Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus Black / White (P970)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Βγήκε η 2.3.4 και για μας τελικά! Όποιος την βάλει ας πεί εντυπώσεις ..:)

 

εγώ την έχω από την δευτέρα. αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής είναι ότι η μπαταρία κρατάει περισσότερο και οτι έιναι γρηγορότερο στη χρήση το κινητό και δεν κολλάει όπως με την froyo.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο root ολα καλα;

 

Να μου λειπει αν δεν γινεται root :P

 

δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να κάνω root οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το απόγευμα είναι διαθέσιμη η Ελληνική 2.3.4 ενώ πριν καμιά βδομάδα-10 μέρες είχε βγει η Europe Open 2.3.4. που είχε Ελληνική γλώσσα. Δοκιμάζοντας και τις δυο σε ''Ελληνικό'' κινητό κατέληξα στο ότι η Ελληνική 2.3.4 ''τρέχει'' ακόμα καλύτερα και πιο smooth από ότι η Europe open ίσως να παίζει ρόλο το product code της κάθε χώρας. Άρα θα πρότεινα όσοι έχετε ''Ελληνικά'' κινητά να βάλετε καλύτερα την Ελληνική 2.3.4.
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω update οταν παω σπιτι.Παντως ακομα και 4-5λεπτα ειναι μεγαλος χρονος για gps.Επρεπε μεσα σε 10-20 δευτερολεπτα να κλειδωνει,οταν βλεπεις καθαρα τον ουρανο.Εγω θα το γυρισω πισω τωρα που εχω την εγγυηση.

5λεπτα minimum και πολλες φορες χανει το σημα και ψαχνεται.Δοκιμασμενο σε 3 προγραμματα.Δυο του igo και αλλη μια σε navigon.Eχει γινει reset και δοκιμη με τις ρυθμισεις της 1ης σελιδας.Και με restart την συσκευη και χωρις.Εχει προβλημα το gps της συσκευης.

 

Τι να το κανω το gps οταν ειμαι στο δρομο με το αμαξι και βιαζομαι να ψαξω κατι,να το ανοιγω και να περιμενω 5λεπτα να κλειδωσει;Οσοι θελετε αυτη τη συσκευη και για gps απλα να ψαξετε κατι αλλο.

Edited by jason1984
Link to comment
Share on other sites

κακη εμπειρια με lg δυστυχως :(

Επισης ειναι θεμα hardware η firmware της συσκευης.Δεν ειναι θεμα τι λειτουργικο συστημα φοραει.Αν ηταν ολοι που ειχαν 2.2 θα ειχαν προβλημα στο παρελθον.

Edited by jason1984
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο σκεφτομαι να κανω και 'γω... να το επιστρεψω και να δοκιμασω το καινουριο που θα ερθει.

 

Δε γινεται αλλοι να κλειδωνουν σε 10 δευτερολεπτα και εμενα σε 3 λεπτα με ΠΟΤΕ ....

 

ειτε εγω εχω χαλασμενο GPS, ειτε οι αλλοι λενε παπατζιλικια (με ολο το σεβασμο δηλαδη!)

Εχω δοκιμασει τα παντα. Αυτο με τις ρυθμισεις που λενε να κανουμε, αφορα ΜΟΝΟ A-GPS (assisted gps) και πιανει τοπο, οταν εχεις ιντερνετ και εχεις την επιλογη να βρισκει τη θεση σου και μεσω δικτυου.... το οποιο ειναι δωρον-αδωρο.

 

Σαν κινητο, οντως δεν ειναι αξιοπιστο για GPS.

Το P500 που ειχα, διπλα διπλα τωρα με το P970... κατω απο το παρμπριζ του αυτ/του, να κλειδωνει σε 8 δευτερολεπτα (προηγουμενο κλειδωμα, Αθηνα, τωρινο κλειδωμα, στη Σοφια...) ενω το δευτερο, να μην κλειδωνει με τιποτα, ειτε σταματημενος ειτε εν κινησει...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι που κλειδώνουν σε 10 δευτερόλεπτα με p970..ή μπερδεύονται και χρησιμοποιούν και data??

Θα το επιστρέψεις και θα δοκιμάσεις πάλι p970 ή άλλο μοντέλο;;

Εγώ το θεωρούσα μέσα στον ανταγωνισμό αφού και το samsung wave ενός φίλου αργεί κάποιες φορές και το joy ποιο γρήγορο αλά όχι και 10 δευτερόλεπτα!!

Πάντως πράγματι το θέμα του gps είναι σοβαρό και για μένα...

Link to comment
Share on other sites

2.3.4 Δεν σπάει με τίποτα απο τα γνωστά προγράμματα...

 

Η LG άλλαξε κάτι στον kernel και ουτε με zergrush ουτε με gingerbreak γίνεται κατι

 

 

Περιμένουμε .... :X:X:X:X

 

Πάντως πάει πολυ πιο γρήγορα απο πριν το τηλέφωνο :):p

My Phones :

 

HTC HD Touch Windows mobile 6.5/Android 2.2.2 Rooted

LG Optimus Black P970 Android 2.3.4 (Rooted Finaly :p)

Nokia N95-1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, οσον αφορα το GPS, μετα το Fix που περιγραφεται στην πρωτη σελιδα, και ΧΩΡΙΣ την χρηση δεδομενων επιανε σημα πραγματικα γρηγορα.

 

Στην πραξη, ανοιγα το Sygic, επελεγα οδο και αριθμο, το εβαζα στην βαση στο αυτοκινητο και ξεκινουσε την διαδρομη κατευθειαν. Ποσο να επαιρνε η ολη διαδικασια? Αντε βαρια βαρια ενα λεπτο αν δεν εβρισκα κατευθειαν την οδο. Αλλα φυσικα το GPS ειχε κλειδωσει πιο νωρις.

 

Μαλλον εχεις προβληματικο GPS φιλε.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το απόγευμα είναι διαθέσιμη η Ελληνική 2.3.4 ενώ πριν καμιά βδομάδα-10 μέρες είχε βγει η Europe Open 2.3.4. που είχε Ελληνική γλώσσα. Δοκιμάζοντας και τις δυο σε ''Ελληνικό'' κινητό κατέληξα στο ότι η Ελληνική 2.3.4 ''τρέχει'' ακόμα καλύτερα και πιο smooth από ότι η Europe open ίσως να παίζει ρόλο το product code της κάθε χώρας. Άρα θα πρότεινα όσοι έχετε ''Ελληνικά'' κινητά να βάλετε καλύτερα την Ελληνική 2.3.4.

 

Από που την πήρες από το το update της lg η την πέρασες μόνος? Πρέπει να γυρίσω σε 2.2 για να την "δει" και το δικό μου? γιατί έτσι δεν την βλέπει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο οτι βλεπω στο net και τα optimus 2x -p990 εχουν τετοια θεματα.Δεν γινεται μια συσκευη 300+ευρω να εχει τοσο αθλιο gps.Δεν ειναι απλα αστοχια υλικου σε ενα 5% των χρηστων.Τoυλαχιστον τα μισα σχολια εδω μεσα ειναι για προβλημα στο gps.Eχει μιλησει κανενας αλλος με την lg;Γιατι σε μενα σε mail μου ειπανε τι προγραμμα χρησιμοποιω και αλλα τετοια για να θαφτει το θεμα.Με sygic-igo-navigon εχω δοκιμασει. Edited by jason1984
Link to comment
Share on other sites

Από που την πήρες από το το update της lg η την πέρασες μόνος? Πρέπει να γυρίσω σε 2.2 για να την "δει" και το δικό μου? γιατί έτσι δεν την βλέπει ακόμα

 

Αν ανοίξεις το Updater της lg θα το δεις και εσύ . Τώρα λογικά έχεις την 10g . Απο το τηλέφωνο δεν σου βγάζει update . :p

My Phones :

 

HTC HD Touch Windows mobile 6.5/Android 2.2.2 Rooted

LG Optimus Black P970 Android 2.3.4 (Rooted Finaly :p)

Nokia N95-1

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το Updater της lg θα το δεις και εσύ . Τώρα λογικά έχεις την 10g . Απο το τηλέφωνο δεν σου βγάζει update . :p

Όχι την v20n έχω την "ευρωπαϊκή" γιαυτό ρωταω αν ειναι να παω σε 2,2 v10g για να την δει. Εσυ τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Από που την πήρες από το το update της lg η την πέρασες μόνος? Πρέπει να γυρίσω σε 2.2 για να την "δει" και το δικό μου? γιατί έτσι δεν την βλέπει ακόμα

 

αν κατάλαβα καλά έχεις περάσει την 2.3.4 europe open και τώρα το updater δεν σου βλέπει την Ελληνική;(λογικό είναι την ίδια έκδοση έχουν 20Ν). Αν είναι έτσι για να περάσεις την Ελληνική, άνοιξε το LG update χωρίς να συνδέσεις το κινητό, πας ''βοήθεια'' και διαλέγεις χώρα, γλώσσα (μπορεί να το βγάλει και μόνο του) μετά από την ''υποστήριξη πελατών'' διαλέγεις ''διαδικασία επαναφοράς'' εκεί βάζεις το IMEI του κινητού σου, πατάς check (επιβεβαίωσε τα στοιχεία) και πρίν πατήσεις ΟΚ σύνδεσε το κινητό (σβηστό) μέσω usb με πατημένο το πλήκτρο ένταση+ και έπειτα πατάς ΟΚ στον updater. Αρχίζει η διαδικασία και όλα εντάξει. Καλή προσπάθεια!!!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Όχι την v20n έχω την "ευρωπαϊκή" γιαυτό ρωταω αν ειναι να παω σε 2,2 v10g για να την δει. Εσυ τι εκανες?

 

Εγω εχω την V10g και ολα ειναι μια χαρα περνει και root

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι που κλειδώνουν σε 10 δευτερόλεπτα με p970..ή μπερδεύονται και χρησιμοποιούν και data??

Θα το επιστρέψεις και θα δοκιμάσεις πάλι p970 ή άλλο μοντέλο;;

Εγώ το θεωρούσα μέσα στον ανταγωνισμό αφού και το samsung wave ενός φίλου αργεί κάποιες φορές και το joy ποιο γρήγορο αλά όχι και 10 δευτερόλεπτα!!

Πάντως πράγματι το θέμα του gps είναι σοβαρό και για μένα...

 

Φιλε μου δε ξερω.Θα το παω και θα δω τι θα πουν.Αν δεν ηθελα gps δε θα αγοραζα μια τοσο ακριβη συσκευη.Μην ξεχναμε οτι ειμαστε στην Ελλαδιτσα της οικονομικης κρισης.Για μενα που δουλευω κιολας 300+ευρω ειναι ενα πολυ σεβαστο ποσο για να το πεταξω τοσο ευκολα.Θα επερνα htc αν ειχα την δυνατοτητα αλλα δεν την εχω :)

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά έχεις περάσει την 2.3.4 europe open και τώρα το updater δεν σου βλέπει την Ελληνική;(λογικό είναι την ίδια έκδοση έχουν 20Ν). Αν είναι έτσι για να περάσεις την Ελληνική, άνοιξε το LG update χωρίς να συνδέσεις το κινητό, πας ''βοήθεια'' και διαλέγεις χώρα, γλώσσα (μπορεί να το βγάλει και μόνο του) μετά από την ''υποστήριξη πελατών'' διαλέγεις ''διαδικασία επαναφοράς'' εκεί βάζεις το IMEI του κινητού σου, πατάς check (επιβεβαίωσε τα στοιχεία) και πρίν πατήσεις ΟΚ σύνδεσε το κινητό (σβηστό) μέσω usb με πατημένο το πλήκτρο ένταση+ και έπειτα πατάς ΟΚ στον updater. Αρχίζει η διαδικασία και όλα εντάξει. Καλή προσπάθεια!!!!!!!!

Oκ σε ευχαριστώ για την απάντηση, την ήξερα την διαδικασία την οποια και εκανα. Ολα οκ!! :D

Link to comment
Share on other sites

χμμμ εχει παρατηρησει κανεις οτι μετα την αναβαθμιση τα touch κουμπακια σβηνουν? ειναι ιδεα μου ή μεχρι τωρα ηταν φωτισμενα μεχρι να σβησει η οθονη?
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γιατι απο την επομενη εβδομαδα θα εχω κ εγω το black , η αποδοση του gps παιζει να επηρεαζεται απο την θηκη του κινητου;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν του έχω βάλει καμία θήκη...γενικά δείχνει να κλειδώνει σταθερά στα 3 με 4 λεπτά (Με το gps status, και όχι στο παμπρίζ αλά ποιο χαμηλά στο ύψος του λεβιέ ταχυτήτων ).Σε αυτό το χρόνο το θεωρώ γενικά εύχρηστο (όχι super).

Εκτός από τις ρυθμίσεις του forum έχω επιλέξει και στις ρυθμίσεις του gps status στο sensor "no filtering" και ίσως να βοηθάει..

Εννοείται ότι χρησιμοποιώ και πρόγραμμα πλοήγησης απλά συνήθως μέχρι να κλειδώσει χρησιμοποιώ το gps status για να βλέπω.

Θα το συγκρίνω και με άλλα smartphones και θα σας πω νέα :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δωθηκε η 2.3.4

μολις την εβαλλα.

 

το θεμα ειναι οτι δεν γινεται root....:(:(:(

My Phones :

 

HTC HD Touch Windows mobile 6.5/Android 2.2.2 Rooted

LG Optimus Black P970 Android 2.3.4 (Rooted Finaly :p)

Nokia N95-1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...