Jump to content

Xperia X8 : Custom roms (2.3.2 CM, 2.2.1 CM)


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Updated 06-May-2011

2.2.1 CM Floyo v0.20

Download : Floyo v0.20

Working : Everything!

Fixes : cummulative fixes up to 5th may 2011 (everything you need)

Very fast and generic-looking rom.

If you are updating X8 for your gf/friend/etc install this, they will be happy and won't bug you much..

if upgrading from older floyo or other cm6 rom, wipe cache(!), but u can keep old data partition.

update: latest google apps(market,maps,talk..), brightness fix, keymap fix.

 

Καλησπερίζω!

 

Είμαι απ' αυτούς που πρήζουν τους έμπειρους στα forums.

Έχω το X8 και θέλω να το κάνω ταχύτερο! Διάβασα πως με την παραπάνω έκδοση ΡΟΜ, φτιάχνει πολύ το πράγμα και σκοπεύω να την βάλω!

 

ΑΛΛΑ! Είμαι Noobas όσον αφορά το setup τέτοιων πραγμάτων. Είχα κάνει πριν κανα χρόνο το κόλπο σε ένα omnia 2, αλλά εκεί ήταν windows και άλλο πράμα (και δεν θυμάμαι και πολύ πολύ τι έκανα). Έχετε κάποιο βίντεο ή κάποιο ΑΚΡΑΙΑ επεξηγηματικό thread που να λέει βήμα βήμα πως θα κάνω την διαδικασία; Από ένα διαγώνιο κοίταγμα που έκανα στο forum δεν εντόπισα κάτι!

A, και το backup που αναφέραμε, με ποιο τρόπο το κάνουμε; Υπάρχει κάποιο σχετικό application στο android market?

Ευχαριστώ και συγγνώμη!

Edited by KaFFiR
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι δεν καταλαβες ακριβως??? Δοκιμασες να κανεις αυτα που λεω κ δεν μπορεσες?

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικες μερες εχω βαλει το λειτουργικο Floyo 0.20 (Android 2.2.1 - εκδοση kernel 2.6.29 Floyo by Racht)

Ολα λειτουργουν τελεια εκτος απο το wi-fi!

Δοκιμασα να συνδεθω σε ενα δικτυο και ενω μου ελεγε οτι συνδεθηκα και ειχε αναψει και η σχετικη ενδειξη στο πανω μερος δεν ειχα ιντερνετ και ηταν σαν να μην εχω συνδεθει. Εχει κανεις παρομοιο προβλημα? Μπορει να διορθωθει η ειναι bug του λειτουργικου?

Link to comment
Share on other sites

Updated 03-June-2011 :

2.2.9 CM Floyo v0.25

Download : http://pashkovsky.com/x8/roms/floyo-0.25.rar

Working : Everything.This rom is really fast and has no bugs (?)

Based on FroyoBread by doixanh (thanks!), probably my last Floyo release, for those who like CM6 with Sense theme.

 

Αυτήν έχω και τρέχει "νερό"! :D

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη floyo 0.25!!!!

Αλλά επειδή ήθελα τις εφαρμογές που είχα έκανα από το recovery reboot τη data που είχα και οι εφαρμογές επανήλθαν,έκανα καλή κίνηση ή όχι;;

Κάτι άλλο με τη 0.20 δεν έπαιζε η βιντεοκάμερα ούτε και με τη 0.25 παίζει.τι πρέπει να κάνω για να παίξει;;Λέει αναγκαστικό κλείσιμο κτλ κτλ!!

Η 0.25 δεν έχει το root explorer και κάτι άλλα που είχε η 0.20 είναι φυσιολογικό ή όχι;;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εμενα η καμερα δουλευει στην 0.25(και βιντεο κ φοτο) ισως επειδη εκανες ρεκοβερ το data...δοκιμασε να την ξαναπερασεις κανοντας Full Wipe. Ναι οντως δεν υπαρψουν οι εφαρμογες που αναφερεις κ πρεπει να τις κατεβασεις εσυ. Edited by iliadelo

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι! Αλλα ετσι κ αλλιως δε χρειαζεσαι ουτε root explorer ουτε astro file manager αφου εχει ενα file manager που κανει τα παντα ;)

To app2sd ουτε αυτο ειναι απαραιτητο αφου μπορεις να πας ρυθμισεις->ρυθμισεις εφαρμογων και να μετακινησεις οτι θες στην καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ όλαααααα!!!!Σφαίρα η αναβάθμιση στο floyo 0.25!!!Όλα παίζουν και ένα restart μόνο..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω τοο restart μαλον ηταν τυχαιο γιατι δεν ειχα ουτε ενα εδω κ 5 μερες

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω τοο restart μαλον ηταν τυχαιο γιατι δεν ειχα ουτε ενα εδω κ 5 μερες

 

Έλα σιγά μωρέ ένα ήταν!Ένα ίσον κανένα!!!!!!!!!!!!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την ερωτηση αλλα ειμαι αρχαριος σε αυτα τα θεματα,πως κανουμε update το κινιτο μας σε ποιο καινουργια baseband??

 

τα τηλεφωνα μπορω τα μην τα χασω??

Edited by Spyrozz
Link to comment
Share on other sites

Update μεσω του ZEUS Download

Για τα τηλεφωνα που λες πανε στις επαφες πατα το 1ο κουμπι απο τα δεξια για να φανει το μενου, πατα στην επιλογη εισαγωγη/εξαγωγη->εξαγωγη σε καρτα SD και μετα τηα κανεις ρεστορ απλα θα πατησεις εισαγωγη απο καρτα SD.

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα και μου λεει failed to check application versions.Please reinstall the program and make sure you have the latest version.Εκανα επανεγκατασταση αλλα τιποτα.Δοκιμασα και με το pc companion αλλα δεν μπορω να κανω την διακασια προετοιμασιας.Κανω οτι μου λεει αλλα δεν γινεται τιποτα :cry:

 

EDIT:Εβαλα την ποιο καινουρια εκδοση...Αλλα μπορειται να μου πειτε αν θελει καποιο κολπο για να γινει η προετοιμασια.Το εχω δοκιμασει πανω απο 20 φορες και τιποτα.Με baseband 6 γινεται να βαλω ρομ??

 

ρε παιδες βοηθηστε λιγο εχω που παιδευομαι τοσες ωρες δεν μπορω να κανω την διαδικασια προετοιμασιας με τιποτα...κανω κανονικα ολα τα βηματα με την σειρα αλλα τιποτααα:(:(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις με την διαδικασια προετοιμασιας? Δεν μπορεις να βαλεις την ....15? Δοκιμασε να κανεις updare μεσω του Pc companion

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ τωρα τον φακελο xrecovery τον δημιουργουμε εμεις μεσα στην καρτα μνημης και μετα που παμε στο xrecovery για να τον περασουμε??

 

edit ok το βρηκα πως θα το κανω

Edited by Spyrozz
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κατεβαση την ροομ που θελω να περασω. . . αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι το αρχει που κατεβηκε το κανω extrack εγω ή το κανει ρο xrecovery απο μονο του???( δλδ το αρχειο που παιρναω στην καρτα πρεπει να ειναι extrakarismeno ή οχι?)
Link to comment
Share on other sites

Updated 03-June-2011 :
2.2.9 CM Floyo v0.25
Download : Floyo v0.25
Δουλευουν τα ΠΑΝΤΑ, αρκετα γρηγορη!!![Αυτη πιστευω ειναι η πιο σταθερη, χωρις lags και με πολυ καλη διαχειριση της ραμ]

ΟΔΗΓΙΕΣ
Πρεπει να εχουμε περασμενη την τελευταια baseband(....15), ROOT στο κινητο μας, και το xRecovery περασμενο.
Κανουμε backup πρωτα μεσα απο το xRecovey, παμε Backup and restore->Backup.
Μετα κατεβαζουμε οποια rom θελουμε και την βαζουμε->καρτα μνημης->xrecovery->backup->φακελος->4αρχεια
Αν ειχαμε την stock ή την 2.2 και παμε σε 2.3 θα πρεπει να κανουμε και ενα factory reset μεσα απο το xRecovery (full wipe)
Ο επεξεργαστης δεν υπερθερμενεται με το overclock, ισα ισα εμενα προσωπικα μου φενεται οτι η μπαταρια κραταει παρα

ειναι 015

 

παιδιά εγώ πέρασα αυτό στο xperia x8 μου αλλά η baseband είναι 015 πως να το αλλάξω αυτό και κάτι ακόμα εμένα κάτι παίχτηκε όταν πήγα να εγκαταστήσω δύο εφαρμογές και το κινητό κώλυσε τελιος δεν γινόταν τίποτα αλλά το έκανα επανεκκίνηση και είναι μια χαρά.

 

Υ.Γ.

 

ξέρει κανείς πώς να το κάνω να παίζει τα HD games ????

 

φιλικά GAZIAGGELOS

| Xperia X8 White | Unlock bootloader | Overclock at 787Mhz | [ROM] GingerCruzt Revision 8.4 | [KERNEL] Alfs for GingerDX v05 |

http://speedtest.net/result/1646516346.png

Link to comment
Share on other sites

Η baseband ειναι η σωστη μην ανχωνεσε!

Τα HD games που παιζουν ειναι τα εξης:

- NFS Shift

- Modern Combat: Sandstorm

- Gangstar: West Coast Hustle

- Assasin`s Creed : Altair Chronicles

- PES 2011

- Eternal Legacy

- N.O.V.A. Near Orbit Vanguard Alliance

- Hero of Sparta

- Dungeon Hunter

- Tom Clancy's H.A.W.X

- GT Racing Motor Academy

- Asphalt 5

 

Δες εδω

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε είσαι φοβερός και πραγματικά τέλεια rom ;););):D:D

| Xperia X8 White | Unlock bootloader | Overclock at 787Mhz | [ROM] GingerCruzt Revision 8.4 | [KERNEL] Alfs for GingerDX v05 |

http://speedtest.net/result/1646516346.png

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο θα παίξουμε παιχνίδια Hd;;Με overclock;;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

@iliasx8: Καποια απο τα παιχνιδια παιζουν κανονικα σε μενα χωρις overclock.

 

@kostashark: Δεν ειναι ακριβως Dualtouch...ειναι μονο για ζουμ στις φωτο, δες ΕΔΩ

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

@iliasx8: Καποια απο τα παιχνιδια παιζουν κανονικα σε μενα χωρις overclock.

 

@kostashark: Δεν ειναι ακριβως Dualtouch...ειναι μονο για ζουμ στις φωτο, δες ΕΔΩ

 

Για να παιξω π.χ nfs assasin που σε μενα δε παιζει τι πρεπει να κανω;το overclock πως γινεται και που πρεπει να ρυθμισω τη cpu;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...