Jump to content

Η νέα γενιά πως σκέφτεται?


TheSmiths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι πως σκέφτεται η νέα γενιά στην σημερινή εποχή, αλλά πως θέλησαν κάποιοι να την κάνουν να σκέφτεται έτσι.

Είναι η πρώτη φορά που νιώθω τόση αγωνία για το αύριο, όλοι οι νέοι και ειδικά σε αυτά τα χρόνια, έχουμε να αντιμετωπίσουμε αρκετές δυσκολίες που δεν τις φανταζόταν κανείς μέχρι τώρα. Δύσκολο να χτίσεις την επαγγελματική σου καριέρα και να δημιουργήσεις δική σου οικογένεια. 'Ήμαστε νέα παιδιά και αντί να χαιρόμαστε την κάθε μας στιγμή, σκεφτόμαστε συνεχώς τί μας ξημερώνει και που θα βρούμε κάτι καλύτερο, εκτός Ελλάδας ή όχι; To άγχος έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας και μας ταλαιπωρεί συνεχώς.

Δεν με ικανοποιεί η παρούσα κατάσταση της χώρας μας και νομίζω ότι βρεθήκαμε σε αδιέξοδο!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά απο κάποια ηλικία, έχουν δεν έχουν οι γονείς λεφτά να δίνουν πρέπει ο καθένας να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και να δουλεύει. Και να κάνει οτιδήποτε!
Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν ξερουμε τι θα απογινουμε...ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια

 

Εξαρτάται απο το τί ψάνχεις και τί είσαι διατεθημένος να κάνεις. Πχ αν ψάχνεις μόνο δουλειά σε γραφείο ή ζητάς Χ χρήματα. Καμια φορά πρέπει να ρίχνεις τα standar σου και να επιλέξεις οτι βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι άδικοι κάποιοι χαρακτηρισμοί. Τεμπέληδες, άχρηστοι, κακοί και μικρόψυχοι άνθρωποι υπάρχουν σε όλες της ηλικίες. Το να κατηγορεί κάποιος τα νέα παιδιά για τη σημερινή κατάσταση στην οποία τους (μιας και ας είμαι 30 :secret: ) είναι το λιγότερο άδικο μιας και οι μεγαλύτεροι είναι αυτοί που είναι υπεύθυνοι. Οι νεότεροι απλά βαδίζουν στα βήματα τους. Δεν ξέρω πως σκέφτονται τα νεότερα παιδιά ακριβώς αλλά νομίζω ότι είναι προβληματισμένοι και αμήχανοι όπως όλοι μας. ¨Οπως θεωρώ γελοίο τον υπερπατριωτισμό...ουάου είμαστε Έλληνες, ο καλύτερος λαός, όλοι οι άλλοι είναι βάρβαροι...έτσι είμαι αντίθετη και στο άλλο άκρο ότι όλοι οι ελληνες είναι *******, τρέφονται από το δημόσιο και τους γονείς τους και δεν δουλεύουν. Δεν είναι αλήθεια. Οι ¨Ελληνες δουλευουν σύμφωνα με έρευνες περισσότερο από τις περισσότερες χώρες της ΟΝΕ και αμοίβονται λιγότερο από όλους. Στην κουλτούρα και στην παράδοση μας υπάρχουν και θετικά και αρνητικά στοιχεία. Ας αποφεύγουμε τις γενικεύσεις και τους αφορισμούς.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το τί ψάνχεις και τί είσαι διατεθημένος να κάνεις. Πχ αν ψάχνεις μόνο δουλειά σε γραφείο ή ζητάς Χ χρήματα. Καμια φορά πρέπει να ρίχνεις τα standar σου και να επιλέξεις οτι βρείς.

 

Αυτη τη στιγμη δε γινεται να μη ριξεις τα standar σου.Αλλα ποσο να τα ριξεις;Στα 400 ευρω μαυρα για 40 ωρες δουλειας , η 20 ωρες με 290 ευρω;Συγνωμη αλλα ετσι καλυτερα να πας στο χωριο σου να φυτευεις πατατες.

@Luci. Δουλευουμε οντως περισσοτερο απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες.Αυτο οφειλεται φυσικα στα 50 ωρα και 60ωρα του ιδιωτικο τομεα.Εχουμε ομως και καποιους δημοσιους υπαλληλους που "δουλευουν" (τον κοσμο) 30 ωρες την εβδομαδα.Αυτα βλεπουν μετα οι απ'εξω και μας θεωρουν τεμπεληδες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 17 χρονών περίπου και πραγματικά βλέπω πως το μέλλον μας (των Έλληνων) και ειδικότερα το μέλλον της γενιάς μου, διαγράφεται δυσοίωνο.

 

Έχω αρκετά όνειρα παρόλα αυτά δεν ξέρω αν θα καταφέρω ποτέ να τα πετύχω. Δεν μου αρέσει η κατάσταση που βρισκόμαστε εμείς οι Έλληνες. Σίγουρα φταίνε περισσότερο οι μεγαλύτεροι για την τρέχουσα κατάσταση αφού επέτρεψαν να καταπατήσουν οι μεγαλοκαρχαρίες τα δικαιώματα μας και να μας κάνουν να τρέχουμε και να μην φτάνουμε. Βλέπω πως δουλειές δεν υπάρχουν άρα ούτε λεφτά δεν έχουν κάποιοι και ζουν κάτω υπό άθλιες συνθήκες, στα πρόθυρα της φτώχιας και μακάρι να ήταν αυτό το μόνο πρόβλημα.

 

Βλέπω πως τα παιδιά της ηλικίας μου, από το σχολείο μου, δεν τα νοιάζει τίποτα άλλο από το πως θα περάσουν το Σάββατο, τι παίζει η τηλεόραση σήμερα και τι θα κάνουν για να ''σκοτώσουν'' την ώρα τους. Κι όμως αν συνεχιστεί αυτό και δεν ενεργοποιηθούμε δεν πρόκειται να γίνει τίποτα και θα βρεθούμε σε μία κατάσταση που αντάξια της δεν θα υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει. Τι περιμένουμε; Γιατί δεν κάνουμε κάτι να τα αλλάξουμε όλα; Νομίζουμε πως δεν μπορούμε; Μα, φυσικά και μπορούμε αλλά κανείς δεν σηκώνεται από τον καναπέ του απλά περιμένει μοιρολατρικά τι θα του φανερώσει το μέλλον, περιμένει ένα από μηχανή θεό να κάνει τα πράγματα τέλεια...

 

Με το σχολείο μου τα πηγαίνω πολύ καλά και είμαι σίγουρη πως θα μπω στο Πανεπιστήμιο. Αλλά μετά το Πανεπιστήμιο τι; Επαγγελματική αποκατάσταση; Προσπαθώ να συγκεντρώσω όλες τις απαιτούμενες προϋποθέσεις για να έχω ένα καλύτερο(;;;!) μέλλον... Αυτό το μέλλον ποιος θα μου το εγγυηθεί όμως; Κανένας.

 

Δεν ξέρω αν το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να φύγουμε από εδώ, δεν μ' αρέσει όμως και αυτή η λύση, αν και αργότερα εγώ θα φύγω για σπουδές και ίσως και να μην ξαναγυρίσω...

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που εχω να πω σε παιδιά στην ηλικία σου είναι να μην συνδέετε το πανεπιστήμιο με την επαγγελματική αποκατάσταση.αυτο έφαγε πολύ κόσμο...σπουδαστέ ότι σας αρέσει.μην πατέ με μοναδικό κριτήριο ότι από τη τάδε σχολή θα βγω και θα πιάσω κατευθείαν δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που εχω να πω σε παιδιά στην ηλικία σου είναι να μην συνδέετε το πανεπιστήμιο με την επαγγελματική αποκατάσταση.αυτο έφαγε πολύ κόσμο...σπουδαστέ ότι σας αρέσει.μην πατέ με μοναδικό κριτήριο ότι από τη τάδε σχολή θα βγω και θα πιάσω κατευθείαν δουλειά.

Σκέψου όμως ότι μιλάμε για Ελλάδα.Σαν Έλληνες δεν έχουμε την πολυτέλεια να διαλέξουμε ότι θέλουμε γιατί υπάρχουν τομείς ελάχιστης ή μηδενικής ανάπτυξης στην Ελλάδα.

Καταρχάς ανύπαρκτη βιομηχανία για τους μηχανικούς.Οι περισσότεροι βολεύονται σε πράγματα που δεν τους αρέσουν γιατί δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Σίγουρα παρόμοια πράγματα ισχύουν και για άλλα επαγγέλματα.

Ζούμε σε μια άσχημη περίοδο και κάπως έτσι θα είμαστε για άλλα 5-10 χρόνια απ'ότι φαίνεται.

Δεν το παίζω έξυπνος.Ούτε και εγώ διάλεξα σχολή με βάση επαγγελματική αποκατάσταση.

Δεν είμαι υπέρ του να εγκαταλείψουμε το καράβι(Ελλάδα) και να φύγουμε.Αλλά όταν βλέπεις ότι σε άλλες χώρες έχεις δεδομένη δουλειά με 3 και 4 χιλιάδες ευρώ μισθό γιατί να κάτσεις εδώ να παλέψεις για τα 700-1000 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που εχω να πω σε παιδιά στην ηλικία σου είναι να μην συνδέετε το πανεπιστήμιο με την επαγγελματική αποκατάσταση.αυτο έφαγε πολύ κόσμο...σπουδαστέ ότι σας αρέσει.μην πατέ με μοναδικό κριτήριο ότι από τη τάδε σχολή θα βγω και θα πιάσω κατευθείαν δουλειά.

 

Μα αυτό εννοείται! Είναι υπερβολικά εύκολο να μπεις Πανεπιστήμιο αλλά μετά τα βλέπεις σκούρα, όταν θα βγεις στην αγορά εργασία προσπαθώντας να βρεις δουλειά. Και το πιθανότερο είναι η δουλειά που θα βρεις /κάνεις να μην έχει τίποτα κοινό με αυτό που έχεις ήδη σπουδάσει...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγα πανεπιστιμια στη χωρα μας αξιζουν.Και αυτο δεν εχει σχεση με την οικονομικη κριση.

3-4 χιλιαδες ευρω σε ποια χωρα;Λιγο υπερβολικο ειναι.Εκτος και αν μιλας για μεγαλογιατρους και δικηγορους.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγα πανεπιστιμια στη χωρα μας αξιζουν.Και αυτο δεν εχει σχεση με την οικονομικη κριση.

3-4 χιλιαδες ευρω σε ποια χωρα;Λιγο υπερβολικο ειναι.Εκτος και αν μιλας για μεγαλογιατρους και δικηγορους.

Γερμανία, γνωστός μου γιατρός που κάνει ειδικότητα παίρνει περίπου 4 χιλιάρικα μαζί με τις εφημερίες.Δουλεύει βέβαια από το πρωί ως το βράδυ, εκεί δεν υπάρχει 8 ωρο.

Όχι σαν εδώ που οι γιατροί πάνε 10 το πρωί και φεύγουν το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία, γνωστός μου γιατρός που κάνει ειδικότητα παίρνει περίπου 4 χιλιάρικα μαζί με τις εφημερίες.Δουλεύει βέβαια από το πρωί ως το βράδυ, εκεί δεν υπάρχει 8 ωρο.

Όχι σαν εδώ που οι γιατροί πάνε 10 το πρωί και φεύγουν το μεσημέρι.

 

Δεν αμφιβαλω αλλα καλο ειναι να συγκρινουμε ιδια επαγγελματα.Δε νομιζω οτι ο μεσος γιατρος στην Ελλαδα βγαζει 700ευρω.Και απο οτι ξερω και εκει σαν ανιδεικευτος ειναι αρκετα δυσκολα ,σιγουρα οχι οπως εδω βεβαια.Και εκει το αφορολογητο απο οσο ξερω ειναι στα 7000 και πανω απο τα 12000 εχουν τον ανωτατο φορολογικο συντελεστη.Αντιθετα εδω συνηθως, και με εξαιρεση τους μισθωτους , ο καθενας πληρωνει οσο θελει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλω αλλα καλο ειναι να συγκρινουμε ιδια επαγγελματα.Δε νομιζω οτι ο μεσος γιατρος στην Ελλαδα βγαζει 700ευρω.Και απο οτι ξερω και εκει σαν ανιδεικευτος ειναι αρκετα δυσκολα ,σιγουρα οχι οπως εδω βεβαια.Και εκει το αφορολογητο απο οσο ξερω ειναι στα 7000 και πανω απο τα 12000 εχουν τον ανωτατο φορολογικο συντελεστη.Αντιθετα εδω συνηθως, και με εξαιρεση τους μισθωτους , ο καθενας πληρωνει οσο θελει.

Δεν σύγκρινα μέσους γιατρούς.Μίλησα για ειδικευόμενο, δηλαδή κάποιον που τελείωσε την ιατρική σχολή και ξεκίνησε την ειδικότητα, χωρίς επαγγελματική εμπειρία.

 

Ο ειδικευόμενος γιατρός στην Ελλάδα παίρνει γύρω στο χιλιάρικο.

 

Για αφορολόγητα δεν ξέρω τί παίζει αλλά η ζωή εκεί δεν είναι ακριβότερη απ'ότι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

θελετε να μαθετε πως σκεφτεται η νεα γενια

ε λοιπον για μενα δεν υπαρχει σκεψη 5 χρονια για να παρω πτυχιο φιλολογιας 2 χρονια μεταπτυχιακο στη δοικηση ανθρωπινου δυναμικου και το μονο που κανω τωρα ειναι να στελω βιογραφικα και να απορριπτομαι απο δω και απο κει λογω πληρων προσοντων η και το ποιο αστειο μη κατοχη διπλωματος ecdl απαραιτητο για την θεση

τι να σκεφτεται η νεα γενια οταν σπουδαζει επιμορφωνεται και αποριπτεται λογω μη επαρκων προσοντων ,οταν βλεπει οτι κτιζεται να πηγαινει κατα βαρβαρων ,πολλοι να πινουν ελαχιστοι να γλεντουν και το κρατος να τρεχει τους μεροκαματιαρηδες και τη μεσαια ταξη για να πληρωσει τα σπασμενα .

οταν εχουμε το δντ να κανει κουμαντο και να ζητα μειωσεις απο δω και απο κει σκοπιμα εφοσον γνωριζει οτι μειωνει την αγοραστικη δυναμη του λαου και ετσι επιτεινει την κριση

οταν οι τουρκοι κανουν δηλωσεις για την αοζ και απαιτουν ενω εμεις σιωπαμε ,τι θελετε να σκεφτεται η νεα γενια εκτος απο το να φυγει για καπου αλλου.

ναι ασχολουμαστε και με την ζωη και με τα δρωμενα του τοπου αλλα πλεον υπαρχει απογοητευσει οι ανοητοι ευημερουν ενω οι ικανοι μειωνονται και υποτιμουνται

οταν μι τζουλια γινεται θεμα ημερας τοτε δεν ειμαστε η νεα γενια υπαιτια αλλα τα μμε που κοιμιζουν συνειδησεις

η νεα γενια ειναι μορφωμενη επι το πλειστο και δυστυχως πιεζομενη απο δω και απο κει λυπαμαι η νεα γενια δεν ειναι ουτε ετοιμη να σταυρωθει για τα λαθη αλλων αλλα ουτε και να υποχωρησει στα θελω των ανωτερων οποτε η νεα γενια εχει ενα σκοπο να μπορεσει να ξεφυγει απο τα κληρονομικα μιασματα και να καθαρισει ο κρατικος μηχανισμος.

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το τί ψάνχεις και τί είσαι διατεθημένος να κάνεις. Πχ αν ψάχνεις μόνο δουλειά σε γραφείο ή ζητάς Χ χρήματα. Καμια φορά πρέπει να ρίχνεις τα standar σου και να επιλέξεις οτι βρείς.

 

θα βρουμε ομως φιλε μου δουλεια??...οι απολυσεις οσο και πανε και αυξανονται

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπω βλέπω ανάψανε τα αίματα!!! Χάρηκα που υπάρχει ανταπόκριση, ακόμα και σε ενα site που ασχολείτε με τεχνολογία κυρίως... Κοιτάξτε εγώ είμαι 33, δουλεύω σε ιδιωτικό τομέα που μάλλον είμαι εξαίρεση αφού σχεδόν όλοι οι φίλοι μου έχουν τρυπώσει στο δημόσιο (είναι 3 καθηγητές σε λύκειο) συν η κουμπάρα μου επίσης δημόσια!!!Ο πατέρας μου πρωην δημ.υπάλληλος, ο παππούς το ίδιο, ο θειος μου κλπ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μεγαλώσαμε -και εμείς- στην εποχή του να τρυπώσω με κάθε τρόπο στο δημόσιο!!! Ξέρεις τι είναι να βομβαρδίζεσαι καθημερινά από φίλους-γνωστους και συγγενείς με την ατάκα "να μπεις στο δημόσιο να αράξεις?" Κάποτε πριν 10 χρόνια περίπου είχα γνωρίσει μια κοπέλα που γούσταρα:p και είχαμε πάει για καφέ. Αυτή ήταν πρωτοετής σε ΤΕΙ. Και την ρώτησα οταν τελειώσει τη σχολή τι επάγγελμα ήθελε να ακολουθήσει και τι μου απάντησε? Δημόσιος υπάλληλος για να κάθομαι!!! Απο ένα κοριτσάκι τότε 19 χρονών!!! Επαθα σοκ...

Απλά άνοιξα το θέμα γιατί όταν ήμουν στο λεωφορείο πριν μέρες άκουσα μια συζήτηση απο 2-3 παιδιά που ανέβηκαν στη στάση στα ΤΕΙ Αιγάλεω. Και μιλάγανε για το μπιγκ μπραδερ, για την Τζούλια, για το μάστερ σεφ. Ο ένας μάλιστα καυχήθηκε στους άλλους ότι τα βλέπει όλα τα σιριαλ!!!! Θέλω να πω ότι δυστυχώς φταίνε οι πατεράδες μας που τα κάνανε όλα χάλια (μίζες ρουσφέτια κλπ), μας περάσανε το μήνυμα ότι έτσι γίνονται οι δουλειές και τελευταία φταίει η νέα γενιά...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας απο την λαμογιά και την απαξίωση,θυμηθήκαμε τα του οίκου μας οι έλληνες.Αν βγείς έξω απο την πόρτα σου και ρωτήσεις 100 ανθρώπους πόσοι απο αυτούς έχουν βολευτεί,σίγουρα οι 90 θα πούν ότι κάπως τους βολέψαν(αλλά με προφανές αντίτιμο) και οι υπόλοιποι 10 θα σου πούν έπρεπε να εκμεταλλευτώ και να αφήσω την ιδεολογία μου,χαρακτήρα μου,πεποιθήσεις μου στην άκρη,και να αρπάξω την "ευκαιρία"...Είναι κατάντια αυτό το πράγμα...

 

Είμαι 24 χρονών,τελειόφοιτος πληροφορικής και το μόνο που ψάχνω είναι ανταπόκριση στις επαγγελματικές μου δυνατότητες...Δεν ήμουν ποτέ τελειομανής αλλά μαρέσει να διαβάζω γιατί το αγαπάω αυτό που κάνω,ποιό το κέρδος όμως;Όταν για να δουλέψεις,(μόνο στον ιδιωτικό τομέα πια),πρέπει να είσαι τελειόφοιτος του MIT και βάλε....Ξέρετε πόσα τούβλα γνώρισα στην σχολή μου;Πάρα πολλά,με μία κοινή ιδεολογία,να βολευτούν...Έ οχι ρε φίλε δεν θέλω να βολευτώ,θέλω να αξίζω και να μην πατήσω επι πτωμάτων...Γιατί πολύ απλά σκέφτομαι τον δίπλα μου,σκέφτομαι για εκείνον,σκέφτομαι για 2 άτομα.Θέλω να χάσω αξιοκρατικά ή να κερδίσω δίκαια...Ζητάω πολλά;

 

Το επίπεδο της τηλεόρασης και γενικά το κοινωνικό επίπεδο,προβάλει την παιδεία μας.Όσο και αν φαίνεται τρομακτικό αυτό,είναι η πραγματικότητα,δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει νεα και παλια γενια. Ξερω πολλους νεους που σκεφτονται σαν γεροι και πολλους γερους που σκεφτονται σαν να ειναι στο ανθος. Οι δικαιολογιες αλλωστε ποτε δεν ανεστρεψαν τα γεγονατα, μονο οι πραξεις και ο καθενας απο εμας ειναι υπευθυνος αυτων.

 

Ας σταματησουμε να ψαχνουμε... απλα λιγη προσπαθεια στα feelings θελει και ο κοσμος μας θα γινει καλυτερος!!

 

PLUR :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

σε όλον τον πλανήτη μόνο οι Έλληνες είναι τα κορόιδα.

σπουδάζουν παίρνουν πτυχία, παίρνουν ξένες γλώσσες και άλλες βλακείες

και δουλεία γιοκ. ενώ με τα ίδια πτυχία στο εξωτερικό θα ήταν περιζήτητοι.

και το άλλο βρε μπαγλαμαδακο ασχολείσαι φανατικά με τα αθλητικά τη στιγμή που πεινάς. Εμ είσαι άνεργος εμ δεν κάνεις τίποτα για να βρεις εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Η νέα γενιά πως σκέφτεται... θα σου μιλήσω για μένα και το πως σκέφτομαι τα επαγγελματικά μου... έβγαλα 17000 μόρια στις πανελλήνιες και ενώ θα μπορούσα να μπω σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο προτίμησα να μπω στα ένοπλα σώματα. Σκέφτηκα την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και όλα τα άλλα γνωστά που λένε οι γονείς... δεν θα πω ψέματα ποτέ δεν ήταν όνειρο μου να ασχοληθώ με αυτό που κάνω τώρα, αλλά τι να κάνω; να σπούδαζα και μετά τι; βλέπω όλους του κολλητούς μου άνεργους με μια μελαγχολία για το μέλλον τους. Δεν ξέρω ρε παιδιά... από την μια λέω δεν με τρελαίνει αυτό που κάνω και από την άλλη βλέπω τι γίνεται σε αυτήν την κακόμοιρη χώρα και λέω δόξα το θεό που έχω για αρχή έστω αυτά τα (πολύ) λίγα χρήματα που παίρνω σαν δόκιμος ... Πιστεύω ότι η γενιά μου και οι επόμενες που θα ρθουν θα περάσουν πολύ δύσκολα και ότι όλη αυτή η κατάσταση καταστρέφει τα όνειρα και τις προσδοκίες που είχαμε για την ζωή μας και το πως την φανταζόμασταν . Αυτά...
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

οταν σε ρωταει ο αλλος τι εγινε την 17 Νοεμβρη και του απαντας "Ειπαμε το οχι στους Τουρκους".

 

Δυστυχώς όλοι ξέρουμε τι έγινε στις 17 του Νοέμβρη και τι ακολούθησε τα επόμενα 36-37 χρόνια.....που διάφοροι πεινασμένοι για εξουσία, με πρόσχημα και πατώντας στην καταπίεση ενός καθεστώτος προς τον Ελληνικό λαό, με διάφορα συνθηματάκια, εξωτερικώς στράφηκαν κατά της τότε κρατούσας κατάστασης, αλλά την επαύριο κιόλας της πτώσεως της δικτατορίας των Συνταγματαρχών έπεσαν στα ύαινες πάνω στο ωμό κρέας ονόματι "Ελληνικό κράτος-Ελληνικό Δημόσιο" και το ξεζούμισαν......που βρώμαγε η ανάσα τους από την πείνα και τώρα έχουν δισεκατομμύρια ευρώ σε καταθέσεις στην Ελβετία, έχουν ξεπουλήσει όλη σχεδόν την περιουσία του κράτους, όχι προς παοπληρωμή του δημοσίου χρέους το οποίο δημιούργησαν οι ίδιοι, αλλά για να δημιουργήσουν πλήθος ικανό να τους ψηφίζει κάθε 2-3- χρόνια στις εκλογές για να φθάσουν να γίνουν δεινόσαυροι στον οίκο ενοχής ονόματι "ελληνικό κοινοβούλιο", έχουν από 78 μεζονέτες και μονοκατοικίες ο καθένας κι άλλες τόσες σύζυγοι και τέκνα.....προτιμώ να ακούω απαντήσεις του στυλ ότι "στις 17 Νοέμβρη έχει γενέθλια η ξαδερφούλα μου η Ελένη".

 

Όσο για την νέα γενιά, αν κρίνω από τους συμμαθητές/τριές μου που νοιάζονται τι χρώμα ανταύγειες θα κάνουν, αν θα βάλουν χαλκά στη μύτη, με ποιον τρόπο θα καταφέρουν να ανέβουν σε γνωστό club του Αμαρουσίου και να μπουν μέσα, καίτοι είναι ανήλικοι, πώς θα πείσουν τον πορτά να τους βάλει, τι θα κάνουν για να ξεσκάσουν στην 3ήμερη, πως θα κάνουν κοπάνα από το φροντιστήριο, πως θα προμηθευτούν το dvd της κάθε τσούλιας, πως θα γνωρίσουν cyber συντρόφους, αλλά όχι real πραγματικούς, πως θα συνδυάσουν την ψεύτικη βλεφαρίδα με την μωβ σκιά, πως θα καταφέρουν να πάρουν το νέο Play station και άλλα πολλά παρόμοια,

μάλλον μας βλέπω να συνεχίζουμε τον κατήφορο, να πηγαίνουμε κατά διαόλου.

Και σ' αυτό ακριβώς, ένα συναμφότερον έριδος και νήψεως, κρετινισμού και ωχαδελφισμού, βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να μας επιβληθούν οι διάφοροι "σωτήρες", εγχώριοι και εξωχώριοι.......

Ως 17.5 χρονών το βλέπω άμα δεν πιάσω την σχολή που θέλω, ίσως να προσπαθήσω μία δεύτερη φορά, άλλως να βελτιώσω τα Γερμανικά μου και να φύγω για Αυστρία ή Γερμανία διά παντός. Γιατί η Ελλάδα περίπου μέχρι το 2030 θα είναι στην κάτω βόλτα......

Συγγνώμη a priori που κούρασα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλοι ξέρουμε τι έγινε στις 17 του Νοέμβρη και τι ακολούθησε τα επόμενα 36-37 χρόνια.....που διάφοροι πεινασμένοι για εξουσία, με πρόσχημα και πατώντας στην καταπίεση ενός καθεστώτος προς τον Ελληνικό λαό, με διάφορα συνθηματάκια, εξωτερικώς στράφηκαν κατά της τότε κρατούσας κατάστασης, αλλά την επαύριο κιόλας της πτώσεως της δικτατορίας των Συνταγματαρχών έπεσαν στα ύαινες πάνω στο ωμό κρέας ονόματι "Ελληνικό κράτος-Ελληνικό Δημόσιο" και το ξεζούμισαν......που βρώμαγε η ανάσα τους από την πείνα και τώρα έχουν δισεκατομμύρια ευρώ σε καταθέσεις στην Ελβετία, έχουν ξεπουλήσει όλη σχεδόν την περιουσία του κράτους, όχι προς παοπληρωμή του δημοσίου χρέους το οποίο δημιούργησαν οι ίδιοι, αλλά για να δημιουργήσουν πλήθος ικανό να τους ψηφίζει κάθε 2-3- χρόνια στις εκλογές για να φθάσουν να γίνουν δεινόσαυροι στον οίκο ενοχής ονόματι "ελληνικό κοινοβούλιο", έχουν από 78 μεζονέτες και μονοκατοικίες ο καθένας κι άλλες τόσες σύζυγοι και τέκνα.....προτιμώ να ακούω απαντήσεις του στυλ ότι "στις 17 Νοέμβρη έχει γενέθλια η ξαδερφούλα μου η Ελένη".

 

Όσο για την νέα γενιά, αν κρίνω από τους συμμαθητές/τριές μου που νοιάζονται τι χρώμα ανταύγειες θα κάνουν, αν θα βάλουν χαλκά στη μύτη, με ποιον τρόπο θα καταφέρουν να ανέβουν σε γνωστό club του Αμαρουσίου και να μπουν μέσα, καίτοι είναι ανήλικοι, πώς θα πείσουν τον πορτά να τους βάλει, τι θα κάνουν για να ξεσκάσουν στην 3ήμερη, πως θα κάνουν κοπάνα από το φροντιστήριο, πως θα προμηθευτούν το dvd της κάθε τσούλιας, πως θα γνωρίσουν cyber συντρόφους, αλλά όχι real πραγματικούς, πως θα συνδυάσουν την ψεύτικη βλεφαρίδα με την μωβ σκιά, πως θα καταφέρουν να πάρουν το νέο Play station και άλλα πολλά παρόμοια,

μάλλον μας βλέπω να συνεχίζουμε τον κατήφορο, να πηγαίνουμε κατά διαόλου.

Και σ' αυτό ακριβώς, ένα συναμφότερον έριδος και νήψεως, κρετινισμού και ωχαδελφισμού, βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να μας επιβληθούν οι διάφοροι "σωτήρες", εγχώριοι και εξωχώριοι.......

Ως 17.5 χρονών το βλέπω άμα δεν πιάσω την σχολή που θέλω, ίσως να προσπαθήσω μία δεύτερη φορά, άλλως να βελτιώσω τα Γερμανικά μου και να φύγω για Αυστρία ή Γερμανία διά παντός. Γιατί η Ελλάδα περίπου μέχρι το 2030 θα είναι στην κάτω βόλτα......

Συγγνώμη a priori που κούρασα.

 

Δε συμφωνώ σε αυτά που λες.

Κατ'αρχάς η εφηβεία (την οποία εσύ διανύεις ακόμα) για ψυχολογικούς και κοινωνιολογικούς λόγους οφείλει να είναι μια περίοδος της ζωής, που το μεγαλύτερο πρόβλημα των ατόμων που τη διανύουν να είναι ο χαλκάς στη μύτη και το PlayStation.

 

Υπάρχει μια περίεργη άποψη που είναι πολύ δημοφιλής τα τελευταία χρόνια και η οποία θέλει τα παιδιά να πηγαίνουν από την παιδική ηλικία στην ενηλικίωση χωρίς ενδιάμεσο στάδιο κάτι το οποίο είναι καταστροφικό για τη ζωή και την εξέλιξή τους. Και θα σου το θέσω με ένα ερώτημα:

 

Τι κατάληξη, πέρα από την κατάθλιψη και την πλήρη απαξίωση των πάντων, μπορεί να έχει μια γενιά παιδιών που στα 14-15 τους (σε μια περίοδο δηλαδή ξεγνοιασιάς), μεγαλώνει σκεπτόμενη συνεχώς την πολιτικο-οικονομική κατάσταση της χώρας της και ζει με το άγχος του "δημοσίου χρέους";

 

ΔΕΝ είναι φυσιολογική αυτή η αντιμετώπιση - και θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και οποιονδήποτε ψυχολόγο για να στο επιβεβαιώσει.

 

Η εφηβεία είναι μια περίοδος τεράστιων προσωπικών αλλαγών στο άτομο χωρίς να χρειάζεται οποιοδήποτε επιπρόσθετο βάρος από μη ελεγχόμενους, εξωγενείς παράγοντες.

 

Εννοείται φυσικά πως τα παιδιά πέρα από τη "χαλαρότητα" της εφηβείας, σε αυτή την περίοδο ζωής διαμορφώνουν και το χαρακτήρα τους, τον τρόπο που σκέφτονται και (αντι)δρούν στα όσα συμβαίνουν και όσα θα συμβούν μελλοντικά γύρω τους. Οπότε είναι απόλυτα θεμιτό οι έφηβοι να ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουν και τους αγώνες, και τα λάθη και τα προβλήματα των προηγούμενων από αυτούς ώστε να δημιουργήσουν μια συγκροτημένη σκέψη και όταν γίνουν πλέον ενήλικες να μπορούν να αντιμετωπίσουν καλύτερα από τους προγενέστερούς τους, τις καταστάσεις.

 

Αλλά, επιμένω, η εφηβεία είναι μια "ροζ" εποχή για τη ζωή των ανθρώπων, ανδρών και γυναικών.

Είναι μια εποχή για να κάνεις όνειρα, να κάνεις λάθη, να μάθεις να σκέφτεσαι, να φας τα μούτρα σου και να κάνεις αυτό που επιθυμείς, χωρίς τις συνέπειες που θα έχουν όλα αυτά αν τα κάνεις όταν ενηλικιωθείς.

 

Αυτό που λείπει από τη σημερινή νεολαία είναι η θέληση να κάνουν όνειρα (όσο ρομαντικό και χαζό και αν ακούγεται αυτό - και ξέρω πως κάπως έτσι θα σας ακούγεται).

 

Κάποτε άκουγες "θέλω να γίνω αστροναύτης". Σήμερα ακούς "θα με βάλει ο θείος μου στο δημόσιο".

Αυτή είναι η πραγματική καταστροφή της νεολαίας. Ότι της στερούν την αθώα και "χαζή" - όπως θα ανακαλύψει αργότερα - ψευδαίσθηση ότι "όλα είναι δυνατά αρκεί να τα θέλεις πραγματικά".

και όταν έχεις αποφασίσει σε τόσο μικρή ηλικία να αρκεστείς σε τόσο λίγα, ποιά η κινητήρια δύναμη για να προσπαθήσεις να γίνεις καλύτερος;

 

Αν στην ηλικία αυτή, που δεν έχει ακόμα αντιμετωπίσει τις δυσκολότερες φάσεις της ζωής, είναι κανείς τόσο ρεαλιστής και απαισιόδοξος πραγματιστής, έχει χάσει κάθε ελπίδα για το μέλλον του.

 

ΥΓ: Ας μην ξέρουν τι έγινε στις 17/11 (το οποίο βέβαια, Eprahat, διαφωνώ κάθετα με τον τρόπο που το παρουσιάζεις - το βλέπεις μονομερώς και τελείως λάθος, διότι και αυτός που εφηύρε το μαχαίρι το έκανε με αγνές προθέσεις, αλλά δε φταίει εκείνος που εσύ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να σκοτώσεις), στις 25/3 ή στις 28/10.

 

Μπορούν να γουστάρουν απλά να ζουν και να κάνουν τεράσια σχέδια για το μέλλον τους;;;

Αρκετά ασχοληθήκαμε σε αυτόν τον τόπο με το "παρελθόν" και τους "αγώνες που κάναμε". Νομίζω πως έχει έρθει η ώρα να πάμε παρακάτω...

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την νέα γενιά, αν κρίνω από τους συμμαθητές/τριές μου που νοιάζονται τι χρώμα ανταύγειες θα κάνουν, αν θα βάλουν χαλκά στη μύτη, με ποιον τρόπο θα καταφέρουν να ανέβουν σε γνωστό club του Αμαρουσίου και να μπουν μέσα, καίτοι είναι ανήλικοι, πώς θα πείσουν τον πορτά να τους βάλει, τι θα κάνουν για να ξεσκάσουν στην 3ήμερη, πως θα κάνουν κοπάνα από το φροντιστήριο, πως θα προμηθευτούν το dvd της κάθε τσούλιας, πως θα γνωρίσουν cyber συντρόφους, αλλά όχι real πραγματικούς, πως θα συνδυάσουν την ψεύτικη βλεφαρίδα με την μωβ σκιά, πως θα καταφέρουν να πάρουν το νέο Play station και άλλα πολλά παρόμοια,

μάλλον μας βλέπω να συνεχίζουμε τον κατήφορο, να πηγαίνουμε κατά διαόλου.

Και σ' αυτό ακριβώς, ένα συναμφότερον έριδος και νήψεως, κρετινισμού και ωχαδελφισμού, βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να μας επιβληθούν οι διάφοροι "σωτήρες", εγχώριοι και εξωχώριοι.......

Ως 17.5 χρονών το βλέπω άμα δεν πιάσω την σχολή που θέλω, ίσως να προσπαθήσω μία δεύτερη φορά, άλλως να βελτιώσω τα Γερμανικά μου και να φύγω για Αυστρία ή Γερμανία διά παντός. Γιατί η Ελλάδα περίπου μέχρι το 2030 θα είναι στην κάτω βόλτα......

Συγγνώμη a priori που κούρασα.

μα βρε eprahat σε αυτη την ηλικια αυτα σκεφτεσε...δεν λεω να εισαι και εντελος αποξενωμένος απο το τι γινετε αλλα το να καθετε καποιος να μοιρολογά το μελλον του απο 16-17 χρονων ειναι απλα απαραδεκτο.φυσικα playstation και ψευτικη βλεφαριδα.γιατι σε λιγα χρονια λιγο η σχολη λιγο η δουλεια θα εχεις χρονο?και εγω οταν πηγαινω σχολη για χαζομαρες μιλαμε.ονομαζετε ελευθερος χρονος και χομπι ανυπαρκτες λεξεις πια.οταν ερθει ομως η σωστη στιγμη μιλαμε και σοβαρα.

 

 

DesertSMisSRaiN :respect:

Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

Εγω το βλεπω πολυ απλα. Λαος που δεν γνωριζει εστω ελαχιστη απο την ιστορια του, δεν εχει μελλον.

 

Και δεν ειμαι ουτε ΝΔ, ουτε ΛΑΟΣ ουτε τιποτα. 27 χρονων ειμαι ουτε εχω ζησει πολυτεχνεια, πολεμους κλπ

 

Αλλα προσπαθω να διαβαζω.

 

 

 

edit: (ερωτηση της κοπελας μου σε κολλητη της: "ποτε εγινε ο Β' Π. Πολεμος?" . απαντηση: "Mετα τον πρωτο!".

Φυσικα καμια απο τις υπολοιπες 3 κοπελες στην παρεα εκεινη τη στιγμη δεν ηξερε.... )

 

παραδειγμα απο ατομα ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ειναι αυτο....

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βλεπω πολυ απλα. Λαος που δεν γνωριζει εστω ελαχιστη απο την ιστορια του, δεν εχει μελλον.

 

Και δεν ειμαι ουτε ΝΔ, ουτε ΛΑΟΣ ουτε τιποτα. 27 χρονων ειμαι ουτε εχω ζησει πολυτεχνεια, πολεμους κλπ

 

Αλλα προσπαθω να διαβαζω.

Όπως το λες φίλε.Όποιος δεν γνωρίζει την ιστορία του δεν έχει μόρφωση και παιδεία.Η μόρφωση δεν έχει να κάνει με πτυχία,μεταπτυχιακά και διδακτορικά αλλά με την ίδια την ιστορία.Κανείς δεν είπε να είμαστε κολλημένοι με το παρελθόν.Αλλά οφείλουμε να το γνωρίζουμε.

 

Για μένα η απόλυτη ξεφτίλα είναι που καταντήσαμε να πουλάμε την ιστορία του Παπαρηγόπουλου μέσα σε περιοδικά και να τα βλέπεις κρεμασμένα στα περίπτερα δίπλα σε αθλητικές εφημερίδες και κουτσομπολίστικα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...