Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θες να αφαιρέσεις μια συσκευή από τον εντοπισμό πώς το ρυθμίζεις;

Ή μήπως και το έχεις επιλέξει άπαξ, η επιλογή μένει για πάντα;

Για να λειτουργήσει η συγκεκριμένη δυνατότητα, πρέπει η συσκευή να είναι συνδεδεμένη μέσω Gps ή αρκεί και το wifi;

Εξαρτάται απ τις ρυθμίσεις που χεις κανει στη συσκευή, αν επιτρέπεις τον εντοπισμό θέσης μέσω δικτύου κινητής, δε χρειάζεται gps.

Νομίζω όταν αφαιρέσεις τον λογαριασμό σου απ τη συσκευή, την αφαιρεί. Εμένα ο λογαριασμος μου έχει μπει σε δεκάδες συσκευές, αλλά μου δείχνει μόνο τις 2 που έχω ενεργές με το λογαριασμό μου

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει καποιος να τσεκαρει αν σε android 4.4.2 εχει περαστει λογισμικο για υποκλοπη-παρακολουθηση?

Απο οτι διαβασα στο google ειναι πιθανο χωρις ομως να βρω τροπο για να διαπιστωθει κατι τετοιο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να χρησιμοποιήσω εφαρμογή για φύλαξη κωδικών.

Έχω βρει τις keepass2android και keepassdroid.

 

Ποια μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ.

 

Last pass. Παρα πολυ καλο και εύχρηστο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Cerberus καταναλώνει πολύ μπαταρία ;

Έχω την εντύπωση οτι από προχθές που το έβαλα η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα.

Αν το βάλω στη λίστα του Greenify , θα λειτουργήσει όταν το χρειαστώ ;

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Cerberus καταναλώνει πολύ μπαταρία ;

Έχω την εντύπωση οτι από προχθές που το έβαλα η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα.

Αν το βάλω στη λίστα του Greenify , θα λειτουργήσει όταν το χρειαστώ ;

Ευχαριστώ .

Τι θα πει έχεις την εντύπωση;

Το είδες στα στατιστικά της μπαταρίας ή κάπου αλλού με υψηλά νούμερα;

Αν όχι, δεν μπορείς να κάνεις υποθέσεις για καμιά εφαρμογή ότι τρώει μπαταρία.

Και για να απαντήσω και ευθέως, αν δεν έχει θέμα το κινητό σου, ΌΧΙ δεν τρώει μπαταρία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει έχεις την εντύπωση;

Το είδες στα στατιστικά της μπαταρίας ή κάπου αλλού με υψηλά νούμερα;

Αν όχι, δεν μπορείς να κάνεις υποθέσεις για καμιά εφαρμογή ότι τρώει μπαταρία.

Και για να απαντήσω και ευθέως, αν δεν έχει θέμα το κινητό σου, ΌΧΙ δεν τρώει μπαταρία.

 

 

Οι τελευταίες τέσσερις λέξεις ήταν αρκετές.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.Επειδή διαβάζω από διάφορους χρήστες παράπονα για τις antivirus και clean εφαρμογές (και όπως παρατήρησα στις τελευταίες σελίδες γίνεται εκτενής αναφορά στο cerberus - πολύ καλό) θα ήθελα να ρωτήσω ποια η άποψη σας αναλογικά με την μπαταρία πάντα.

 

-Εγώ προσωπικά έχω σε μία εκ των συσκευών μου (thl 5000) Avast+Avg(+Clean Master) που τα θεωρώ όλα αξιόλογα (ίσως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για 2 anti-virus φυσικά αλλά τέσπα)

Edited by Panoutsos13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Επειδή διαβάζω από διάφορους χρήστες παράπονα για τις antivirus και clean εφαρμογές (και όπως παρατήρησα στις τελευταίες σελίδες γίνεται εκτενής αναφορά στο carberus - πολύ καλό) θα ήθελα να ρωτήσω ποια η άποψη σας αναλογικά με την μπαταρία πάντα.

 

-Εγώ προσωπικά έχω σε μία εκ των συσκευών μου (thl 5000) Avast+Avg(+Clean Master) που τα θεωρώ όλα αξιόλογα (ίσως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για 2 anti-virus φυσικά αλλά τέσπα)

Τι σχέση έχει το Cerberus με τα Antivirus που αναφέρεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Επειδή διαβάζω από διάφορους χρήστες παράπονα για τις antivirus και clean εφαρμογές (και όπως παρατήρησα στις τελευταίες σελίδες γίνεται εκτενής αναφορά στο carberus - πολύ καλό) θα ήθελα να ρωτήσω ποια η άποψη σας αναλογικά με την μπαταρία πάντα.

 

-Εγώ προσωπικά έχω σε μία εκ των συσκευών μου (thl 5000) Avast+Avg(+Clean Master) που τα θεωρώ όλα αξιόλογα (ίσως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για 2 anti-virus φυσικά αλλά τέσπα)

Βασικά δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για κανένα antivirus. Βγάλ' τα και βάλε ένα καλό antitheft.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το Cerberus με τα Antivirus που αναφέρεις;

 

Απολύτως καμία.Απλά από antivirus-antitheft το νήμα έχει γίνει αμιγώς antitheft... (ή αν προτιμάς 95%)

 

Αποτέλεσμα?Έχει παραμείνει οι μισοί να λένε ότι antivirus χρειάζεται λόγω -andoid no1 target of hackers- και οι άλλοι μισοί να λένε ότι δεν χρειάζεται.Ερωτήσεις του τύπου top antivirus..."αναπάντητες"

 

Το μόνο out of topic ήταν το clean master που θα ήθελα μια αντίθετη άποψη αν υπάρχει (δηλαδή κάποιον υπέρ...της κατάργησής του)

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσο για το πολυ-συζητημένο cerberus είπα ότι είναι απλώς καλό γιατί ΔΕΝ μου αρέσει η πολιτική..

2013 1 ευρώ

2014 3 ευρώ (5 accounts)

2015 5 ευρώ (3 accounts)

 

Πιθανότατα του χρόνου 5 ευρώ/account ή...μπορεί να πωλείται και με commision επί της αξίας της συσκευής (κουφό?ίσως..) :wacko:

Ναι σίγουρα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και "λογικό" να θες να αυξήσεις τα κέρδη σου όταν εδραιωθείς (αλλά αυξάνοντας και τις παροχές δείχνεις ότι έχεις και κάποια αξιοπρέπεια-ήθος όχι μειώνοντάς τες*...)

 

*Βλέπε αριθμό accounts

 

ΥΓ. : Όσο πιο δημοφιλής είναι μια αντικλεπτική μέθοδος (ή εφαρμογή στην προκειμένη περίπτωση), τόσο περισσότερες οι πιθανότητες να σας τη βγάλουν άχρηστη...Λογικό..Όχι?

Link to comment
Share on other sites

Το clean master το υποστήριζα κάποια στιγμή, και μου άρεσε που μπορούσε να καθαρίσει Junk Files. Πριν 2 μέρες που το έκανα uninstall όμως, παρατήρησα ότι έχει παραγίνει το θέμα με το "bloat" του. Μέχρι και notification για τα cookies μου έβγαλε.. και ένα σωρό άλλα notifications. Δεν με άφηνε στην ησυχία μου, παρότι είχα απενεργοποιήσει τα πάντα. Low space reminder, cpu lag, cpu heat, etc etc.

 

Το θεωρώ άχρηστη πλέον εφαρμογή... Καλύτερα SD Maid. Όσο για το cerberus, δεν νομίζω ότι το να βγει άχρηστη έχει να κάνει με το πόσο γνωστή είναι. Αρκεί ο κλέφτης να είναι γνώστης γενικά του Android και να ψάξει λίγο στα device administrators, κρυμμένες εφαρμογές από app drawer, ή πολύ απλά να κάνει full format (system/data).

Link to comment
Share on other sites

Το clean master το υποστήριζα κάποια στιγμή, και μου άρεσε που μπορούσε να καθαρίσει Junk Files. Πριν 2 μέρες που το έκανα uninstall όμως, παρατήρησα ότι έχει παραγίνει το θέμα με το "bloat" του. Μέχρι και notification για τα cookies μου έβγαλε.. και ένα σωρό άλλα notifications. Δεν με άφηνε στην ησυχία μου, παρότι είχα απενεργοποιήσει τα πάντα. Low space reminder, cpu lag, cpu heat, etc etc.

 

Το θεωρώ άχρηστη πλέον εφαρμογή... Καλύτερα SD Maid. Όσο για το cerberus, δεν νομίζω ότι το να βγει άχρηστη έχει να κάνει με το πόσο γνωστή είναι. Αρκεί ο κλέφτης να είναι γνώστης γενικά του Android και να ψάξει λίγο στα device administrators, κρυμμένες εφαρμογές από app drawer, ή πολύ απλά να κάνει full format (system/data).

Επειδή στο έχω ξαναπεί αρκετές φορές: και με φουλ φορματ το Cerberus και όσα antivirus το antitheft τους "γράφεται" στο σύστημα ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ παρα μόνο με εγκατάσταση rom εξαρχής!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο έχω ξαναπεί αρκετές φορές: και με φουλ φορματ το Cerberus και όσα antivirus το antitheft τους "γράφεται" στο σύστημα ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ παρα μόνο με εγκατάσταση rom εξαρχής!

 

Όπα σόρρυ.. κάτι έχουμε ξανασυζητήσει, αλλά μάλλον μπερδεύτηκα. Το Cerberus δηλαδή με wipe του /system και του /data δεν σβήνεται;; Τέλεια :) Από περιέργεια; Αν δεν είναι στο /system,/data, που είναι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει βρει κλεμμένο κινητό με cerberus; αυτή νομίζω είναι η σωστή ερώτηση....
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει βρει κλεμμένο κινητό με cerberus; αυτή νομίζω είναι η σωστή ερώτηση....

 

Υποψιάζομαι ότι όσοι χρησιμοποιούν το Cerberus, προσέχουν τόσο καλά τα κινητά τους, που πολύ δύσκολο να τους τα κλέψουν :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι όσοι χρησιμοποιούν το Cerberus, προσέχουν τόσο καλά τα κινητά τους, που πολύ δύσκολο να τους τα κλέψουν :-) :-)

 

+ 1 μέτρησες ! εδώ και 1 μήνα διαβάζουμε μόνο για το Cerberus και λέγονται απλά τα ίδια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι όσοι χρησιμοποιούν το Cerberus, προσέχουν τόσο καλά τα κινητά τους, που πολύ δύσκολο να τους τα κλέψουν :-) :-)

Έτσι ακριβώς. Πιστεύω ότι από όλες αυτές τις συσκευές που κυκλοφορούν ούτε το 1% δεν έχει εγκατεστημένο κάποιο antitheft και ειδικά με root ώστε να μην φεύγει με απλή επαναφορά. Είμαστε λίγοι εμείς που ασχολούμαστε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Όπα σόρρυ.. κάτι έχουμε ξανασυζητήσει, αλλά μάλλον μπερδεύτηκα. Το Cerberus δηλαδή με wipe του /system και του /data δεν σβήνεται;; Τέλεια :) Από περιέργεια; Αν δεν είναι στο /system,/data, που είναι;

Αν το εγκαταστήσεις από recovery, δεν φεύγει με wipe, γιατί είναι στο /system.

Το wipe δεν πειράζει το system, γιατί μετά δεν θα ξεκινούσε το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το εγκαταστήσεις από recovery, δεν φεύγει με wipe, γιατί είναι στο /system.

Το wipe δεν πειράζει το system, γιατί μετά δεν θα ξεκινούσε το κινητό.

Θέλει δηλ root αν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει δηλ root αν κατάλαβα καλά;

 

Σωστά, το περνάς σαν αρχείο συστήματος και μένει εκεί, μόνο αν περάσει κάποιος άλλη Rom , μπορεί να στο σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, κλέψανε το κινητό της κοπελας μου και καναμε τα απαραίτητα χαρτια στην αστυνομία. Πρόκειται για ενα samsung galaxy I9070. Δεν ειχαμε εγκατεστημενο καποιο ειδικο πρόγραμμα. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω τωρα για να κλεισω τουλάχιστον το κινητο, έτσι ώστε να μην το χαρεί ο φιλαρακος μας; Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, κλέψανε το κινητό της κοπελας μου και καναμε τα απαραίτητα χαρτια στην αστυνομία. Πρόκειται για ενα samsung galaxy I9070. Δεν ειχαμε εγκατεστημενο καποιο ειδικο πρόγραμμα. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω τωρα για να κλεισω τουλάχιστον το κινητο, έτσι ώστε να μην το χαρεί ο φιλαρακος μας; Ευχαριστώ πολύ

 

- Σε απενεργοποίηση των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων θα προχωρούν οι εταιρίες, όπως έγινε γνωστό από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων.

 

- Η απόφαση αυτή ισχύει από τις 27 Σεπτεμβρίου 2014 και έχει ως στόχο την προστασία των πολιτών από τις κλοπές συσκευών κινητής τηλεφωνίας.

 

- Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ με την απόφαση, οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας υποχρεούνται να απενεργοποιούν (μπλοκάρουν), μέσω του κωδικού ΙΜΕΙ, όλες τις συσκευές κινητών τηλεφώνων που δηλώνονται από τους συνδρομητές τους ως κλεμμένες.

 

- Συγκεκριμένα, σε περίπτωση κλοπής συσκευής κινητής τηλεφωνίας και προκειμένου να απενεργοποιηθεί, θα πρέπει ο ιδιοκτήτης της συσκευής να δηλώσει αρχικά τη κλοπή στις αρμόδιες υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας, αναφέροντας και τον κωδικό Ι.Μ.Ε.Ι., ενώ θα λάβει αποδεικτικό δήλωσης κλοπής.

 

- Ακολούθως θα πρέπει να υποβάλει στην πάροχο εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην οποία είναι συνδρομητής, γραπτό αίτημα απενεργοποίησης της συσκευής, επισυνάπτοντας το αποδεικτικό δήλωσης κλοπής.

 

- Σημειώνεται, ότι ο «Διεθνής Κωδικός Κινητών Τηλεφώνων - I.M.E.I. (International Mobile Equipment Identifier) αποτελείται από 15 ή 17 ψηφία και είναι μοναδικός και για αυτό άλλωστε χρησιμοποιείται από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας για την αναγνώριση του τηλεφώνου κατά τη σύνδεση.

 

- Συνήθως ο αριθμός I.M.E.I. αναγράφεται στην «υποδοχή» που φιλοξενεί τη μπαταρία του τηλεφώνου. Είναι εκτυπωμένος ευδιάκριτα σε μία λευκή ετικέτα η οποία περιέχει και άλλα στοιχεία για τη συσκευή. Σε αρκετές περιπτώσεις ο αριθμός IMEI αναγράφεται στη συσκευασία, στα συνοδευτικά έγγραφα, στο εγχειρίδιο χρήσης, αλλά και στη νόμιμη απόδειξη αγοράς των κινητών, ενώ από τη πλειοψηφία των συσκευών κινητής τηλεφωνίας μπορεί να ανακτηθεί και ηλεκτρονικά.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

- Σε απενεργοποίηση των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων θα προχωρούν οι εταιρίες, όπως έγινε γνωστό από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων.

 

- Η απόφαση αυτή ισχύει από τις 27 Σεπτεμβρίου 2014 και έχει ως στόχο την προστασία των πολιτών από τις κλοπές συσκευών κινητής τηλεφωνίας.

 

- Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ με την απόφαση, οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας υποχρεούνται να απενεργοποιούν (μπλοκάρουν), μέσω του κωδικού ΙΜΕΙ, όλες τις συσκευές κινητών τηλεφώνων που δηλώνονται από τους συνδρομητές τους ως κλεμμένες.

 

- Συγκεκριμένα, σε περίπτωση κλοπής συσκευής κινητής τηλεφωνίας και προκειμένου να απενεργοποιηθεί, θα πρέπει ο ιδιοκτήτης της συσκευής να δηλώσει αρχικά τη κλοπή στις αρμόδιες υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας, αναφέροντας και τον κωδικό Ι.Μ.Ε.Ι., ενώ θα λάβει αποδεικτικό δήλωσης κλοπής.

 

- Ακολούθως θα πρέπει να υποβάλει στην πάροχο εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην οποία είναι συνδρομητής, γραπτό αίτημα απενεργοποίησης της συσκευής, επισυνάπτοντας το αποδεικτικό δήλωσης κλοπής.

 

- Σημειώνεται, ότι ο «Διεθνής Κωδικός Κινητών Τηλεφώνων - I.M.E.I. (International Mobile Equipment Identifier) αποτελείται από 15 ή 17 ψηφία και είναι μοναδικός και για αυτό άλλωστε χρησιμοποιείται από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας για την αναγνώριση του τηλεφώνου κατά τη σύνδεση.

 

- Συνήθως ο αριθμός I.M.E.I. αναγράφεται στην «υποδοχή» που φιλοξενεί τη μπαταρία του τηλεφώνου. Είναι εκτυπωμένος ευδιάκριτα σε μία λευκή ετικέτα η οποία περιέχει και άλλα στοιχεία για τη συσκευή. Σε αρκετές περιπτώσεις ο αριθμός IMEI αναγράφεται στη συσκευασία, στα συνοδευτικά έγγραφα, στο εγχειρίδιο χρήσης, αλλά και στη νόμιμη απόδειξη αγοράς των κινητών, ενώ από τη πλειοψηφία των συσκευών κινητής τηλεφωνίας μπορεί να ανακτηθεί και ηλεκτρονικά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου! Αυτό θα κάνω... ;)

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Αν το εγκαταστήσεις από recovery, δεν φεύγει με wipe, γιατί είναι στο /system.

Το wipe δεν πειράζει το system, γιατί μετά δεν θα ξεκινούσε το κινητό.

 

Σωστά, το περνάς σαν αρχείο συστήματος και μένει εκεί, μόνο αν περάσει κάποιος άλλη Rom , μπορεί να στο σβήσει.

 

Μόνο που υπάρχει και το Wipe του /system....

 

Για αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που υπάρχει και το Wipe του /system....

 

Για αυτό ρωτάω.

Άμα κάνεις wipe system, θα πρέπει να ξαναπεράσεις το λειτουργικό στο κινητό, άρα όπως είπαν πιο πάνω, με αλλαγή rom δεν υπάρχει η εφαρμογή μετά
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...