Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν πολλοί εγώ προτείνω το myphone explorer από εδώ που δουλεύει και με wifi αν και για πλήρες backup για λόγους ταχύτητας προτείνω το καλώδιο. Αν το επιλέξεις μην ξεχάσεις να περάσεις και το aplication από το playstore.

 

Φίλε μου, μου έλυσες ένα ΠΟΛΥ μεγάλο πρόβλημα.

Ηθελα να συγχρονίσω τις επαφές του κινητού μου με το outlook αλλά το ΚΙΕΣ τα κάνει θάλασσα.

(Μπερδεύει ονόματα με επώνυμα, μου κάνει scramble τα ραντεβού κλπ)

 

Γιατί outlook? Η κόρη μου και η γυναίκα μου έχουν WindowsMobile phone και συγχρονίζουν με outlook,

και θέλουμε να έχουμε μία κοινή βάση δεδομένων για τις επαφές και τα ραντεβού μας

 

Με το MyPhoneExplorer συγχρόνισαν όλα μια χαρά μεταξύ τους!!!

 

Έχω όμως ένα μικρό (χαζό) πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σου (ή όποιος χρησιμοποιεί MyPhoneExplorer και μπορεί να βοηθήσει)

Στο πρόγραμμα στο PC πάτησα Delete πάνω σε μία επαφή και μου την έχει τώρα μαρκαρισμένη με ένα κόκκινο Χ.

Φοβάμαι πως αν κάνω συγχρονισμό θα μου τη διαγράψει μόνιμα και από το κινητό και από το outlook.

Πως αφαιρώ το κόκκινο Χ (θέλω να ανακαλέσω τη διαγραφή)

 

Ευχαριστώ.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω όμως ένα μικρό (χαζό) πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σου (ή όποιος χρησιμοποιεί MyPhoneExplorer και μπορεί να βοηθήσει)

Στο πρόγραμμα στο PC πάτησα Delete πάνω σε μία επαφή και μου την έχει τώρα μαρκαρισμένη με ένα κόκκινο Χ.

Φοβάμαι πως αν κάνω συγχρονισμό θα μου τη διαγράψει μόνιμα και από το κινητό και από το outlook.

Πως αφαιρώ το κόκκινο Χ (θέλω να ανακαλέσω τη διαγραφή)

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο για να είμαι ειλικρινής, αλλά σου βρήκα την λύση. Επιλέγεις την επαφή που έχεις πατήσει να διαγραφεί και πατάς δεξί κλίκ πατάς αντιγραφή. Μετά μέσα στο παράθυρο τον επαφών πατάς control + V και σου κάνει μια δεύτερη επαφή. Στον συγχρονισμό θα σου σβήσει την παλιά από το κινητό και θα σου περάσει την νέα μέσα και ούτε γάτα ούτε ζημιά :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το συνδέω με τον υπολογιστή και κατεβάζω το παραθυρακι ειδοποιησεων αλλά δεν υπάρχει ένδειξη USB! Έχει μόνο τα εικονίδια WIFI, B/T, GPS, Ήχος, Αυτόματη Περιστροφή. :(

Έχετε καμιά ιδέα που μπορεί να βρίσκεται το εικονίδιο USB; :confused:

 

φιλε μου περιεργο.. το σημα για το usb δεν ειναι μαζι με τα συμβολα για bt & wifi.. αντιθετως δημιουργειται μια ολοκληρη γραμμη την οποια αν πιεσεια θα γινει αυτο που ειπαμε στο προηγουμενο μήνυμα.. αν δεν γινει ουτε ετσι απλα κατεβασε το kies και ηα εισαι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου περιεργο.. το σημα για το usb δεν ειναι μαζι με τα συμβολα για bt & wifi.. αντιθετως δημιουργειται μια ολοκληρη γραμμη την οποια αν πιεσεια θα γινει αυτο που ειπαμε στο προηγουμενο μήνυμα.. αν δεν γινει ουτε ετσι απλα κατεβασε το kies και ηα εισαι μια χαρα..

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Μήπως θυμάσαι αν η γραμμή που λες εμφανίζεται πάνω ή κάτω από την σειρά με τα εικονίδια bt, wifi κτλ;

Αφού το συνδέσω με το PC ψάχνω για την συγκεκριμένη ένδειξη στο παραθυράκι ειδοποιησεων που κατεβαίνει αν πας στην οθόνη του κινητού στο σημείο που έχει το εικονίδιο για τα μυνήματα (ένα λευκό φακελάκι) και τραβηξεις προς τα κάτω. Ψάχνω στο σωστό σημείο έτσι; :blink:

Edited by zaxarias120
Link to comment
Share on other sites

βαλτο σε αλλη θυρα usb (εμενα ετσι το ειδε τελικα το κινητο) κανε και μια επανεκκινηση pc καλου κακου.πειραματισου με τις θυρες usb σου.κανε κα ιμια επανεκκινηση του κινητου,θα το δει λογικα μετα.
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζει κανεις καποιο προβλημα οταν κατεβαζει ηχους κλησης? ειτε κατεβαζω π.χ. απο το audiko η απο zedge, το κινητο κολαει ολοκληρο με μαυρες οθονες, δεν μπορει κανεις να με παρει τηλεφωνο, και μονο μετα restart στρωνει...

εχει καποιος να προτεινει καποια λυση? (GingerReal2 rom)

Link to comment
Share on other sites

Αμα σας ζορίζει το KIES και τα USB του υπολογιστή σας...

 

# Super Backup: SMS & Contacts (από το market)

Για backup/restore Επαφών, SMS και Call logs

 

# Software Data Cable (από το market)

Για ασύρματη σύνδεση του κινητού με το pc για ανταλλαγή αρχείων

 

# Odin + http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-S5830&r=1#regiona

Για αναβάθμιση stock firmware

 

Για τα 2 πρώτα είχα κάνει 1 ποστ...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3931563#post3931563

...στο οποίο περιέχονται και άλλα χρήσιμα.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Μήπως θυμάσαι αν η γραμμή που λες εμφανίζεται πάνω ή κάτω από την σειρά με τα εικονίδια bt, wifi κτλ;

Αφού το συνδέσω με το PC ψάχνω για την συγκεκριμένη ένδειξη στο παραθυράκι ειδοποιησεων που κατεβαίνει αν πας στην οθόνη του κινητού στο σημείο που έχει το εικονίδιο για τα μυνήματα (ένα λευκό φακελάκι) και τραβηξεις προς τα κάτω. Ψάχνω στο σωστό σημείο έτσι; :blink:

 

Λοιπον φιλε μοθ να σου το περιγραψω ακριβως! ειναι τα εικονιδια με wifi bt gps κλπ ακριβως απο κατω θα ειναι το δικτυο σου πχ COSMOTE, ακριβως κατω απο το δικτυο θα γραφει "Σε Εξέλιξη" και απο κατω "Συνδεση USB" επιλογη αρχειων για αντιγραφη προς/απο... μπλα μπλα. Οταν πατησεις εκει πανω θα δεισ πρασινο σημα Android στην οθονη σου και θα λεει Συνδεση USB και τερμα κατω θα εχει ενα κουμπι "Συνδεση συσκευησ αποθηκευσης USB" αν το πατησεις το σημα Android θα γινει πορτοκαλι και θα δουλευει σαν ενα κλασσικο φλασακι η αφαιρουμενο μεσο γενικοτερα! ελπιζω να βοηθαω με αυτο..

 

αντιμετωπιζει κανεις καποιο προβλημα οταν κατεβαζει ηχους κλησης? ειτε κατεβαζω π.χ. απο το audiko η απο zedge, το κινητο κολαει ολοκληρο με μαυρες οθονες, δεν μπορει κανεις να με παρει τηλεφωνο, και μονο μετα restart στρωνει...

εχει καποιος να προτεινει καποια λυση? (GingerReal2 rom)

 

εγω παντως με gingereal2 και zedge οτι κατεβαζω μια χαρα και δουλευει..και την ωρα εκεινη ουτε κολαει ουτε τπτ! :S

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με gingereal2 και zedge οτι κατεβαζω μια χαρα και δουλευει..και την ωρα εκεινη ουτε κολαει ουτε τπτ! :S

 

τι να πω, εκτος αν εχουν καποιο προβλημα μεταξυ τους τα 2 αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω την στοκ 2.3.5 για download! ψαχνω μεσα στο sammobile αλλα αναμεσα σε πολλες 2.3.5 που βρισκω η μονη ελληνικη που βρισκω νομιζω ειναι vodafone branded εδώ. Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει ποια ειναι η σωστη! Αυτη που ειχα πριν δεν ηταν branded! Το τηλεφωνο ειναι αγορασμενο απο Γερμανο με συνδεση cosmote, δεν ξερω αν εχει και πολυ σημασια αυτη η πληροφορια! Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ! ειμαι root εχω κατεβασει αρκετες εφαρμογες στο κινητο κτλπ ΘΕΛΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

 

**titanium backup: τι θα πατησω να παρω backup γενικα απο το κινητο μου ωστε με μια στραβη να τα επαναφερω.

(θα κανω μαζικη λειτουργια και μετα "εκτελεση" σε οσα εχει στη καρτελα" δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας " ?

(εχει εκει αντιγραφα ασφαλειας εφαρμογων χρηστη 51 - ολων των δεδομενων συστηματος 100 - εφαρμογων συστηματος 151 κτλπ)

αυτα τα τρια τεσσερα θα επιλεξω εκτελεση? (εχει και νεων εφαρμογων εκδοσεων 51)

 

 

(ενταξει εχω backup restore απο τη rom που εχω μεσα -εχει manager αλλα θελω και απο το titanium backup)

 

**** εχει βαλει κανεις σας την rom themyth ics beta 2 lite στο galaxy ace?

(android 4.0.1 kernel 2.6.35.7)

 

****** γιατι δε μπαινει στο galaxy μας το google earth ? κριμα...... θελει μεγαλυτερη αναλυση?

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, μια γρηγορη ερωτηση.

Περασα την μονταρισμενη ρομ που ειναι στο πρωτο θρεντ αλλα το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να βαλω swype ελληνικο.

 

εχει κανεις ενα λινκ να μου δωσει να το κατεβασω???

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή πείρα το κινητό όλα κανονικά, απο εχτές ξαφνικά δεν ανοίγει wifi κάνει συνέχεια "Σάρωση-Αποσύνδεση" stock ROM 2.3.5 Cosmote (KS3 KS2 KS1) ούτε root ούτε τπτ, έχω κάνει 4-5 hard reset τίποτα... "Σάρωση-Αποσύνδεση" επίσης δν συνδέετε με τπτ στο Internet Cosmote έχω δοκιμάσει ότι έχω βρει στο net (*#*#526#*#* κτλ) τπτ "Σάρωση-Αποσύνδεση" έχει κανείς καμιά ιδέα ή αντίστοιχο "θέμα" με το κινητό? Αλλιώς απο Δευτέρα το πάω cosmote για DOA.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by Superuser

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ! ειμαι root εχω κατεβασει αρκετες εφαρμογες στο κινητο κτλπ ΘΕΛΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

 

**titanium backup: τι θα πατησω να παρω backup γενικα απο το κινητο μου ωστε με μια στραβη να τα επαναφερω.

(θα κανω μαζικη λειτουργια και μετα "εκτελεση" σε οσα εχει στη καρτελα" δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας " ?

(εχει εκει αντιγραφα ασφαλειας εφαρμογων χρηστη 51 - ολων των δεδομενων συστηματος 100 - εφαρμογων συστηματος 151 κτλπ)

αυτα τα τρια τεσσερα θα επιλεξω εκτελεση? (εχει και νεων εφαρμογων εκδοσεων 51)

 

και αν ναι,αυτο το αρχειο μπορω να το σωσω και στο pc? αν ναι σε ποια θεση θα ειναι σε ποιο φακελο? ( πχ titanium backup )

 

υπαρχει καμια αναλυτικη περιγραφη για την εφαρμογη titanium backup στα ελληνικα να διαβασω τις επιλογες και τη λειτουργια του?

 

(ενταξει εχω backup restore απο τη rom που εχω μεσα -εχει manager αλλα θελω και απο το titanium backup)

 

**** εχει βαλει κανεις σας την rom themyth ics beta 2 lite στο galaxy ace?

(android 4.0.1 kernel 2.6.35.7)

 

****** γιατι δε μπαινει στο galaxy μας το google earth ? κριμα...... θελει μεγαλυτερη αναλυση?

 

Εφαρμογές χρήστη θα πάρεις backup.

Το backup θα υπάρχει στον φάκελο Titanium backup στην κάρτα μνήμης και μπορείς να το πάρεις και να το βάλεις όπου θες.

 

Η συγκεκριμένη ρομ είναι καλή από απόδοση, αλλά με 2 μεγάλα bugs που την κάνουν αθλια..

1. Άθλια μπαταρία

2. Ξεκάρφωτες επανεκκινήσεις όταν είναι ανοιχτό το wifi

 

Επίσης δεν είναι Android 4 φυσικά.

Είναι 2.3 με μια λέξη αλλαγμένη στο build για να γραφει 4.

 

Google earth δεν παίζει.

 

 

Παρασκευή πείρα το κινητό όλα κανονικά, απο εχτές ξαφνικά δεν ανοίγει wifi κάνει συνέχεια "Σάρωση-Αποσύνδεση" stock ROM 2.3.5 Cosmote (KS3 KS2 KS1) ούτε root ούτε τπτ, έχω κάνει 4-5 hard reset τίποτα... "Σάρωση-Αποσύνδεση" επίσης δν συνδέετε με τπτ στο Internet Cosmote έχω δοκιμάσει ότι έχω βρει στο net (*#*#526#*#* κτλ) τπτ "Σάρωση-Αποσύνδεση" έχει κανείς καμιά ιδέα ή αντίστοιχο "θέμα" με το κινητό? Αλλιώς απο Δευτέρα το πάω cosmote για DOA.

 

 

Στη θέση σου θα το επέστρεφα εφόσον σε καλύπτει το DOA.

Αν έχει προβλήματα απο την αρχή, δεν ξέρεις τι θα βγάλει μετά.

 

Καλημερα παιδια, μια γρηγορη ερωτηση.

Περασα την μονταρισμενη ρομ που ειναι στο πρωτο θρεντ αλλα το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να βαλω swype ελληνικο.

 

εχει κανεις ενα λινκ να μου δωσει να το κατεβασω???

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Μπες στο beta.swype.com/ και θα τα καταφέρεις πιστεύω :)

 

 

τι να πω, εκτος αν εχουν καποιο προβλημα μεταξυ τους τα 2 αυτα...

 

Αν ακολούθησες κατά γράμμα τον οδηγό μου, δεν είναι θέμα της ρομ.

(κι εγώ χρησιμοποιώ το zedge)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολούθησες κατά γράμμα τον οδηγό μου, δεν είναι θέμα της ρομ.

(κι εγώ χρησιμοποιώ το zedge)

 

το τηλεφωνο παει μια χαρα, καμμια σχεση με ολες τις αλλες rom που ειχα δοκιμασει, απλα ισως υπαρχει καποια ασυμαμβατοτητα μεταξυ zedge και audiko...

 

το μυνημα που μου βγαζει το τηλεφωνο ειναι οτι το "com.android.phone σταματησε να ανταποκρινεται" αν αυτο σας βοηθαει καπως

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

και αφου εκανα reset παλι μια τα ιδια... Sorry Activity phone (in process com.android.phone) is not responding...

 

δοκιμασε λιγο το εξης

 

1. κατεβασε και ανοιξε το zip της gr2 στο pc

2. παρε το phone.apk απο το /system/app και βαλτο στην καρτα μνημης του κινητου

 

στο κινητο τωρα

 

3. με εναν root explorer (εγω χρησιμοποιω τον root explorer :p) καντο αντιγραφη απο το /mnt/sdcard (εκει ειναι η καρτα μνημης)

4. μπες στο /system/app και πατα επανω δεξια mount r/w

5. πατα επικολληση και overwrite αν στο βγαλει (μπορει να φας αρκετα fc αλλα ειναι λογικο γιατι αλλαζεις εφαρμογη συστηματος ενω τρεχει)

6. πατα παρατεταμενα πανω στο phone.apk οπως εισαι στο system και διαλεξε permissions απο τις επιλογες που θα εμφανιστουν

7. δωσε τα permissions rw-r--r-- [ή πιο απλα: 3 τικ στην πρωτη στηλη απο αριστερα και ενα στην μεσαια(το πρωτο)]

8. reboot

 

αν εχεις fc's μετα απο αυτο, τοτε μαλλον καποια εφαρμογη κανει conflict με το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι εδω και 10 min στην φαση που τρωω τα fc's

5. πατα επικολληση και overwrite αν στο βγαλει (μπορει να φας αρκετα fc αλλα ειναι λογικο γιατι αλλαζεις εφαρμογη συστηματος ενω τρεχει)
να δω αν θα προχωρησει παραπερα...

 

"εκλασε"... δεν δουλευει τιποτα ουτε reset δεν με αφηνει να του κανω...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ειμαι εδω και 10 min στην φαση που τρωω τα fc's να δω αν θα προχωρησει παραπερα...

 

Κάνε ένα reboot, δώσε μετά τα permissions και reboot πάλι.

 

Χρειάζονται γρήγορες κινήσεις :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω την στοκ 2.3.5 για download! ψαχνω μεσα στο sammobile αλλα αναμεσα σε πολλες 2.3.5 που βρισκω η μονη ελληνικη που βρισκω νομιζω ειναι vodafone branded εδώ. Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει ποια ειναι η σωστη! Αυτη που ειχα πριν δεν ηταν branded! Το τηλεφωνο ειναι αγορασμενο απο Γερμανο με συνδεση cosmote, δεν ξερω αν εχει και πολυ σημασια αυτη η πληροφορια!

 

Και μαζι με αυτη την απορια, που δεν βρισκω με τιποτα δλδ την σωστη στοκ ρομ! Εχω και την απορια που ακριβως ειναι το password για το .rar για να κανω extract τα Odin και το ops! :(

Link to comment
Share on other sites

Και μαζι με αυτη την απορια, που δεν βρισκω με τιποτα δλδ την σωστη στοκ ρομ! Εχω και την απορια που ακριβως ειναι το password για το .rar για να κανω extract τα Odin και το ops! :(

 

Samfirmware.com ο κωδικός

 

Πιστεύω ότι η πρώτη kpy που έχει στο sammobile (αν θυμάμαι καλά) με ημερομηνία έκδοσης το 69, μπορεί να γίνει ελληνική αν αλλάξεις το product code σε eur μετά το φλασαρισμα.

Αν υπάρχει το eur στις επιλογές που θα βγουν, τότε γίνεται.

 

Για να αλλάξεις pcode

 

*#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής (γίνεται επαναφορά εργοστασιακών και σβήνονται όλα)

 

Το imei μπορείτε να το δείτε πατώντας *#06#

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Samfirmware.com ο κωδικός

 

Πιστεύω ότι η πρώτη kpy που έχει στο sammobile (αν θυμάμαι καλά) με ημερομηνία έκδοσης το 69, μπορεί να γίνει ελληνική αν αλλάξεις το product code σε eur μετά το φλασαρισμα.

Αν υπάρχει το eur στις επιλογές που θα βγουν, τότε γίνεται.

 

Για να αλλάξεις pcode

 

*#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής (γίνεται επαναφορά εργοστασιακών και σβήνονται όλα)

 

Το imei μπορείτε να το δείτε πατώντας *#06#

 

Ωραια θα το προσπαθησω..παντως το password αυτο δεν πιανει για το extract!

 

Edit: απλα ειναι κεφαλαιο το S και απο το copy/paste δεν το επιανε! αχαχαχαχαχα! ευχαριστω παντως!

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...