Jump to content

Ενεργοποίηση παλιού αριθμού


Stratos86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς χρόνια πολλά σε όλους! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Ο κύριος αριθμός μου είναι vodafone αλλά έχω και έναν παλιό αριθμό cosmote (κάρτα φυσικά) τον οποίο όμως έχω αρκετό καιρό να χρησιμοποιήσω (περίπου 3+ χρόνια). Πρόσφατα αγόρασα μια καινούργια τηλεφωνική συσκευή, έβαλα εκεί την vodafone και σκεφτόμουν στην παλιά μου να βάλω cosmote επειδή έχω και κάποιους γνωστούς με whats up και ήθελα να επωφεληθώ τυχόν προσφορές και στην cosmote. Υπάρχει δυνατότητα να ξαναενεργοποιήσω εκείνη την κάρτα με το νούμερο που είχα κιόλας; Άν ναι, τότε τί επιβάρυνση θα έχω; (αν έχω).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χρόνια πολλά σε όλους! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Ο κύριος αριθμός μου είναι vodafone αλλά έχω και έναν παλιό αριθμό cosmote (κάρτα φυσικά) τον οποίο όμως έχω αρκετό καιρό να χρησιμοποιήσω (περίπου 3+ χρόνια). Πρόσφατα αγόρασα μια καινούργια τηλεφωνική συσκευή, έβαλα εκεί την vodafone και σκεφτόμουν στην παλιά μου να βάλω cosmote επειδή έχω και κάποιους γνωστούς με whats up και ήθελα να επωφεληθώ τυχόν προσφορές και στην cosmote. Υπάρχει δυνατότητα να ξαναενεργοποιήσω εκείνη την κάρτα με το νούμερο που είχα κιόλας; Άν ναι, τότε τί επιβάρυνση θα έχω; (αν έχω).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι,μετα απο τοσο καιρο μπορει να εχει δωθει αλλου το νουμερο που ειχες.

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο δεν έχει δωθεί κάπου. Δοκίμασα να κάνω κλήση σε αυτό και μου βγάζει αυτόματο μήνυμα λέγοντας οτι ο αριθμός αυτός δεν χρησιμοποιείται.
Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο δεν έχει δωθεί κάπου. Δοκίμασα να κάνω κλήση σε αυτό και μου βγάζει αυτόματο μήνυμα λέγοντας οτι ο αριθμός αυτός δεν χρησιμοποιείται.

 

Oποτε και η δικια σου καρτα εχει αχρηστευθει.Ισως να γινεται να παρεις το ιδιο νουμερο αν το ζητησεις.Περιμενε να απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα :O:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά.

αν η κάρτα σου δούλευε τους τελευταίους 6 μήνες, τότε μπορείς να πας σε ένα κατάστημα που έχει cosmote και να την ενεργοποιήσεις.

αν έχουν περάσει οι 6 μήνες, τότε δοκίμασε να πας σε ένα κατάστημα cosmote και ζήτησε να δεις αν μπρορούν να σου δώσουν τον ίδιο αριθμό πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ίδια απορία με εσένα για ένα παλιό νούμερο της wind που είχα, σε κατάστημα που πήγα μου είπαν ότι γίνετε ξανά ενεργοποίηση και μπορώ να το πάρω κανονικά, κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο θα ισχύει και για cosmote.

 

Άσχετο, άραγε πόσα τέτοια νούμερα θα υπάρχουν στα αζήτητα των data base των εταιριών και πόσα τηλεφωνικά νούμερα να έχουν εκδοθεί?...

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όντως θα μπορεί να συμβεί το ίδιο και με την cosmote. Ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κανονισμό εκχώρησης αριθμοδοτικών πόρων , η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να σου δώσει πάλι τον αριθμό , εντός 6 μηνών από την ακύρωση .

Αν θέλει να στο δώσει και στα 3 χρόνια μπορεί ,αλλά δεν την υποχρεώνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κανονισμό εκχώρησης αριθμοδοτικών πόρων , η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να σου δώσει πάλι τον αριθμό , εντός 6 μηνών από την ακύρωση .

Αν θέλει να στο δώσει και στα 3 χρόνια μπορεί ,αλλά δεν την υποχρεώνει κανείς.

 

αυτό που γράφεις μόνο η βοντα το υποστηρίζει στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών στην κοσμοτε και στην γουίντ όχι δεν ξέρω τι γίνεται στο κατάστημα. Κανονικά πρέπει να αφορά όλα τα δίκτυα και όχι μόνο μια εταιρεία να το λέει μόνο. Εγώ νομίζω ότι δεν μπορείς να πάρεις τον αριθμό πίσω διότι έχει περάσει πολύς χρονος ξέρω ότι στην βοντα εάν σου χαθεί ο αριθμός λόγω ότι έληξε επειδή δεν έβαλες υπόλοιπο μπορείς να το ξανά πάρεις πίσω αλλά κοστίζει γύρω στα 17€-18€ όσο και μια αντικατάσταση κάρτας σημ και μπορείς μόνο σε διάστημα από έως 6 μήνες να το κανείς αυτό, στο περίπου χωρίς υπόλοιπο μέσα. Οπότε σε συμφέρει περισσότερο εάν έχεισ στο σπίτι ένα οποιασδήποτε πακέτο σύνδεσης που τυχόν έχεις πάρει δώρο να το ενεργοποιήσεις και μετα να κανείς αίτημα φορητοτητας οπότε τώρα που έχει μειωθεί ο χρονος φορητοτητας σε 3 μέρες θα σε βόλεψεί καλύτερα και το μόνο που θα πληρώσεις θα είναι την κάρτα ανανέωσης και λογικά θα έχει μέσα και 1€ δωρεάν χρόνο ομιλίας . Ξανά σκέψου το πιστεύω ότι συμφέρει περισσότερο με φορητοτητα ή να πάρεις καινούργιο νούμερο.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Άν όντως επιβαρυνθώ με ποσό παραπλήσιο αυτού της αντικατάστασης SIM, τότε δεν συμφέρει. Οπότε το μόνο που μένει είναι να ρωτήσω σε κάποιο σχετικό κατάστημα. Δεν βιάζομαι ιδιαίτερα, μιας και ο αριθμός αυτός θα είναι δευτερεύων, γι αυτό είχα σκεφτεί να ρωτήσω πρώτα το forum πριν πάω σε κάποιο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω οτι δεν εβαλα καρτα εγκυρα και εληξε το καρτοκινητο μου κοσμοτε..βεβαια εχει περασει μολις ενας μηνας που εχει ληξει.πηγα σε καταστημα κοσμοτε και ζητησα τον αριθμο μου πισω και περιμενω να με ενημερωσουν αν θα τον παρω η οχι!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Το ξέρω οτι πέρασε καιρός απο το τελευταίο post, απλά ήθελα να ενημερώσω οτι δεν είναι δυνατή τελικά η ενεργοποίηση ενός παλιού αριθμού (ενός αριθμού που έληξε εδώ και λίγα χρόνια) ακόμα και αν δεν έχει δοθεί σε κάποιον άλλο χρήστη. Απλά το αναφέρω για να υπάρχει αυτή η πληροφορία μήπως κάποιος έχει παραπλήσια απορία.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι πέρασε καιρός απο το τελευταίο post, απλά ήθελα να ενημερώσω οτι δεν είναι δυνατή τελικά η ενεργοποίηση ενός παλιού αριθμού (ενός αριθμού που έληξε εδώ και λίγα χρόνια) ακόμα και αν δεν έχει δοθεί σε κάποιον άλλο χρήστη. Απλά το αναφέρω για να υπάρχει αυτή η πληροφορία μήπως κάποιος έχει παραπλήσια απορία.

Μωρέ γίνεται ...... αν θέλουν ...... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...