Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ποιο antivirus προτείνεις δηλαδή;

 

Όπως είπε και ο @cna κανένα. Κάνεις αυτό που πρότεινε αν και προσωπικά πιστεύω πως εάν πρόκειται για σοβαρό ιό δεν θα τον πιάσει κανένα από τα ήδη υπάρχοντα antivirus (τα δοκίμασα όλα).

Επίσης στο android η περίπτωση να φας ιό είναι μια στο εκατομμύριο.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ antivirus, κρατάω backup και αν ποτέ μου τύχει κάτι.. μου έτυχε!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο @cna κανένα. Κάνεις αυτό που πρότεινε αν και προσωπικά πιστεύω πως εάν πρόκειται για σοβαρό ιό δεν θα τον πιάσει κανένα από τα ήδη υπάρχοντα antivirus (τα δοκίμασα όλα).

Επίσης στο android η περίπτωση να φας ιό είναι μια στο εκατομμύριο.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ antivirus, κρατάω backup και αν ποτέ μου τύχει κάτι.. μου έτυχε!

 

OK απλά είμαι νέος χρήστης και δεν ήξερα εάν έπρεπε να έχω κάτι. Επίσης κατεβάζω από Blackmarket και έχω μία υπόνοια ότι είναι επικίνδυνα εκεί τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα,απο ιδεολογια και μονο.

Οπως στον πραγματικο κοσμο,ετσι και στον ψηφιακο,καποιοι φτιαχνουν αρρωστιες για να πουλανε γιατρικα.

Ουστ κοπροσκυλα...

Το καλύτερο ποστ εδώ μέσα. Τέλος:respect:
Link to comment
Share on other sites

OK απλά είμαι νέος χρήστης και δεν ήξερα εάν έπρεπε να έχω κάτι. Επίσης κατεβάζω από Blackmarket και έχω μία υπόνοια ότι είναι επικίνδυνα εκεί τα πράγματα.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος από τη στιγμή που κατεβάζεις από τέτοιες πηγές, για να μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως θα σου πρότεινα ότι είπε και ο cna ;-)

Και πάλι πάντως.. σπάνιο φαινόμενο..

Link to comment
Share on other sites

ερωτησεις ασφαλειας και μη ασφαλειας.

πιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για κλοπη κινητου και πως θα το χρησιμοποιησω.

επισης υπηρχε ενα προγραμα για facebook για rooted συσκευες που μπορουσε ο χρηστης να κανει πολλα και με πολλες προσβασεις,που το βρισκω και πως γινεται η διαδικασια?με pm please.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

OK απλά είμαι νέος χρήστης και δεν ήξερα εάν έπρεπε να έχω κάτι. Επίσης κατεβάζω από Blackmarket και έχω μία υπόνοια ότι είναι επικίνδυνα εκεί τα πράγματα.

 

Να σου πω τί κάνω εγώ όταν προβληματίζομαι για την πηγή. Κατεβάζω το αρχείο στον υπολογιστή και το σκανάρω με το antivirus που έχω και μετά το στέλνω στο κινητό. Όχι ότι αποκλείεται να την πατήσω αλλά τα desktop pc antivirus είναι κάπως καλύτερα από τα antivirus για κινητά. Αυτό φυσικά δεν αλλάζει κάτι σε ό,τι έχω πει μέχρι τώρα στο ζήτημα antivirus & android.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω από όπου να ναι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Πραγματικά πρέπει να είσαι γκαντέμης πιστεύω ώστε να πέσεις στην περίπτωση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ερωτησεις ασφαλειας και μη ασφαλειας.

πιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για κλοπη κινητου και πως θα το χρησιμοποιησω.

 

Τα καλύτερα θεωρούνται το Android lost και το cerberus, με μάλλον καλύτερο το cerberus. Έχε υπόψη ότι για να τα εκμεταλλευτείς στο έπακρο θα πρέπει να είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω από όπου να ναι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Πραγματικά πρέπει να είσαι γκαντέμης πιστεύω ώστε να πέσεις στην περίπτωση.

 

Έπεσα προχθές μετά από δύο χρόνια..

Πίστεψε με μεγάλο το ξενέρωμα στην αρχή μιας και έχασα 9Gb.. τα επανεφερα εν τέλη αλλά το πρώτο σοκ ήταν όμορφη εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησες από script μήπως;

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ από τί την πάτησες, από πρόγραμμα, apk ή script;

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ από τί την πάτησες, από πρόγραμμα, apk ή script;

 

Τα script και τα mods τα κοιτάω πριν τα δοκιμάσω, από apk την έπαθα.. Δεν μπορώ να κάνω decompile όλα τα apps που περνάω :-P Αλλά καλά να πάθω γιατί όντως ήταν σπασμένη η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγκατέστησα το avg free κυρίως από περιέργια γιατί ήθελα να το δω.

Πολύ ευχάριστη έκπληξη το ότι, εκτός του μη απαραίτητου antivirus, περιέχει στη δωρεάν έκδοση του, task killer, call & sms filter, data counter και anti-theft.

Λόγω αυτών, αλλά και του πολύ πρακτικού widget, αποφάσισα να το κρατήσω και να απεγκαταστήσω τις διάφορες εφαρμογές που είχα για τα παραπάνω.

Μπλόκαρα κάποιες επαφές κυρίως για sms αλλά τώρα προκύπτει το εξής ερώτημα...

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να διαβάσουμε τα μπλοκαρισμένα sms και στη συνέχεια να τα σβήσουμε ???

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το avg free κυρίως από περιέργια γιατί ήθελα να το δω.

Πολύ ευχάριστη έκπληξη το ότι, εκτός του μη απαραίτητου antivirus, περιέχει στη δωρεάν έκδοση του, task killer, call & sms filter, data counter και anti-theft.

Λόγω αυτών, αλλά και του πολύ πρακτικού widget, αποφάσισα να το κρατήσω και να απεγκαταστήσω τις διάφορες εφαρμογές που είχα για τα παραπάνω.

Μπλόκαρα κάποιες επαφές κυρίως για sms αλλά τώρα προκύπτει το εξής ερώτημα...

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να διαβάσουμε τα μπλοκαρισμένα sms και στη συνέχεια να τα σβήσουμε ???

 

τρωει πολυ μπαταρια φιλε;

το Kaspersky που ειχα βαλει ετρωγε για αυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα να τρώει μπαταρία. Από όσες απεγκατέστησα μαζί (Mobile counter 3g wifi, smart ram booster, call filter, sms filter, where's my droid lite) δε νομίζω να τρώει παραπάνω. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε πόσο "αξιόπιστα" είναι τα "antivirus", σας λέω την παρακάτω ιστορία. Έχω φτιάξει μία εφαρμογή, και μετά από ένα χρόνο και που είναι στο market το avg αποφασίζει στα καλά καθούμενα ότι είναι malware (που προφανώς δεν είναι και είμαι σίγουρος γι'αυτό αφού την έχω φτιάξει εγώ...:mad: )

 

Εκνευρίζομαι απίστευτα και τους στέλνω e-mail λέγοντας τους ότι η εφαρμογή μου είναι πεντακάθαρη και αν θέλουν να τους στείλω και το source να την ελένξουν. Σε 5 λεπτά μου στέλνουν e-mail λέγοντας μου ότι οκ ανανεώσαμε την βάση δεδομένων και πλεόν δεν φαίνεται σαν malware. Χωρίς να τους έχω στείλει source ή apk απλά με πίστεψαν.

 

Άρα το μόνο που έχεις να κάνεις αν φτιάξεις έναν ιο είναι να τους στείλεις ένα e-mail λέγοντας τους ότι δεν είναι...:lol::lol::lol:

 

Αυτά για τα δήθεν "antivirus"...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως λίγο εώς καθόλου μας ενδιαφέρει το antivirus αυτό καθεαυτό.

Πιο πολύ ενδιαφέρουν όλες οι άλλες λειτουργίες του και το ότι μόνο του αντικαθιστά 4-5 άλλες εφαρμογές.

Όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα που λέμε !!! :lol: Αυτό είναι φυσικά προσωπική μου γνώμη και τίποτα περισσότερο. :)

Πάντως τα μπλοκαρισμένα μηνύματα ακόμη δεν βρήκα πως τα διαβάζω η πως τα σβήνω.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

[...]

Πάντως τα μπλοκαρισμένα μηνύματα ακόμη δεν βρήκα πως τα διαβάζω η πως τα σβήνω.

εμ στείλε ένα μήνυμα στον developer κι εσύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι σημαντικό για να στείλω email στην AVG.

Μάλλον τα μπλοκάρει, τα διαγράφει και κρατάει μόνο τα logs, τα οποία δεν μπορώ να σβήσω.

Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω...

Από το FAQ : Add sender to blocked list: All incoming text messages from this sender will be blocked and will not be displayed in your device’s messaging app. (Note: When a message is blocked, this event is recorded and can be viewed in Call and Message Blocker’s “Messages” log.)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλήμερα παιδιά γνωρίζετε κάποιο keylogger για κινητό χωρίς να δημιουργεί προβλήματα στο κινητό?? όπως κάνουν τα περισσότερα στους υπολογιστές
Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να χρησιμοποιώ την εφαρμογή, φαντάζομαι το πρόβλημα σου θα λυθεί αν πας settings/location & security και απενεργοποιήσεις την εφαρμογή απ'το device administrator. Γενικότερα πάντως φαντάζομαι πως θα το αναφέρει και στην περιγραφή της εφαρμογής στο google play :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά επειδή θέλω να χρησιμοποίησω το κινητό μου για κάποιες συναλλαγές (αγορές, ενημέρωση, πληρωμή λογαριασών κλπ) θα ήθελα να μου προτείνεται δύο προγράμματα. μία σουίτα ασφαλείας για το ίντερνετ και μία για αποθήκευση κωδικώ. Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο δωρεάν καλώς. Αλλιώς κάτι σε πληρωμή αλλά λογική δεν μας τρέχουν δυστυχώς :p.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή θέλω να χρησιμοποίησω το κινητό μου για κάποιες συναλλαγές (αγορές, ενημέρωση, πληρωμή λογαριασών κλπ) θα ήθελα να μου προτείνεται δύο προγράμματα. μία σουίτα ασφαλείας για το ίντερνετ και μία για αποθήκευση κωδικώ. Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο δωρεάν καλώς. Αλλιώς κάτι σε πληρωμή αλλά λογική δεν μας τρέχουν δυστυχώς :p.

 

Για σουίτα ασφαλείας προτείνω το avast, που έχει και πολλές άλλες λειτουργίες (firewall, antitheft).

Για διαχείριση κωδικών προτείνω το keepass droid.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...