Jump to content

Sony Ericsson Xperia Pro


BMW116i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπράβο... μεγειες....

 

εγώ όπως φαίνεται θα εγκαταλείψω το συγκεκριμένο "φορουμ" παω προς HTC... :)

Μόλις παρέλαβα ένα HTC διαφορετικό μεν με το xperia που είμαστε εδω....

 

αλλά γράφω γιατί έχω μια απορία...

 

μια φίλη μου έχει (ή καλυτερα είχε) ένα sony ericsson που της χάλασε... οχι πολύ παλιο... μετα βιας 1,5 χρόνο. W595 για την ακρίβεια

το πήγε στο service της se και της ειπαν οτι επειδή ειναι απο Γερμανία δε την καλύπτει το service της Ελλάδας.

 

ρωτάω και εγώ σαν έξυπνος, "αφου το φέρνετε στην Ελλάδα για ποιο λόγο απο χώρα της Ευρωπαικής ενωσης να μην το υποστηρίζετε?"

 

και μου λεει οτι θα έπρεπε τουλαχιστον να έχει γερμανική απόδειξη. και επίσης το κινητό ειναι ανοιγμένο και πειραγμένο με ελληνικές ρυθμίσεις (γλώσσα). θα επρεπε να έχει Γερμανικά και καλα....

 

πήραμε το μαγαζί που το είχε αγοράσει και μαντέψτε....! "το τηλ που καλείτε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή..." προφανώς έκλεισε η άλλαξε τηλ... αλλά αυτό θα το ψάξω αργότερα....

 

Ισχύουν όμως τα πιο πανω?

ΣτΑύΡοΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 497
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδη αυτη η κουβεντα γινεται πολλές φορές και εμενα η άποψη μου ειναι ότι το service της se ειναι το χειροτερο,υποτειθεται ότι αν το κινητό εισάγεται επίσημα από την σονυ και είσαι εντός εγγύησης,δεν μπορει να σου αρνηθεί το σέρβις.καθώς όπως ειπες σωστά εισάγεται εντός ευρωπαϊκής ένωσης.

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η απόδειξη χρειάζεται για να αποδεικνύεις πότε αγόρασες το κινητό και ότι δεν το έχεις κλέψει. Είτε είναι Ελληνική είτε Γερμανική δεν παίζει κανένα ρόλο. Από τη στιγμή που το κινητό εισάγεται στην Ελλάδα επίσημα από την SE και έχει αγοραστεί από χώρα της ΕΕ είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν service. Μέχρι εδώ είμαστε υπερ σου.

 

Πάμε τώρα στο σημείο που ίσως μπορεί να πατήσει η SE και να μην σε καλύψει. Αν θυμάμαι καλά τα W595 που προορίζονταν για Ελλάδα δεν είχαν όλες τις γλώσσες εγκατεστημένες. Είχαν μόνο τις Βαλκανικές (Ελληνικά, Αλβανικά, Ρουμανικά κτλ). Το ότι κινητό για την αγορά της Γερμανίας έχει Ελληνικά σημαίνει ότι έχει υποστεί τροποποίηση λογισμικού πράγμα που αυτομάτως το βγάζει εκτός εγγύησης (βάσει των όρων) οπότε εκεί δεν μπορεί να μιλήσει κανείς.

 

Θα παρακαλέσω να μην επεκταθούμε άλλο στο θέμα. Για περαιτέρω απορίες πμ. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκεί που ήμουν στο pc μου και χάζευα στο νετ, λέω δεν βάζω και το κινητό να φορτήσει και μου ήρθε ειδοποίηση αναβάθμισης. Πέρα από το ότι έκανε να κάνει την αναβάθμιση 1000 χρόνια μου φαίνετε πως έχασε και το ρουτ αν και εξακολουθεί να έχει το εικονίδιο του Superuser πήγα στο Titanium Backup και μου είπε πως δεν βρίσκει το ρουτ!! Τώρα τι κάνω?

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκεί που ήμουν στο pc μου και χάζευα στο νετ, λέω δεν βάζω και το κινητό να φορτήσει και μου ήρθε ειδοποίηση αναβάθμισης. Πέρα από το ότι έκανε να κάνει την αναβάθμιση 1000 χρόνια μου φαίνετε πως έχασε και το ρουτ αν και εξακολουθεί να έχει το εικονίδιο του Superuser πήγα στο Titanium Backup και μου είπε πως δεν βρίσκει το ρουτ!! Τώρα τι κάνω?

 

 

Δυστυχώς φίλτατε..έχασες το ρουτ.λογικα έβαλες την .62 και ακομα δεν υπάρχει τρόπος για ρουτ.οποτε περιμένεις να βγει τρόπος..

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλτατε..έχασες το ρουτ.λογικα έβαλες την .62 και ακομα δεν υπάρχει τρόπος για ρουτ.οποτε περιμένεις να βγει τρόπος..

 

Μου κάνεις πλάκα έτσι? Έλα ρε ****το μου!!!Και πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένω? Ή μπορώ να ξαναγυρίσω στην προηγούμενη?

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνεις πλάκα έτσι? Έλα ρε ****το μου!!!Και πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένω? Ή μπορώ να ξαναγυρίσω στην προηγούμενη?

 

Αν ρωτήσεις τα παιδια εδω θα σου πούνε ότι ειμαι από τα πιο σοβαρά άτομα εδω μεσα...χεχε!πλακιζω!

Υπομονή φίλτατε.θέμα χρόνου ειναι.μπορεις να γυρίσεις αλλά δεν ξερω τον τρόπο.δεν έχω καν το ίδιο κινητό με σένα.

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή φίλτατε.θέμα χρόνου ειναι.μπορεις να γυρίσεις αλλά δεν ξερω τον τρόπο.δεν έχω καν το ίδιο κινητό με σένα.

Σε ευχάριστω για την άμεση απάντηση ;)

Xperia Pro and waiting with impatience for my "Ice Cream Sandwich"

 

Summer's All Around ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω και εγώ πλέον το xperia pro

με 4.0.2.A.0.62

μπορεί να γίνει root?

 

και επίσης 2 ερωτησούλες ακόμα:

με το bluetooth όταν κάνω redial (double click) μου ανοίγει και το voice dialing και ψάχνει για επαφές.. οπότε καλεί μετά οποίο όνομα να ναι..

μπορώ κάπως να το απενεργοποιήσω εντελώς το voice dialing?

 

τέλος, από το facebook δεν συγχρονίζει τις φωτογραφίες των επαφών μου ... ενώ παλιά που είχα το x10mini γινόταν αυτόματα όταν πάταγα για συγχρονισμό...

 

αυτά.. ελπίζω να μην κούρασα και ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνοδοιπόροι! Το Σάββατο απέκτησα και εγώ το εν λόγω κινητό. Είναι από τα καλύτερα θεωρώ στην αγορά. Μόλις το συνέδεσα στο PC μου έβγαλε update την 0.62 και προχώρησα κανονικά στην αναβάθμιση. Χθες λοιπόν παρατήρησα κάτι περίεργο. Επειδή ήθελα να δοκιμάσω το κινητό και με μία SIM COSMOTE άλλαξα τις κάρτες και παρατήρησα ότι είχε αλλάξει η ημερομηνία και είχε πάει 1/1/1980. Το τσέκαρα άλλες δύο φορές, διόρθωσα την ώρα και την ημερομηνία και έβγαζα τη μπαταρία. Η ημερομηνία γύρναγε σε 1/1/1980 και η ώρα σε 00:00. Τι να συμβαίνει άραγε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνοδοιπόροι! Το Σάββατο απέκτησα και εγώ το εν λόγω κινητό. Είναι από τα καλύτερα θεωρώ στην αγορά. Μόλις το συνέδεσα στο PC μου έβγαλε update την 0.62 και προχώρησα κανονικά στην αναβάθμιση. Χθες λοιπόν παρατήρησα κάτι περίεργο. Επειδή ήθελα να δοκιμάσω το κινητό και με μία SIM COSMOTE άλλαξα τις κάρτες και παρατήρησα ότι είχε αλλάξει η ημερομηνία και είχε πάει 1/1/1980. Το τσέκαρα άλλες δύο φορές, διόρθωσα την ώρα και την ημερομηνία και έβγαζα τη μπαταρία. Η ημερομηνία γύρναγε σε 1/1/1980 και η ώρα σε 00:00. Τι να συμβαίνει άραγε;

Απόλυτα φυσιολογικό. Όταν βγάζεις την μπαταρία χάνει τις ρυθμίσεις του και επανέρχεται στις ρυθμίσεις που έχει περασμένες στην rom του. Είναι σαν να βγάλεις την μπαταρία από τη μητρική του υπολογιστή και τον αφήσεις για λίγη ώρα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα φυσιολογικό. Όταν βγάζεις την μπαταρία χάνει τις ρυθμίσεις του και επανέρχεται στις ρυθμίσεις που έχει περασμένες στην rom του. Είναι σαν να βγάλεις την μπαταρία από τη μητρική του υπολογιστή και τον αφήσεις για λίγη ώρα.

 

Έχουν περάσει από τα χέρια μου περίπου όλα τα ANDROID της HTC αλλά αυτό δεν γινόταν. Δεν νομίζω ότι ισχύει ότι ισχύει στους υπολογιστές. Στους ΗΥ αν βγάλεις το καλώδιο τροφοδοσίας δεν χάνει τις ρυθμίσεις γιατί έχει τη μπαταρία στο motherboard. Στα κινητά της συγκεκριμένης γενιάς έχουν εσωτερικά αντίστοιχη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Στους ΗΥ αν βγάλεις το καλώδιο τροφοδοσίας δεν χάνει τις ρυθμίσεις γιατί έχει τη μπαταρία στο motherboard.

Σωστό. Για αυτό και στο post μου δεν μίλησα για καλώδιο τροφοδοσίας αλλά για μπαταρία μητρικής.

Στα κινητά της συγκεκριμένης γενιάς έχουν εσωτερικά αντίστοιχη μπαταρία.

Δεν έχω ανοίξει κανένα XPERIA (προς το παρόν τουλάχιστον :p:X ) αλλά για να χάνει ρυθμίσεις δεν νομίζω να έχει μπαταρία μέσα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κι απο μένα.

Μετά απο σχεδόν 2 μηνών αναμονή, και διάφορα πηγαινε-έλα του κινητού, το καταστημα απο το οποιο το αγόρασα μου το αντικατέστησε με ενα Xperia Arc S κατοπιν δικού μου αιτήματος και πληρώνοντας την διαφορά των χρημάτων. τέλος καλό (?), ολα καλά ας πώ κι ας ξεχάσω την διμηνη ταλαιπωρία!

Συνεχίζω λοιπόν στο χώρο στης SonyEricsson αλλά σε διπλανό thread !

δεν ηταν της τυχης μου να δουλευω με φυσικό πληκτρολογιο, τι να πώ..

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια κ τις πληροφορίες που μου δώσατε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδιά, μια βοήθεια please. προσπαθώ να αποσυνδεθώ από το google talk για να συνδεθώ με άλλο λογαριασμό και δε με αφήνει το βλαμμένο. μου έχει σπάσει τα νεύρα.. και τι δεν έκανα! μέχρι που το διέγραψα και αναγκάστηκα και έκανα την αναβάθμιση στην 62 για να ξαναεγκατασταθεί η εφαρμοηή αλλα΄και πάλι συνδέεται με τα ίδια στοιχεία το βλαμμένο. πώς θα γίνει τώρα δηλαδη;; τελικά ρουτ για την 62 έχει βγεί;; έχει χαλάσει και το pc και είμαι να με κλαίνει οι ρέγγες με ένα παλιό λαπτοπ:dizzy::sorry:
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, μια βοήθεια please. προσπαθώ να αποσυνδεθώ από το google talk για να συνδεθώ με άλλο λογαριασμό και δε με αφήνει το βλαμμένο. μου έχει σπάσει τα νεύρα.. και τι δεν έκανα! μέχρι που το διέγραψα και αναγκάστηκα και έκανα την αναβάθμιση στην 62 για να ξαναεγκατασταθεί η εφαρμοηή αλλα΄και πάλι συνδέεται με τα ίδια στοιχεία το βλαμμένο. πώς θα γίνει τώρα δηλαδη;; τελικά ρουτ για την 62 έχει βγεί;; έχει χαλάσει και το pc και είμαι να με κλαίνει οι ρέγγες με ένα παλιό λαπτοπ:dizzy::sorry:

 

δεν εχω ιδεα για το google talk.μια σκεψη μου ειναι αν μπορεις να πειραξεις τον λογαριασμο απο τις ρυθμισεις του κινητου,λογαριασμοι και συγχρονισμος.:worry:

 

οχι δεν υπαρχει ρουτ για την .62

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν με αφήνει. δεν μπορω να κάνω τπτ γμτ... ούτε καν να σβήσω τον πρωτο λογαριασμό δ εμε αφήνει, άστα.. HELP!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν με αφήνει. δεν μπορω να κάνω τπτ γμτ... ούτε καν να σβήσω τον πρωτο λογαριασμό δ εμε αφήνει, άστα.. HELP!!

 

δηλαδη οταν μπεις μεσα στους λογαριασμους δεν μπορεις να πατησεις καταργηση λογαριασμου;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α γεια σου, όχι έχω 2 λογαριασμούς. τον έναν που ήταν ο πρώτος που έβαλα δε με αφήνει να τον καταργήσω. τον άλλον που θέλω να χρησιμοποιώ τώρα τον σβήνει με χαρά το χαζό!

 

ΥΓ: σόρυ για τις συντομογραφίες, έχετε δίκιο!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

α γεια σου, όχι έχω 2 λογαριασμούς. τον έναν που ήταν ο πρώτος που έβαλα δε με αφήνει να τον καταργήσω. τον άλλον που θέλω να χρησιμοποιώ τώρα τον σβήνει με χαρά το χαζό!

 

ΥΓ: σόρυ για τις συντομογραφίες, έχετε δίκιο!

 

δυστυχως δεν γνωριζω..:/

ρωτα και στα θεμα του android που το βλεπει πιο πολυς κοσμος..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις αυτό. Κρατά τον αρχικό σου λογαριασμό και, αν δεν κάνω λάθος, ο μόνος τρόπος για να σβήσεις όλα αυτά είναι να κάνεις εργοστασιακή επαναφορά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω ν τα σβησω απλα θελω να μπορω να συνδεομαι και με αλλον λογαριασμο στο gtalk και δε βρισκω τροπο ...

 

 

πάντως πραγματικά εκπλήσσομαι. κανείς δεν το έχει ξανασυναντήσει αυτό το πρόβλημ αεκτός από μενα;; μπορώ να συνδεθώ οπουδήποτε με άλλον λογαριασμό μέηλ εκτός από το gtalk.. ή η google είναι τόσο χαζή ή εγώ.. και παρότι δεν είμαι γι ακόντρες πραγματικά δεν βρίσκω τρόπο να αποσυνδεθώ από το gtalk και να βρω τα μαγικά κουτάκια που ζητάνε username και password για να βάλω άλλα στοιχεία!!! μαγεία!!!

Edited by lisa
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω αν ξέρει κανείς. Έχω πρόβλημα με το MTP και δεν μπορώ να εγκαταστήσω ενημερώσεις. Ότι κι αν έχω κάνει δεν λειτουργεί με τίποτα. Τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δε θελω ν τα σβησω απλα θελω να μπορω να συνδεομαι και με αλλον λογαριασμο στο gtalk και δε βρισκω τροπο ...

 

 

πάντως πραγματικά εκπλήσσομαι. κανείς δεν το έχει ξανασυναντήσει αυτό το πρόβλημ αεκτός από μενα;; μπορώ να συνδεθώ οπουδήποτε με άλλον λογαριασμό μέηλ εκτός από το gtalk.. ή η google είναι τόσο χαζή ή εγώ.. και παρότι δεν είμαι γι ακόντρες πραγματικά δεν βρίσκω τρόπο να αποσυνδεθώ από το gtalk και να βρω τα μαγικά κουτάκια που ζητάνε username και password για να βάλω άλλα στοιχεία!!! μαγεία!!!

μεσα απο το μενου-> ρυθμισεις-> εφαρμογές-> διαχειρηση εφαρμογων. αν σβήσεις τα settings απο κει, δεν λύνεται το προβλημα σου;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια τωρα ειμαι και εγω κατοχος του κινητου το xperia pro (μεταχειρισμενο αλλα σαν καινουργιο)

πω πω τι ωραια που ειναι να βρισκω τοσες πολλες εφαρμογες εναντι

του symbian που ειχα στο Ν97 μινι !

 

γραφω σε εσας τους εμπειρους που ξερετε τοσο καλα και λυνετε τα προβληματα

1)οταν ειναι να γραψω νεο μηνυμα στη οθονη δεν θελω να ειναι το πληρες πληκτρολογια αλλα το κλασικο ABC που ειναι αυτο;

2)πως να μεταφερουμε τις επαφες που εχω απο νοκια στο σονυ

 

α να σας πω οταν διαβασα πολυ παραπανω για μερικους που εχουν προβλημα με το πληκτρολογιο με το πατημα του Υ να βγαινει το Ζ

και του Ζ να βγαινει Υ , σε μενα δεν εχει τετοιο προβλημα γιατι στο πληκτρολογιο βλεπω εχει και ελληνικα γραμματα πανω!

επισης εχει το αντροιτ 2.3 μερικοι απο εσας εχετε το 2.3.4 πως το βρηκατε αυτο, αν εχει καποια διαφορα πειτε μου

σας ευχαριστω (εχει το αριθμο εκδοσης 4.0.Α.0.261 μπορει να γινει ρουτ; )

Edited by Nathanael
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...