Jump to content

Xperia X8 : Custom roms (2.3.2 CM, 2.2.1 CM)


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχει περάσει κάποιος την αναβάθμιση του gingerdx v010 και μετά;;;

Τι παραπάνω έχει η αναβάθμιση;Εχω τη v10 εγώ να μπω σε κόπο να κάνω update ή όχι;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχει περάσει κάποιος την αναβάθμιση του gingerdx v010 και μετά;;;

Τι παραπάνω έχει η αναβάθμιση;Εχω τη v10 εγώ να μπω σε κόπο να κάνω update ή όχι;

 

backup δν εχεις φιλε απο το xrecovery. . . . ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθειααααα.Εκανα μαλλον βλακεια...Εβαλα την ginger v0.10 και δεν δουλευει το wifi.Αποφασισα να την βγαλω αλλα δεν βρισκει το τηλ ο υπολογιστης οτι και αν δοκιμασα.

Εχω δοκιμασει ολες τις επιλογες που εχει για το usb και τιποτα....Δεν μου βρισκει την καρτα μνημης...Καποιος να βοηθησει......

 

Πηγαινε settings->applications->development και τικαρε την επιλογη "Usb debugging" και ""Usb debugging notify". Μολις συνδεσεις το τηλεφωνο στον υπολογιστη θα σου εμφανισει ενα εικονιδιο στην μπαρα ειδοποιησεων. Συρε την μπαρα προς τα κατω, πατα αυτο που λεει "usb connected" και μετα το κουμπι "Turn on USB storage". Μετα απο λιγα δευτερολεπτα θα σου εμφανισει την καρτα μνημης στον υπολογιστη.

 

έχει περάσει κάποιος την αναβάθμιση του gingerdx v010 και μετά;;;

Τι παραπάνω έχει η αναβάθμιση;Εχω τη v10 εγώ να μπω σε κόπο να κάνω update ή όχι;

 

Δες εδω στο 2ο ποστ τις αλλαγες.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.ktmhellasclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω βαλει πριν κανά μήνα τη FroyoBread γιατι έβλεπα τότε ότι ολες οι 2.3 είχαν διαφορα προβλήματα, τώρα βλέπω την GingerDX που ολα δουλευουν ρολόι; αξίζει όντως παραπάνω;; να περάσω σε αυτή την έκδοση; είναι το ίδιο γρήγορη και αξιόπιστη;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε settings->applications->development και τικαρε την επιλογη "Usb debugging" και ""Usb debugging notify". Μολις συνδεσεις το τηλεφωνο στον υπολογιστη θα σου εμφανισει ενα εικονιδιο στην μπαρα ειδοποιησεων. Συρε την μπαρα προς τα κατω, πατα αυτο που λεει "usb connected" και μετα το κουμπι "Turn on USB storage". Μετα απο λιγα δευτερολεπτα θα σου εμφανισει την καρτα μνημης στον υπολογιστη.

 

Το εχω δοκιμασει αυτο...Ευχαριστω παντως για την βοηθεια...Ελυσα το προβλημα μου χρησιμοποιοντας ενα δευτερο χ8...

Link to comment
Share on other sites

αν βάλω τη v013 θα έχω και τις ρυθμίσεις των υπολοίπων v011 και v012 ή μόνο τις ρυθμίσεις της v013;

Επειδή έχω ήδη τη v010 ποιος θα μου θυμίσει πως περνάω τις υπόλοιπες εκδόσεις και αν χρειάζεται να κάνω full wipe και τα συναφή...:)

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

στην v13 παρατηρησα οτι δν μπορεις να στειλεις τα τραγουδεια. . .. υπαρχει αλλος τροπος μεσα απο την ροομ αυτη ή παμε σε προγραμμα μετα?? :shifty: :shifty:
Link to comment
Share on other sites

αν βάλω τη v013 θα έχω και τις ρυθμίσεις των υπολοίπων v011 και v012 ή μόνο τις ρυθμίσεις της v013;

Επειδή έχω ήδη τη v010 ποιος θα μου θυμίσει πως περνάω τις υπόλοιπες εκδόσεις και αν χρειάζεται να κάνω full wipe και τα συναφή...:)

 

Οι ρυθμισεις που εχεις δεν χανονται οταν περασεις την καινουρια. Διαβασε εδω το 1ο και 2ο ποστ. Εχει αναλυτικα τα παντα.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.ktmhellasclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμισεις που εχεις δεν χανονται οταν περασεις την καινουρια. Διαβασε εδω το 1ο και 2ο ποστ. Εχει αναλυτικα τα παντα.

 

δεν εννοω ρυθμισεις σορρυ!

αν βαλω τη v13 θα υπαρχουν μεσα σε αυτη τα δεδομενα τις v11 v12 ή θα πρεπει να περναω μια μια ρομ;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω ρυθμισεις σορρυ!

αν βαλω τη v13 θα υπαρχουν μεσα σε αυτη τα δεδομενα τις v11 v12 ή θα πρεπει να περναω μια μια ρομ;

 

Αν εννεις τα προγραμματα που εχει εγκατεστημενα η καθε rom τοτε η απαντηση ειναι οχι και στις 2 ερωτησεις. Παραμενουν μονο τα προγραμματα που εχεις εγκαταστησει εσυ και τα υπολοιπα αντικαθιστουνται ή διαγραφονται. Μπορεις ομως να κανεις ενα backup με το titanium backup και οταν περασεις την καινουρια rom να κανεις restore αυτα που λειπουν και χρειαζεσαι. Στο 2ο ποστ του λινκ που εδωσα πιο πριν γραφει τις αλλαγες που υπαρχουν σε καθε εκδοση. Αν χρειαζεσαι καποια απο τις εφαρμογες που εχει η ν010 μπορεις να ανοιξεις το zip, πας system->app και απο εκει αντιγραφεις το .apk της εφαρμογης που χρειαζεσαι, στον ιδιο καταλογο της καινουριας εκδοσης.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.ktmhellasclub.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....

αποφασισα και γω να περασω στο κινητο μου καποια costum rom....ωστοσο μου φαινεται ακομα λιγο δυσκολο...εκανα root την συσκευη μου(μου βγαζει το εικονιδιο superuser στο μενου)περασα το virtualbox.....και μετα απο καποιες αποτυχημενες προσπαθειες(μαλλον κατι λαθος ειχα κανει με την εγκατασταση του virtual box) περασα και το xrecovery!οταν το ανοιγω και παταω το back μου βγαζει ενα αλλο μενου!! :) για να περασω την gingerdx τι πρεπει να κανω απο δω και στο εξης?τα προγραμματα,επαφες και λοιπα θα χαθουν?με την gingerdx η εφαρμογη app2sd ειναι περιττη σωστα;

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....

αποφασισα και γω να περασω στο κινητο μου καποια costum rom....ωστοσο μου φαινεται ακομα λιγο δυσκολο...εκανα root την συσκευη μου(μου βγαζει το εικονιδιο superuser στο μενου)περασα το virtualbox.....και μετα απο καποιες αποτυχημενες προσπαθειες(μαλλον κατι λαθος ειχα κανει με την εγκατασταση του virtual box) περασα και το xrecovery!οταν το ανοιγω και παταω το back μου βγαζει ενα αλλο μενου!! :) για να περασω την gingerdx τι πρεπει να κανω απο δω και στο εξης?τα προγραμματα,επαφες και λοιπα θα χαθουν?με την gingerdx η εφαρμογη app2sd ειναι περιττη σωστα;

 

Εγκατεστησε το titanium backup απο το market και παρε backup τα παντα, user apps + system data. Μετα κατεβασε την rom που θελεις (gingerdx), αποθηκευσε την στην sd card, στο φακελο xrecovery->backup.

Κανε reboot και μπες στο xrecovery, πατωντας συνεχομενα το πληκτρο back.

Στο μενου του xrecovery, επελεξε αυτο που λεει install custom zip, βρες το φακελο που εχεις αποθηκευσει την rom και εγκατεστησε την. Αν ολα πανε καλα θα δεις ενα μηνυμα "instalation complete". Μολις τελειωσει κανε full wipe/clear all data/factory reset.

Κανε reboot και μετα απο 2-3 λεπτα θα πρεπει να δεις το logo της καινουριας rom.

Ξαναεγκατεστησε απο το market το titanium backup και κανε restore οτι χρειαζεσαι.

Δες και αυτο που εχει οδηγιες και λεπτομερειες για την rom.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.ktmhellasclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησε το titanium backup απο το market και παρε backup τα παντα, user apps + system data. Μετα κατεβασε την rom που θελεις (gingerdx), αποθηκευσε την στην sd card, στο φακελο xrecovery->backup.

Κανε reboot και μπες στο xrecovery, πατωντας συνεχομενα το πληκτρο back.

Στο μενου του xrecovery, επελεξε αυτο που λεει install custom zip, βρες το φακελο που εχεις αποθηκευσει την rom και εγκατεστησε την. Αν ολα πανε καλα θα δεις ενα μηνυμα "instalation complete". Μολις τελειωσει κανε full wipe/clear all data/factory reset.

Κανε reboot και μετα απο 2-3 λεπτα θα πρεπει να δεις το logo της καινουριας rom.

Ξαναεγκατεστησε απο το market το titanium backup και κανε restore οτι χρειαζεσαι.

Δες και αυτο που εχει οδηγιες και λεπτομερειες για την rom.

 

Eυχαριστω πολυ φιλε μου....περασα την gingerdx !!μονο που μου κανε κατι νερα σημερα....το wifi Kολλησε και δεν εκανε καθολου scan...και εκανα factory reset και ολα καλα!πραγματικα ειναι λες και κραταω αλλο κινητο αυτη τη στιγμη...ειδικα το εφε που κλεινει την οθονη ειναι απιστευτο!!θα ηθελα να σε ρωτησω....σε περιπτωση που βγει αναβαθμιση της gingerdx π.χ v14...θελει φλασαρισμα παλι απο πανω ε;αμα βαλω αλλη sd(επειδη του κινητου ειναι μικρη 2gb)δε θα χω καποιο προβλημα ετσι;

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγει καινουρια εκδοση την εγκαθιστας με τον ιδιο τροπο. Δεν χρειαζεται να κανεις full wipe, ουτε χανονται οι ρυθμισεις σου. Αν αλλαξεις sd καρτα δεν χρειαζεται να κανεις κατι, απλα αντεγραψε ολα τα αρχεια τις καρτας στην καινουρια.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.ktmhellasclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θέλω να ρωτήσω εάν η εκδοσή που κατεβάσω δεν έχει μόνο 4 αρχεία και έχει παραπάνω ποια αντιγράφω??? π.χ. σε αυτά που είναι στην αρχή του θέματος μονό το ένα έχει μονό 4 αρχεία.... Ευχαριστώ εκ τον προτέρων....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θέλω να ρωτήσω εάν η εκδοσή που κατεβάσω δεν έχει μόνο 4 αρχεία και έχει παραπάνω ποια αντιγράφω??? π.χ. σε αυτά που είναι στην αρχή του θέματος μονό το ένα έχει μονό 4 αρχεία.... Ευχαριστώ εκ τον προτέρων....

 

Πρώτα βάζεις το μεγάλο αρχείο (συνήθως πάνω από 80 ΜΒ) που είναι η ρομ και μετά το μικρό που περιέχει διάφορες διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

SOS problem!!!!

Ξαφνικά και εκεί που άκουγα ένα κινητό να χτυπάει δεν έδωσα βάση γιατί ήξερα τον ήχο μου,κοιτάω και ήταν το δικό μου:angry:

Κάνω reboot με πέρνω τηλ πάλι τα ίδια..Μόλις το κλείνω το τηλ μου εκείνο συνεχίζει να παίζει ακάθεκτο ένα τραγούδι που το χω σβήσει εδώ και καιρό!!!!

Τι μπορεί να φταίει;;;

Έχω τη gingerdx v13

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει στο εξης πρόβλημα που έχω?? Είχα περάσει στο παρελθόν την floyo 2.2, με τα κόπων και βασάνων αλλά τελικά τα κατάφερα, αυτή που υπάρχει στην αρχή του θέματος, η οποία περιείχε την τα εξής 4 αρχεία (cache, data, nadroid.md5, system)

Τώρα προσπαθώ να περάσω την καινούργια (GingerDX) αλλά δεν μπορώ γιατί ο τύπος των αρχείων που περιέχει είναι διοφερετικός (data, META-INF, system) και πηγαίνοντας από το xrecovery στο backup δεν ξέρω τι να κάνω για να την περάσει..

Να σημειώσω εδώ ότι αυτή την περίοδο έχω περασμένη την 2,1 rooted

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει στο εξης πρόβλημα που έχω?? Είχα περάσει στο παρελθόν την floyo 2.2, με τα κόπων και βασάνων αλλά τελικά τα κατάφερα, αυτή που υπάρχει στην αρχή του θέματος, η οποία περιείχε την τα εξής 4 αρχεία (cache, data, nadroid.md5, system)

Τώρα προσπαθώ να περάσω την καινούργια (GingerDX) αλλά δεν μπορώ γιατί ο τύπος των αρχείων που περιέχει είναι διοφερετικός (data, META-INF, system) και πηγαίνοντας από το xrecovery στο backup δεν ξέρω τι να κάνω για να την περάσει..

Να σημειώσω εδώ ότι αυτή την περίοδο έχω περασμένη την 2,1 rooted

 

Δεν πας να κάνεις restore. Πας στο install custom zip > Choose zip from sdcard και επιλέγεις αυτό που κατέβασες. Δεν το αποσυμπιέζεις, βάλτο όπως το κατέβασες το zip στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πας να κάνεις restore. Πας στο install custom zip > Choose zip from sdcard και επιλέγεις αυτό που κατέβασες. Δεν το αποσυμπιέζεις, βάλτο όπως το κατέβασες το zip στην sd.

 

Ok ευχαριστώ για την καθοδήγηση, όντως έτσι έπρεπε να γίνει..

Edited by tsoubes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω το x8 περίπου 3 βδομάδες τώρα. Ώρα να το πειράξω.:D

Πρώτη φορά android οπότε και πρώτη φορά πείραγμα.:O

Έχω τη 2.1 έκδοση και την τελευταία baseband (015).

Κατέβασα:

Super one click

xRecovery 0.3

και την τελευταία rom που έχει βγει ginderdx013.

Χρειάζομαι κάτι άλλο? Έχω ήδη εγκατεστημένο και το PC companion.

Κάνω root, εγκαθιστώ xrecovery, παίρνω backup, αποθηκεύω τη

rom που έχω βάλει ζιπαρισμένη και μέσα από το xrecovery install custom zip > Choose zip from sdcard.

Σωστός?

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι :) Αφού θα πάρεις backup, κάνε και ένα wipe data/factory reset καλού κακού. Θα σβηστούν όλες οι ρυθμίσεις, αλλά ίσως αποφύγεις άλλα προβληματα.
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή google maps γιατί δεν την εγκαθιστά η έκδοση αυτή (GingerDX)?? Είναι γενικό το φαινόμενο ή εγώ δεν κάνω κάτι σωστά??:(
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή google maps γιατί δεν την εγκαθιστά η έκδοση αυτή (GingerDX)?? Είναι γενικό το φαινόμενο ή εγώ δεν κάνω κάτι σωστά??:(

Google maps νομίζω δεν υποστηρίζει ακόμη Ελλάδα,αν εννοείς όμως την εφαρμογή πλοήγηση,places,latitudes η v013 δεν έχει,την έχει βγάλει ο κατασκευαστής προσωρινά.

Εγώ είχα κάνει μέσω titanium ένα backup αυτές τις εφαρμογές και τις έκανα restore και τις απέκτησα πάλι

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα. Έβαλα και τη νέα rom. Έκανα backup με το xrecovery.

Πώς θα επαναφέρω τις εφαρμογές που είχα κατεβάσει?

Edited by deinosauraki
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...