Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το συνδεω με το kies και μου γραφει οτι εχω την εκδοση PDA JM5/PHONE JM1/CSC JM1 και οτι η πιο προσφατη εκδοση ειναι η PDA JPH/PHONE JPP/CSC JP9. Αυτη η τελευταια ειναι το froyo 2.2 ?

Eπισης λεει να φορτισω πληρως την μπαταρια πριν την αναβαθμιση .Ειναι απαραιτητο αυτο ?

 

Nαι και στα 2.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια προσπαθω να κανω συγχρονισμο των επαφων με το mail mou gmail.com και μεσα απο το κινητο και μεσα απο το kies αλλα παρουσιαζει λεει σφαλμα .To διαβασα και σε αλλους αυτο το προβλημα .Τι φταιει ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να κανω συγχρονισμο των επαφων με το mail mou gmail.com και μεσα απο το κινητο και μεσα απο το kies αλλα παρουσιαζει λεει σφαλμα .To διαβασα και σε αλλους αυτο το προβλημα .Τι φταιει ?

Βασικα πιστευω πως το kies δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να κανεις backup τις επαφες σου...Μετα απο αυτα που διαβασα δε θα το διακινδυνευα...Αν εχεις εξωτερικη καρτα μνημης μπορεις να πας στις επαφες σου και να πατησειςτο πληκτρο του μενου (κατω αριστερο) και εκει που λεει εισαγωγη εξαγωγη να επιλεξεις εξαγωγη στην καρτα sd.

Αν ομως δεν εχεις εξωτερικη καρτα sd το πιο πιθανον ειναι να τις αποθηκευσει στην εσωτερικη καρτα sd και σε καποιο hard reset να τις χασεις...

bodo
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα αλλο τροπο ...Με το Kies τις εκανα εξαγωγη σαν αρχεια spb και μολις αναβαθμιστω θα χρησιμοποιησω την επιλογη εισαγωγη απο υπολογιστη .:happy:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το pda μου ειναι Ι9000ΧWJM5.

Αυτος θυμαται λεει οτι ειχε γινει μια αυτοματη αναβαθμιση στο κινητο του κατι τετοιο και το εβγαλε σαν επιλογη .Τωρα παντως εμενα αυτοματη αναβαθμιση δεν κανει ,παρα μονο οταν ειμαι στο wifi οπου λεει οτι καποιες εφαρμογες που εχω εγκαταστησει εχουν updates.

 

σε μένα φίλε μου αυτή η επιλογή εμφανίστηκε στο task manager μόνο μετά την αναβάθμιση σε 2.2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το hard reset τι κάνει ακριβώς...??πρέπει να γίνει μετά από αναβάθμιση?εγώ όταν έκανα αναβάθμιση σε froyo δεν είχα κάνει..!υπάρχει κανένα θέμα? Edited by AlexandrosSGS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το hard reset τι κάνει ακριβώς...!πρέπει να γίνει μετά από αναβάθμιση?εγώ όταν έκανα αναβάθμιση σε froyo δεν είχα κάνει..!υπάρχει κανένα θέμα?

 

Φιλε μου χωρις παρεξηγηση, αλλα και αυτη η ερωτηση σου οπως και αλλες που εχεις κανει, ειναι στους οδηγους και σου εχουμε πει πολλες φορες οτι πρεπει να τους διαβασεις. Απ'οτι φαινεται δεν θελεις να το κανεις. Αυτο που ρωτας ειναι στους οδηγους hacks/root στο κομματι για αναβαθμιση στην ελληνικη JPH. Διαβασε εκει για δικο σου καλο στο λεμε.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου χωρις παρεξηγηση, αλλα και αυτη η ερωτηση σου οπως και αλλες που εχεις κανει, ειναι στους οδηγους και σου εχουμε πει πολλες φορες οτι πρεπει να τους διαβασεις. Απ'οτι φαινεται δεν θελεις να το κανεις. Αυτο που ρωτας ειναι στους οδηγους hacks/root στο κομματι για αναβαθμιση στην ελληνικη JPH. Διαβασε εκει για δικο σου καλο στο λεμε.

 

Sorry!τους οδηγούς τους έχω διαβάσει απλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να ανατρέχω σε αυτούς και απλά ρωτάω εδώ..!στους οδηγούς βρίσκεται το ένα σκέλος της ερώτησης μου..!το forum εξάλλου υπάρχει για να λύνονται προβλήματα και απορίες..!εγώ έκανα μία ερώτηση και όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη ας απαντήσει..!φιλικά το λέω δεν θέλω να παρεξηγηθώ σέβομαι και εκτιμώ πολύ την δουλειά που έχετε κάνει και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ...!και πάλι συγνώμη..και ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Sorry!τους οδηγούς τους έχω διαβάσει απλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να ανατρέχω σε αυτούς και απλά ρωτάω εδώ..!στους οδηγούς βρίσκεται το ένα σκέλος της ερώτησης μου..!το forum εξάλλου υπάρχει για να λύνονται προβλήματα και απορίες..!εγώ έκανα μία ερώτηση και όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη ας απαντήσει..!φιλικά το λέω δεν θέλω να παρεξηγηθώ σέβομαι και εκτιμώ πολύ την δουλειά που έχετε κάνει και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ...!και πάλι συγνώμη..και ευχαριστώ!

 

Ναι υπαρχει για να λυνοναι προβληματα και αποριες, γιαυτο και οργανωθηκαν ολα σε οδηγους και Q&A ωστε ολοι να βρισκουν ευκολοτερα οτι ζητησουν. :) Για το δευτερο σκελος της ερωτησης να πω οτι πολλοι εχουν αναφερει πως χωρις hard reset η ρομ δουλευε με ψιλοκολληματα η ακομα και force closes και ενα σωρο αλλα θεματα. Με λιγα λογια το hard reset κανεναν δεν εβλαψε και πολλους ωφελησε. Εγω θα σου συνιστουσα να κανεις ενα και θα δεις οτι η ρομ σου θα τρεχει πιο καλα. Φυσικα το hard reset βοηθαει και πριν να περαστει μια ρομ. Ειναι δηλαδη η αρχη και το τελος. Για οτι αλλο θελησεις εδω ειμαστε.:)

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια αναβαθμιστηκα σε 2.2 και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω πραγματι τωρα μου εβγαλε και μενα την εκκαθαριση μνημης RAM .Mια απορια ομως .Η μνημη RAM πριν την αναβαθμιση ελεγε 275/360ΜΒ κατι τετοιο ,ενω τωρα λεει 188ΜΒ/304ΜΒ .Γιατι εχασα RAM?
Link to comment
Share on other sites

Ποτε χρησιμοποιουμε Wipe Cache -> Wipe Dalvik (από CWM) και wipe /data...??? ειναι ιδιο με το hard reset...???

ok το βρηκα ...ιδιο ειναι...!!!

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια αναβαθμιστηκα σε 2.2 και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω πραγματι τωρα μου εβγαλε και μενα την εκκαθαριση μνημης RAM .Mια απορια ομως .Η μνημη RAM πριν την αναβαθμιση ελεγε 275/360ΜΒ κατι τετοιο ,ενω τωρα λεει 188ΜΒ/304ΜΒ .Γιατι εχασα RAM?

 

ετσι ειναι η 2.2 μην ανησυχεις...:p

Link to comment
Share on other sites

Eντωμεταξυ ρε παιδια την εκανα την πατατα μου .Οταν μπηκε το 2.2 και ανοιξε παλι το κινητο δεν ειχα χασει τιποτα ουτε φωτο ουτε εφαμογες που ειχα κατεβασει .Εβγαλα το καλωδιο μετα απο τον υπολογιστη εκανα hard reset και τσουπ μου εφυγε η χαρα.Ολα ειχαν φυγει εκτος απο τις επαφες που ηταν στην καρτα sim .Mαλλον εγινε αυτο επειδη οσο αναβαθμιζα την συσκευη το kies κρατουσε τα δεδομενα και στο τελος τα επανεφερε .Με το hard reset ομως εφαγα ακυρο χοντρο .
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει για να λυνοναι προβληματα και αποριες, γιαυτο και οργανωθηκαν ολα σε οδηγους και Q&A ωστε ολοι να βρισκουν ευκολοτερα οτι ζητησουν. :) Για το δευτερο σκελος της ερωτησης να πω οτι πολλοι εχουν αναφερει πως χωρις hard reset η ρομ δουλευε με ψιλοκολληματα η ακομα και force closes και ενα σωρο αλλα θεματα. Με λιγα λογια το hard reset κανεναν δεν εβλαψε και πολλους ωφελησε. Εγω θα σου συνιστουσα να κανεις ενα και θα δεις οτι η ρομ σου θα τρεχει πιο καλα. Φυσικα το hard reset βοηθαει και πριν να περαστει μια ρομ. Ειναι δηλαδη η αρχη και το τελος. Για οτι αλλο θελησεις εδω ειμαστε.:)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο...και αξίζετε πολλά συγχαρητήρια..!!Ωραία τώρα που μαλάκωσες θα ρωτήσω κ άλλα...:p Αν κάνω hard reset θα χάσω τα αρχεία μου έτσι?θα χάσω και τις επαφές μου?θέλω να το κάνω γιατί έχει κάτι κολλήματα η αλήθεια είναι..!Επίσης πώς μπορώ να δω αν έχω τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων?Ευχαριστώ και ελπίζω να μην υπάρχουν απαντήσεις στους οδηγούς...:O

Link to comment
Share on other sites

Eντωμεταξυ ρε παιδια την εκανα την πατατα μου .Οταν μπηκε το 2.2 και ανοιξε παλι το κινητο δεν ειχα χασει τιποτα ουτε φωτο ουτε εφαμογες που ειχα κατεβασει .Εβγαλα το καλωδιο μετα απο τον υπολογιστη εκανα hard reset και τσουπ μου εφυγε η χαρα.Ολα ειχαν φυγει εκτος απο τις επαφες που ηταν στην καρτα sim .Mαλλον εγινε αυτο επειδη οσο αναβαθμιζα την συσκευη το kies κρατουσε τα δεδομενα και στο τελος τα επανεφερε .Με το hard reset ομως εφαγα ακυρο χοντρο .

 

μα ναι νομιζω το ειπαμε οτι θα πρεπει να κανεις backup τα πραγματα σου αφου κανεις hard reset εκτος αν τα ειχες στην εξωτερικη μνημη...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο...και αξίζετε πολλά συγχαρητήρια..!!Ωραία τώρα που μαλάκωσες θα ρωτήσω κ άλλα...:p Αν κάνω hard reset θα χάσω τα αρχεία μου έτσι?θα χάσω και τις επαφές μου?θέλω να το κάνω γιατί έχει κάτι κολλήματα η αλήθεια είναι..!Επίσης πώς μπορώ να δω αν έχω τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων?Ευχαριστώ και ελπίζω να μην υπάρχουν απαντήσεις στους οδηγούς...:O

 

με hard reset δεν θα χασεις τα αρχεια στην external sd card..

δεν εχεις παρα να δοκιμασεις....(πώς μπορώ να δω αν έχω τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων?)

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο...και αξίζετε πολλά συγχαρητήρια..!!Ωραία τώρα που μαλάκωσες θα ρωτήσω κ άλλα...:p Αν κάνω hard reset θα χάσω τα αρχεία μου έτσι?θα χάσω και τις επαφές μου?θέλω να το κάνω γιατί έχει κάτι κολλήματα η αλήθεια είναι..!Επίσης πώς μπορώ να δω αν έχω τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων?Ευχαριστώ και ελπίζω να μην υπάρχουν απαντήσεις στους οδηγούς...:O

 

Σιγα ρε συ λες και ειμαι εδω να επιβαλλω την ταξη. Ουτε τα συγχαρητηρια κλπ θελει κανεις, εδω ολοι να βοηθησουν προσπαθουν οπως βοηθηθηκαν απο καποιους αλλους. Απλα για δευκολυνση ολων μας τα λεω:) Θα χαθουν και οι επαφες ναι, αλλα τις περνας ανετα μεσω gmail αν τις εχεις εκει συγχρονισμενες. Για το συνδυασμο σε σβηστο τηλεφωνο (off δηλαδη οχι κλειδωμενη οθονη) πατας vol up+home+power. Θα μπει στο recovery menu. Αν ανοιξει απλα το κινητο οπως το ανοιγεις παντα σημαινει οτι δεν εχεις το συνδυασμο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σιγα ρε συ λες και ειμαι εδω να επιβαλλω την ταξη. Ουτε τα συγχαρητηρια κλπ θελει κανεις, εδω ολοι να βοηθησουν προσπαθουν οπως βοηθηθηκαν απο καποιους αλλους. Απλα για δευκολυνση ολων μας τα λεω:) Θα χαθουν και οι επαφες ναι, αλλα τις περνας ανετα μεσω gmail αν τις εχεις εκει συγχρονισμενες. Για το συνδυασμο σε σβηστο τηλεφωνο (off δηλαδη οχι κλειδωμενη οθονη) πατας vol up+home+power. Θα μπει στο recovery menu. Αν ανοιξει απλα το κινητο οπως το ανοιγεις παντα σημαινει οτι δεν εχεις το συνδυασμο.

 

Είχα κάνει backup στο kies τις επαφές πριν βάλω froyo..!μπορώ να τις περάσω από εκεί?γιατί με το gmail δεν ξέρω τι παίζει..!Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μα ναι νομιζω το ειπαμε οτι θα πρεπει να κανεις backup τα πραγματα σου αφου κανεις hard reset εκτος αν τα ειχες στην εξωτερικη μνημη...

 

Ναι αλλα οταν ειδα μετα την αναβαθμιση οτι τα κρατησε ειπα οτι οκ θα τα κρατησει και στο hard reset .Ξεχασα ομως οτι στην αναβαθμιση στα κανεi back up και επαναφορα το kies .Δεν το φανταστηκα μαλλον ...Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις .:lol:

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει backup στο kies τις επαφές πριν βάλω froyo..!μπορώ να τις περάσω από εκεί?γιατί με το gmail δεν ξέρω τι παίζει..!Ευχαριστώ!

 

εφοσον τις εκανες ναι μπορεις :p

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει backup στο kies τις επαφές πριν βάλω froyo..!μπορώ να τις περάσω από εκεί?γιατί με το gmail δεν ξέρω τι παίζει..!Ευχαριστώ!

 

Χμμ με το kies δεν ξερω να σου πω ακριβως. Δεν εχω ασχοληθει ποτε. Θα υπαρχει καποια επιλογη σιγουρα. Αν το εχει κανει καποιος θα σου πει. Φιλικη συμβουλη συγχρονισε τις επαφες σου στο gmail, αφου οπως εχουν πει πολλες φορες και αλλοι φιλοι εδω, δεν νοειται google phone χωρις συγχρονισμο σε λογαριασμο gmail. Πιστεψε με, δεν εχεις συγχρονισει ποτε πιο ευκολα επαφες σε κινητο, με ενα απλο κλικ επιστρεφουν στο τηλ ολα. Για περισσοτερα φυσικα στους οδηγους.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα και τον έχω τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων....!!αυτό μου χρειάζεται μόνο σε περίπτωση που θέλω να πειράξω το τηλ?γιατί βλέπω οτι μπορώ να κάνω και format την sd κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα και τον έχω τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων....!!αυτό μου χρειάζεται μόνο σε περίπτωση που θέλω να πειράξω το τηλ?γιατί βλέπω οτι μπορώ να κάνω και format την sd κλπ...

 

βοηθαει στο να φλασαρεις μεσω odin...στο αν σου κολλησει το τηλ να το σωσεις..στο να μπορεις να περασεις custom roms και γενικα σε αρκετα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα και τον έχω τον συνδυασμό των 3 πλήκτρων....!!αυτό μου χρειάζεται μόνο σε περίπτωση που θέλω να πειράξω το τηλ?γιατί βλέπω οτι μπορώ να κάνω και format την sd κλπ...

 

Ναι με αυτο που σου ειπα μπηκες στο recovery. Μεσω recovery ειναι ενας τροπος να κανεις hard reset. Επειδη θα ρωτησεις σου λεω απο τωρα οτι για να πλοηγηθεις στο recοvery χρησιμοποιεις τα πληκτρα της εντασης και για enter χρησιμοποιεις το reset. Aν αντι για vol up πατησεις vol down θα μπεις στο download mode και αυτο ειναι που σε σωζει αν μπρικαρει το τηλεφωνο.

 

Τωρα βεβαια θα με κραξει ο Αλεξ και οι αλλοι που τα γραφω εδω αυτα γιατι ειναι πολυ βασικα, αλλα δεν πειραζει. Οπως ειναι αυτονοητο η μια απορια θα φερνει την αλλη οποτε βλεπεις στους οδηγους για τα περεταιρω.:)

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βοηθήστε με γιατί μου κάνει φοβερή εντύπωση. Για μερικούς είναι πιο εύκολο και γρήγορο να γράφουν για ώρες απανωτές απορίες και να περιμένουν να απαντηθούν μία - μία από το να διαβάσουν μία - δύο σελίδες στις οποίες περιέχονται το 90% των απαντήσεων που ψάχνουν;

Αυτό πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...