Jump to content

VoIP - Ρυθμίσεις και δωρεάν κλήσεις μέσω διαδικτύου


MobileX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το λίγο που ασχολήθηκα με το Ν8, η υπόθεση VoIP φαίνεται κάπως περίπλοκη, ειδικά όσον αφορά τις ρυθμίσεις. Ίσως να έχετε διαπιστώσει, ότι τουλάχιστον στην συγκεκριμένη συσκευή δεν υπάρχει στις Επαφές η επιλογή "Κλήση διαδικτύου". Για να εμφανιστεί, θα χρειαστεί ένα επιπλέον πρόγραμμα της Nokia, το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ.

 

Εκτός αυτού, δεν ξέρω αν "παίζει" τίποτα από προσφορές με δωρεάν VoIP κλήσεις (πραγματικά δωρεάν όμως). Αν έχετε κάτι υπόψιν, καταθέστε το.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ενδιαφερον θεμα. χρησιμοποιουσα voip παλια στον υπολογιστη μου.

μακαρι να γινοταν να εχουμε δωρεαν κλησεις μεσω διαδικτυου με το N8, φτανει να εχουμε εξασφαλισει το internet φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε γινεται (και μάλιστα πολύ εύκολα). Το εχω κανιε εγω και χρησιμοποιω VIVA (και για εισερχομενες κλησεις) και Voipdiscount.

Φοβερό συστημα..:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι εύκολο

Αρχικά

1. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε την εφαρμογή της νοκια από εδώ: http://www.developer.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/d476061e-90ca-42e9-b3ea-1a852f3808ec/SIP_VoIP_Settings.html

 

2. Παίρνουμε ένα voip account εγώ διάλεξα viva (viva.gr) με 1€ το μήνα υπάρχουν και άλλες εταιρίες όπως http://www.voipdiscount.com ( Οι ρυθμίσεις διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία αλλά περίπου ίδιες)

 

 

Δημιουργία SIP Profile

1. Menu -> Settings -> Connectivity -> Adm. Sets -> SIP settings

2. Επιλέξτε Options και ύστερα New SIP profile και Use default profile

 

 

General SIP Profile Settings

Parameter Value

Profile Name Viva

Service Profile IETF

Default Access Point Διαδίκτυο

Public User Name sip:30XXXXXXXXXX@voip.viva.gr (όπου ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ είναι το Viva Number σας)

Use Compression No

Proxy Server voip.viva.gr

 

 

Registrar Server

Registrar Server Address sip:voip.viva.gr

Realm voip.viva.gr

Username 30XXXXXXXXXX (όπου ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ είναι το Viva Number σας)

Password (ο εξαψήφιος VOIP κωδικός σας)

Transport Type UDP

Port 5060

 

 

ProParameter Value

Registrar Server Address sip:voip.viva.gr

Realm voip.viva.gr

Username 30XXXXXXXXXX (όπου ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ είναι το Viva Number σας)

Password (ο εξαψήφιος VOIP κωδικός σας)

Transport Type UDP

Port 5060

Edited by crond
το πουλάω το σπίτι: http://gr.grepolis.com/invite-321828-gr10
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή ProParameter Value πού βρίσκεται;

 

Kατάφερα να συνδεθώ κανονικά χρησιμοποιώντας τον οδηγό ρυθμίσεων του τηλεφώνου ("New Service" στην ενότητα Internet settings > Advanced VoIP settings > Voip services).

 

Υπήρχε όμως ένα άλλο πρόβλημα: το κινητό έκανε login μόνο μέσω wifi. Όταν βρισκόμουν στο σπίτι αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα, όταν όμως έβγαινα έξω και ήμουν εκτός εμβέλειας του router μου δεν υπήρχε η επιλογή σύνδεσης μέσω 3G. Τη λύση τη βρήκα ακολουθώντας τις οδηγίες στη σελίδα http://vesakoret.wordpress.com/2010/11/26/nokia-e61-e71-e72-c6-00-sip-settings-for-voip-calls/ (Βήμα 5). Με iLBC ή G.729 codec δουλεύει άψογα! Είναι καλύτερο πάντως να επιλέξετε το iLBC codec καθώς ανταποκρίνεται καλύτερα σε συνθήκες φόρτου δικτύου οπου υπάρχει μεγαλύτερο packet loss.

Edited by pan_nl
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε συμφέρει να συνδέεσαι μέσω 3G? Έχεις κάποιο δωρεάν πακέτο? Η επικοινωνία είναι καλή? Ποια voip εταιρία χρησιμοποιείς?
το πουλάω το σπίτι: http://gr.grepolis.com/invite-321828-gr10
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν χρησιμοποιώ καρτοκινητό της Vodafone NL οπου με 9,95 € έχω 250 ΜΒ για 30 ημέρες (3600/384 Kbps). Η ποιότητα του ήχου είναι άψογη χωρίς κοψίματα ή καθυστερήσεις. Τον Νοέμβριο θα μεταφερθώ σε άλλη εταιρεία (καρτοκινητό Ben NL) οπου με τα ίδια χρήματα δίνουν απεριόριστη πρόσβαση στο διαδίκτυο (1024/384 Kbps), αν και μειώνουν την ταχύτητα στα 64/64 Kbps μετά το 1GB. Θα δοκιμάσω και από εκεί, αν και δε φαντάζομαι να υπάρξουν προβλήματα. Επίσης, τα Χριστούγεννα που θα βρίσκομαι στην Ελλάδα θα δοκιμάσω και με καρτοκινητό Cosmote - η VoIP τηλεφωνία λειτουργούσε άψογα μέσω Nimbuzz παλαιότερα, οπότε και τώρα δεν αναμένω προβλήματα.

 

Χρησιμοποιώ το Voipdiscount για τις κλήσεις. Οι εξερχόμενες λειτουργούν με όλα τα codecs, όμως έχω επιλέξει το iLBC επειδή απαιτεί λιγότερο bandwidth και συμπεριφέρεται καλύτερα σε συνθήκες υψηλού jitter και packet loss. Οι εισερχόμενες δυστυχώς λειτουργούν μόνο με το G7.29 και G7.11. Γενικά, αν λάβει κανείς υπόψη πως μέσω του Voipdiscount μπορώ να στέλνω και μηνύματα από το κινητό με χρέωση 0,03-0,05 €, τότε με 10-12 € τον μήνα καλύπτω πλήρως τις ανάγκες μου.;)

Edited by pan_nl
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εδώ και λίγο καιρό δε λειτουργεί ο SIP client (έκδοση 3.1) στο C7 μου (Belle), παρόλο που αρχικά δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Συγκεκριμένα, δε μπορεί να κάνει register. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον πάροχό μου, καθώς και μέσω Wifi παρατηρώ το ίδιο . Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα πως και άλλοι χρήστες Nokia Belle συσκευών αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα. Συμβαίνει το ίδιο και σε κάποιον από εσάς;

 

Edit: ξαναπερνώντας ακόμα μια φορά τις ρυθμίσεις το πρόβλημα λύθηκε (αν και την πρώτη φορά που τις είχα ξαναπεράσει δεν είχε αλλάξει κάτι).

Edited by pan_nl
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αξίζει τελικά το όλο εγχείρημα, αν έχουμε πακέτο δεδομένων;

Για όσους από εσάς το χρησιμοποιείτε, η συνδρομή για Voip τι κόστος έχει; Επίσης, μπορείς να καλείς μόνο σταθερά ή και κινητά;

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Με τα τραγικά πακέτα που διατίθενται στην Ελλάδα δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο συμφέρει να το συνδυάσεις με συνδρομή. Με καρτοκινητό είναι πιο πιθανό, καθώς άνετα βγάζεις μήνα με 60 ΜΒ, τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για κλήσεις μέσω διαδικτύου.

 

Εδώ στην Ολλανδία έχω συνδρομή οπου με 8€/μήνα έχω 100 λεπτά ή sms προς ολλανδικά νούμερα και 200ΜΒ δεδομένα. Χρησιμοποιώ τον λογαριασμό VoIP στο σπίτι αλλά και από το κινητο για να καλώ ελληνικά σταθερά (και κινητά). Στη δική μου περίπτωση συμφέρει πολύ γιατί με 12,5 € βγάζω 4-6 μήνες χρήσης VoIP. Σε συνδυασμό με τη συνδρομή βγαίνει περίπου 10 € τον μήνα με τα οποία έχω και σταθερό (με νούμερο για εισερχόμενες) και κινητό.

 

Κάνε μια έρευνα αγοράς, ίσως βρείς κάποια καλή προσφορά στην Ελλάδα με έμφαση στα data.

Edited by pan_nl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...