Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω κάνει αυτό, έχω 2 λογαριασμούς APN, έναν για ίντερνετ κι έναν για μμσ. Αλλά δε βλέπω να λειτουργεί..

Και η απορία μου είναι αν θα πρέπει να έχω ανοιχτά και τα δεδομένα, οπότε έτσι να χρεώνομαι σίγουρα καθημερινά 1€ που έχουν τα προγράμματα..

 

Ναι δε στέλνει αλλιώς. Μαμακία είναι όντως, σε eclair είχα δει ότι γινόταν (άνοιγαν τα δεδομένα μόνο για το ΜΜΣ και μετά έκλειναν)

Τώρα ο μόνος τρόπος για να έχεις μόνιμα τα δεδομένα ανοιχτά χωρίς φόβο μη χρησιμοποιηθεί ίντερνετ, είναι να βρεις κάποια εφαρμογή widget κουμπάκι για ευκολία που όταν το κλείνεις πάει και αλλάζει το προφίλ του ίντερνετ (το "χαλάει") ώστε να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί, και όταν το πατάς το κουμπάκι το ξαναφτιάχνει και έχεις και ίντερνετ. Υπάρχουν πολλά τέτοια στο μάρκετ (smartAPN, έχει κι άλλα αλλά δεν τα βρίσκω τώρα :p)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι δε στέλνει αλλιώς. Μαμακία είναι όντως, σε eclair είχα δει ότι γινόταν (άνοιγαν τα δεδομένα μόνο για το ΜΜΣ και μετά έκλειναν)

Τώρα ο μόνος τρόπος για να έχεις μόνιμα τα δεδομένα ανοιχτά χωρίς φόβο μη χρησιμοποιηθεί ίντερνετ, είναι να βρεις κάποια εφαρμογή widget κουμπάκι για ευκολία που όταν το κλείνεις πάει και αλλάζει το προφίλ του ίντερνετ (το "χαλάει") ώστε να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί, και όταν το πατάς το κουμπάκι το ξαναφτιάχνει και έχεις και ίντερνετ. Υπάρχουν πολλά τέτοια στο μάρκετ (smartAPN, έχει κι άλλα αλλά δεν τα βρίσκω τώρα :p)

 

Ναι βλέπεις τώρα έχουνε όλοι internet και καλά στο κινητό..

Αυτές οι σαχλαμάρες δεν μου αρέσουν.

 

Το apndroid πάντως κάνει δουλειά.

 

(φίλε Νίκο τι θα γίνει? Θα σε περιμένουμε για πολύ στα λημέρια μας? :lol: :p)

Link to comment
Share on other sites

Το apndroid νομίζω κλείνει εντελώς την κίνηση δεδομένων οπότε για να λάβεις ΜΜΣ πρέπει να το πατήσεις και να κάνεις λήψη ΜΜΣ και μετά να κλείσεις πάλι. Άρα και πάλι κινδυνεύεις να χρεωθείς για ίντερνετ αν δε προλάβεις να το κλείσεις :p Και εντάξει πες ότι χρεώνεσαι, η άλλη λαλακία είναι που έχουν κάνει οι εταιρίες που με το πρώτο byte σου τρώει 1 ευρώ για απεριόριστο ίντερνετ. Λες κι εγώ αν θέλω να χρησιμοποιήσω aGPS ή να κάνω Update ένα widget καιρού θα πρέπει να φάω 1 ευρώ χωρίς λόγο. Δεν την παλεύει κανένας πια.
Link to comment
Share on other sites

Το αφήνεις ανοιχτό και διαλέγεις κάπου mms. Δεν μπαίνει στο ιντερνετ έτσι.

 

κανει μερικες φορες update μονο του αν εχεις ενεργοποιημενα τα δεδομενα παρασκηνιου και τον αυτοματο συχρονισμο... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι;

Για να στέλνω/λαμβάνω mms, πρέπει να έχω ενεργοποιημένη τη χρήση δεδομένων πακέτων; Αυτό όμως δε θα με χρεώνει και στις χαζόεφαρμογές που κάνουν κάτι συγχρονισμούς του στυλ 1 ΚΒ τη μέρα;

Εγώ έχω περάσει όλες τις ρυθμίσεις όπως αναφέρονται εδώ, αλλά δε βλέπω να μπορώ να στείλω mms... Μου γράφει απλά αποστολή, και κάθεται εκεί με τις ώρες, δε στέλνεται..

 

Δυστυχώς αν δεν ενεργοποιήσεις τα δεδομένα δεν μπορείς να στείλεις mms.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,

ποιά ειναι καλή τιμή για ένα καλομεταχειρισμένο τέτοιο, 2 ετών;

με καινούρια μπαταρία...

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,

ποιά ειναι καλή τιμή για ένα καλομεταχειρισμένο τέτοιο, 2 ετών;

με καινούρια μπαταρία...

 

~180 θα έλεγα.

Βρίσκεις και στα ~140 βέβαια αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

~180 θα έλεγα.

Βρίσκεις και στα ~140 βέβαια αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση..

 

βρήκα ένα στα 120, σε άριστη κατάσταση, το φιλαράκι που το εχει ειναι ψυχάκιας... :)

θα το πάρω, απλά ήθελα να ξέρω αν ειναι καλή η τιμή..

 

ευχαριστώ...

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

παιδες HELP

πηρα σημερα το S3 και εκανα αντικατασταση της sim σε micro sim (λογω S3). πηρα και εναν ανταπτορα για να μπορω να βαζω την micro sim και στο πολυαγαπημενο μου Galaxy S. Λοιπον το κακο εγινε παρα πολυ γρηγορα. Βαζω την micro sim στον ανταπτορα, και ολο μαζι στο Galaxy S. Δεν μπηκε καλα και στην προσπαθεια μου να το κουμπωσω εσπασα τα 2 χρυσα Pin απο την βαση του Galaxy S με αποτελεσμα το κινητο να μην αναγνωριζει καμια καρτα sim. Τι κανω; Φτιάχνεται; Στο ebay βρηκα ολοκαινουρια βαση για sim.

TCe
Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα στα 120, σε άριστη κατάσταση, το φιλαράκι που το εχει ειναι ψυχάκιας... :)

θα το πάρω, απλά ήθελα να ξέρω αν ειναι καλή η τιμή..

 

ευχαριστώ...

 

120€, καλοσυντηρημένο και από δικό σου άτομο??

Ούτε του παπά μην το πεις!!

 

Τόσο δινουν τα ace! (ένα απο τα χειρότερα κινητά που έχω πάρει με βάση την αναλογία τιμής-απόδοσης..)

 

παιδες HELP

πηρα σημερα το S3 και εκανα αντικατασταση της sim σε micro sim (λογω S3). πηρα και εναν ανταπτορα για να μπορω να βαζω την micro sim και στο πολυαγαπημενο μου Galaxy S. Λοιπον το κακο εγινε παρα πολυ γρηγορα. Βαζω την micro sim στον ανταπτορα, και ολο μαζι στο Galaxy S. Δεν μπηκε καλα και στην προσπαθεια μου να το κουμπωσω εσπασα τα 2 χρυσα Pin απο την βαση του Galaxy S με αποτελεσμα το κινητο να μην αναγνωριζει καμια καρτα sim. Τι κανω; Φτιάχνεται; Στο ebay βρηκα ολοκαινουρια βαση για sim.

 

Ρώτα πόσο βγαίνει σε κάποιο service της samsung αν έχεις εγγύηση (να έχεις ένα μετρό σύγκρισης) και αν βγαίνει ακριβά κάντο μόνος σου αφού βρήκες ανταλλακτικό

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να γίνει root to galaxy s I900 με εγκατεστημένο firmware το Gingerbread 2.3.6 "ics value pack" I9000XWJW5.

 

Με semaphore 2.7.4

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εδώ βλέπω να έχουν παιδευτεί άτομα να ροοταρουν με semaphore και δεν έχουν root για κάποιον λόγο το γράφω και εδώ (το έχω γράψει και στις τροποποιήσεις μέσα σε ένα ποστ μου) για να διευκολύνω την κατάσταση.

 

Για όσους έχουν θέμα με τον semaphore ότι δεν δίνει Root.

Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο. πέρασα Semaphore 2.7.4 και δεν είχα root. κατέβασα το Superuser αλλά δεν μπορούσε να ανοίξει γιατί δεν είχα Root.

τελικά για να έχεις ροοτ σε τέτοια περίπτωση (το έκανα στο επόμενη φλασάρισμα) είναι να ανοίξεις τον sempahore και αφού σου λέει πως η εφαρμογή χρειάζεται ροοτ για να τρέξει, πατάμε το αριστερό κουμπί που είναι τα properties και εκεί έχει επιλογή που λέει εγκατάσταση superuser.

το πατάμε, μπαίνει μόνο του στο μαρκετ, κατεβάζει την εφαρμογή και την εγκαθιστά.

έπειτα έχουμε root.

Μόνο έτσι μου δούλεψε ροοτ με τον semaphore 2.7.4 ...

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,εχω το εξης θεμα καθε 8 με 10 λεπτα περιπου αναβει η οθονη απο μονη της χωρις να ακουμπησω το κινητο μενει για 1 με 2 δευτερολεπτα και καννασβηνει αυτο το κανει 3-4 φορες συνεχομενα και μετα οκ.πως μπορω να βρω ποια εφαρμογη το προκαλει αυτο?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έγινε κανονικά root με τον semaphore 2.7.4.

 

Και το δικο μου :p

 

καλησπέρα,εχω το εξης θεμα καθε 8 με 10 λεπτα περιπου αναβει η οθονη απο μονη της χωρις να ακουμπησω το κινητο μενει για 1 με 2 δευτερολεπτα και καννασβηνει αυτο το κανει 3-4 φορες συνεχομενα και μετα οκ.πως μπορω να βρω ποια εφαρμογη το προκαλει αυτο?ευχαριστω

 

Αλλο παλι κι αυτο :what:

Τι ρομ φορας..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,εχω το εξης θεμα καθε 8 με 10 λεπτα περιπου αναβει η οθονη απο μονη της χωρις να ακουμπησω το κινητο μενει για 1 με 2 δευτερολεπτα και καννασβηνει αυτο το κανει 3-4 φορες συνεχομενα και μετα οκ.πως μπορω να βρω ποια εφαρμογη το προκαλει αυτο?ευχαριστω

 

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα χθές. Εφαρμογή στο κάνει αυτό.

Με το Battery Monitor Widget πας estimates-statistics-usage-screen-off

Πρώτο θα είναι το σύστημα android, δεύτερο-τρίτο θα είναι η εφαρμογή

που δουλεύει που κάνει τη ζημιά. Τσέκαρα με το System Panel υπήρχε εκεί

και έκανα end-all και δεν τη ξαναφόρτωσε.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχετε αποψη για αυτον εδω τον laucher? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gau.go.launcherex&feature=apps_topselling_free αξιζει? επισης γενικα μιλωντας ενας launcher τρεχει οσο τον εχεις install και μετα ερχεσαι στον stock αφου κανεις unistall τον custom?
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα χθές. Εφαρμογή στο κάνει αυτό.

Με το Battery Monitor Widget πας estimates-statistics-usage-screen-off

Πρώτο θα είναι το σύστημα android, δεύτερο-τρίτο θα είναι η εφαρμογή

που δουλεύει που κάνει τη ζημιά. Τσέκαρα με το System Panel υπήρχε εκεί

και έκανα end-all και δεν τη ξαναφόρτωσε.

 

θα το δοκιμασω να δω .τωρα εχω τη jw6 αλλα μου το εκανε και με τη jw5 δε νομιαω οτι ειναι θεμα ρομ αλλα εφαρμογης

Link to comment
Share on other sites

ποιο firmware έχει ελληνικό phone.apk (τα γράμματα στα πλήκτρα δηλαδή να είναι στα ελληνικά) και ελληνικά στις επαφές στην μπάρα με τα γράμματα?

 

Έβαλα την XWJW6 και στο τηλέφωνο έχει αγγλικούς χαρακτήρες, ενώ στις επαφές στην μπάρα πάλι μόνο αγγλικούς.

 

Υπάρχει κάποιο phone.apk και contacts με αυτά στα ελληνικά? Το τηλέφωνο είναι γυρισμένο σε ελληνικά.

 

Ευχαριστώ.

 

άκυρο για τις επαφές. Στα ελληνικά είναι η πλαινή μπάρα.

 

Κάτι για να κάνουμε τα γράμματα στα πλήκτρα του phone.apk στα ελληνικά και να ψάχνει κιόλλας τα ελληνικά όνόματα του καταλόγου καθώς πληκτρολογείς?

 

 

ή έστω κάποιο firmware που απο το phone να έχεις ελληνικό t9 προς τον τηλεφωνικό κατάλογο. το τηλέφωνο είναι να το πάρει ο πατέρας μου. Επίσης θυμάται κανείς αν σε gingerbread υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις το μέγεθος της γραμματοσειράς ή ήταν μόνο σε froyo?

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

ποιο firmware έχει ελληνικό phone.apk (τα γράμματα στα πλήκτρα δηλαδή να είναι στα ελληνικά) και ελληνικά στις επαφές στην μπάρα με τα γράμματα?

 

Έβαλα την XWJW6 και στο τηλέφωνο έχει αγγλικούς χαρακτήρες, ενώ στις επαφές στην μπάρα πάλι μόνο αγγλικούς.

 

Υπάρχει κάποιο phone.apk και contacts με αυτά στα ελληνικά? Το τηλέφωνο είναι γυρισμένο σε ελληνικά.

 

Ευχαριστώ.

 

άκυρο για τις επαφές. Στα ελληνικά είναι η πλαινή μπάρα.

 

Κάτι για να κάνουμε τα γράμματα στα πλήκτρα του phone.apk στα ελληνικά και να ψάχνει κιόλλας τα ελληνικά όνόματα του καταλόγου καθώς πληκτρολογείς?

 

 

ή έστω κάποιο firmware που απο το phone να έχεις ελληνικό t9 προς τον τηλεφωνικό κατάλογο. το τηλέφωνο είναι να το πάρει ο πατέρας μου. Επίσης θυμάται κανείς αν σε gingerbread υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις το μέγεθος της γραμματοσειράς ή ήταν μόνο σε froyo?

 

Βαλε το jvc csc που ειναι της jw5

και αλλαξε το σε eur.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το jvc csc που ειναι της jw5

και αλλαξε το σε eur.

 

σε ευχαριστώ Ηρακλή πριν καν το δοκιμάσω απλά και μόνο που ασχολείσαι να απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Ηρακλή πριν καν το δοκιμάσω απλά και μόνο που ασχολείσαι να απαντήσεις.

 

Ευχαριστηση μου φιλε, παρακαλω :)

Με την jw6 που εισαι τωρα βαλε μεσω οντιν απλα μονο το csc της jw5 που ειναι το δηλαδη το jvc.Αυτα προς διευκρινηση;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχετε αποψη για αυτον εδω τον laucher? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gau.go.launcherex&feature=apps_topselling_free αξιζει? επισης γενικα μιλωντας ενας launcher τρεχει οσο τον εχεις install και μετα ερχεσαι στον stock αφου κανεις unistall τον custom?

 

είναι πολύ καλός και αρκετά παραμετροποιήσιμος και πολύ όμορφος. βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

αν δεν το θες άλλο τον κάνεις uninstall και γυρνάς στον default.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...