Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να βγάλεις τα lagfix, εκτός και αν αποφασίσεις να μην αλλάξεις kernel

εγώ πάντως τον voodoo τον αγαπάω όσο και την darky, την χρησιμοποιώ ασταμάτητα σχεδόν από την 4.2... :)

 

Μπα τα lagfix δεν τα ενεργοποιησα, μονο με τα tweaks ημουν, γιατι ηθελα να δω την αποδοση του κινητου χωρις πειραγματα. Λες να μεινω με αυτον δηλαδη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια επειδη μου εσκασε ενας τρελος λογαριασμος, μπορει καποιος να μου επιβεβαιωσει αυτο??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3542622#post3542622

 

ριχτε μια ματια πριν το βγαλετε off-topic (οχι οτι το αποκλειω να ειναι)

Link to comment
Share on other sites

υψηλός λογαριασμός είναι συνηθισμένο φαινόμενο στα android στις αρχές

εάν έχεις ξεχάσει το 3g και αν σκεφτείς οτι χρεώνουν τα kb χρυσάφι λογικό

 

ζήτα αναλυτικό λογαριασμό και ρίξτους καμιά παναγία για τις χρεώσεις

απείλησε τους οτι θα φύγεις, απείλησε τους οτι θα τους δείρεις(εάν δεν μπορείς βάλε κάποιον που μπορεί)

 

άποψη μου.. :)

επίσης καρτοκινητό > σύνδεση, wellcome to greece 2011

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

υψηλός λογαριασμός είναι συνηθισμένο φαινόμενο στα android στις αρχές

εάν έχεις ξεχάσει το 3g και αν σκεφτείς οτι χρεώνουν τα kb χρυσάφι λογικό

 

ζήτα αναλυτικό λογαριασμό και ρίξτους καμιά παναγία για τις χρεώσεις

απείλησε τους οτι θα φύγεις, απείλησε τους οτι θα τους δείρεις(εάν δεν μπορείς βάλε κάποιον που μπορεί)

 

άποψη μου.. :)

επίσης καρτοκινητό > σύνδεση, wellcome to greece 2011

 

Καλυτερα βαλε ενα data plan να ησυχασεις,σε 7 μηνες που εχω το γαλαξια μου ποτε δε το περασα και ας χρησιμοποιω καθε μερα τη συσκευη σαν netbook(e-mails etc)

750mb εχω πλεον και σπανια εχω φτασει εστω στη μιση χρηση τους

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εάν φλασάρεις από darky σε darky δεν χρειάζεται να κάνεις factory reset

επίσης επέλεξε no modeμ/no kernel από το app και είσαι κομπλέ.

 

Γιατί να επιλέξω no modem και skip kernel?βασικά ήθελα να περάσω καμιά κουζίνα για δοκιμή και μετά να βάλω darky 9.3.!το factory reset ειναι το ίδιο με το wipe?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να επιλέξω no modem και skip kernel?βασικά ήθελα να περάσω καμιά κουζίνα για δοκιμή και μετά να βάλω darky 9.3.!το factory reset ειναι το ίδιο με το wipe?

 

γιατί εάν είσαι ήδη σε darky δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις

γιατί όσο λιγότερα αλλάζεις τόσο λιγότερες πιθανότητες υπάρχουν να πάει κάτι στραβά

factory reset/wipe cache/wipe dalvik εγώ αυτά κάνω όταν θέλω να πάω το σύστημα στο 0. :)

πάντως καλύτερα να ρωτήσεις οτι υπόλοιπο θες στο hacks/root

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα .Αγόρασα χτες το καλώδιο tv out CA-75U της NOKIA απο το Πλαίσιο .Μόλις έφτασα σπίτι ,συνέδεσα την τηλ. και δυστυχώς διαπίστωσα οτι δεν λειτουργεί.Το δοκίμασα και σε δεύτερη τηλεόραση αλλά πάλι τίποτα... μόνο ήχο μπόρεσα να ακούσω. Έχω κάνει κανονικά την ρύθμιση TV OUΤ που ζητάει από την μεριά του τηλεφώνου και επισης το εχω γυρίσει στο PAL.To τηλέφωνο μου ειναι αναβαθμισμένο σε froyo 2.2(νόμιμη αναβάθμιση απο το kies). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα βαλε ενα data plan να ησυχασεις,σε 7 μηνες που εχω το γαλαξια μου ποτε δε το περασα και ας χρησιμοποιω καθε μερα τη συσκευη σαν netbook(e-mails etc)

750mb εχω πλεον και σπανια εχω φτασει εστω στη μιση χρηση τους

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Το να βαλει καποιος data plan για να μην εχει εξτρα χρεωσεις, δεν ειναι φυσικα ο σωστος δρομος.

Νομιζω οτι μια συσκευη οπως το galaxy πρεπει να συνοδευεται και με καποιο data plan για να μπορει καποιος να εκμεταλλευτει σε μεγαλο βαθμο τις δυνατοτητες του.

Στο θεμα της χρεωσης του ιντερνετ να πω το εξης. Οταν πηρα το galaxy και επειδη δεν ειχα ιδεα απο android, το πρωτο πραγμα που ρωτησα να μαθω εδω ηταν πως θα ελεγχω το ιντερνετ και πως θα ανοιγω/κλεινω/μετραω τι εχω κατεβασει.

Βλεπω πολλα παιδια σε ολα τα κινητα ολων των πλατφορμων, και μολις το παρουν το πρωτο πραγμα που ψαχνουν ειναι πως θα βαλουν παιχνιδια, εφαρμογες, navigation κ.τ.λ, και δεν ψαχνουν να ρυθμισουν τα βασικα.

Για μενα οταν παιρνεις μια νεα συσκευη, και ειδικα οταν πας σε μια νεα πλατφορμα, ειναι σαν να ξεκινας απο την αρχη. Πρεπει να μαθεις, να ενημερωθεις πριν ξεκινησεις για την πληρη καθημερινη χρηση.

Αν δεν γνωριζω πως θα ρυθμισω το ιντερνετ (ελεγχος/μετρητης/ανοιγμα/κλεισιμο), αν δεν γνωριζω πως θα βαλω το ξυπνητηρι, αν δεν γνωριζω καποια τετοια βασικα, εγω προσωπικα νιωθω ενα κενο.

Για το data plan που αναφερεσται, εγω εχω 500mb και το μεγιστο που εχω καταναλωσει σε ενα μηνα ηταν 150mb !!!! και τα εχω συνεχεια ανοιχτα gmail,twitter,facebook, κ.τ.λ.

 

κατι αλλο τωρα. μερικοι εχετε δει σε ατακτα διαστηματα να σας τρωει την μπαταρια πιο γρηγορα σε σχεση με αλλες φορες και με αλλα φορτισματα. μιλαω να εχετε την ιδια ρομ και τις ιδιες εφαρμογες και να παρατηρησετε αλλαγη στην αυτονομια απο φορτιση σε φορτιση. τις μερες που μας περασε εκανα παλι κατι πειραματα και παρακολουθουσα την συσκευη μου πολυ συχνα, στο θεμα τι τρεχει στο background.

Επισης οσες φορες και αν χρησιμοποιησα εφαρμογες που σου παρακολουθουν το τι τρεχει στο κινητο, οπως το watchog και ολα αυτα τα monitor προγραμματα, συνεχως μου πετουσε warning για το swype. παρατηρησα οτι οσο περναει ο καιρος και γραφουμε νεες λεξεις, γεμιζει αρκετα το λεξικο και μαζι και το μεγεθος του process που φορτωνεται στην μνημη.

Διαβασα οτι αν κανουμε διαγραφη δεδομενων του swype, οτι βελτιωνει την αυτονομια γιατι τρωει μπαταρια.

 

Προχθες μπηκα στο ρυθμισεις-->εφαρμογες-->διαχειριση εφαρμογων, στην καρτελα "σε εκτελεση". βρηκα το swype, το ανοιξα, πατησα επιβολη διακοπης για να το κλεισω να μην τρεχει και μετα εκανα διαγραφη δεδομενων.

οταν πηγα να γραψω κατι, και μου φορτωσε ξανα το swype, μπηκα στο ρυθμισεις-->εφαρμογες-->υπηρεσιες που εκτελουνται, και παρατηρησα οτι το swype φορτωνε στην μνημη 7,5mb, αντι για 14mb που επιανε πριν. να πω επισης οτι η αυτονομια απο τοτε επεστρεψε κανονικα οπως και πριν.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα .Αγόρασα χτες το καλώδιο tv out CA-75U της NOKIA απο το Πλαίσιο .Μόλις έφτασα σπίτι ,συνέδεσα την τηλ. και δυστυχώς διαπίστωσα οτι δεν λειτουργεί.Το δοκίμασα και σε δεύτερη τηλεόραση αλλά πάλι τίποτα... μόνο ήχο μπόρεσα να ακούσω. Έχω κάνει κανονικά την ρύθμιση TV OUΤ που ζητάει από την μεριά του τηλεφώνου και επισης το εχω γυρίσει στο PAL.To τηλέφωνο μου ειναι αναβαθμισμένο σε froyo 2.2(νόμιμη αναβάθμιση απο το kies). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

 

Δεν ξέρω γιατί έχει γίνει τόσος ντόρος με το συγκεκριμένο καλώδιο της NOKIA.

Προσωπικά αγόρασα με 3€ ένα καλωδιάκι TV-out από ebay.co.uk και κάνει μια χαρά την δουλειά του.

Μάλλον είναι θέμα καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες στο gallery έχει 34832674529084572 φακέλους και εικόνες άσχετες....ακόμη και βελάκια από το mls...:D.τι γίνεται με όλα αυτά?τα σβήνουμε χύμα ή κάνουμε τπτ άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες στο gallery έχει 34832674529084572 φακέλους και εικόνες άσχετες....ακόμη και βελάκια από το mls...:D.τι γίνεται με όλα αυτά?τα σβήνουμε χύμα ή κάνουμε τπτ άλλο?

 

Βρες τους φακελους που ειναι αυτοι οι φακελοι και τα αρχεια και με αριστερο κουμπι προσθεσε ενα νεο φακελο με ονομα ".nomedia" σε καθε ενα φακελο

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί έχει γίνει τόσος ντόρος με το συγκεκριμένο καλώδιο της NOKIA.

Προσωπικά αγόρασα με 3€ ένα καλωδιάκι TV-out από ebay.co.uk και κάνει μια χαρά την δουλειά του.

Μάλλον είναι θέμα καλωδίου.

 

Ή και θέμα τηλεόρασης, ή λάθος σύνδεσης. Είναι τα σωστά καλώδια στις σωστές θέσεις; Τα έχεις πιέσει μέχρι τέρμα; Έχεις αλλάξει το input (ΑV) της τηλεόρασης;

 

Ρε παίδες στο gallery έχει 34832674529084572 φακέλους και εικόνες άσχετες....ακόμη και βελάκια από το mls...:D.τι γίνεται με όλα αυτά?τα σβήνουμε χύμα ή κάνουμε τπτ άλλο?

 

Για πολλοστή φορά... : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ή και θέμα τηλεόρασης, ή λάθος σύνδεσης. Είναι τα σωστά καλώδια στις σωστές θέσεις; Τα έχεις πιέσει μέχρι τέρμα; Έχεις αλλάξει το input (ΑV) της τηλεόρασης;

 

Σωστό,

αλλά ανέφερε πως ακούει ήχο πράγμα το οποίο αποδεικνύει πως έχει επιλεχθεί από την TV το σωστό A/V input.

Εκτός και αν έχουν μπεί λάθος τα καλώδια αλλά νομίζω πως και τα 3 RCA είναι το ένα δίπλα στο άλλο οπότε δεν υπάρχει και τόσο μεγάλο περιθώριο σφάλματος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό,

αλλά ανέφερε πως ακούει ήχο πράγμα το οποίο αποδεικνύει πως έχει επιλεχθεί από την TV το σωστό A/V input.

Εκτός και αν έχουν μπεί λάθος τα καλώδια αλλά νομίζω πως και τα 3 RCA είναι το ένα δίπλα στο άλλο οπότε δεν υπάρχει και τόσο μεγάλο περιθώριο σφάλματος! ;)

 

Υπάρχουν 5 λάθος συνδυασμοί με αυτά τα 3 καλώδια... :)

Δε λέω μπορεί να φταίει και το καλώδιο, μια δοκιμή με άλλη συσκευή θα μας πείσει... Πάντως κι εγώ αυτό της Nokia έχω (από παλιό Nokia N95), και δουλεύει μια χαρά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη μου εσκασε ενας τρελος λογαριασμος, μπορει καποιος να μου επιβεβαιωσει αυτο??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3542622#post3542622

 

ριχτε μια ματια πριν το βγαλετε off-topic (οχι οτι το αποκλειω να ειναι)

 

φιλε οτι και να κανεις τα εξυπνα κινητα πεινανε για δεδομενα.οι εφαρμογες μολισ δουν δεδομενα ρουφανε.ο γαλαξιας εχει το απν ον-οφφ και σε σωζει με το watch-dog αν παλι θεσ το κεφαλι σου χαλαρο ζητα να απενεργοποιησουν το ιντερνετ απο την γραμμη σου η κανε κανα μεγαλο προγραμμα να τραβανε αιμα και αυτες...οσο για το φεις μπουκ το ζιρο δεν χρεςνεται αλλα οταν δεισ βιντεακι η πατησεις πληρη σελιδα κατεβαζει κανονικοτατα δεδομενα....

galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ωραία νέα όντως βασίλη, μιας και τώρα δεν υπάρχει κάποια αμφιβολία οτι θα την πάρουμε την gingerbeard ελπίζω να την πάρουμε πριν από τους htc/lg/moto έτσι για να τους την λέμε λιγάκι :lol::lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

ωραία νέα όντως βασίλη, μιας και τώρα δεν υπάρχει κάποια αμφιβολία οτι θα την πάρουμε την gingerbeard ελπίζω να την πάρουμε πριν από τους htc/lg/moto έτσι για να τους την λέμε λιγάκι :lol::lol:

 

απο την motorola θα την παρουμε σιγουρα πιο γρηγορα γιατι δεν θα την παρουνε ποτε... :lol::lol:

εκτος του atrix που αργει ακομη

σο κειμενο παντως λεει οτι θα δωθει στην ιδια ημ/νια μαζι με το nexus1, αν γινει κατι τετοιο :respect: στη samsung

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

 

Τελεια ! αυτό σημαίνει οτι θα μας δώσουν την 2.2.1 και μετά OTA την 2.3 ?

Link to comment
Share on other sites

Τελεια ! αυτό σημαίνει οτι θα μας δώσουν την 2.2.1 και μετά OTA την 2.3 ?

 

την 2.3 να ναι καλά το xda θα την κουμπώσουμε, αμφιβάλλω εκεί στην Samsung HELLAS εάν γνωρίζουν την ύπαρξη της 2.2.1... :ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Την βοηθεια σας.Κανοντας αναβαθμιση σε froyo δεν πατησα το 3g.Υπαρχει τροπος να το επανακτησω?

 

Eξηγείς λίγο καλύτερα; Τί θα πει δεν πάτησα το 3g? Πώς πατάμε το 3g κάνοντας αναβάθμιση;

Αν εννοείς ότι δεν έχεις τα ελληνικά APN, διάβασε το αντίστοιχο κομμάτι στους Οδηγούς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα δεν ειδα την απαντηση σου.Διευκρινιση.Δεν υπαρχει η ενδειξη 3g πουθενα στο κινητο μου.Επειδη το ειχα κλειδωσει το εστειλα στην samsung και μου εκαναν εγκατασταση ξανα του λογισμικου.Κανοντας το αναβαθμιση ειδα μια ερωτηση για 3g(δεν θυμαμαι ακριβψς τι) kαι πατησα οχι.Προσπαθησα με το apn που μου ειπατε αλλα τιποτα,εκτος αν δεν εκανα κατι καλα.θα ξαναπροσπαθησω.Εχει καμια σχεση ο παροχος>(cosmote)?Eυχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει η ενδειξη 3g πουθενα στο κινητο μου.Επειδη το ειχα κλειδωσει το εστειλα στην samsung και μου εκαναν εγκατασταση ξανα του λογισμικου.Κανοντας το αναβαθμιση ειδα μια ερωτηση για 3g(δεν θυμαμαι ακριβψς τι) kαι πατησα οχι.Προσπαθησα με το apn που μου ειπατε αλλα τιποτα,εκτος αν δεν εκανα κατι καλα.θα ξαναπροσπαθησω.Εχει καμια σχεση ο παροχος>(cosmote)?Eυχαριστω εκ των προτερων

 

Δεν έχει σχέση καμία ερώτηση με τα 3G, απλά δεν είναι σεταρισμένα τα APN. Διάβασε τους οδηγούς για νέους χρήστες και βάλε τα σωστά για τον παροχό σου. Και ενεργοποίησε τα δεδομένα, κρατώντας πατημένο το power button και πατώντας την αντίστοιχη επιλογή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ολα οσα αναφερουν οι οδηγιες ,μπορω να κανω βιντεο κλησεις αλλα δεν μπορω να μπω στο internet με 3g.Πρεπει ν ανοιξω την περιαγωγη?Το σηματακι 3g δεν εμφανιζεται πουθενα στο galaxy s?Sto galaxy 3 του γιου μου και στο monte της γυναικας μου φαινεται μονιμα.Συγγνωμη για την ασχετοσυνη μου αλλα σκαλιζοντας το το εχω στειλει ηδη μια φορα για service.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...