Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρακαλω Αλεξ νασε καλα !

Σπυρο σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες !

 

φιλε το κανα διαγραφη δεδομενων αλλα μολις ξαναμπηκα play store μου γεμισε παλι η μνημη λες να τα διαγραψω και να μην μπω παλι paly store ως οτου το χρειαστω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και να μην μπαινεις στο Play, τις αναβαθμισεις του θα τις παρεις... και θα σου γεμισουν την εσωτερικη μνημη...
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Και να μην μπαινεις στο Play, τις αναβαθμισεις του θα τις παρεις... και θα σου γεμισουν την εσωτερικη μνημη...

 

αυτος ειναι ο σκοπος να γεμιζει με καμια εφαρμογη και να αχρηστευτει αυτο κανει η τεχνολογια :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

alex κραταει τα απαρετητα απλα που και που κανε καθαρισμα για να φευγει η κατα καιρους σαβουρα και να μενει οτι χρειαζεται καντο σε ολες τις εφαρμογες οπως ειπαμε και κατεβασε και το clean master απο εδω να του ριξει ενα καθαρισματακι γενικο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cleanmaster.mguard
Link to comment
Share on other sites

εγώ στο δικό μου ACE δεν αφήνω να γίνει κανένα upgarde προ-εγκαταστημένης εφαρμογής εκτός του play.

Τα upgrade των εγκατεστημένων δεν αντικαθιστούν τις εφαρμογές στην system ram αλλα παίρνουν χώρο εξ αρχής από την ram.

Edited by smpt

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

alex κραταει τα απαρετητα απλα που και που κανε καθαρισμα για να φευγει η κατα καιρους σαβουρα και να μενει οτι χρειαζεται καντο σε ολες τις εφαρμογες οπως ειπαμε και κατεβασε και το clean master απο εδω να του ριξει ενα καθαρισματακι γενικο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cleanmaster.mguard

 

σε καθε εφαρμογη εννοεις να παω και να παταω διαγραφη δεδομενων?????

το clean master το χα καλο ;) αλλα πιανει τρομερο χωρο και το χα διαγραψει

Link to comment
Share on other sites

ναι alex αυτο εννοω,οσο για το clean master κατεβασετο κανε διαγραφη σκουπιδιων και μετα καντο ξανα απεγκατασταση για να μη σου πιανει χωρο και οποτε το χρειαζεσαι απλα ξανα κατεβασετο ;)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε spyros88 σε ευχαριστώ για το script που βρηκες!

 

Περαστηκε στο ace της γυναίκας μου και πλέον εγκαταστάθηκαν αρκετά προγραμματακια, πράγμα αδύνατο χωρίς το συγκεκριμένο script.

 

Το ace παρα τα χρονακια του παραμένει υπέροχο με μικρό μέγεθος κ ωραιότατη διάρκεια μπαταρίας.

 

Μία λεπτομέρεια μονο για την 4.0.4 στο ace:

Πριν απο κανα χρονο που το ειχα ψαξει, καμία δεν είχε υποστήριξη για Bluetooth, ενω απο όσα διάβαζα κ πριν 6 μηνες παλι δεν το είχαν καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε spyros88 σε ευχαριστώ για το script που βρηκες!

 

Περαστηκε στο ace της γυναίκας μου και πλέον εγκαταστάθηκαν αρκετά προγραμματακια, πράγμα αδύνατο χωρίς το συγκεκριμένο script.

 

Το ace παρα τα χρονακια του παραμένει υπέροχο με μικρό μέγεθος κ ωραιότατη διάρκεια μπαταρίας.

 

Μία λεπτομέρεια μονο για την 4.0.4 στο ace:

Πριν απο κανα χρονο που το ειχα ψαξει, καμία δεν είχε υποστήριξη για Bluetooth, ενω απο όσα διάβαζα κ πριν 6 μηνες παλι δεν το είχαν καταφέρει.

 

:bow:

 

Εγώ εγκατέστησα τα παρακάτω:

 

App Arbiter (v1.3)

CM Browser (v5.1.8)

ColorNote (v3.9.60)

EBookDroid (v2.1.14)

ES Διαχείριση Εργασιών (v1.4.2)

ES Εξερεύνηση αρχείων (v3.2.2)

Greenify (v2.5)

MailWise (v2.2.11)

MX Player (v1.7.31)

Opera Mini (v7.6.1)

Quick LED (v1.1.2)

WPS Office (Kingsoft Office) (v6.3.1)

YouTube (v5.16.4)

Χάρτες (v7.7.0)

 

Υπόψη ότι μπορεί να μπαίνουν οι εφαρμογές στο τηλέφωνο, αλλά από κάποια στιγμή και μετά αρχίζουν οι καθυστερήσεις. Βρήκα κάποια λύση και για αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1310309

Προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει από χτες αλλά δεν... Δείχνει να είναι καλύτερο από το INT2EXT+, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη - κολλάει στο logo της Samsung και δεν ανοίγει το τηλέφωνο. Αν έχει κανείς άποψη, ή το δοκίμασε και έπαιξε, ας ποστάρει.

 

Τέλος, περί bluetooth: έκανα μεταφορά αρχείων μεταξύ Ace και S2 χωρίς πρόβλημα. Δεν ξέρω άν δουλεύουν ακουστικά ή η επικοινωνία με άλλες συσκευές.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο θυμαμαι, το Bluetooth δουλευε στις μεταφορες αρχειων αλλα ειχε προβλημα στις κλησεις αν κ συνδεοταν κανονικα.

 

Μονο για αυτο ξεχασα τις cm και πηγα στη δοκιμασμενη mindCR που σταματησε να εξελισσεται.

 

Απο προγραμματα τωρα, το navigon ή το igo ειναι αρκετα ελαφρυ (το sygic δεν το σηκωνε ), cpu no frills για συχνοτητες επεξεργαστη, sd-booster για αυξημενη cache της καρτας, GPS status για δεδομενα a-gps, και φυσικα tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

ναι alex αυτο εννοω,οσο για το clean master κατεβασετο κανε διαγραφη σκουπιδιων και μετα καντο ξανα απεγκατασταση για να μη σου πιανει χωρο και οποτε το χρειαζεσαι απλα ξανα κατεβασετο ;)

 

οκ απλα πες μου λιγο αν την ξερεις την εφαρμογη τι ακριβως πρεπει να κανω οταν τη κατεβασω γτ την ειχα παλια και στην ουσια δεν εκανε και τπτ

Link to comment
Share on other sites

Το Clean master κάνει ωραιότατη δουλειά σε πολλά πράγματα, απλά επειδή το ace δεν έχει κάποιον γρήγορο επεξεργαστή στις ρυθμίσεις ξετσεκάρεις τα πάντα, εκτός από την επιλογή "τερματισμός διεργασιών όταν απενεργοποιείται η οθόνη". Κάθε φορά που θα σβήνει η οθόνη, θα κλείνουν οι ανοιχτές διεργασίες => θα ελευθερώνεται μνήμη κ επεξεργαστική ισχύς.

 

Ο άλλος τρόπος να αυξήσεις τη διάρκεια μπαταρίας είναι το greenify, που "κοιμίζει" τις εφαρμογές που διαλέγεις όταν σβήνει η οθόνη. Το τηλεφωνάκι περνά σε deep sleep, οπότε χρειάζεται λιγότερο ρεύμα.

 

Ο καλύτερος όμως τρόπος ΙΜΗΟ είναι το ds battery saver που αναγκάζει το τηλέφωνο να μπαίνει σε deep sleep κάθε φορά που σβήνει η οθόνη.

 

Διαλέξτε ένα από τα παραπάνω και πείτε εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

οκ απλα πες μου λιγο αν την ξερεις την εφαρμογη τι ακριβως πρεπει να κανω οταν τη κατεβασω γτ την ειχα παλια και στην ουσια δεν εκανε και τπτ

 

αλεξ μια χαρα δουλεια κανει κατεβασετο κανε σκαναρισμα σε ολες τις επιλογες και κανε μετα διαγραφη ;)

επισης κανε οτι σου ειπε και ο απο πανω

Link to comment
Share on other sites

...

Μετά από πολλά (...μα πάρα πολλά...) φλασαρίσματα, τελικά κατέληξα στην Touchwiz Revolutionized...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2202251

...σε συνδυασμό με μία microSD Sandisk 8gb class 10 και το script INT2EXT+ που βρίσκεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1716124

...

 

Τα παραπάνω ολοκληρώνονται (?) με το script που βρίσκεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2361379

Μαζί με τα παραπάνω, νομίζω ότι πάει το Ace όσο πιο μακρυά μπορεί να πάει. Δεν το έχω τεστάρει ακόμα στα δύσκολα, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές!

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ξερει καποιος rom για το 5839ι αν ειναι καποια unbranded και original? (δεν εχει προγραμματα και λογοτυπα οπως της cosmote)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Προχθες επιχειρησα να κανω upgrade την παλια μου συσκευη (Ace s5380) σε Android KitKat.

Αφου εψαξα καπως αναλυτικα για το συγκεκριμενο μοντελο κατεληξα στο xda forum οπου βρηκα εκδοση για το κινητο μου μαζι με tutorial.

Το θεμα ειναι οτι μετα την εκτελεση των βηματων, το κινητο πλεον δεν ανοιγει (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο το αρχειο ηταν 100% εμπιστο) και πλεον το κινητο δειχνει μονο μια μαυρη οθονη στην εναρξη.

Ενας φιλος μου, ανεφερε για ενα προγραμμα odin, για να προσπαθησω να ξαναεγκαταστησω νεο λογισμικο στο κινητο, γιατι πλεον δεν εχω προσβαση σε αυτο..

Καμια λυση για το προβλημα μου? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπες sammobile βρες το firmware για το τηλ. σου εκεί έχει και οδηγό για το Odin. Σε download mod μένει κανονικά έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Με την εγκατάσταση των παρακάτω, το Ace S5830 αποκτά λειτουργικό Android 4.0.4, ενώ θα έχει αποθηκευτικό χώρο μεγαλύτερο των 100mb για εγκατάσταση προγραμμάτων και αξιοπρεπείς επιδόσεις στην ταχύτητα, την σταθερότητα και στην διάρκεια της μπαταρίας.

 

Προαπαιτούμενα:

- Το Ace GT-S5830, φορτισμένο τουλάχιστον στο 60%.

- Μία κάρτα microSD class10 με χωρητικότητα τουλάχιστον 8GB.

- Πλήρες backup των δεδομένων που θέλουμε από το κινητό μας.

- Πλήρες backup των αρχείων που θέλουμε από την κάρτα SD.

 

(1)

Χρειάζεται πρώτα να εγκαταστήσουμε κάποιο επίσημο (stock) Android 2.3.5 ή 2.3.6. Αν έχουμε ήδη κάποιο εγκατεστημένο, θα χρειαστεί να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων διαγράφοντας τα πάντα. Στη συνέχεια περνάμε την ClockworkMod Recovery 5.0.2.6 (CWM5), από την οποία θα κάνουμε όλες τις υπόλοιπες εγκαταστάσεις. Οδηγίες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2609021 (post #1)

 

(2)

Μπαίνουμε στο περιβάλλον ClockworkMod (CWM5). Κάνουμε όλα τα διαθέσιμα wipes, και μετά κάνουμε partition την SD ("Advanced" - "Partition SD Card"). Προσωπικά επέλεξα SDext 512mb και swap 128mb - πιθανότατα θα μπορείτε να βάλετε και άλλες τιμές άν έχετε κάρτα μεγαλύτερη των 8GB.

Μετά πηγαίνουμε "Mounts and storage" και κάνουμε mount τα /cache, /data, /system, /sdcard και /sd-ext. Κατόπιν εκτελούμε τις εντολές format (γίνονται επιτυχημένα όταν οι ενδείξεις "unmount" γυρίζουν σε "mount"), επιστρέφουμε στο 1ο μενού του CWM5 και κάνουμε power off.

 

(3)

Αντιγράφουμε στην κάρτα SD την rom Touchwiz Revolutionized 5.0-V4.0 που βρίσκεται στο post #4 εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2202251

Ακολουθούμε τις οδηγίες που αναφέρονται για να την εγκαταστήσουμε. Ακολουθούμε όλες τις οθόνες μέχρι να ανοίξει το τηλέφωνο με το νέο μας Android.

 

(4)

Στην συνέχεια, κάνουμε reboot σε CWM5 και περνάμε τον nims kernel που βρίσκουμε στο post #1 εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1842006 (κατεβάζουμε ICS kernel, όχι JB). Πιθανόν να μπορούμε να βάλουμε και κάποιον άλλον - εγώ επέλεξα τον nims γιατί υποστηρίζει το swap που φτιάξαμε στο (2), ενώ ταυτόχρονα είναι συμβατός με την επόμενη πολύ σημαντική εγκατάσταση.

 

(5)

Αν δείτε το ποστ #6333 πιο πίσω, θα διαβάσετε ένα κατεβατό που είχα γράψει για την μικρή εσωτερική μνήμη του Ace. Είχα αναφέρει μία λύση (INT2EXT) η οποία δεν είναι η ταχύτερη, αλλά έλυνε το πρόβλημα. Από όσα έχω διαβάσει και δει μέχρι στιγμής, το script AD2SDX λύνει το πρόβλημα εσωτερικής μνήμης του S5830, ενώ ταυτόχρονα δεν το ρίχνει σε ταχύτητα.

Οδηγίες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1310309

Εγκαθιστούμε το αρχείο που βρίσκεται στο post #19 από CWM5, αφού πρώτα κάνουμε mount τα /cache, /data, /system, /sdcard και /sd-ext. Για να βεβαιωθούμε ότι λειτούργησε το script θα πρέπει να δούμε ότι ο αποθηκευτικός χώρος είναι πλέον παρόμοιος με το partition SDext που δημιουργήσαμε στο (2): για εμένα που είχα SDext 512mb, ο αποθηκευτικός χώρος έγινε 480mb.

 

(6)

Προαιρετικά, τέλος, εγκαθιστούμε το mod PurePerformances X που βρίσκεται εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2361379 (post #1 - CM version) για μία επιπλέον αύξηση των επιδόσεων.

 

(7)

Γυρίζουμε τα δεδομένα μας από το backup και είμαστε έτοιμοι!

 

Θεωρώ σαν *τελική* αυτήν την προσέγγιση με την έννοια ότι δεν έχω κανέναν λόγο να ψαχτώ άμεσα για κάτι άλλο. Το Ace δεν μεταμορφώνεται σε Galaxy S5, αλλά λειτουργεί τόσο "ξεκούραστα" όσο και με τις stock Android 2.3.5/2.3.6. Στα παραπάνω links μπορείτε να δείτε και κάποια video για την Touchwiz Revolutionized - αυτά είδα κι εγώ και ψάχτηκα περισσότερο. Δεν έχω δοκιμάσει για μέρες την παραπάνω τοπολογία στο σύνολό της, αλλά έχοντας διαβάσει αρκετά και κάνοντας σύγκριση του πώς δούλευε το κινητό πριν και πώς δουλεύει τώρα είμαι πολύ αισιόδοξος.

 

... 2 τελευταία + σημαντικά ...

- Κάνοντας τα παραπάνω, η microSD που έχουμε τοποθετήσει στο τηλέφωνο θα γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι του, οπότε θα ήταν καλό να μην ανοίγετε το τηλέφωνο χωρίς αυτήν.

- Μην με κατηγορήσετε άν πάει κάτι στραβά και ρημάξετε την συσκευή σας!

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει το Acer S5830i η αδερφή μου και σε αναβάθμιση viber της βγάζει "Σφάλμα Viber: Υπάρχει επαρκής χώρος λήψης".

Προφανώς θέμα χώρου παίζει λίγο που το έψαξα. Έχει ελέθευρα στο κινητό ~50MB αλλά έχει σβήσει ήδη πολλές εφαρμογές από την εσωτερική μνήμη. Κάποια ιδέα?

Επίσης, έχει μείνει με 2.3.6. Επίσημα (γιατί δεν ασχολείται με custom roms) μέχρι ποια αναβάθμιση υποστηρίζεται το τηλεφωνάκι?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Έχω ένα galaxy ace με 2.2.1 και ενώ έχω προσπαθήσει να του κάνω αναβάθμιση δεν τα έχω καταφέρει!

Μέσω του kies ενώ έχω κάνει back up και το αναγνωρίζει, μου βγάζει οτι υπάχει αναβάθμιση, ωστόσο το παράθυρο που ανοίγει για να κάνει αναβάθμιση είναι λευκό (δεν φαίνεται τίποτα), έχω windows vista:(

Δοκίμασα και μέσω odin 3.09 με firmware από το sammobile, ενώ συνδέεται και πατόντας το κουμπί AP και μετά το start στη συνέχεια μετά από πολύ ώρα βγάζει μύνημα FAIL.

Το κινητό το ανοίγω πατόντας το volume down+κεντρικό+power και βγάζει με μικρά πράσινα γράμματα downloading αλλά τίποτα!!!!

Μάλιστα του έκανα και επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα , με εξωτερική κάρτα ή και χωρίς και πάλι τίποτα.

Έκλεισα και το τειχος προστασίας του avast αλλά πάλι τίποτα!

Καμμιά ιδέα ,γιατι εγώ μην έχοντας ιδιαίτερες γνώσεις, στέγνωσα από ιδέες:cry::cry:

Edited by kefatos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα galaxy ace με 2.2.1 και ενώ έχω προσπαθήσει να του κάνω αναβάθμιση δεν τα έχω καταφέρει!

Μέσω του kies ενώ έχω κάνει back up και το αναγνωρίζει, μου βγάζει οτι υπάχει αναβάθμιση, ωστόσο το παράθυρο που ανοίγει για να κάνει αναβάθμιση είναι λευκό (δεν φαίνεται τίποτα), έχω windows vista:(

Δοκίμασα και μέσω odin 3.09 με firmware από το sammobile, ενώ συνδέεται και πατόντας το κουμπί AP και μετά το start στη συνέχεια μετά από πολύ ώρα βγάζει μύνημα FAIL.

Το κινητό το ανοίγω πατόντας το volume down+κεντρικό+power και βγάζει με μικρά πράσινα γράμματα downloading αλλά τίποτα!!!!

Μάλιστα του έκανα και επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα , με εξωτερική κάρτα ή και χωρίς και πάλι τίποτα.

Έκλεισα και το τειχος προστασίας του avast αλλά πάλι τίποτα!

Καμμιά ιδέα ,γιατι εγώ μην έχοντας ιδιαίτερες γνώσεις, στέγνωσα από ιδέες:cry::cry:

Τσέκαρε αν έχεις την τελευταία έκδοση του kies και αν οχι αναβάθμισε το (έχει επιλογή γι αυτό)
Link to comment
Share on other sites

Είναι η τελευταία έκδοση!
Αν και δεν έχω την συγκεκριμένη συσκευή,για να σου βγάζει fail το odin πιθανολογώ οτι έχεις κατεβάσει λάθος ρομ (υποθέτω οτι κάνεις σωστά τη διαδικασία).Οσο για το kies,δοκίμασε να κάνεις reboot το pc και εν ανάγκη κάνε το απεγκατάσταση και ξαναπέρασε το πάλι ( το kies 3,οχι το Lite). Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...