Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mαλον αδυνατη απο οτι λενε στα φορα.

Δεν υπαρχει λεει περιπτωση να ξεκολησεις το digitizer απο την οθονη χωρις να την σπασεις.

Και ναι πουλανε σκετα γυαλακια αλλα στην ουσια ειναι αχρηστα γιαυτο και ειναι τοσο φτηνα....:(

 

Ξεκολλάνε φίλε μου αλλά δύσκολα. Θέλει πιστόλι θερμού αέρα για να μαλακώσει η ταινία διπλής όψεως. Το θέμα μετά είναι μην το κάψεις :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mαλον αδυνατη απο οτι λενε στα φορα.

Δεν υπαρχει λεει περιπτωση να ξεκολησεις το digitizer απο την οθονη χωρις να την σπασεις.

Και ναι πουλανε σκετα γυαλακια αλλα στην ουσια ειναι αχρηστα γιαυτο και ειναι τοσο φτηνα....:(

 

Ξεκολλάει αλλά μην είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις μόνο το γυαλί χωρίς ζημιά.

Σε ένα s πέρασα το gorilla/digitizer χωρίς να κάνω ζημιά και πρόσφατα σε άλλο ένα έσπασα την οθόνη. Δεν θέλει πολύ για να κάνεις ζημιά.

Με ~70€ πήρε ο φίλος μου οθόνη φουλ εξτρά με το πλαϊνό νίκελ (αν θυμάμαι καλά) απο το ebay. Αν θέλεις τον ρωτάω και σου δίνω λινκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια

Ενα κλειδι χτυπησε το γυαλι πανο απο το κεντρικο κουμπι και εχει ραγισει η οθονη σε πολλα σημεια

Ομως μονο το εξωτερικο γυαλι, γιατι η οθονη δουλευει τελεια και τα χρωματα μια χαρα.

Στο service στο χαιδαρι θελουν 140 ευρω για αλλαγη οθονης αλλα δεν αξιζει.

Ξερει κανεις αν μπορω να αλαξω μονο το εξωτερικο γυαλι πουθενα?

 

το κλεφτες μεχρι αηδιας δεν χρειαζεται να το αναφερω!

Αυτο που εκανε ενας φιλος μου σε ενα galaxy ace με το ιδιο θεμα με σενα,ηταν να παει σε ενα απτα συνοικιακα μαγαζακια που κανουν σερβις υπολογιστων κτλ!

Γυρω στο 60αρι του πηρε!απλα απο εκει και περα δεν ξερω τι παιζει με την εγγυηση!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

ε μετά δε θα έχεις εγγύηση αν μπει ανταλλακτικό απομίμηση. Επίσης και γνήσιο ανταλλακτικό να μπει, αν γίνει κάποια μικροζημιά στην συσκευή πάλι χάνεις εγγύηση γιατί καταλαβαίνουν ότι πειράχτηκε από μη εξουσιοδοτημένο σέρβις :p (λες και τα εξουσιοδοτημένα δε κάνουν ζημιές)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ελπιζω να ποσταρω στο σωστο φορουμ.

 

Σημερα το πρωι διαπιστωσα οτι το home button δεν λειτουργει με τιποτα. Το παταω και δεν ανοιγει η οθονη(οποτε το ανοιγω με το power button), και οταν ειναι ανοιχτη και το παταω παλι δεν κανει τπτ. Εχω κανει restart κτλ αλλα τπτ. Τι πιστευετε οτι φταιει? Ειναι καθαρα τεχνικο? Χθες το βραδυ λειτουργουσε μια χαρα. Επισης δεν κανω κακη χρηση στο κινητο, οποτε δεν το χαλασα εγω το κουμπι. Να προσθεσω οτι το κινητο το εχω περιπου 1,5 χρονο.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ελπιζω να ποσταρω στο σωστο φορουμ.

 

Σημερα το πρωι διαπιστωσα οτι το home button δεν λειτουργει με τιποτα. Το παταω και δεν ανοιγει η οθονη(οποτε το ανοιγω με το power button), και οταν ειναι ανοιχτη και το παταω παλι δεν κανει τπτ. Εχω κανει restart κτλ αλλα τπτ. Τι πιστευετε οτι φταιει? Ειναι καθαρα τεχνικο? Χθες το βραδυ λειτουργουσε μια χαρα. Επισης δεν κανω κακη χρηση στο κινητο, οποτε δεν το χαλασα εγω το κουμπι. Να προσθεσω οτι το κινητο το εχω περιπου 1,5 χρονο.

 

Ευχαριστω.

 

Μηπως καταλαθος σου επεσε τιποτα υγρο πανω πχ.νερο ή και υγρασια και τα εφτυσε..;διοτι ετσι αποτομα απο τη μια στιγμη στην αλλη μου φαινεται δυσκολο.

Μπορει και να μην ειναι ομως προβλημα του κουμπιου αλλα μπορει να φταιει και η ρομ.

Μπορει να συμβει κι αυτο :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι και hardware problem. Το έχω διαβάσει κάπου και τώρα που το κοίταξα λίγο βρήκα αυτό

Επίσης δοκίμασε να κλείσεις το κινητό και να προσπαθήσεις να μπεις είτε download mode είτε recovery (volume down+home+power, ή volume up+home+power αντίστοιχα) και αν μπει, προφανώς σημαίνει πως το κουμπί δουλεύει :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Νικο δοκιμασα να μπω σε recovery και download και μπηκε κανονικα. Αρα δεν χαλασε το κουμπι, αλλα για καποιο περιεργο λογο δεν λειτουργει. Οποτε λογικα το προβλημα ειναι με το λογισμικο. Μιας και εχω cm10, θα δοκιμασω να περασω την τελευταια nightly(μιας και εχω μεινει λιγο πισω), τον καινουργιο semaphore, και αν δεν φτιαχτει το προβλημα θα ρωτησω στο thread της cm10. Ευχαριστω και παλι παιδια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Υπάρχει το εξής πρόβλημα με την οθόνη του τηλεφώνου. Κατά τυχαία διαστήματα κάνει "νερά" ή "παρεμβολές" (όπως ωραία το έθεσε ο "what").

 

Μια λύση είναι να το πάω στο σέρβις. Μια άλλη λύση είναι να περιμένω να "αυτόϊαθεί" ! :p

Όποιος έχει επισκεφθεί service της samsung το είχε επαναφέρει σε stock rom; Θα ήθελα να μάθω δηλαδή αν χρειάζεται να το επαναφέρω σε stock και να τους το πάω (που μπορεί να μην εμφανίζεται το πρόβλημα με την ίδια συχνότητα) ή να τους το πάω με slim bean! Μιας και το πρόβλημα είναι λογικά θέμα hardware, υπάρχει περίπτωση να μην έχω πρόβλημα με την εγγύηση αν το παω με slim bean;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Υπάρχει το εξής πρόβλημα με την οθόνη του τηλεφώνου. Κατά τυχαία διαστήματα κάνει "νερά" ή "παρεμβολές" (όπως ωραία το έθεσε ο "what").

 

Μια λύση είναι να το πάω στο σέρβις. Μια άλλη λύση είναι να περιμένω να "αυτόϊαθεί" ! :p

Όποιος έχει επισκεφθεί service της samsung το είχε επαναφέρει σε stock rom; Θα ήθελα να μάθω δηλαδή αν χρειάζεται να το επαναφέρω σε stock και να τους το πάω (που μπορεί να μην εμφανίζεται το πρόβλημα με την ίδια συχνότητα) ή να τους το πάω με slim bean! Μιας και το πρόβλημα είναι λογικά θέμα hardware, υπάρχει περίπτωση να μην έχω πρόβλημα με την εγγύηση αν το παω με slim bean;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στοκ οπως το γέννησε η μαμά του.. αλλιώς δεν ισχύει η εγγύηση :cool:

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται αυτό?

Βάζεις την τελευταία επίσημη gingerbread που είχε δώσει η σαμμυ για το κινητό μας. 2.3.3

Αρκει βεβαια να μην εχουν περασει 24 μηνες απο την αγορα του.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αρκει βεβαια να μην εχουν περασει 24 μηνες απο την αγορα του.

 

Εχουν περάσει.

Ειμαι root και δεν ξέρω τι πρέπει να βγάλω για να κάνω φορματ τα πάντα.

Ειμαι 2.3.6

Link to comment
Share on other sites

Θες να βγάλεις το Root ή να διαγράψεις τα πάντα;

Για να βγάλεις τελείως του Root ο καλύτερος τρόπος είναι να περάσεις με Odin ένα επίσημο Firmware.

Αν θες απλά να διαγράψεις τα πάντα χωρίς να χάσεις το Root μπες στο Recovery και κάνε wipe data/factory reset.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. Μετά από αποτυχημένη προσπάθεια να περάσω cm10, πέρασα την jw5. Στην προσπάθεια για την cm10 είχα βγάλει την sim. Εκτοτε το τηλέφωνο δεν βλέπει την sim:wacko:. O φάκελος efs υπάρχει, αν και δεν ξέρω αν εχει σημασία:rolleyes: Οποιος μπορεί ας βοηθησει γιατί είμαιι χωρίς τηλέφωνο:(
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με άλλη SIM για να σιγουρευτούμε ότι δεν φταίει αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με άλλη SIM για να σιγουρευτούμε ότι δεν φταίει αυτό;

 

ναι! Και η δική μου sim δουλεύει σε άλλο κινητό.

Επίσης, έχω κρατήσει nandroid b.up σε jw8. Θέλω να την περάσω, μήπως στρώσει με την επαναφορά του nandroid, αλλά δεν λειτουργεί το λίνκ στους οδηγούς. Αν την έχει κάποιος, και μπορεί να την ανεβάσει, θα είμαι ευγνώμων!

edit

Έκανα επαναφορά του nandroid σε jw8, αλλά δυστυχώς, εξακολουθεί να μην βλέπει την sim!

Κάποια βοήθεια;

Edited by outrospective
edit
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το galaxάκι μου αισίως έκλεισε 2 χρόνια ζωής... :)

έχω σκεφτεί να το αντικαταστήσω πάρα πολλές φορές, πάω στα καταστήματα και χαζεύω άλλες συσκευές, τις βλέπω, τις ξαναβλέπω μετά βγάζω και τον γαλαξία μου απο την τσέπη με την 4.1.2 (βλέπωντας πολλά ακόμα με gb :lol: :lol:) και πραγματικά υστερεί απειροελάχιστα και αυτό μόνο απο τις high end συσκευές (βλ galaxy s3, one x κτλ) και όλο το αναβάλω...

 

έχω ένα όμως και μοναδικό πρόβλημα με τις custom jelly beans

ΜΠΑΤΑΡΙΑ

λογικό είναι μετά απο 2 χρόνια ζωής η μπαταρία να έχει πέσει αρκετά σε επιδόσεις

άμα πάρω μια καινούρια αυθεντική με 15-20ε θα είναι όπως πρώτα η θα έχω πάλι μειωμένη διάρκεια???

 

το ρωτάω αυτό γιατί τελευταία φορά που είχα αντικαταστήσει μπαταρία (ήταν ακόμα ασπρόμαυρες οι οθόνες) τζάμπα πήγαν τα λεφτά γιατί πάλι η μπαταρία τέλειωνε σε χρόνο dt

όποιος ξέρει, ας διαφωτίσει :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το galaxάκι μου αισίως έκλεισε 2 χρόνια ζωής... :)

έχω σκεφτεί να το αντικαταστήσω πάρα πολλές φορές, πάω στα καταστήματα και χαζεύω άλλες συσκευές, τις βλέπω, τις ξαναβλέπω μετά βγάζω και τον γαλαξία μου απο την τσέπη με την 4.1.2 (βλέπωντας πολλά ακόμα με gb :lol: :lol:) και πραγματικά υστερεί απειροελάχιστα και αυτό μόνο απο τις high end συσκευές (βλ galaxy s3, one x κτλ) και όλο το αναβάλω...

 

έχω ένα όμως και μοναδικό πρόβλημα με τις custom jelly beans

ΜΠΑΤΑΡΙΑ

λογικό είναι μετά απο 2 χρόνια ζωής η μπαταρία να έχει πέσει αρκετά σε επιδόσεις

άμα πάρω μια καινούρια αυθεντική με 15-20ε θα είναι όπως πρώτα η θα έχω πάλι μειωμένη διάρκεια???

 

το ρωτάω αυτό γιατί τελευταία φορά που είχα αντικαταστήσει μπαταρία (ήταν ακόμα ασπρόμαυρες οι οθόνες) τζάμπα πήγαν τα λεφτά γιατί πάλι η μπαταρία τέλειωνε σε χρόνο dt

όποιος ξέρει, ας διαφωτίσει :)

 

Εγω να δεις Βασιλη ποσες φορες το εχω βαλει διπλα στα τωρινα θηρια και παρολα αυτα τα παει περιφημα για τις δικες μου αναγκες :)

Δεν αξιζει να δωσω 500€ για να ειναι 0.01s πιο γρηγορο :rolleyes:

Η αληθεια ειναι παντως οτι ψηνομαι πολυ για nexus 4 ειδικα στην τιμη αυτη :p

Εχει πολυ ψωμι ακομη ο γαλαξιας μας, ας ειναι βεβαια καλα οι xda γιατι αλλιως...:mad:

Anyway, οσο για την μπαταρια εγω δεν εχω καποιο προβλημα ουτως η αλλως καθε βραδυ το φορτιζα το ιδιο και τωρα, θα σου συνιστουσα να επαιρνες μια καινουργια γνησια, σιγουρα θα εβλεπες διαφορα !!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ναι! Και η δική μου sim δουλεύει σε άλλο κινητό.

Επίσης, έχω κρατήσει nandroid b.up σε jw8. Θέλω να την περάσω, μήπως στρώσει με την επαναφορά του nandroid, αλλά δεν λειτουργεί το λίνκ στους οδηγούς. Αν την έχει κάποιος, και μπορεί να την ανεβάσει, θα είμαι ευγνώμων!

edit

Έκανα επαναφορά του nandroid σε jw8, αλλά δυστυχώς, εξακολουθεί να μην βλέπει την sim!

Κάποια βοήθεια;

 

backup του efs έχεις κρατήσει; Φλάσαρε πρώτα από Odin κάποια επίσημη να δεις αν θα δουλέψει. Και επίσης δες αν υπάρχει το ΙΜΕΙ σου για να δούμε αν είναι από εκεί το πρόβλημα. Διότι το ότι δε βλέπει τη ΣΙΜ δε σημαίνει απαραίτητα και πρόβλημα με το ΙΜΕΙ. Αν είχες κρατήσει backup θα πρέπει να το επαναφέρεις αν δεν φτιάξει με το φλασάρισμα stock firmware.

Link to comment
Share on other sites

backup του efs έχεις κρατήσει; Φλάσαρε πρώτα από Odin κάποια επίσημη να δεις αν θα δουλέψει. Και επίσης δες αν υπάρχει το ΙΜΕΙ σου για να δούμε αν είναι από εκεί το πρόβλημα. Διότι το ότι δε βλέπει τη ΣΙΜ δε σημαίνει απαραίτητα και πρόβλημα με το ΙΜΕΙ. Αν είχες κρατήσει backup θα πρέπει να το επαναφέρεις αν δεν φτιάξει με το φλασάρισμα stock firmware.

 

Back up του efs εχω κρατήσει. Το ΙΜΕΙ υπάρχει. Πέρασα την jw8 και έκανα επαναφορά το nandroid back up αλλά δεν. Ο φάκελος efs υπάρχει στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν υπάρχει ο φάκελος στο τηλέφωνο. Τα αρχεία που περιέχει καταστρέφονται. Αλλά αν υπάρχει το ΙΜΕΙ σου δε στέκει να μη σου βλέπει τη SIM :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Back up του efs εχω κρατήσει. Το ΙΜΕΙ υπάρχει. Πέρασα την jw8 και έκανα επαναφορά το nandroid back up αλλά δεν. Ο φάκελος efs υπάρχει στο τηλέφωνο.

 

Άλλαξε το CSC με το *#272*IMEI# σε κάποιο άλλο, άσε το τηλέφωνο να κάνει επανεκκίνηση και μετά βάλε πάλι το CSC που θες.

Αν δεν πετύχει αυτό και αφού έχεις κρατήσει backup του efs θα σου πρότεινα να το επαναφέρεις γιατί μπορεί να έχει βλάβη κάποιο αρχείο μέσα στον φάκελο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το CSC με το *#272*IMEI# σε κάποιο άλλο, άσε το τηλέφωνο να κάνει επανεκκίνηση και μετά βάλε πάλι το CSC που θες.

Αν δεν πετύχει αυτό και αφού έχεις κρατήσει backup του efs θα σου πρότεινα να το επαναφέρεις γιατί μπορεί να έχει βλάβη κάποιο αρχείο μέσα στον φάκελο.

 

Όταν ξαναπέρασα την jw8, άλλαξα το product code σε COS. To τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση, και έτσι έχει ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο.

Επαναφορά του efs δεν έχω κάνει, γιατί δεν ξέρω πως:O. Περιμένω οδηγίες...

Τελικά η σιμ μου έκανε ναζια:mad: . Με τα πολλά βαλε βγαλε, την διάβασε:). Ευχαριστώ πολύ όλους για τισ απαντήσεις!

Edited by outrospective
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...