Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν ανοίγει τις εφαρμογές το βγάζει. και νομίζω κατεβάζει προγράμματα και τέτοια ενοχλητικά. πέρασε τώρα malwarebytes και βρήκε 1 Trojan και το έσβησε. το get it το πάτησε δοκιμαστικά μια φορά για να δει τι κάνει.

 

Δεν φταίει το πρόγραμμα αλλα η φιλη σου που είναι περίεργη!

Link to comment
Share on other sites

Τι κινητό έχεις ;

Πρώτη φορά ακούω για τέτοια περίπτωση.

lenovo s960 . Αυτο εχει γινει και σε αλλα κινητα που εχουν ρομ απο κινεζομαγαζια.

Αλλα και να μην ειναι προβλημα της ρομ, με ποιον τροπο θα βρω που ειναι το προβλημα?

Αυτα που εβγαλε το malwarebytes ειναι παπατζα και λεει ο αλλος να το βγαλω ή απλα ειναι ασχετος και δεν ξερει αν τα διαγραψω ολα αυτα θα εχει προβλημα το κινητο?

Και γω δεν εχω κανενα antivirus στο κινητο μου αλλα δεν ειχα αλλη λυση για το προβλημα ενος φιλου που εχει το κινητο.

Αλλα τι σκ@τ@ εχουμε το τοπικ και γραφουμε για antivirus αφου κανενα δεν κανει καμια δουλεια??

Link to comment
Share on other sites

lenovo s960 . Αυτο εχει γινει και σε αλλα κινητα που εχουν ρομ απο κινεζομαγαζια.

Αλλα και να μην ειναι προβλημα της ρομ, με ποιον τροπο θα βρω που ειναι το προβλημα?

Αυτα που εβγαλε το malwarebytes ειναι παπατζα και λεει ο αλλος να το βγαλω ή απλα ειναι ασχετος και δεν ξερει αν τα διαγραψω ολα αυτα θα εχει προβλημα το κινητο?

Και γω δεν εχω κανενα antivirus στο κινητο μου αλλα δεν ειχα αλλη λυση για το προβλημα ενος φιλου που εχει το κινητο.

Αλλα τι σκ@τ@ εχουμε το τοπικ και γραφουμε για antivirus αφου κανενα δεν κανει καμια δουλεια??

Είναι βασικά αρχεία αυτά που εμφανίζει το πρόγραμμα ότι πρέπει να διαγράψεις.

Οπότε αν τα πειράξεις το κινητό θα έχει πρόβλημα μετά.

 

Πάντως παίζει να φταίει η Ρομ και περνάει διάφορα κινέζικα.

Μήπως να τσεκαρες αν υπάρχει πιο καθαρή Ρομ να περάσεις στο κινητό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

lenovo s960 . Αυτο εχει γινει και σε αλλα κινητα που εχουν ρομ απο κινεζομαγαζια.

Αλλα και να μην ειναι προβλημα της ρομ, με ποιον τροπο θα βρω που ειναι το προβλημα?

Αυτα που εβγαλε το malwarebytes ειναι παπατζα και λεει ο αλλος να το βγαλω ή απλα ειναι ασχετος και δεν ξερει αν τα διαγραψω ολα αυτα θα εχει προβλημα το κινητο?

Και γω δεν εχω κανενα antivirus στο κινητο μου αλλα δεν ειχα αλλη λυση για το προβλημα ενος φιλου που εχει το κινητο.

Αλλα τι σκ@τ@ εχουμε το τοπικ και γραφουμε για antivirus αφου κανενα δεν κανει καμια δουλεια??

Το κινητό είναι root;

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι root.

Κάνε scan από τον υπολογιστή να δεις αν θα πάρεις αποτελέσματα.

Έχεις καμία εφαρμογή από τους Κινέζους σαν default;

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το default?

Δηλαδη αν ειναι θεμα καποιας εφαρμογης που μπορει να εχει βαλει ο φιλος μου πως θα το καταλαβει το antivirus του υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το default?

Δηλαδη αν ειναι θεμα καποιας εφαρμογης που μπορει να εχει βαλει ο φιλος μου πως θα το καταλαβει το antivirus του υπολογιστη?

 

Θα χτυπησει αν ειναι καποιο trojan ή spyware. Εννοω κανενα περιεργο μαρκετ ή κατι τετοιο.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια.

Εχει ψαχτει κανεις για καμια εφαρμογη που να μπορουμε να κρυψουμε η και να παραπλανησουμε τους περιεργους που πιανουν τα κινητα μας? Γκουχ γκουχ.

 

Πχ πιανει καποιος καποια το τηλεφωνο μας και μας λεει βαλε δαχτυλικο αποτυπωμα να το δω το τηλ σου. Και μετα αρχιζει και παει στα μνμ στο messenger κτλ κτλ.... Καταστροφη.

 

Αυτο θα λυνοταν με ενα απλο app lock αλλα παλι δε μας κανει.. Πχ θα σου πει η κοπελα σου ανοιξε μου το messenger να δω.... Θελουμε κατι υποχθονιο.. Χαχχα

 

Μεχρι τωρα χρησιμοποιω το my knox της samsung. Το οποιο φτιαχνει εναν ιδιοτικο χωρο που εγκαθιστας εφαρμογες ασχετα με τι εφαρμογες έχεις ηδη στο κινητο σου σαν κατι ανεξαρτητο.

Το προβλημα ειναι πως δε μπορω να αλλαξω τις ειδοποιησεις και καρφωνομαι.

Εκτος απο αυτο καποιος που δεν εχει samsung τι βαζει..?

 

Λοιπον ακουω γνωμες 'καμμενοι και μη' συμφορουμητες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αρχεία που δεν θέλω να φαίνονται τα πακετάρω σε rar με password και τα αποσυμπιέζω όταν τα χρειαστώ. Αν τα βρει κάποιος απλά δεν θα μπορεί να τα ανοίξει. Κι αν έχουν και άκυρα ονόματα, ούτε καν θα ασχοληθεί, μάλλον θα τα προσπεράσει.

 

Για εφαρμογές δεν ξέρω να σου πω, νομίζω ότι θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι ακριβώς θες. Τώρα αν έρθει κοπέλα και σου πει «ξεκλείδωσε το messenger να δω τα μηνύματά σου», μάλλον πρέπει όχι να ψάξεις για software λύσει αλλά απλά να αλλάξεις κοπέλα.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Τι και αν σου κλεψουν το κινητο,τι και αν σβησουν τα παντα απο το Google Account σου,το Mi Account και το Cloud σε βοηθαει να βαλεις καθε κατεργαρη στον παγκο του.

 

Το Video μιλαει απο μονο του.

STRONG LANGUAGE WARNING!

 

 

Σεταρετε το Mi Account σας και στειλτε το κινεζομηνυμα για Verification και μη τσιγκουνευεστε!

 

Η ζημια που τους εκανα ηταν.

 

  1. Κατεβασα* ολο τον τηλεφωνικο του καταλογο σε μορφη .VCF
  2. Κατεβασα* ολα τα βιντεο και τις φωτογραφιες τους
  3. Πηρα μερος σε πολλους διαγωνισμους χρησιμοποιωντας την δυνατοτητα αποστολης μηνυματος απο τον Browser του Mi Account
  4. Βρηκα στον Χαρτη ακριβως που βρισκεται στην Ρουμανια το κινητο
  5. Και τελευταιο εκθεσα σε ολο τον κοσμο τις μουρες τους

 

Οτι κατεβασα καθως και το Video δεν ειναι για προσωπικη χρηση,εστειλα ολα τα αρχεια στην Ελληνικη και Ρουμανικη Αστυνομια και την Interpol.

 

Ευτυχως οι γνωσεις των κλεφτρονιων περιοριστηκαν στην διαγραφη ολων των δεδομενων του Google Account και την αποσυνδεση του.

 

Δεν ηξεραν να αλλαζουν Rom,δεν ηξεραν πως να αφαιρεσουν τους συνδεδεμενους λογαριασμους και την πατησαν (ισως θα επρεπε να διαβαζουν myphone.ro :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Σε εμπορικά κινητά οι κινήσεις που κανουν είναι standar,τώρα στο Miui μάλλον ζοριστικαν.

 

Οτιδήποτε αποθηκεύεται στο Cloud και μπορείς να επαναφερεις είναι μια καλή λύση,τώρα αν θες να βάλεις απλά μία εφαρμογή που κάνει ιού ιού και σου δείχνει που είναι το κινητό στο περιπου δεν μου λέει κάτι.

 

Αντε και μου έδειχνε ότι το κινητό είναι στην Βουλγαρία τι νόημα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως αυτοί που το κλέψουν γυρίσουν το κινητό εργοστασιακες ρυθμίσεις πριν το πουλήσουν η το χρησιμοποιησούν??? Δεν χάνεται από μέσα το Mi??

 

Aν το ήξερα αυτό πριν λίγο καιρό ίσως να είχα σωθεί γιατί μου κλεψανε κ εμένα το κινητό πριν 3 μηνες... Ήταν lg.

Υπάρχει κάτι παρόμοιο για lg? Τουλάχιστον να το βάλω σε αυτό που έχω τώρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα και ακομα περισσοτερα κανει το cerberus αλλα σιγα να μην ασχοληθει η αστυνομια και η Ιντεροπ με τα κινητα που κλεβονται εδω δεν ασχολουνται με σοβαροτερα ζητηματα τα κινητα θα κυνηγουν.....αυτο κανονικα θα επρεπε να γινεται απο τις εταιριες κινητης να μπλοκαρουν το ΙΜΕΙ και να μην μπορουν να χρησιμοποιηθουν πουθενα
Link to comment
Share on other sites

Ας μην κάνει η αστυνομία, αν μπορώ να δω όλα τα στοιχεία του φωτος, επαφές κλπ θα τον κάνω άλογο μετά. Το ένα είναι να εξασφαλίσεις ότι θα γίνει διαγραφή των δεδομένων σου και μετά γλέντι. Ή απλά να του βγει άχρηστο το τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος.καλα τους εκανες. επεσες σε ασχετους με miui rom.για το ιμει ακομη και να το μπλοκαρουν σε mtk κινητο δεν εχει νοημα γιατι για οποιον γνωριζει αλλαζει πανευκολα...

 

Στάλθηκε από το HT6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μια ερωτηση εχω εγκαταστηση το cerberus το εχω ως διαχει.και αν μπω απο το σαιτ το βλεπω κανονικα ολα οκ.αλλα καθε 2 εβδομαδες ερχεται mail οτι δεν εχει δωσει σημεια ζωης στο σερβερ του cerberus τι παιζε ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση εχω εγκαταστηση το cerberus το εχω ως διαχει.και αν μπω απο το σαιτ το βλεπω κανονικα ολα οκ.αλλα καθε 2 εβδομαδες ερχεται mail οτι δεν εχει δωσει σημεια ζωης στο σερβερ του cerberus τι παιζε ξερει κανεις?

 

καλημερα κανεις δεν εχει καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση εχω εγκαταστηση το cerberus το εχω ως διαχει.και αν μπω απο το σαιτ το βλεπω κανονικα ολα οκ.αλλα καθε 2 εβδομαδες ερχεται mail οτι δεν εχει δωσει σημεια ζωης στο σερβερ του cerberus τι παιζε ξερει κανεις?

Απλά αγνοησε το.

Αφού το βλέπεις μια χαρά από την σελίδα, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε για αποθηκευση κωδικών;

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε για αποθηκευση κωδικών;

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Dashlane με διαφορά η καλύτερη λύση

Link to comment
Share on other sites

Dashlane με διαφορά η καλύτερη λύση

Δηλαδή τι παραπάνω κάνει από το awallet cloud?

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...