Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το δοκιμασα πολλες φορες αλλα παντα δεν το ολοκληρωνει

 

Ξανακατέβασε την JVQ από εδώ και ξαναπροσπάθησε. Κάτι μου λέει ότι το αρχείο που κατέβασες έχει σφάλμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν τικαρω το repartition σταματα στο sbl

αν οχι σταματαει στο factoryfs

ta neyra moy re

 

Το Odin το τρέχεις σαν administrator; Για δοκίμασε και αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ναι σαν admin

απο το ιδιο pc εκανα πολλες φορες την διαδικασια αλλα τωρα δεν λερω γιατι δεν το κανει

παιζει ρολο που ειχα βαλει custom rom με ext4 συστημα αρχειων πριν??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχω απο Ιουνιο την ανεπισημη 2.3.4 jvp και θελω να βαλω την 2.3.5 jvs χωρις ομως να σβηστουν τα βιντεο,φωτο,επαφες τηλ.κτλ απο την μνημη,βασικα θελω να τα περασω στον υπολογιστη αλλα λογω του cf-root που εχω δεν συνδεεται πολυ σωστα με το kies ωστε να κανω μεταφορα δεδομενων μαζικα και γρηγορα,μπορω να αναβαθμισω χωρις να κανω hard reset η επαναφορα εργοστασιακων ωστε μονο να σβηστει το ρουτ και να δουλευει με τον κερνελ της samsung που τον αναγνωριζει αμεσα το kies;Απο titanium backup κτλ δεν θελω να ασχοληθωγιατι δεν τα πολυξερω.
Link to comment
Share on other sites

ναι σαν admin

απο το ιδιο pc εκανα πολλες φορες την διαδικασια αλλα τωρα δεν λερω γιατι δεν το κανει

παιζει ρολο που ειχα βαλει custom rom με ext4 συστημα αρχειων πριν??

 

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο γιατί φλασάρεις με Odin. Αν είχες επίσημη και έκανες αναβάθμιση από το KIES θα έπρεπε να γυρίσεις σε RFS.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου κολλάει. Πιστεύω ότι κάποιος θα ξέρει να σου πει.

 

Καλησπερα σε ολους,εχω απο Ιουνιο την ανεπισημη 2.3.4 jvp και θελω να βαλω την 2.3.5 jvs χωρις ομως να σβηστουν τα βιντεο,φωτο,επαφες τηλ.κτλ απο την μνημη,βασικα θελω να τα περασω στον υπολογιστη αλλα λογω του cf-root που εχω δεν συνδεεται πολυ σωστα με το kies ωστε να κανω μεταφορα δεδομενων μαζικα και γρηγορα,μπορω να αναβαθμισω χωρις να κανω hard reset η επαναφορα εργοστασιακων ωστε μονο να σβηστει το ρουτ και να δουλευει με τον κερνελ της samsung που τον αναγνωριζει αμεσα το kies;Απο titanium backup κτλ δεν θελω να ασχοληθωγιατι δεν τα πολυξερω.

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Ανάπτυξη και τίκαρε τον "Εντοπισμό Σφαλμάτων". Όταν θα συνδέσεις το κινητό στο PC θα το δει σαν Mass Storage και θα μπορείς να αντιγράψεις ότι θες εύκολα και γρήγορα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ναι σαν admin

απο το ιδιο pc εκανα πολλες φορες την διαδικασια αλλα τωρα δεν λερω γιατι δεν το κανει

παιζει ρολο που ειχα βαλει custom rom με ext4 συστημα αρχειων πριν??

 

Φυσικά και παίζει ρόλο. Αν είχες διαβάσει το επισημασμένο θέμα για το πέρασμα rom με odin θα έπρεπε να προσέξεις αυτό:

"Άν έχεις προηγουμένως "πειράξει" το κινητό με κάποιο lagfix, βγάλτο οπωσδήποτε". Η μετατροπή του συστήματος αρχείων από rfs σε ext4 είναι το lagfix.

Τέλος πάντων, αφού μπαίνεις σε download mode κατέβασε την rom που θέλεις από το επισημασμένο θέμα και φλάσαρέ την με pit και τικαρισμένο το repartition.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν βοηθαει αυτο αλλα ουτε να το φορτισω δεν μπορω

βγαζει 2 μικρα εικονιδια ενα σαν pc κ ενα σαν κινητο

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν βοηθαει αυτο αλλα ουτε να το φορτισω δεν μπορω

βγαζει 2 μικρα εικονιδια ενα σαν pc κ ενα σαν κινητο

 

Αυτή είναι η εικόνα του μπρικαρίσματος. Βγάλε μπαταρία, μπες σε download mode και κάνε αυτό που σου είπα. Η κουβέντα δεν μπορεί να συνεχιστεί εδώ γιατί είναι off-topic. Συνέχισε στο "τροποποιήσεις".

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελευταιο ποστ εδω αν θελετε απαντηστε στο "τροποποιησεις"

μετα απο μια ακομα αποτυχημενη προσπαθεια με odin τωρα το κινητο δεν μπαινει ουτε σε

download mode

παιδια βοηθειστε

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελευταιο ποστ εδω αν θελετε απαντηστε στο "τροποποιησεις"

μετα απο μια ακομα αποτυχημενη προσπαθεια με odin τωρα το κινητο δεν μπαινει ουτε σε

download mode

παιδια βοηθειστε

 

Μπήκες σε download mode; ΟΚ. Κατέβασες την JVQ από το επισημασμένο θέμα; ΟΚ. Έβαλες το αρχείο "s1_odin_20100512.pit" στο πεδίο pit του odin; ΟΚ. Τίκαρες το repartition; ΟΚ. Έβαλες τη rom στα αντίστοιχα πεδία; ΟΚ. Συνέδεσες το κινητό με τον υπολογιστή και το odin στο αναγνώρισε; ΟΚ. Πάτα start και περίμενε να μπουτάρει το τηλέφωνο. Τέλος. Νομίζω ότι θα μπορούσες και να τα διαβάσεις εδώ.

 

Για να μπεις σε download mode βγάλε την μπαταρία και περίμενε κανένα 10 λεπτο. Ξαναβάλτην και ξαναπροσπάθησε.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μπήκες σε download mode; ΟΚ. Κατέβασες την JVQ από το επισημασμένο θέμα; ΟΚ. Έβαλες το αρχείο "s1_odin_20100512.pit" στο πεδίο pit του odin; ΟΚ. Τίκαρες το repartition; ΟΚ. Έβαλες τη rom στα αντίστοιχα πεδία; ΟΚ. Συνέδεσες το κινητό με τον υπολογιστή και το odin στο αναγνώρισε; ΟΚ. Πάτα start και περίμενε να μπουτάρει το τηλέφωνο. Τέλος. Νομίζω ότι θα μπορούσες και να τα διαβάσεις εδώ.

 

Για να μπεις σε download mode βγάλε την μπαταρία και περίμενε κανένα 10 λεπτο. Ξαναβάλτην και ξαναπροσπάθεισε.

αν το μπρικαρες μονο αυτα μπορεις να κανεις δε γινετε αλλιως.σου απαντησαν τα παιδια,δοκιμασε πρωτα ετσι και μετα βλεπεις

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ok το έκανα...

σου παραθέτω ένα ακαταλαβίστικο πίνακα. Από οτι μπορώ να συμπεράνω τη μεγαλύτερη χρήση δίνει στο system_serv.

Mem: 332392K used, 12000K free, 0K shrd, 3100K buff, 107284

Mem: 333744K used, 10648K free, 0K shrd, 3100K buff, CPU: 15.0% usr 10.6% sys 0.0% nic 74.3% idle 0.0%

Mem: 331252K used, 13140K free, 0K shrd, 3100K buff,

CPU: 5.3% usr 9.1% sys 0.0% nic 85.5% idle 0.0%

Load average: 0.56 5.59 10.34 1/531 2651 PID PPID USER STAT VSZ %MEM %CPU COMMAND

5 2 root RW 0 0.0 6.2 [events/0] 552 103 system S 247m 73.4 3.4 system_serv

2618 103 app_130 S 148m 43.9 0.9 jackpal.and

114 1 compass S 2880 0.8 0.8 /system/bin 652 103 radio S 156m 46.3 0.4 com.android

1098 103 app_98 S 134m 40.0 0.3 net.hubalek 2635 2630 app_130 R 1660 0.4 0.3 /sbin/ext/b

115 1 compass S 844 0.2 0.3 /system/bin 1033 103 app_124 S 135m 40.1 0.2 br.com.drzo

15 2 root SW 0 0.0 0.2 [kondemand/ 39 2 root SW 0 0.0 0.2 [vsync_work

44 2 root SW 0 0.0 0.2 [spi_gpio.3 2449 103 app_70 S 184m 54.8 0.1 com.android

640 103 system S 148m 43.9 0.1 com.android 102 1 system S 7960 2.3 0.1 /system/bin

67 1 root S 376 0.1 0.1 /sbin/ueven 699 103 app_10 S 166m 49.4 0.0 com.google.

672 103 app_3 S 162m 48.2 0.0 com.sec.and 1508 103 app_13 S 161m 47.9 0.0 com.google.

653 103 app_4 S 153m 45.4 0.0 android.pro 1344 103 app_23 S 152m 45.2 0.0 com.google.

1144 103 app_90 S 151m 44.8 0.0 com.levelup 648 103 app_143 S 147m 43.7 0.0 com.klye.im

717 103 app_3 S 145m 43.1 0.0 android.pro 1323 103 app_106 S 145m 43.1 0.0 com.latedro

1206 103 app_63 S 141m 42.0 0.0 com.google.

1011 103 app_144 S 141m 41.9 0.0 net.rgruet. 2552 103 app_5 S 140m 41.8 0.0 com.google.

2262 103 system S 138m 41.2 0.0 com.wssyncm 2572 103 system S 135m 40.1 0.0 com.sec.and

2441 103 system S 134m 40.0 0.0 com.sec.and 2588 103 app_9 S 134m 39.9 0.0 com.sec.and

2423 103 app_26 S 134m 39.9 0.0 com.sec.and 2562 103 app_119 S 134m 39.8 0.0 com.prey

2604 103 app_115 S 134m 39.8 0.0 com.mapeapp 2522 103 app_2 S 134m 39.8 0.0 com.noshufo

2537 103 app_60 S 134m 39.8 0.0 com.google. 2545 103 app_61 S 134m 39.8 0.0 com.android

 

μπορείς να βοηθήσεις παραπάνω;;

 

Δεν είμαι σίγουρος για το τι φταίει. Καλύτερα να σου απαντησει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα για να μην σε πάρω στο λαιμό μου..!

 

(Αλεξ! Στρατο! Για εσάς χτυπάει η καμπάνα!! :lol:)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα εχω κανει πολλες φορες και τα εχω διαβασει ολα απο πριν

απλα μια φορα εκανε fail το odin και απο κει κ περα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο. Αν είχες διαβάσει το επισημασμένο θέμα για το πέρασμα rom με odin θα έπρεπε να προσέξεις αυτό:

"Άν έχεις προηγουμένως "πειράξει" το κινητό με κάποιο lagfix, βγάλτο οπωσδήποτε". Η μετατροπή του συστήματος αρχείων από rfs σε ext4 είναι το lagfix.

Τέλος πάντων, αφού μπαίνεις σε download mode κατέβασε την rom που θέλεις από το επισημασμένο θέμα και φλάσαρέ την με pit και τικαρισμένο το repartition.

 

Ζημιά θα γίνει αν φλασαρεις με ext4 χωρίς να κάνεις repartition. Αλλιώς οταν έβαζες cm7 πχ, θα ήταν μονόδρομος το μπρικαρισμα όταν θα άλλαζες ρομ :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο. Αν είχες διαβάσει το επισημασμένο θέμα για το πέρασμα rom με odin θα έπρεπε να προσέξεις αυτό:

"Άν έχεις προηγουμένως "πειράξει" το κινητό με κάποιο lagfix, βγάλτο οπωσδήποτε". Η μετατροπή του συστήματος αρχείων από rfs σε ext4 είναι το lagfix.

Τέλος πάντων, αφού μπαίνεις σε download mode κατέβασε την rom που θέλεις από το επισημασμένο θέμα και φλάσαρέ την με pit και τικαρισμένο το repartition.

 

Την απάντηση μου την στήριξα εδώ από τα post 433-435. Επίσης αν έχεις περάσει μία custom rom με ενσωματωμένο σύστημα ΕΧΤ4 (Cyanogenmod 7) πως θα το βγάλεις για να φλασάρεις κάποια επίσημη με Odin...;

Πάντως έχεις δίκιο...είμαστε off-topic οπότε αν υπάρξει συνέχεια ας δοθεί στο σχετικό θέμα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα εχω κανει πολλες φορες και τα εχω διαβασει ολα απο πριν

απλα μια φορα εκανε fail το odin και απο κει κ περα τπτ

 

Το odin έκανε fail επειδή ενώ ήσουν σε σύστημα αρχείων ext4 πήγες να περάσεις επίσημη rom με σύστημα αρχείων σε rfs. Αλλά και πάλι δεν θα είχες πρόβλημα εάν είχες φλασάρει με pit και τικαρισμένο το repartition γιατί το odin θα σου είχε κάνει format το system και θα περνούσε το rfs κανονικά. Οπότε μάλλον δεν τα διάβασες καλά ή δεν τα κατάλαβες καλά και μέχρι τώρα ήσουν τυχερός.

Τώρα, εάν μπεις σε download mode κάνεις τη διαδικασία που σου έγραψα και τέλειωσες. Εαν δεν μπορείς θα χρειαστείς jig.

 

Edit: @superuser: Τα παιδία στα post που αναφέρεσαι εννοούν ότι φλασάρουν με pit και repartition.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

αν το παω στην samsung εχω καμια ελπιδα η θα το καταλαβουν οτι το πειραξα??

 

δες αν ξαναμπαινει σε download mode κατεβασε μια αλλη ρομ πχ jvr/jvs και καντα ολα κατα γραμμα.αν δε πετυχει και αυτο...:wacko:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν ξαναμπαινει σε download mode

ηδη παραγγειλα ενα jig

ειδωμεν

 

αν εχει καποιος και μπορει να μου το δανεισει μεχρι να ερθει αυτο που παραγγειλα θα ημουν ευγνωμον

Edited by foten21
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι τελευταιο...

μετα απο ολα αυτα οταν βαλω το jig μπω σε download mode

ποια ρομ να περασω??

δωστε ενα λινκ για να μην κανω καμια πατατα παλι

τον οδηγο τον διαβασα ξανα κ ξανα(απ εξω τον εμαθα:))

sorry αν σας ζαλισα

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι τελευταιο...

μετα απο ολα αυτα οταν βαλω το jig μπω σε download mode

ποια ρομ να περασω??

δωστε ενα λινκ για να μην κανω καμια πατατα παλι

τον οδηγο τον διαβασα ξανα κ ξανα(απ εξω τον εμαθα:))

sorry αν σας ζαλισα

 

Την jvr με το csc της jvq (τις κατεβαζεις και τις 2 από το επισημασμένο θέμα). Θα περάσεις απλά το αρχείο csc της jvq αντι της jvr στο φλασαρισμα. Και εννοείτε με τικαρισμενο το repartition και 512pit. Μόλις ζωντανέψει, συνιστώ να περάσεις custom κερνελ (semaphore για να μην ψάχνεσαι) για να έχεις cwm. Μετά να κάνεις απο cwm wipe data, wipe cache,wipe dalvik cache και power off ( όχι reboot ).

Μετά ξαναφλασαρε όπως πριν. Μετά πέρνα ξανά semaphore kernel.

Το κινητό σου θα είναι πεντακάθαρο και γρήγορο. (εάν θέλεις, όταν θα κάνεις τα wipes,κανε και φορματ την sdcard απο cwm-mounts and storage-format sdcard. Θα σβήσει τα πάντα από το κινητό, όπως βίντεο εικόνες backups κλπ. Είναι προαιρετικό. Αν δεν έχεις backups στον υπολογιστή σου με τα αρχεία σου, μην το κάνεις.)

 

 

Αλεξ, όταν βρεις χρόνο, αν μπορείς κάνε ένα re-upload την jvr με το csc της jvq μέσα.όχι τίποτε άλλο, απλά γεμίζουμε τα θέματα τζάμπα με το να λέμε συνέχεια αυτο το πράγμα με τα csc.

Thanks :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε

κατσει να παιξει μια φορα και μετα βλεπουμε πως θα γινει γρηγορο...

παιδια κανεις να μου δανεισαει ενα jig για να μην περιμενω αυτο που παραγγειλα??

Σαλονικη ειμαι

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε

κατσει να παιξει μια φορα και μετα βλεπουμε πως θα γινει γρηγορο...

παιδια κανεις να μου δανεισαει ενα jig για να μην περιμενω αυτο που παραγγειλα??

Σαλονικη ειμαι

ευχαριστω

εβγαλες καθολου την μπαταρια για κανα 10 λεπτο να δεις αν ξαναμπαινει σε download mode?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...