Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έβαλες pattern lock και ξέχασες το pattern? αυτό εννοείς;

edit:ακυρο[/QUOT

 

ναι δεν θυμαμαι τον συνδιασμο που ειχα βαλει. για αυτο δεν με αφινει να κανω hard reset?

 

χρειάζεται να είσαι πιο περιγραφικός. άλλα καταλαβαίνω εγώ και άλλα ο νίκος.

ξεκινά απτήν αρχή, τι ρομ εχεις; κερνελ; πιο είναι το πρόβλημα; αν χρησιμοποιούμε όρους για τους όποιους δεν είσαι σίγουρος τι σημαίνουν να ρωτάς (πχ αν έχεις πρόβλημα με το pattern unlock θα είχες σημαντικότερα προβλήματα από το factory reset).

Δε θέλω να σε προσβάλω, να βοηθήσω θέλω.

το προσωπικό μήνυμα που σουτ έστειλα χτες το πήρες; το δοκίμασες;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Το έχω δει αυτό για το πως κάνεις root δίνει οδηγίες για ελληνικές και αγγλικές συσκευές και φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεια με τη δική μου που είναι Γερμανική. Η Gingerbread που έχω εγώ είναι η JVO; και τι αρχεία πρέπει να βάλω για το root;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sory, δεν ξερω αν κανω καλα που ποσταρο εδω το προβλημα μου, αλλα δεν ξερω που αλου να ποσταρο.το τηλεφωνο μου ( samsung s i9000) ειναι ακομα στην orange και δεν μπορω να βαλω αλλη καρτα εκτος απο αυτην της εταιριας. μπορει καποιος να μου πει τη να κανω, ωστε να περνει και ελληνικες καρτες.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό για το πως κάνεις root δίνει οδηγίες για ελληνικές και αγγλικές συσκευές και φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεια με τη δική μου που είναι Γερμανική. Η Gingerbread που έχω εγώ είναι η JVO; και τι αρχεία πρέπει να βάλω για το root;

 

Semaphore 2,4,0

Αυτό το αρχείο

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί πρέπει να βάλω το Semaphore 2.4.0 δε μπορώ να βάλω κάποιο ποιο νεότερο όπως το 2.7.4;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να βάλω το Semaphore 2.4.0 δε μπορώ να βάλω κάποιο ποιο νεότερο όπως το 2.7.4;

 

Δεν μπορεις γιατι πολυ απλα ο 2.7.4 ειναι μονο για τις 2.3.6 value pack. Ο καθε κερνελ δεν κανει για ολες τις ρομ :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις γιατι πολυ απλα ο 2.7.4 ειναι μονο για τις 2.3.6 value pack. Ο καθε κερνελ δεν κανει για ολες τις ρομ :rolleyes:

 

Και κάτι τελευταίο αν θέλω να γυρίσω στην αρχική κατάσταση με τον αρχικό kernel πως γίνετε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συχαρητηρια στα παιδια που τρεχουν το site για το επιπεδο.

Απο ενα search που εκανα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο στο φορουμ οποτε ανοιγω ενα νεο θεμα ελπιζωντας να μην μου εχει ξεφυγει κατι.

Μου προεκυψε ενα προβλημα απο χτες,καθως εκανα quit απο ενα καινουργιο παιχνιδι που ανοιξα για πρωτη φορα (το bad piggies της rovio) μου μαυρισε η οθονη για κανα λεπτο και μολις ξεκολλησε στην αρχικη οθονη,κατω κατω στην "μπαρα εκκινησης" που ειχε 4 εικονιδια, (τις επαφες, τα sms, το εικονιδιο για να βγει το dial pad, και οι εφαργογες) μου βγηκανε τα 3 και μου εμεινε μονο το εικονιδιο των εφαρμογων. Τα αλλα τρια, μεταφερθηκανε μεσα στο μενου "εφαρμογες" χυμα μαζι με ολες τις υπολοιπες εφαρμογες μου,ενω πριν δεν υπηρχαν εκει ουτε σαν συντομευση. Εψαξα λιγο μηπως μπορω να τα μετακινησω η να προσθεσω κατι σε αυτη τη μπαρα αλλα τιποτα, ξερει κανεις αν μπορω να κανω αλλαγες στο συγκεκριμενο πεδιο για να γινει οπως ηταν πριν?

Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα το κινητο το εχω οπως το πηρα,χωρις root, με 2.3.3 firm και εκδοση I900XWJVI.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπες στις εφαρμογές, πάτα το κουμπί του μενού και μετά επεξεργασία. Μόλις το κάνεις πάτα παρατεταμένα πάνω στην εφαρμογή που θες να μετακινήσεις στην μπάρα και σύρε την προς τα εκεί. Ελπίζω να τo θυμάμαι καλά γιατί έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με stock Firmware.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επειδή πρόκειται να αλλάξω εταιρία από Cosmote σε Vodafone το product code να το αλλάξω από COS σε VGR; Από ότι είδα το VGR δεν είναι στη λίστα των επιλογών. To EUR ποιους παρόχους έχει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επειδή πρόκειται να αλλάξω εταιρία από Cosmote σε Vodafone το product code να το αλλάξω από COS σε VGR; Από ότι είδα το VGR δεν είναι στη λίστα των επιλογών. To EUR ποιους παρόχους έχει;

 

Δες πρώτα με το COS τι θα γίνει γιατί μπορεί να μην χρειάζεται αλλαγή. (στις ρυθμίσεις των APN κάνε επαναφορά των προεπιλογών πρώτα να δεις) Γιατί για να αλλάξεις product code θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων οπότε μην γίνει άδικα. Αλλά αν θες ντε και καλά να αλλάξεις, βάλε EUR που είναι γενικότερα για την Ελλάδα. Νομίζω τα έχει όλα τα ελληνικά (τουλάχιστον εμένα με EUR και vodafone έχουν περαστεί οι ρυθμίσεις για ιντερνετ και ΜΜΣ)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επειδή πρόκειται να αλλάξω εταιρία από Cosmote σε Vodafone το product code να το αλλάξω από COS σε VGR; Από ότι είδα το VGR δεν είναι στη λίστα των επιλογών. To EUR ποιους παρόχους έχει;

 

To EUR τους έχει όλους, το VGR δεν είναι στη λίστα γιατί είναι branded. Aν δεν αλλάξεις rom όμως και το κάνεις αυτό, θα ακυρώσεις την εγγύησή σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

To EUR τους έχει όλους, το VGR δεν είναι στη λίστα γιατί είναι branded. Aν δεν αλλάξεις rom όμως και το κάνεις αυτό, θα ακυρώσεις την εγγύησή σου.

 

Ήδη δεν έχω εγγύηση αφού έχω βάλει JW1. Οπότε θα το κάνω EUR.

Link to comment
Share on other sites

επίσης και COS να βάλεις πάλι θα έχεις ρυθμίσεις για vodafone (Internet + mms).

τουλάχιστον σε εμένα αυτό συμβαίνει ...

δεν το έχω βάλει ποτέ σε EUR παρά μόνο σε COS ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μολις περασα αφτο εδω στο κινητο μου (2.3.6 Ι9000xwjw1 kernel 2.6.35.7 I900xwjw8 cl1152999 ,gingerbread.xwjw8).

το προβλημα μου ειναι οτι εχω μπερδευτει με ολες αυτες τις εκδοσεις περι ρουτ και δεν ξερω πια να να βαλω για να γινει το τηλεφωνο ρουτ.ευχαριστω και συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον Semaphore 2.7.4 σύμφωνα με τον οδηγό.

Μην ξεχάσεις μόλις τον περάσεις να κατεβάσεις την εφαρμογή Superuser από το Play Store.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Λογικά είναι και το τελευταίο μην εδώ μιας και εδώ και 2-3 μέρες έχω στα χέρια μου το S3 αμερικάνικο ωστόσο...

Επειδή είμαι στην διαδικασία πώλησης του S1.... πέρασα την JW8

αλλά αντίθετα με όσα αναφέρει ο alex

I9000XWJW8 (EUR) (έκδοση 20 Ιουνίου - αρχικά για Vodafone Αυστραλίας, εδώ τελείως sim free με ελληνικές ρυθμίσεις).

Τα πάντα στα ελληνικά (μενού + πληκτρολόγια)

δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο... εκτός κι αν κάπου κάνω λάθος.

Επειδή δεν θέλω να κάνω root... αλλά ούτε και να αλλάξω kernel κτλ .... υπάρχει τρόπος να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο?

Καινούριο Ελληνικό Samsung keypad 2.3.6. Βάλτε το μετά το Swype, με CWM. (install zip from sdcard - choose zip)

http://www.mediafire.com/?cc5edued7hllfc8

Λογικά με stock ρομ δεν μπορώ ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Leoniums
~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Λογικά είναι και το τελευταίο μην εδώ μιας και εδώ και 2-3 μέρες έχω στα χέρια μου το S3 αμερικάνικο ωστόσο...

Επειδή είμαι στην διαδικασία πώλησης του S1.... πέρασα την JW8 αλλά αντίθετα με όσα αναφέρει ο alex δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο... εκτός κι αν κάπου κάνω λάθος.

Επειδή δεν θέλω να κάνω root... αλλά ούτε και να αλλάξω kernel κτλ .... υπάρχει τρόπος να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε μου πρέπει να κάνεις και το βήμα που λέει:

- Τέλος, πρέπει να αλλάξεις το product code στη χώρα που αντιστοιχεί το firmware. Πάτα *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σου (σε eclair ο κωδικός είναι *#272*ΩΩΛΛ#, όπου ΩΩΛΛ η ώρα), και επίλεξε τoν κωδικό που είχε το τηλέφωνο πριν (π.χ. COS για Cosmote, EUR για Wind...). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, και φυσικά οι Ελληνικοί (COS,EUR,VGR κτλ) περιέχονται μόνο σε Ελληνικά CSC. Αν δεις μόνο εναν κωδικό, σημαίνει ότι το συγκεκριμένο firmware δεν είναι "multi-csc", και δε χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα, μιας και έχει ήδη μπει.

Το ΙΜΕΙ μπορείς να το βρείς πληκτρολογώντας *#06# . Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

 

Επέλεξε EUR (δεν είναι μόνο για wind, είναι για όλους τους παρόχους. Μετά ενεργοποιούνται και ελληνικά πληκτρολόγια.

 

Έχεις βρει αγοραστή; :happy:

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει να κάνεις και το βήμα που λέει:

- Τέλος, πρέπει να αλλάξεις το product code στη χώρα που αντιστοιχεί το firmware. Πάτα *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σου (σε eclair ο κωδικός είναι *#272*ΩΩΛΛ#, όπου ΩΩΛΛ η ώρα), και επίλεξε τoν κωδικό που είχε το τηλέφωνο πριν (π.χ. COS για Cosmote, EUR για Wind...). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, και φυσικά οι Ελληνικοί (COS,EUR,VGR κτλ) περιέχονται μόνο σε Ελληνικά CSC. Αν δεις μόνο εναν κωδικό, σημαίνει ότι το συγκεκριμένο firmware δεν είναι "multi-csc", και δε χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα, μιας και έχει ήδη μπει.

Το ΙΜΕΙ μπορείς να το βρείς πληκτρολογώντας *#06# . Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ ... δεν το κατάλαβα με την 1η μιας και ποτέ δεν το είχα ξανακάνει...

Αλεξ ζητώ συγνώμη για την παράβλεψη!

 

Έχεις βρει αγοραστή; :happy:

Έχω βρει αλλά ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρος τι να κάνω... να το χαρίσω στον αδερφό / κοπέλα μου ή να κάνω μια μικρή απόσβεση για το S3...

Edited by Leoniums
~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ... δεν το κατάλαβα με την 1η μιας και ποτέ δεν το είχα ξανακάνει...

Αλεξ ζητώ συγνώμη για την παράβλεψη!

 

 

Έχω βρει αλλά ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρος τι να κάνω... να το χαρίσω στον αδερφό / κοπέλα μου ή να κάνω μια μικρή απόσβεση για το S3...

Κοπέλα μπορεί να αλλάξεις (η να σε αλλάξει αυτή :P ),αδερφό όχι,δωστο στον αδερφό σου ;)
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μπορεί να αλλάξεις (η να σε αλλάξει αυτή :P ),αδερφό όχι,δωστο στον αδερφό σου ;)

Το S1 ήταν δώρο από την κοπέλα και μιας που για τον εαυτό της δεν αγοράζει ένα καλό κινητό.... ;)

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Το S1 ήταν δώρο από την κοπέλα και μιας που για τον εαυτό της δεν αγοράζει ένα καλό κινητό.... ;)

Τότε αλλάζει το πραγμα,προχωρα ;) .Για απόσβεση δεν αξίζει τον κόπο,χαμένο θα πάει και είναι καλό κινητό.Το δικό μου το χαίρεται ο γιος μου.Έχει ψωμί ακόμη ο γαλαξίας

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Το S1 ήταν δώρο από την κοπέλα και μιας που για τον εαυτό της δεν αγοράζει ένα καλό κινητό.... ;)

 

Ή σκότωσε το στην εκπληκτική τιμή των 130 ευρώ να το πάρει η κοπέλα μου που το θέλει απεγνωσμένα :lol:

 

(Τέλος offtopic γιατί θα φάμε παντόφλα από τους moderators :O )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...