Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις βάλει την σαβούρα της σαβούρας φιλε μου. Για να θυμάμαι ρομ που πέρασα πριν 3 χρόνια στο ace που είχα για 3η 4η συσκευή, καταλαβαίνεις το επίπεδο της αηδίας που ένιωσα.

 

Έχεις να μου προτείνεις καμιά καλή και πρόσφατη ρομ;

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Εχω το ACE GT-S5830 αρκετα χρονια τωρα. Δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να αλλαξω κινητο ακομη λογω κρισης. Εχω διαβασει αρκετα θεματα στο forum, αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Εμαθα παρα πολλα διαβαζοντας σας. Ευχαριστω.

 

Τωρα σχετικα με το ACE δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα, εκτος απο το οτι εχω την εντυπωση, οτι ειναι πλεον λιγο αργο στις αντιδρασεις του. Ηθελα να ρωτησω σε μερικα πραγματα τη γνωμη σας.

 

1. Να κανω root; Αξιζει τον κοπο; Θα δω διαφορά στην ταχυτητα ανταποκρισης; Διαβασα τους οδηγους στο πρωτο ποστ και δεν μου φαινεται δυσκολο να τους ακολουθησω. Ειναι η πλεον προσφατη εκδοση;

 

Να σημειωσω οτι δεν χρησιμοποιω πολλα apps, κανα whatsapp, viber, και σχεδον τιποτα ακομη. Με ενδιαφερει λιγο πιο γρηγορη περιηγηση στο internet και να του βαλω κανα gps. Εχω περασμενη την 2.3.5 εκδοση και γενικα δεν το εχω πειραξει καθολου εκτος απο τη δινει η Samsung με το kies. Του εχω βαλει και μια sd card 16gb (κυριως για μουσικη και φωτο) και εχει διαθεσιμο χωρο.

 

2. Ειδα μετα απο αρκετο ψαξιμο οτι μπορει κανεις να αυξησει τη rom αλλα και να κανει oveclock τον επεξεργαστη. Εχει νοημα; Ειδικα για τη rom μπορω να κανω partition στην sd και να της δωσω και ακομη και 2gb χωρο, αλλα βαριεμαι μολις κατεβαζω κατι μετα να πρεπει να το μεταφερω χειροκινητα στο partition στην sd. Μπορει να γινει αυτοματα; Θα δω βελτιωση στη συμπεριφορα του;

 

3. Ποιον browser προτεινετε; Διαβασα στα αρχικα ποστς για τον opera11 (εχω φτασει μεχρι το 60 αλλα θα τα διαβασω ολα πριν κανω κατι). Υπαρχει κατι πιο καινουργιο;

 

4. Λεω να παρω και μια καινουργια μπαταρια. Απ οτι διαβασα γενικα αυτη πρεπει να ειναι ενταξει Συμφωνειτε;

 

5. Απο GPS τι προτεινετε; Εχω 250mb το μηνα δωρεαν οριο δεδομενων αλλα δεν εχω λογο να το τρωω στο google maps, αν τρωει πολυ. Θα μορουσα να παρω ενα προγραμματακι.

 

Ευχαριστω προς το παρον. Μου λετε και κανω.

Link to comment
Share on other sites

@ tommycr7

1)αξιζει να το κανεις ροοτ αν υπαρχουν εφαρμογες που δεν χρησιμοποιεις και θες να τις σβησεις.... πχ εγω εσβεισα samsung apps facebook τα προγραμματα της cosmote κτλπ... καιρδιζεις και χωρο και μνημη

 

2)οχι δεν εχει νοημα το overclock ειναι παλιο δεν θα δεις καμια διαφορα με τις νεες πλεον εφαρμογες,

με το appz to sd μπορεις να δωσεις εξτρα χωρο αλλα και παλι αυτες οι εφαρμογες θα ψιλοσερνονται ,δες πρωτα τι χωρο μπορεις να καιρδισεις διαγραφοντας αχριστες προεγκατεστημες εφαρμογες κανοντας ροοτ

 

3) dolphin browser

 

4)η καινουρια μπαταρια κοστιζει περισσοτερο απο το κινητο .. οποτε οχι

 

5) igo για android

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

 

Η μπαταρια κανει 6 ευρω με τα μεταφορικα. Το κινητο δεν κανει ουτε 5 ευρω πλεον; Αν η μπαταρια αρχισει να πεθαινει δεν θα τη γλυτωσω. Παντως ειναι η σωστη;

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία θα βρεις με 10 ευρω πάνω κατω την αυθεντική.

Το παιδί μάλλον μιλάει για Ελληνική Αγορά που θα κάνει κανα εκατομμύριο ευρώ η μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

καταφερα και το εκανα αν ροοτ το θεμα ειναι οτι εχω ακομα το εικονοδιο του superuser πως βγαινει αυτο?:p
Link to comment
Share on other sites

καταφερα και το εκανα αν ροοτ το θεμα ειναι οτι εχω ακομα το εικονοδιο του superuser πως βγαινει αυτο?:p

Κάνε απεγκατασταση της εφαρμογής.. Αλλά τσέκαρε και με το Root checker από το play store να δεις ότι όντως δεν είσαι Root πια...

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια αν μπορείτε . Από σήμερα το πρωί το τηλέφωνό μου , μου βγάζει στην γραμμή των ειδοποιήσεων το μήνυμα "Μνήμη μηνυμάτων πλήρης" . Πολύ φοβάμαι οτι χάνω μηνύματα που θα έπρεπε να έχω λάβει.

Έχω σβήσει σχεδόν όλα τα παλιά μηνύματα ( έχω αφήσει μόνο 4) , έχω αυξήσει το όριο τω μηνυμάτων στο μενού των ρυθμίσεων αλλά το πρόβλημα παραμένει .

Καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω ;

 

GT-S5890i Android 2.3.6

 

Thanks !

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω 18ΜΒ ελεύθερα στη συσκευή. Θα δοκιμάσω να αφαιρέσω καποια εφαρμογή και θα δούμε.

Ευχαριστώ.

.

.

.

.edit

Ελευθέρωσα περίπου 10ΜΒ ακόμη και δούλεψε.

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by metalergr

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κάνε απεγκατασταση της εφαρμογής.. Αλλά τσέκαρε και με το Root checker από το play store να δεις ότι όντως δεν είσαι Root πια...

 

τελικα το εδωσα το κινητο..:( σας ευχαριστω πολυ ολους για οποια βοηθεια οποτε και αν ηθελα!προσωπικα ειμαι υπερ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εχω βαλει custom rom την την kitkat 4.4 (cm-11-20131225-EXPERIMENTAL-cooper) και οταν παω να βαλω αλλη αυτην cm7.2_reincarnation_v.6_final_1_cooper μου βγαζει status 7 και δεν την κανει εγκατασταση.

 

ξερεις κανεις πως θα το διορθωσω αυτο?

 

μηπως εχει κανεις την official rom απο το κινητο αυτο να μου την ανεβασει καπου να την κατεβασω αν του ειναι ευκολο η να ξερει κανεις που μπορω να την βρω να την κατεβασω

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου έφερε ένας φίλος μου ένα GT-S5830ι το οποίο έχει πρόβλημα και κάνει επανεκκινήσεις. Από ότι έψαξα και διάβασα όλοι λένε ότι πρέπει να περάσω ξανά firmware χρησιμοποιώντας το Odin. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω τα αρχεία που χρειάζονται για να χρησιμοποιήσω. Πήγα και στο sammobile αλλά δεν βρίσκω κάτι. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω λίγο την βοήθεια σας εσείς που έχετε το ace-S5830 . Φίλος μου έχει ένα ace-S5830 και θέλει να εγκαταστήσει το viber αλλά επειδή δεν τα πάει καλά με την τεχνολογία πήγε στον Γερμανό για να του βάλουν το viber αλλά του είπανε οτι στο ace-S5830 δεν μπαίνει διότι είναι παλιάς τεχνολογίας . Όντως ισχύει κάτι τέτοιο ?

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου έφερε ένας φίλος μου ένα GT-S5830ι το οποίο έχει πρόβλημα και κάνει επανεκκινήσεις. Από ότι έψαξα και διάβασα όλοι λένε ότι πρέπει να περάσω ξανά firmware χρησιμοποιώντας το Odin. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω τα αρχεία που χρειάζονται για να χρησιμοποιήσω. Πήγα και στο sammobile αλλά δεν βρίσκω κάτι. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Ευχαριστώ!

 

http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=17557

Το download είναι πάνω στο μπλε κομμάτι της σελίδας.

 

 

 

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω λίγο την βοήθεια σας εσείς που έχετε το ace-S5830 . Φίλος μου έχει ένα ace-S5830 και θέλει να εγκαταστήσει το viber αλλά επειδή δεν τα πάει καλά με την τεχνολογία πήγε στον Γερμανό για να του βάλουν το viber αλλά του είπανε οτι στο ace-S5830 δεν μπαίνει διότι είναι παλιάς τεχνολογίας . Όντως ισχύει κάτι τέτοιο ?

 

Καλό βράδυ

 

Όχι.

Εκτός αν αναβαθμισαν το viber και δεν παίζει σε gb.

Και πάλι σε αυτή την περίπτωση αν έχει 4.χ custom θα μπει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=17557

Το download είναι πάνω στο μπλε κομμάτι της σελίδας.

 

 

 

 

 

 

Όχι.

Εκτός αν αναβαθμισαν το viber και δεν παίζει σε gb.

Και πάλι σε αυτή την περίπτωση αν έχει 4.χ custom θα μπει κανονικά.

 

Τι να σου πώ δε ξέρω,...πάντως απο οτι βλέπω η τελευταία version του viber είναι 4.3.1.21

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα αναβάθμιση σε ICS και το κινητό λειτουργεί τέλεια...Το μόνο πρόβλημα είναι ότι διέγραψα το superuser και τώρα φαίνεται ότι η συσκευή δεν είναι root...

1)Πώς μπορώ να την ξανακάνω root χωρίς να ξανακάνω αναβάθμιση και χωρίς να διαγραφούν τα δεδομένα του κινητού; Θέλω να εγκαταστήσω μία εφαρμογή που δουλεύει μόνο σε rootαρισμένες συσκευές.

2)Επίσης, όταν έχω το κινητό στο αθόρυβο και έρχεται μήνυμα δεν ακούγεται η δόνηση, ενώ όταν λαμβάνω κλήση ακούγεται. Τι μπορεί να φταίει;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν μπορεί κάποιος που εχει το 5830i stock rom ας μου ανεβάσει τα εξεις αρχεια

bootsamsung.qmg

boitsamsungloop.qmg

 

βρισκοναι στο /system/media

ευχαριστω

 

 

edit :ακυρο βρηκα λυση

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...