Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα ολα οσα αναφερουν οι οδηγιες ,μπορω να κανω βιντεο κλησεις αλλα δεν μπορω να μπω στο internet με 3g.Πρεπει ν ανοιξω την περιαγωγη?Το σηματακι 3g δεν εμφανιζεται πουθενα στο galaxy s?Sto galaxy 3 του γιου μου και στο monte της γυναικας μου φαινεται μονιμα.Συγγνωμη για την ασχετοσυνη μου αλλα σκαλιζοντας το το εχω στειλει ηδη μια φορα για service.

 

kάνε ακριβώς αυτά που σου λέει ο αλέκος, το να εμφανίζεται συνέχεια το 3g δεν είναι καλό γιατί σημαίνει οτι κατεβάζεις δεδομένα και άρα χρεώνεσαι

άμα κοιτάξεις 1-2 σελίδες πίσω θα δεις οτι έρχεται ο λογαριασμός φαρμάκι

και ναι.. πρέπει να ανοίξεις την περιαγωγή :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σ ευχαρισρτω.Κι ενα τελευταιο.Στους δικους μου που φαινεται κι εχουν κλειστη την περιαγωγη δεν θα εχουμε τιποτα εκπληξεις στους λογαριασμους?Ανοιξα και την περιαγωγη αλλα τπτ απο internet.Πρεπει να εχεις συμβολαιο με internet η σε χρεωνουν και σε απλα συμβολαια?Στη λειτουργια δικτυου εχει gsm/wcdma δεν θα επρεπε να εχει και 3g?Παρα ειμαι ασχετος ε? Edited by vassilis4
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαρισρτω.Κι ενα τελευταιο.Στους δικους μου που φαινεται κι εχουν κλειστη την περιαγωγη δεν θα εχουμε τιποτα εκπληξεις στους λογαριασμους?Ανοιξα και την περιαγωγη αλλα τπτ απο internet.Πρεπει να εχεις συμβολαιο με internet η σε χρεωνουν και σε απλα συμβολαια?Στη λειτουργια δικτυου εχει gsm/wcdma δεν θα επρεπε να εχει και 3g?Παρα ειμαι ασχετος ε?

 

δεν ξέρω τι γίνεται με τα άλλα κινητά, το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό που λες και είναι άκρως χαζό

Εάν δεν το έχεις μπλοκάρει το ιντερνετ όταν το ανοίγεις χρεώνεσαι κανονικά.

Εγώ τεχνολογία δεν ξέρω, 3g δεν έχω δει ποτέ πάντα ένα Η βλέπω και αφού δουλεύει κομπλέ δεν με νοιάζει :)

α επίσης άμα ανοίγεις την περιαγωγή και δεν έχει ιντερνετ πρέπει να βάλεις τις ρυθμίσες... διάβασε ρε συ εκεί που σου είπε ο τυχερούλης

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να είναι ανοιχτή η περιαγωγή, βασικά καλύτερα να είναι κλειστή για να μην έχεις εκπλήξεις. Η περιαγωγή (roaming) είναι μόνο για όταν συνδέεσαι σε άλλο δίκτυο απ'αυτό της sim σου (π.χ. όταν βγαίνεις απ'τη χώρα).

Δεν έχεις βάλει τα APN σωστά, ή κάτι σου κόβει τη σύνδεση με το internet. Πρέπει στα ΑPN να είναι το internet ενεργοποιημένο, έχει έναν κύκλο πράσινο δίπλα όταν είναι. Και ναι, φαίνεται το σηματάκι αν συνδέεσαι.

 

Όσο για το H που βλέπεις saliez είναι το HSDPA, ας πούμε καλύτερο 3G. (3.5G). Όταν δεν έχεις καλό σήμα, γίνεται απλό 3G, παρατήρησέ το.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαρισρτω.Κι ενα τελευταιο.Στους δικους μου που φαινεται κι εχουν κλειστη την περιαγωγη δεν θα εχουμε τιποτα εκπληξεις στους λογαριασμους?Ανοιξα και την περιαγωγη αλλα τπτ απο internet.Πρεπει να εχεις συμβολαιο με internet η σε χρεωνουν και σε απλα συμβολαια?Στη λειτουργια δικτυου εχει gsm/wcdma δεν θα επρεπε να εχει και 3g?Παρα ειμαι ασχετος ε?

 

στη λειτουργια δικτύου θα επιλέξεις την αυτόματη διπλη λειτουργια gsm/wcdma. Απο το ιδιο μενου θα επιλέξεις και χρήση δεδομένων πακέτου. Αν δεν εχεις ακόμα ιντερνετ θα πατήσεις και το κουμπι power του κινητού, θα το κρατήσεις πατημενο για 2-3 δευτερολεπτα και απο τις επιλογες που θα σου βγαλει θα διαλέξεις το "Λειτουργια Δικτύου" (απο κατω θα πρεπει να σου γραφει Απενεργ. Λειτ. Δικτυου σε περιπτωση που ειναι απενεργοποιημενη η λειτουργια). Τα παραπάνω προΥποθέτουν 1ον οτι είσαι σε περιοχή με κάλυψη 3g 2ον οτι έχεις περάσει σωστά τις ρυθμίσεις APN και 3ον οτι δεν σου εχει απενεργοποιήσει ο πάροχός σου το ιντερνετ (μηπως το ειχες ζητησει παλαιότερα; . Δεν υπαρχει κατι αλλο σχετικα με το ιντερνετ στο κινητο, νομίζω αυτές είναι όλες οι παράμετροι που το αφορούν.

 

Αναφορικά με τα σύμβολα που δειχνουν αν εχεις ιντερνετ για το φίλο saliez που ρώτησε και για να επεκτείνω αυτά που ανέφερε ο tyxerakias, βρίσκουμε τα εξής: G που ειναι το gprs και το πιο αργο πρωτόκολλο (μέχρι 114Kbps), το Ε που αναφέρεται στο EGPRS (μέχρι περίπου 200Kbps) 3g που είναι ταχύτερο στα 384Kbps και το Η που ειναι το HDSPA που ειναι και το ταχύτερο όλων και φτάνει μέχρι και τα 7.2Mbps (άσχετα αν δεν τα βλέπουμε ποτέ και πουθενά). Αυτά και ελπίζω να λύθηκαν κάποιες απορίες

Edited by mihalakis22
Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω και τις ρυθμισεις ΑPN

ONOMA cosmote internet

apn:internet

ολα τα υπολοιπα "δεν εχει ρυθμιστει"

mcc202

mnc 01

τυπος ελεγχου ταυοτητας "κανενα"

τυπος apn:internet

 

Και κατι αλλο.

Στις πληροφοριες/κατασταση/κατασταση δικτυου κινητης "αποσυνδεθηκε"γραφει.Το εχω κανει εγω η η cosmote?κι ενω εχω ενεργοποιημενη την περιαγωγη στην κατασταση/περιαγωγη γραφει οτι "δεν γινεται περιαγωγη".

Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω και τις ρυθμισεις ΑPN

ONOMA cosmote internet

apn:internet

ολα τα υπολοιπα "δεν εχει ρυθμιστει"

mcc202

mnc 01

τυπος ελεγχου ταυοτητας "κανενα"

τυπος apn:internet

 

Και κατι αλλο.

Στις πληροφοριες/κατασταση/κατασταση δικτυου κινητης "αποσυνδεθηκε"γραφει.Το εχω κανει εγω η η cosmote?κι ενω εχω ενεργοποιημενη την περιαγωγη στην κατασταση/περιαγωγη γραφει οτι "δεν γινεται περιαγωγη".

 

Πάρε την cosmote (νομίζω είναι 13838), και ρώτα τους αν έχει κάποιο πρόβλημα το νούμερό σου. Ας αρχίσουμε απ'τα βασικά...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα περασω αυριο απο εκει για να δω τι γινεται,κι αν το προβλημα ειναι του τηλεφωνου και δεν μπορουν να το λυσουν αυτοι,τοτε θα σας ξαναενοχλησω.Παντως τια αλλες λειτουργιες του 3g τις κανει, σωστα?Απλως παρατηρησα οτι το internet στο galaxy 3 τρεχει πιο γρηγορα και μου φανηκε περιεργο, κι εριξα το φταιξιμο στο οτι δεν εμφανιζεται το εικονιδιο 3g στο δικο μου, αρα δεν εχω.

 

Χιλια ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας φιλος παρατηρησει τα εξης?

1)να παιρνει αναφορα μηνυματος και να ακουγεται ο ηχος διακοπτομενος?εαν παει στις ρυθμισεις μηνυματων και δοκιμασει καποιον ηχο να το κανει παλι,αλλα εαν τον δοκιμασει ξανα αμεσως να κανει το ιδιο?

2)καποιες φορες χανει τον ηχο κλησης και να ακουγονται αντι του προκαθορισμενου,μπιπ μπιπ σαν σηματα μορς ενα κατι?λετε να φταιει η καρτα μνημης γιατι εκει ειχα αποθηκευμενα ringtones.αλλαξα καρτα και εβαλα τον φακελο στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου να δω εαν το ξανακανει.

Σημειωνω οτι ειμαι με froyo 2.2 μαμα.

 

Μάλλον φταίει αυτό που είπες, δεν έχω τίποτα του συστήματος στην κάρτα μνήμης και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας φιλος παρατηρησει τα εξης?

1)να παιρνει αναφορα μηνυματος και να ακουγεται ο ηχος διακοπτομενος?εαν παει στις ρυθμισεις μηνυματων και δοκιμασει καποιον ηχο να το κανει παλι,αλλα εαν τον δοκιμασει ξανα αμεσως να κανει το ιδιο?

2)καποιες φορες χανει τον ηχο κλησης και να ακουγονται αντι του προκαθορισμενου,μπιπ μπιπ σαν σηματα μορς ενα κατι?λετε να φταιει η καρτα μνημης γιατι εκει ειχα αποθηκευμενα ringtones.αλλαξα καρτα και εβαλα τον φακελο στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου να δω εαν το ξανακανει.

Σημειωνω οτι ειμαι με froyo 2.2 μαμα.

 

Αυτο μου το κανει καποιες φορες με τις αναφορες στο handcent και στην darkys 9.3 που ειμαι τωρα και στην JPY που ημουν, αλλα και στην μαμα 2.2 την ελληνικη. Δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω τι φταιει, το κανει ξαφνικα και μετα μπορει να περασει μια βδοαδα για να μου το ξανακανει. Αλλαξα και ηχους και εκανα και hard reset αλλα δεν φαινεται να επηρρεαζουν. Στην καρτα μνημης δεν εχω ηχους κλπ...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το κανει καποιες φορες με τις αναφορες στο handcent και στην darkys 9.3 που ειμαι τωρα και στην JPY που ημουν, αλλα και στην μαμα 2.2 την ελληνικη. Δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω τι φταιει, το κανει ξαφνικα και μετα μπορει να περασει μια βδοαδα για να μου το ξανακανει. Αλλαξα και ηχους και εκανα και hard reset αλλα δεν φαινεται να επηρρεαζουν. Στην καρτα μνημης δεν εχω ηχους κλπ...

 

A, μήπως φταίει τότε το handcent? :blink:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μία απορία. Έχω περασμένα τα γεννέθλια σε κάποιες επαφές και το widget του ημερολογίου μου δείχνει τα προσεχή συμβάντα αλλά δεν με ειδοποιεί για τα γεννέθλια. Δεν κάνει κανένα ήχο δηλαδή και τα εμφανίζει μόνο μέχρι μία μέρα πριν από αυτά. Δηλαδή αν κάποιος έχει γενέθλια σήμερα, δεν μου το εμφανίζει... Είναι κάποια ρύθμιση για αυτό; (2.2 Froyo)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μία απορία. Έχω περασμένα τα γεννέθλια σε κάποιες επαφές και το widget του ημερολογίου μου δείχνει τα προσεχή συμβάντα αλλά δεν με ειδοποιεί για τα γεννέθλια. Δεν κάνει κανένα ήχο δηλαδή και τα εμφανίζει μόνο μέχρι μία μέρα πριν από αυτά. Δηλαδή αν κάποιος έχει γενέθλια σήμερα, δεν μου το εμφανίζει... Είναι κάποια ρύθμιση για αυτό; (2.2 Froyo)

 

νομίζω είναι ηλίθιο το widget

το έχω παρατηρήσει και εγώ, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις στο μαρκετ μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

A, μήπως φταίει τότε το handcent? :blink:

 

Κατα πασα πιθανοτητα αυτο φταιει Αλεξ.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας φιλος παρατηρησει τα εξης?

1)να παιρνει αναφορα μηνυματος και να ακουγεται ο ηχος διακοπτομενος?εαν παει στις ρυθμισεις μηνυματων και δοκιμασει καποιον ηχο να το κανει παλι,αλλα εαν τον δοκιμασει ξανα αμεσως να κανει το ιδιο?

2)καποιες φορες χανει τον ηχο κλησης και να ακουγονται αντι του προκαθορισμενου,μπιπ μπιπ σαν σηματα μορς ενα κατι?λετε να φταιει η καρτα μνημης γιατι εκει ειχα αποθηκευμενα ringtones.αλλαξα καρτα και εβαλα τον φακελο στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου να δω εαν το ξανακανει.

Σημειωνω οτι ειμαι με froyo 2.2 μαμα.

Μηπως χρησιμοποιησεις bluetooth handsfree ? Αν ναι, τοτε αυτο ειναι το προβλημα.

Το προβλημα δημιουργειτε γιατι το κινητο μεταφερει τον ηχο ειδοποιησης και στο τηλεφωνο και στο handsfree, και πρωτα το στελνει στο handsfree και μετα στο ηχει οτου τηλεφωνου, γι'αυτο και παρατηρειτε η καθυστερηση αυτη.

Μπορεις να πας στο ρυθμισεις --> ασυρματη επικοινωνια--> ρυθμισεις bluetooth --> εκει θα βρεις το bluetooth handsfree σου στην λιστα τερμα κατω.

πατησε και κρατα πατημενο πανω στο handsfree και απο τις επιλογες επελεξε "επιλογες". στην οθονη που θα σου βγαλει ξετσεκαρε το "μεσα" για να μην στελνει τους ηχους στο bluetooth handsfree.

δοκιμασε και πες μου :). οποιος αλλος χρησιμοποιει bluetooth handsfree ας το δοκιμασει και να μας πει.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,νεος κατοχος απο σημερα.εκανα το λαθος και αγορασα απο αμερικη [ebay] τον γαλαξια 16gb.εχει μονο 5 γλωσσες και οχι ελληνικα.ειναι σε πολυ καλη κατασταση και το πηρα με εγγυηση 3 ημερων.αλλα εχω ΠΡΟΒΛΗΜΑ με καμερα.δεν ανοιγει ουτε camera ουτε hd camcorder.γραφει καμερα failure.εκανα οτι ρυθμισεις ηξερα και με εξωτ καρτα και με εσωτερ μνημη αλλα τιποτε ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ουτε για σερβις μπορει να παει.εχω μονο 3 ημερες.αν ειναι θεμα λογισμικου οκ. μετα θα χρειστει βοηθεια για να γινει ελληνικο φρογιο 2.2

 

καλησπερα και παλι.παρελαβα το νεο κινητο απο αγγλια αυτη την φορα.εχει κολλησει απο προσπαθεια αναβαθμισησ απο ΚΙΣ(κινητο-κιτρινο τριγωνακι-κομπιουτερ).σαν παλιοσ που ειμαι,εκανα το κολπο με τα 3 κουμπια και τωρα κολλησε σε αυτον που σκαβει.τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.παρελαβα το νεο κινητο απο αγγλια αυτη την φορα.εχει κολλησει απο προσπαθεια αναβαθμισησ απο ΚΙΣ(κινητο-κιτρινο τριγωνακι-κομπιουτερ).σαν παλιοσ που ειμαι,εκανα το κολπο με τα 3 κουμπια και τωρα κολλησε σε αυτον που σκαβει.τι κανω τωρα?

 

ρε παιδια τρωω πολυ πικρα.βοηθηστε λιγο.2 τηλεφωνα σε 1 μηνα και να εχουν και τα δυο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τρωω πολυ πικρα.βοηθηστε λιγο.2 τηλεφωνα σε 1 μηνα και να εχουν και τα δυο προβλημα?

 

φλασαρε με odin

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην την ξαναπαθεις εαν κανεις με οποιον τροπο αναβαθμιση εκει στο τριγωνακι ,κανει και πεντε λεπτα περιμενουμε δεν πρεπει να διακοψουμε την διαδικασια.

 

τα εκανα αυτα αλλα το μονο που κανει ειναι μολις το ανοιγω να κολαει στο κινητο+τριγωνακι+p/c και οταν πατω τα 3 κουμπια με το down, μενει στην download mode.μετα βγαζω μπαταρια και μενει στο κινητο+τριγωνακι+p/c .οτι βοηθεια υπαρξει παρακαλω με απλους ορους γιατι την ορολογια δεν την καταλαβαινω καλα.ευχαριστω.

 

και στο σερβις που πηρα τηλ. επειδη ειμαι θεσσαλονικη, μου ειπαν να τους το παω, θα το στειλουν αθηνα και μετα 10-12 εργασημες θα ειναι ετοιμο και 30ευρω. με τα λεφτα ενταξει, αλλα 2-3 εβδομαδες χωρις τηλεφωνο?ειναι το σερβις τουσ για κλαματα.ουτε εγγυηση αναγνωριζουν ουτε τιποτε

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

πωπω μιξματ σου έστειλα πμ, fb/msn/skype κάτι τέτοιο έχεις;

γράψτο εδώ πέρα μπας και συννενοηθούμε

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους....προβληματα παιδες με τα mms του galaxy...μιλησα με wind αλλα μαυρα μεσανυχτα...μου εστειλαν ενα σωρο ρυθμισεις αλλα ματαια...ειδικα οταν τους ειπα πως εκανα αναβαθμιση στη froyo εκδοση του λογισμικου τους επεσαν τα τηλεφωνα ....λες και μιλαγα κινεζικα.....πως γραφεται αυτο κυριε?με ρωτησε μια τυπισα απο εξυπηρετηση πελατων....τελοσπαντων αν ξερει καποιος κατι ασ με βοηθησει....να σημειωσω πως οταν ειχα την εκδοση eclair (δεν ξερω αν το εγραψα σωστα)τα mms λειτουργουσαν....
Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να εχει απαντηθει αλλα δεν το βρισκω :

 

Πως γινεται να σωσω τις εφαρμογες που κατεβαζω απο το market ετσι ωστε μετα απο καποιο format να μη χρειαζεται να τις ξανακατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να εχει απαντηθει αλλα δεν το βρισκω :

 

Πως γινεται να σωσω τις εφαρμογες που κατεβαζω απο το market ετσι ωστε μετα απο καποιο format να μη χρειαζεται να τις ξανακατεβασω?

 

titanium backup αλλά χρειάζεται ρουτ για να δουλέψει

mybackup pro αλλά χρειάζεται ρουτ για να το αγοράσεις

με λίγα λόγια no root no fun !

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

πωπω μιξματ σου έστειλα πμ, fb/msn/skype κάτι τέτοιο έχεις;

γράψτο εδώ πέρα μπας και συννενοηθούμε

 

skype/ okkmail2@gmail.com aλλα απαντησα και στο πμ

Link to comment
Share on other sites

titanium backup αλλά χρειάζεται ρουτ για να δουλέψει

mybackup pro αλλά χρειάζεται ρουτ για να το αγοράσεις

με λίγα λόγια no root no fun !

 

Root ε?

 

Ειμαι στο τσακ να το rootαρω και εχω καταληξει σε αυτη τη μεθοδο :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

που βρηκα στους οδηγους εδω μεσα.

 

Να προχωρησω αφοβα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...