Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχω πάρει το Foxconn Infocus 310, έχω εγκαταστήσει το Cerberus αγορασμένο, αλλά στο στίγμα το δείχνει συνέχει ένα δυο τετράγωνα (οικοδομικά) περίπου πιο πέρα από ότι πραγματικά είναι. Που οφείλεται ?

Το ίδιο κάνει και με το androidlost σε μια δοκιμή που έκανα.

 

 

Το είχα γράψει και στο γενικό θέμα με τα κινέζικα κινητά αλλά δεν πήρα απάντηση. Μήπως ξέρει κανένας τι συμβαίνει.

Στα άλλα δύο τηλέφωνα που έχω συνδεδεμένα δείχνει το στίγμα ακριβώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και στο γενικό θέμα με τα κινέζικα κινητά αλλά δεν πήρα απάντηση. Μήπως ξέρει κανένας τι συμβαίνει.

Στα άλλα δύο τηλέφωνα που έχω συνδεδεμένα δείχνει το στίγμα ακριβώς.

Γενικά τα Κινέζικα έχουν ένα θέμα με το gps τους .

Εγώ σε 2 Sony, ένα παλιό HTC και Ένα Nexus 4 έχω πολύ καλή λήψη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια λίγο πονηρή ερώτηση,διότι σκέφτομαι να αγοράσω το cerberus.Τώρα κάνει 5ευρώ και λέω μήπως τα γλυτώσω ή βρώ και καλύτερο πρόγραμμα.

Θα μπορούσα να βάλω ένα άλλο προγραμματάκι και να το κάνω install to ROM με titanium backup??Αναφέρθηκε πριν και λέω μήπως γίνεται με οποιοδήποτε αντικλεπτικό,μιας και είμαι root...Ας πούμε το device manager της google σκεφτόμουνα,που είναι και free... thank you!

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Το είχα γράψει και στο γενικό θέμα με τα κινέζικα κινητά αλλά δεν πήρα απάντηση. Μήπως ξέρει κανένας τι συμβαίνει.

Στα άλλα δύο τηλέφωνα που έχω συνδεδεμένα δείχνει το στίγμα ακριβώς.

 

Όσα τηλέφωνα με mtk κι αν είχα, το GPS ήταν για τα μπάζα! Και χρησιμοποιώ μόνο με Qualcomm, που δουλεύουν αψογοτατα στο GPS τους!

 

 

 

Μια λίγο πονηρή ερώτηση,διότι σκέφτομαι να αγοράσω το cerberus.Τώρα κάνει 5ευρώ και λέω μήπως τα γλυτώσω ή βρώ και καλύτερο πρόγραμμα.

Θα μπορούσα να βάλω ένα άλλο προγραμματάκι και να το κάνω install to ROM με titanium backup??Αναφέρθηκε πριν και λέω μήπως γίνεται με οποιοδήποτε αντικλεπτικό,μιας και είμαι root...Ας πούμε το device manager της google σκεφτόμουνα,που είναι και free... thank you!

 

Βεβαίως και μπορείς! Κάνε το άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Όσα τηλέφωνα με mtk κι αν είχα, το GPS ήταν για τα μπάζα! Και χρησιμοποιώ μόνο με Qualcomm, που δουλεύουν αψογοτατα στο GPS τους!

 

 

 

 

Βεβαίως και μπορείς! Κάνε το άφοβα!

Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά τελικά είναι θέμα κατασκευαστή όχι επεξεργαστή.στο Huawei honor 3c mtk το GPS είναι από τα καλύτερα που είχα ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά τελικά είναι θέμα κατασκευαστή όχι επεξεργαστή.στο Huawei honor 3c mtk το GPS είναι από τα καλύτερα που είχα ποτέ!

 

Τυχερός είσαι!

Link to comment
Share on other sites

Μια λίγο πονηρή ερώτηση,διότι σκέφτομαι να αγοράσω το cerberus.Τώρα κάνει 5ευρώ και λέω μήπως τα γλυτώσω ή βρώ και καλύτερο πρόγραμμα.

Θα μπορούσα να βάλω ένα άλλο προγραμματάκι και να το κάνω install to ROM με titanium backup??Αναφέρθηκε πριν και λέω μήπως γίνεται με οποιοδήποτε αντικλεπτικό,μιας και είμαι root...Ας πούμε το device manager της google σκεφτόμουνα,που είναι και free... thank you!

Ναι μπορείς, αλλά σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, μπορει η εφαρμογή να μην σβηστεί, αλλά οι ρυθμίσεις της θα χαθούν

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να συζητιέται και μάλλον πέρασε απαρατήρητη η αναβάθμιση του Cerberus.

Στην έκδοση 3.0.2 εκτός από αλλαγή στην εμφάνιση με material design, έχουν προσθέσει και άλλα χρήσιμα πραγματάκια, όπως να μπλοκάρει το Power menu στην lockscreen, άρα να μην γίνεται να κλείσει το κινητό και επίσης πρόσθεσαν και Rules.

Εκεί μπορεί κάποιος να φτιάξει δικές του ειδοποιήσεις.

Πχ, αν μπει άλλη sim, να πάρει φώτο και να στείλει sms με την τοποθεσία. Ή να κάνει αυτόματα wipe.

Πολλές επιλογές πλέον.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να συζητιέται και μάλλον πέρασε απαρατήρητη η αναβάθμιση του Cerberus.

Στην έκδοση 3.0.2 εκτός από αλλαγή στην εμφάνιση με material design, έχουν προσθέσει και άλλα χρήσιμα πραγματάκια, όπως να μπλοκάρει το Power menu στην lockscreen, άρα να μην γίνεται να κλείσει το κινητό και επίσης πρόσθεσαν και Rules.

Εκεί μπορεί κάποιος να φτιάξει δικές του ειδοποιήσεις.

Πχ, αν μπει άλλη sim, να πάρει φώτο και να στείλει sms με την τοποθεσία. Ή να κάνει αυτόματα wipe.

Πολλές επιλογές πλέον.

Θεωρώ πως έτσι κι αλλιώς ήταν η πληρέστερη εφαρμογή του είδους.

Σε βαθμό που ενώ σκέφτηκα να παίξω με τις εντολές τελικά το άφησα όπως ήταν..

 

Παρ'όλα αυτά όντως εξαιρετικό update για μια εξαιρετική εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω στο τηλέφωνο και το Cerberus βγάζει φωτο απο την μπροστά κάμερα...Γιατί;

LG G3 Android Lollipop

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω στο τηλέφωνο και το Cerberus βγάζει φωτο απο την μπροστά κάμερα...Γιατί;

LG G3 Android Lollipop

Μήπως δεν έχει αναγνωρίσει τη κάρτα SIM σου και κάθε φορά που κάνεις κλήση βγάζει και μια φωτογραφία?

Μήπως κάποιος άλλος έχει πρόσβαση στο cerberus λογαριασμό σου?! :-P

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα το cerberus βγάζει φωτογραφίες όταν:

α) βάζεις λάθος κωδικό/pattern

β) σταματάς ένα alarm

γ) κάνεις dismiss ένα μήνυμα του cerberus

ε) δεν αναγνωρίζει τη sim όπως είπε κι ο Λάζαρος.

Τώρα τί από αυτά φταίει...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει αναγνωρίσει τη κάρτα SIM σου και κάθε φορά που κάνεις κλήση βγάζει και μια φωτογραφία?

Μήπως κάποιος άλλος έχει πρόσβαση στο cerberus λογαριασμό σου?! :-P

 

Γενικότερα το cerberus βγάζει φωτογραφίες όταν:

α) βάζεις λάθος κωδικό/pattern

β) σταματάς ένα alarm

γ) κάνεις dismiss ένα μήνυμα του cerberus

ε) δεν αναγνωρίζει τη sim όπως είπε κι ο Λάζαρος.

Τώρα τί από αυτά φταίει...

Την έχει αναγνωρίσει την sim...Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει στην κλήση..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την έχει αναγνωρίσει την sim...Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει στην κλήση..

Πως το ξέρεις πως σε βγάζει φωτογραφία, σου έρχονται mail?

Δοκίμασε εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής μέσα από τη διαχείριση εφαρμογών και πέρασε τις ρυθμίσεις σου ξανά από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Το Cerberus αναβαθμίστηκε σε 3.0.3 για όποιον θέλει να το περάσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να χρησιμοποιήσω εφαρμογή για φύλαξη κωδικών.

Έχω βρει τις keepass2android και keepassdroid.

 

Ποια μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να χρησιμοποιήσω εφαρμογή για φύλαξη κωδικών.

Έχω βρει τις keepass2android και keepassdroid.

 

Ποια μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ.

Keepass2android μακράν καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Keepass2android μακράν καλύτερη.

 

Την έβαλα και έιδα ότι έχει και επιλογή να σώσει την βάση στο σύννεφο; Κρυπτογραφείται με δικό μου κλειδί;

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και έιδα ότι έχει και επιλογή να σώσει την βάση στο σύννεφο; Κρυπτογραφείται με δικό μου κλειδί;

Εγώ χρησιμοποιώ την offline έκδοση για μεγαλύτερη ασφάλεια. Το αρχείο πάντως με τους κωδικούς είναι κρυπτογραφημένο με δικό σου κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω εφαρμογή σαν το cerberus, αλλά μόνο για εντοπισμό κινητού για έναν ηλικιωμενο. Υπάρχει κάτι καλό;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Το Google+ κάνει αυτό που ζητάς και μάλιστα δωρεάν με το location share.

Το κατέβασα αλλά δεν καταλαβαίνω πως δουλεύει.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω εφαρμογή σαν το cerberus, αλλά μόνο για εντοπισμό κινητού για έναν ηλικιωμενο. Υπάρχει κάτι καλό;

To Android Device Manager κάνει αυτό που θέλεις. https://www.google.com/android/devicemanager

Link to comment
Share on other sites

To Android Device Manager κάνει αυτό που θέλεις. https://www.google.com/android/devicemanager

 

Αν θες να αφαιρέσεις μια συσκευή από τον εντοπισμό πώς το ρυθμίζεις;

Ή μήπως και το έχεις επιλέξει άπαξ, η επιλογή μένει για πάντα;

Για να λειτουργήσει η συγκεκριμένη δυνατότητα, πρέπει η συσκευή να είναι συνδεδεμένη μέσω Gps ή αρκεί και το wifi;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...