για να γυρίσω στην beta1 τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω βαλει κ εγω την beta2 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Ομως εχω μια απορια, πως μπορω να χρησιμοποιησω το αππ2σδ που εχει η βετα2 μεσα? τι πρεπει να κανω? να κανω παρτισιονς στην καρτα μνημης? κ αν ναι σε τι μορφη το ενα φατ32 το αλλο τι πρεπει να το κανω? Σημειωτεον οτι δεν ειχα περασμενο το αππ2σδ στη 2.1 που ειχα... παιζει καποιο ρολο?

Αν υπάρχει ext partition, εντοπίζεται αυτόματα και εφαρμόζεται το app2sd. Δεν υπάρχει κάτι extra που πρέπει να κάνεις πέρα από το partitioning.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ext partition, εντοπίζεται αυτόματα και εφαρμόζεται το app2sd. Δεν υπάρχει κάτι extra που πρέπει να κάνεις πέρα από το partitioning.

 

Αδερφε εχω εχτ2 παρτισιον απο το λινκ2σδ που ειχα στη 2,1 ομως εχω ενα προβλημα σ αυτο, κανω κανονικα μετακινηση των εφαρμογων στην καρτα μνημης αλλα μετα κρασαρουνε οταν τις τρεχω καποιες φορες και ειδικα μετα απο reboot και επισης περασα 5 - 6 εφαρμογες στην sd και μολις πηγα να περασω κ αλλες μου ελεγε οτι η μνημη ειναι πληρης ενω το a2sd ειναι 1,05gb και απ οτι μου δειχνει στο τιτανιουμ εχω ελευθερο 1gb αλλα ειναι κ εκ των πραγματων αδυνατο με 5 εφαρμογες να γεμισει 1gb. Μηπως φταιει οτι ειναι εχτ2 το παρτισιον και παιζει τπτ με αυτο; να το φορμαρω να το κανω εχτ3;

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε εχω εχτ2 παρτισιον απο το λινκ2σδ που ειχα στη 2,1 ομως εχω ενα προβλημα σ αυτο, κανω κανονικα μετακινηση των εφαρμογων στην καρτα μνημης αλλα μετα κρασαρουνε οταν τις τρεχω καποιες φορες και ειδικα μετα απο reboot και επισης περασα 5 - 6 εφαρμογες στην sd και μολις πηγα να περασω κ αλλες μου ελεγε οτι η μνημη ειναι πληρης ενω το a2sd ειναι 1,05gb και απ οτι μου δειχνει στο τιτανιουμ εχω ελευθερο 1gb αλλα ειναι κ εκ των πραγματων αδυνατο με 5 εφαρμογες να γεμισει 1gb. Μηπως φταιει οτι ειναι εχτ2 το παρτισιον και παιζει τπτ με αυτο; να το φορμαρω να το κανω εχτ3;

 

Φίλε μάλλον πας να βάλεις στην κάρτα εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν app2sd.Έχεις τσεκαρει αν οι εφαρμογές που πας να βάλεις το υποστηρίζουν?

 

 

Sent from my X10mini using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=984133 πως μπορώ να βάλω το θέμα έτσι όπως είναι όλο αυτό;αν κατεβάσω το αρχείο κ το κάνω εγκατάσταση αλλάζει μόνο η lock screen και κάτι άλλα...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μάλλον πας να βάλεις στην κάρτα εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν app2sd.Έχεις τσεκαρει αν οι εφαρμογές που πας να βάλεις το υποστηρίζουν?

 

 

Sent from my X10mini using Tapatalk

 

Πρωτον αδερφε πως μπορω να ξερω αν μια εφαρμογη υποστηριζει αππ2σδ?περασα διαφορες εφαρμογες... οχι εφαρμογες συστηματος... και οντως αυτο μπορει να ισχυει αλλα γιατι μου λεει οτι δεν εχω χωρο στην καρτα μνημης εφοσων ειναι σχεδον αδεια... αλλα δεν μου ειπες θα βοηθουσε η θα ελυνε κατι αν εφτιαχνα το δευτερο παρτισιον σε εχτ3?

Edited by G10rgos
Link to comment
Share on other sites

Έχω την beta 2 και έχω βρει καινούργιες εκδόσεις του root explorer και του titanium backup, πάω να της εγκαταστήσω και στο τέλος μου λέει ότι δεν έγινε εγκατάσταση?

Γιατί γίνεται αυτό είναι κλειδωμένες από την rom?

Πρέπει να της απεγκαταστησω και μετά να περάσω της καινούργιες?

Link to comment
Share on other sites

Για το 1)

Φορτιση πλήρης - reboot - μέσω xrecovery wipe battery stats - reboot - φόρτιση πλήρης.

Για τα 2,3)

Λογικά οφείλεται σε root apps. Το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις custom ROMS για όλο το Xperia Family.

 

Όχι, δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις σε Beta1.

 

 

To έκανα και απο πλήρη φόρτιση κατέβηκε στο 83% αλλά σίγουρα καλύτερα απο πριν που κατέβαινε ακόμα και στο 14%...

Αυτό πρέπει να το κάνω κάθε φορά που φορτίζω???

Link to comment
Share on other sites

To έκανα και απο πλήρη φόρτιση κατέβηκε στο 83% αλλά σίγουρα καλύτερα απο πριν που κατέβαινε ακόμα και στο 14%...

Αυτό πρέπει να το κάνω κάθε φορά που φορτίζω???

Οχι. Καντο κανα δυο φορες ακομα και θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον αδερφε πως μπορω να ξερω αν μια εφαρμογη υποστηριζει αππ2σδ?περασα διαφορες εφαρμογες... οχι εφαρμογες συστηματος... και οντως αυτο μπορει να ισχυει αλλα γιατι μου λεει οτι δεν εχω χωρο στην καρτα μνημης εφοσων ειναι σχεδον αδεια... αλλα δεν μου ειπες θα βοηθουσε η θα ελυνε κατι αν εφτιαχνα το δευτερο παρτισιον σε εχτ3?

Κατέβασε από το Market την εφαρμογή App 2 SD Free. Με αυτή την εφαρμογή βλέπεις κατευθείαν ποιες μπορούν να μεταφερθούν στην SD. Το μήνυμα για την μνήμη που λες μου το έβγαλε και εμένα όταν πήγα να περάσω στην SD εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν App2SD.

Tώρα για το αν με το ext3 θα κάνει διαφορά δεν το ξέρω αλλά δεν νομίζω πως παίζει ρόλο.

Βάλε την εφαρμογή που σου είπα και θα δεις. Μπορείς επίσης να ρυθμίσεις να γίνονται αυτόματα install οι (συμβατές με APP2SD) εφαρμογές που κατεβάζεις στην SD

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα και θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο συμβαινει και σε σας.

οταν παω να βαλω καποιον ηχο κλησης μου εμφανιζει ενα μηνυμα λεγοντασ ''μην αναμενομενη διακοπη android.process.media'' και δεν με αφηνει να κανω τιποτα γνωριζει καποιος κατι?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το Market την εφαρμογή App 2 SD Free. Με αυτή την εφαρμογή βλέπεις κατευθείαν ποιες μπορούν να μεταφερθούν στην SD. Το μήνυμα για την μνήμη που λες μου το έβγαλε και εμένα όταν πήγα να περάσω στην SD εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν App2SD.

Tώρα για το αν με το ext3 θα κάνει διαφορά δεν το ξέρω αλλά δεν νομίζω πως παίζει ρόλο.

Βάλε την εφαρμογή που σου είπα και θα δεις. Μπορείς επίσης να ρυθμίσεις να γίνονται αυτόματα install οι (συμβατές με APP2SD) εφαρμογές που κατεβάζεις στην SD

 

οκ αδερφε το εγκατεστησα θα το δουλεψω καποιες μερες και θα σου πω... αν και μεχρι στιγμης ολα καλα...

Edited by G10rgos
Link to comment
Share on other sites

Φορτιση πλήρης - reboot - μέσω xrecovery wipe battery stats - reboot - φόρτιση πλήρης.

 

καλημερα φιλε μου εκανα και εγω αυτο και ειδα την μπαταρια να κατεβαινει πολυ γρηγορα, την νυχτα χωρις κλησεις κλπ κλπ απο 80% επεσε στο 50%, τι γινετε???????? γνωριζουμε κατι? :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

επειδή είμαι λίγο ασχετούλης ...και τώρα αρχίζω να "παίζω" με το mini μου, που μπορώ να βρω το Root και Xrecovery ώστε να περάσω την froyo ?

 

ακυρο...

 

...νομίζω τα βρήκα....

 

ευχαριστώ

Edited by nipro13
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορώ να αλλάξω το γαλάζιο χρώμα που φαίνεται π.χ. η μπαταρία ή το σήμα μου γιατί μου την δίνει που δεν μπορώ να διαβάσω το ποσοστό της?

2) Κάπου εδω μέσα είχα διαβάσει οτι καλό είναι να κάνουμε reboot μετα απο κάθε φόρτιση έτσι ώστε να μαγαλώνει η διάρκεια της μπαταρίας.... ισχύει ακόμα?

3) Δευτερη μέρα -> φορτιση πλήρης (100%) - reboot - wipe battery stats - reboot (53%) στα καπάκια το ξαναφορτίζω ->

φορτιση πλήρης (100%) - reboot - wipe battery stats - reboot (82%) στα καπάκια το ξαναφορτίζω ->

φορτιση πλήρης (100%) - reboot - wipe battery stats - reboot (90%) πόσες φορές θα χρειαστεί για στρώσει? ή να σταματήσω να το κανω και θα στρώσει απο μόνο του??

4) Μπράβο στα παιδιά που έχουν κάνει όλη αυτή την δουλειά για να έχουμε εμεις να ασχολούμαστε!!!

 

EDIT!!!!

Edited by Sanctuary
Link to comment
Share on other sites

σε κατασταση αδρανειας η σταθμη της μπαταριας μετα απο 8 ωρες πεφτει κατα 50%, καποια λυση? δεν εχω καταβασει εφαρμογες κλπ κλπ που να δικαιολογουν αυτην την κατασταση απλα εκανα wipe battery stats που εχει αναφερει ο φιλος nobodyAtall και απο τοτε σαν τρελη παει η καταναλωση, τι κανουμε τωρα?????? :what:
Link to comment
Share on other sites

σε κατασταση αδρανειας η σταθμη της μπαταριας μετα απο 8 ωρες πεφτει κατα 50%, καποια λυση? δεν εχω καταβασει εφαρμογες κλπ κλπ που να δικαιολογουν αυτην την κατασταση απλα εκανα wipe battery stats που εχει αναφερει ο φιλος nobodyAtall και απο τοτε σαν τρελη παει η καταναλωση, τι κανουμε τωρα?????? :what:

Μηπως κάποιο app καταναλώνει την μπαταρία;

 

Αν όχι, κάνε charge -> wipe battery stats -> reboot μέχρι να φτάσεις στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κάποιο app καταναλώνει την μπαταρία;

 

Αν όχι, κάνε charge -> wipe battery stats -> reboot μέχρι να φτάσεις στο 100%

 

δηλ μπαινω xrecovery - advanced options - wipe battery stats και μετα reboot και φορτιση μεχρη 100%, αν λες αυτο το εχω κανει αλλα τα ιδια, να το κανω 2-3 φορες ????? οπως και να εχει σ ευχαριστω για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

δηλ μπαινω xrecovery - advanced options - wipe battery stats και μετα reboot και φορτιση μεχρη 100%, αν λες αυτο το εχω κανει αλλα τα ιδια, να το κανω 2-3 φορες ????? οπως και να εχει σ ευχαριστω για την απαντηση σου

Ναι κάντο μέχρι να στρώσει.

 

Έχει ένα θεματάκι το android με τα battery stats :S

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάντο μέχρι να στρώσει.

 

Έχει ένα θεματάκι το android με τα battery stats :S

 

Ok φιλε σ ευχαριστω.......... επισης ξεχανα να ρωτησω αν στην beta2 εχεις βαλει ξυπνητηρι διοτι δεν το βρισκω, κατεβασα απο το market ενα (alarm kloc) το οποιο αφου χτυπησει ας πουμε στην καθιερομενη ωρα μετα μπαινοντας στις ρυθμισεις - εφαρμογες - διαχειρηση εφαρμογων βλεπω οτι εξακολουθει να ειναι σε εκτελεση και το κανω διακοπη, ετσι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...