Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τραβάει video άλλα έχει κάποια θέματα με την camera γενικά που λύνονται σιγά σιγά όσο βγαίνουν νέες beta.

Γενικά μάλλον η ποιότητα στις φώτο έχει πέσει αισθητά αυτό είναι ως τώρα το μόνο αρνητικό που έχω εντοπίσει δεν έχω άλλο παράπονο προς το παρόν... απλά έχει τόσες επιλογές που χάνεσαι για να βρεις αυτο που ψάχνεις...

Τελικά από μπαταρία σε σχέση με τη froyo είναι στα ίδια τουλαχιστον;

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια που τη δοκιμαζεις πες μας εσυ τι παρατηρεις..:p

φανταζομαι εχεις κανει wipe battery stats.

περιμενε να κανεις 2-3 πληρης φορτισεις για να βγαλεις συμπερασμα!

Link to comment
Share on other sites

μια που τη δοκιμαζεις πες μας εσυ τι παρατηρεις..:p

φανταζομαι εχεις κανει wipe battery stats.

περιμενε να κανεις 2-3 πληρης φορτισεις για να βγαλεις συμπερασμα!

Βασικά εψαχνα χθες την εφαρμογη battery caribration αλλά δεν κανει για 2.3 αλλα δεν εκανα wipe battery stats γιατι καπου διαβασα να κανω με αδεια μπαταρια και μετα να τη φορτίσω φουλ και οταν το ειδα ημουν φουλ φορτισμένος, ισχύει αυτο η να κανω και τώρα;

Eσενα η εμπειρια τι λέει;;

Αλήθεια το swype καταφερες να το περάσεις;; ενώ κατεβασα απο δω http://modmymobile.com/forums/639-motorola-defy-development/560336-motorola-oem-swype-different-languages.html το αρχείο που περιλαμβάνει και τα ελληνικά και το πέρασα απο το revocery οπως την CM7 και τις google apps μου το πέρασε μεν αλλά δε μου δίνει επιλογή γλώσσας, ειναι αναγκαστικά στα αγγλικά και στη γλωσσα ειναι αχνα οποτε δε μπορεις να αλλάξεις και αν παω να αλλάξω γλώσσα μέσα απο το swype μου λεει οτι η εκδοση δεν ειναι για το κινητο μου και εχει περιορισμους; γινεται τιποτα τωρα;; αν και χρησιμοποιω το HTC_ime μονιμα αλλά ενα swype να υπάρχει κυριως

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το "Motorola phone portal" για να το εγκαταστησω στη cyanogen? το μονο που βρηκα ειναι μια παλια εκδοση
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το "Motorola phone portal" για να το εγκαταστησω στη cyanogen? το μονο που βρηκα ειναι μια παλια εκδοση

 

απο την επισημη froyo:

 

http://www.multiupload.com/4HJ29E0VIK

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το swype καταφερες να το περάσεις;; ενώ κατεβασα απο δω http://modmymobile.com/forums/639-motorola-defy-development/560336-motorola-oem-swype-different-languages.html το αρχείο που περιλαμβάνει και τα ελληνικά και το πέρασα απο το revocery οπως την CM7 και τις google apps μου το πέρασε μεν αλλά δε μου δίνει επιλογή γλώσσας, ειναι αναγκαστικά στα αγγλικά και στη γλωσσα ειναι αχνα οποτε δε μπορεις να αλλάξεις και αν παω να αλλάξω γλώσσα μέσα απο το swype μου λεει οτι η εκδοση δεν ειναι για το κινητο μου και εχει περιορισμους; γινεται τιποτα τωρα;; αν και χρησιμοποιω το HTC_ime μονιμα αλλά ενα swype να υπάρχει κυριως

 

Tελικα ψάχνοντας βρήκα εδώ http://modmymobile.com/forums/639-motorola-defy-development/562059-update-2011-05-20-swype-cm7-miui.html μια έκδοση swype που παίζει κανονικά σε CM7, οπότε με root explorer αφαίρεσα το προηγούμενο και με τη γνωστή διαδικασία από το custom recovery πέρασα την έκδοση που υπάρχει στη σελίδα που αναφέρω και πλέον παίζει κανονικά και σε οποιαδήποτε γλώσσα και στα Ελληνικά φυσικά!

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την RC0 και περασα την RC1 αλλα εχω προβλημα στο Wifi καθως κανει συνεχως disconnect (μετα απο μολις 2 δευτερα!)

 

εχει κανεις το ιδιο προβλημα?

 

προτεινομενη λυση?

Qtek : S100 - S110

Glofish : X500 - X800

Motorola : Flare - V60 - V550 - Defy - Atrix

Ericsson : GH197 - 388 - A1018 - T18s - T28

HTC Diamond, OMNIA II, IPhone 4, NOKIA X9, Blackberry 9700, SONY Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την RC0 και περασα την RC1 αλλα εχω προβλημα στο Wifi καθως κανει συνεχως disconnect (μετα απο μολις 2 δευτερα!)

 

εχει κανεις το ιδιο προβλημα?

 

προτεινομενη λυση?

Δε την έχω περάσει ακόμα γιατι ακουγα πολλους με προβληματα κατα την αναβαθμιση και το άφησα, πως τη πέρασες απλά "wipe cache" και "wipe dalvik cache" από το custom recovery και μετα install from zip την RC1 και τις google apps? Σαν βαση ειχες τη norbic?

Έχασες τίποτα η κανονικά όλα κομπλέ απο εφαρμογες και δεδομένα; ειναι πιο γρηγορη που λένε κάποιοι, ειδες καμιά διαφορά;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

δεν επαιξα πολυ ωρα - λιγο καλυτερη μου φανηκε απο μια πρωτη ματια αλλα επειδη με χαλασα το wifi προβλημα - τωρα βαζω την RC0

 

σε οτι αφορα τη διαδικασια για να ειμαι σιγουρος εκανα ολα απο την αρχη - δηλαδη περασα τη Nordic και τα γνωστα βηματα - προφανως μπορεις να συνεχισεις απο εδω : (δεν το δοκιμασα ομως)

 

- Reboot select Recovery -> [Custom Recovery]

 

- Select "wipe cache partition" then "wipe data/factory reset"

 

- Select "install zip from sdcard", "choose zip from sdcard", then select "cm7.1.0-RC1-jordan-signed.zip"

 

- Select "choose zip from sdcard", then select "gapps-gb-201103xxx-signed.zip"

 

You can install any other patches that you have now, like Swype or GPS Fix

 

- Select "+++++Go Back++++++" then "reboot your system now"

Qtek : S100 - S110

Glofish : X500 - X800

Motorola : Flare - V60 - V550 - Defy - Atrix

Ericsson : GH197 - 388 - A1018 - T18s - T28

HTC Diamond, OMNIA II, IPhone 4, NOKIA X9, Blackberry 9700, SONY Xperia S

Link to comment
Share on other sites

δεν επαιξα πολυ ωρα - λιγο καλυτερη μου φανηκε απο μια πρωτη ματια αλλα επειδη με χαλασα το wifi προβλημα - τωρα βαζω την RC0

 

σε οτι αφορα τη διαδικασια για να ειμαι σιγουρος εκανα ολα απο την αρχη - δηλαδη περασα τη Nordic και τα γνωστα βηματα - προφανως μπορεις να συνεχισεις απο εδω : (δεν το δοκιμασα ομως)

 

- Reboot select Recovery -> [Custom Recovery]

 

- Select "wipe cache partition" then "wipe data/factory reset"

 

- Select "install zip from sdcard", "choose zip from sdcard", then select "cm7.1.0-RC1-jordan-signed.zip"

 

- Select "choose zip from sdcard", then select "gapps-gb-201103xxx-signed.zip"

 

You can install any other patches that you have now, like Swype or GPS Fix

 

- Select "+++++Go Back++++++" then "reboot your system now"

ναι το ξέρω απλά επειδή πολλοί ειχαν πρόβλημα γι΄αυτο ρώτησα αν την αναβαθμισες η όλα από την αρχή γιατι κι εγώ σκέφτηκα να τα κανω απο την αρχη για να μην εχω προβλημα αλλά βαριεμαι την όλη διαδικασία, άλλη φορά... Βλέπω πολλοί αναφέρουν για wifi προβλήματα πάντως στο xda οπότε περιμένουμε λίγο ακόμα...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

επαιξε τελικα το Wifi στην RC1 με αντικατασταση σου αρχειου tiwlan_drv.ko οπως λεει εδω

 

https://github.com/CyanogenDefy/android_device_motorola_jordan/issues/7

 

το επιπλεον βημα που δεν αναφερθηκε ειναι οτι μετα την αντικατασταση πρεπει να αλλαξουμε τα user rights του αρχειου σε read/write για για να μπορει να παιξει

Qtek : S100 - S110

Glofish : X500 - X800

Motorola : Flare - V60 - V550 - Defy - Atrix

Ericsson : GH197 - 388 - A1018 - T18s - T28

HTC Diamond, OMNIA II, IPhone 4, NOKIA X9, Blackberry 9700, SONY Xperia S

Link to comment
Share on other sites

ο jboogie ειναι εγγυηση!

ξερει κανεις αν η nordic εχει ιδιο bootloader με τη φιλανδικη?

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την RC1 εχθές, πριν είχα την MIUI 1.6.24 οποτε format όλα (data-cache-dalvik), πατάει πάνω στην Ελληνική froyo 179-002 και ως τώρα δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα.

Πέρασα και τον ταχύτατο Touchwiz 4.5 launcher του GS2 ο οποιος είναι αρκετά όμορφος και παραμετροποιήσημος

 

Και για να ξεφύγουμε λίγο δείτε και το μωρό που λέει τα νέα στο XDA (όσοι δεν το έχετε δει ήδη)

Ωραίο στόμα έχει πάντως, βρώμικο!!! :p

Edited by menios
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ακυρο τελικά.φλασαρα με nandbackup και fixedsbf τη nordic. Είπα να δοκιμάσω τη liquidarc του jboogie.ολα καλά εκτος από το ναβιγκον που κάνει FC. Το αν θα τη κρατήσω θα εξαρτηθεί από τη κατανάλωση μπαταριας.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ακυρο τελικά.φλασαρα με nandbackup και fixedsbf τη nordic. Είπα να δοκιμάσω τη liquidarc του jboogie.ολα καλά εκτος από το ναβιγκον που κάνει FC. Το αν θα τη κρατήσω θα εξαρτηθεί από τη κατανάλωση μπαταριας.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

σε μενα δουλευει χωρις προβλημα το navigon 3.6.0

ειναι θεμα εγκαταστασης και οχι της Jboogie

την μπαταρια την τεσταρω και εγω για τον ιδιο ακριβως λογο, αν ειναι οκ θα κρατησω αυτη τη rom, μιας και ειναι αψογη

προς το παρον ειμαι στις 9,30 ωρες και 82%, αλλα θελω να κανω κανα δυο κυκλους φορτισης και μετα να βγαλω συμπερασμα

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα το εβαλα για τη πρωτη φορτιση και εκανα wipe battery stats!
Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα το εβαλα για τη πρωτη φορτιση και εκανα wipe battery stats!

 

τελικά δεν κατάλαβα... , τί έβαλες cyanogen ή liquidarc ?:confused:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

liquidarc η οποια ειναι στηριγμενη ομως στη cm7.οχι γιαννης -γιαννακης..:Ρ

τωρα κατεβαζω χαρτες για το navigon...δικια μου πατατα το Force close γιατι πηγαινα με την εκδοση 2.6.1 που δεν παιζει cm7 και gingerbread.

Link to comment
Share on other sites

liquidarc η οποια ειναι στηριγμενη ομως στη cm7.οχι γιαννης -γιαννακης..:Ρ

τωρα κατεβαζω χαρτες για το navigon...δικια μου πατατα το Force close γιατι πηγαινα με την εκδοση 2.6.1 που δεν παιζει cm7 και gingerbread.

 

δηλαδη εβαλες κανονικα την cm7 quarx και μετα προχώρησες στην liquidarc.... αυτήν που αναφέρει ο φιλος zzzz?

απο επαναφορά σε froyo τί κάνεις αν θες?

 

εγω εβαλα αυτη και ολα δουλευουν ρολοι

 

http://tapatalk.com/mu/6165ac79-360c-40d0.jpg

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ο jboogie εχει δωσει αυτη τη ρομ σε μορφη nandbackup που σημαινει οτι φλασαρεις κατευθειαν απο τη φρογιο.

ακολουθεις πιστα τις οδηγιες του!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κι εγω liquidarc! η καταναλωση θα μας πει αν θα μεινει στο Ντεφι μου...
Link to comment
Share on other sites

liquidarc η οποια ειναι στηριγμενη ομως στη cm7.οχι γιαννης -γιαννακης..:Ρ

τωρα κατεβαζω χαρτες για το navigon...δικια μου πατατα το Force close γιατι πηγαινα με την εκδοση 2.6.1 που δεν παιζει cm7 και gingerbread.

 

Εβαλα κι εγω liquidarc! η καταναλωση θα μας πει αν θα μεινει στο Ντεφι μου...

 

Aλήθεια γιατι προτιμήσατε αυτή από την καθαρή και δοκιμασμένη CM7, τι παραπάνω έχει; αξίζει περισσότερο για κάποιο λόγο ή έτσι απλά ειπατε να δοκιμάσετε;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...