Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα

εχω περασει την 2.2.1 και θα ηθελα να ξερω ποια προγραμματα navigation ειναι συμβατα με την εκδοση 2.2.1.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Οfficially" upgraded to 2.2.1 :D

 

Θα του τραβήξω και μια επαναφορά ρυθμίσεων (ίσως και hard reset να καθαρίσει τελείως) και μετά ξανά πέρασμα μόνο εφαρμογών που θέλω (όχι με restore) για να είμαι σίγουρος πως όλα έγιναν σωστά. Μένει μετά το Ελληνικό Swype, αλλά νομίζω ότι πλέον το "έχουμε" κι αυτό! ;)

 

EDIT: Σε πρώτη φάση βλέπω άξιζε τον κόπο, έχει χρώματα στα μενού με τις ρυθμίσεις!!

 

Απ' ότι βλεπω ολα καλα τελικα. Μεγειες!:) Οι επομενες κινησεις οπως τις αναφερεις ειναι σωστες, αν και η επαναφορα και το hard reset ειναι το ιδιο.

 

Αλλο ενα παραδειγμα φιλου που ακολουθησε απλα τους οδηγους και τιποτα παραπανω. Με τη διαφορα οτι δεν βαρεθηκε να διαβασει και ηταν προσεκτικος...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω περασει την 2.2.1 και θα ηθελα να ξερω ποια προγραμματα navigation ειναι συμβατα με την εκδοση 2.2.1.

 

ευχαριστω

 

Tested by me. Ndrive, sygic maps, Sygic aura, Navigon, Igo-Motonav. Γενικα δουλευουν ολα μα ολα τα nav progs πλην του stock mls destinator που δε δουλευει με τιποτα αλλο πλην 2.1

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλεπω ολα καλα τελικα. Μεγειες!:) Οι επομενες κινησεις οπως τις αναφερεις ειναι σωστες, αν και η επαναφορα και το hard reset ειναι το ιδιο.

 

Αλλο ενα παραδειγμα φιλου που ακολουθησε απλα τους οδηγους και τιποτα παραπανω. Με τη διαφορα οτι δεν βαρεθηκε να διαβασει και ηταν προσεκτικος...

 

Μια διόρθωση Παναγιώτη, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (factory reset) και Hard reset ΔΕΝ είναι το ίδιο.. μη μπερδευόμαστε... Το hard reset είναι πολύ πιο hard :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση Παναγιώτη, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (factory reset) και Hard reset ΔΕΝ είναι το ίδιο.. μη μπερδευόμαστε... Το hard reset είναι πολύ πιο hard :)
Συγνωμη αλλα κι εγω νομιζα οτι ειναι το ιδιο, γι αυτο εκανα παντα επαναφορα απ τις ρυθμισεις. Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω, τι διαφορα εχει το hard reset, απο την επαναφορα μεσα απο τις ρυθμισεις, και πως γινεται? Ευχαριστω, και συγνωμη αν εχει απαντηθει και δεν το εχω δει. :) Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα κι εγω νομιζα οτι ειναι το ιδιο, γι αυτο εκανα παντα επαναφορα απ τις ρυθμισεις. Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω, τι διαφορα εχει το hard reset, απο την επαναφορα μεσα απο τις ρυθμισεις, και πως γινεται? Ευχαριστω, και συγνωμη αν εχει απαντηθει και δεν το εχω δει. :)

 

Διάβασε τον οδηγό για την αναβάθμιση, εδώ και μια βδομάδα το έχω προσθέσει στην τελευταία παράγραφο :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τον οδηγό για την αναβάθμιση, εδώ και μια βδομάδα το έχω προσθέσει στην τελευταία παράγραφο :)
Eυχαριστω για την αμεση απαντηση. Πιστευω πολλοι θα την πατανε ετσι, νομιζα ειναι το ιδιο. (Edit. Μαλιστα το διαβασα, απλα η διαφορα ειναι οτι κανει format και στη καρτα, ετσι κι αλλοιως εγω οποτε κανω, κανω παντου και στη καρτα και σε ολα, αρα ειναι το ιδιο στην ουσια οταν κανεις παντου) Ευχαριστω Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι σχετικο-ασχετο...! ειχα βαλει την ελληνικη 2.2 αλλα επειδη δεν μου την εδειναν, την εβαλα με την βια με kies registry patcher.... Νομιζω οτι ειχα διαβασει οτι δεν χανεται και η εγγυηση αφου η ρομ ειναι ελληνικη.... ισχυει αυτο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι σχετικο-ασχετο...! ειχα βαλει την ελληνικη 2.2 αλλα επειδη δεν μου την εδειναν, την εβαλα με την βια με kies registry patcher.... Νομιζω οτι ειχα διαβασει οτι δεν χανεται και η εγγυηση αφου η ρομ ειναι ελληνικη.... ισχυει αυτο?

 

Όχι, αν έχεις product code διαφορετικό του COS (που μάλλον έχεις), η ROM δεν έχει βγει επίσημα για σένα, και ισχύει ότι και για τα άλλα ανεπίσημα firmwares, δηλαδή χάνεται η εγγύηση. Και μιας και την έχασες, δε βάζεις την 2.2.1 που είναι καλύτερη? :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν έχεις product code διαφορετικό του COS (που μάλλον έχεις), η ROM δεν έχει βγει επίσημα για σένα, και ισχύει ότι και για τα άλλα ανεπίσημα firmwares, δηλαδή χάνεται η εγγύηση. Και μιας και την έχασες, δε βάζεις την 2.2.1 που είναι καλύτερη? :)

 

την εχω βαλει καιρο τωρα....!!! μου ζητησε μια συμφοιτητρια να το κανουμε και στο δικο της galaxy και ειπα να ρωτησω για την εγγυηση μην την παρω στον λαιμο μου...

 

την 2.2.1 την βαζω με "xeu"? το εχω σκευτει πολλες φορες...αλλα δεν εχω ορεξη να ξαναπερναω εφαρμογες.... :P

 

_____________

EDIT!

μιας και εχω χρονο την περναω τωρα...!!! bonjour jpy! αντε τωρα να περασεις swype...

Edited by fotisg24
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Service εκτός απο ΚΙΕΣ ή/και ODIN έχουν άλλο τρόπο να περάσουν αναβαθμίσεις;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά..είμαι ένας από τους άτυχους που εχουν PDA:I9000XWJG1 PHONE:I9000XXJF5 CSC:I9000OXXJF9 με COS φυσικά, προσπάθησα με το kies patcher αλλά βλέπεται εκσυγχρονίστηκε το kies και πλέον έγινε kies 2 και δεν πιάνει το κόλπο..κατέβασα το παλιό kies την έκδοση δλδ 1.5.3.10103.102 το βλέπει κανονικά το κινητό αλλά μου βγάζει το εξής μήνυμα "Δεν υπάρχει απόκριση από το διακομιστή. Ελέγξτε εάν είναι ενεργή η συνδεσή σας στο ιντερνετ και δοκιμάστε ξανά." ιντερνετ έχω και τούμπανο μάλιστα, την έχω κάνει την διεργασία αυτή ίσα με 100 φορές το ίδιο συνέχεια..μήπως πλέον δε το αναγνωρίζουν το παλιό το kies? αν είναι να ψαχτώ με το odin...

 

συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά έχω παλαβώσει με την samsung..να έχουμε το καλύτερο mobile της αγοράς και να μην μπορούμε να πάρουμε το 100% των δυνατοτήτων του είναι αμαρτία

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν έχεις product code διαφορετικό του COS (που μάλλον έχεις), η ROM δεν έχει βγει επίσημα για σένα, και ισχύει ότι και για τα άλλα ανεπίσημα firmwares, δηλαδή χάνεται η εγγύηση. Και μιας και την έχασες, δε βάζεις την 2.2.1 που είναι καλύτερη? :)

 

ρε αλεξ να σε ρωτησω? αφου ολοι λεμε οτι με το kies patcher αλλαζουμε το product code κ χανεται η εγγυηση που το λετε συνεχεια , αφου αν ξανακανουμε τη διαδικασια ξαναγυρναμε στο οριτζιναλ product code κ στη rom που πρεπει γιατι δεν εχουμε παλι εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

ρε αλεξ να σε ρωτησω? αφου ολοι λεμε οτι με το kies patcher αλλαζουμε το product code κ χανεται η εγγυηση που το λετε συνεχεια , αφου αν ξανακανουμε τη διαδικασια ξαναγυρναμε στο οριτζιναλ product code κ στη rom που πρεπει γιατι δεν εχουμε παλι εγγυηση?

 

Γιατί πρέπει να το ξέρουν όλοι, γι'αυτό το λέμε. Αν κάνουμε τη διαδικασία όπως λες (που όπως βλέπεις παραπάνω η Samsung προσπαθεί να σταματήσει ούτως ή άλλως) για να γυρίσουμε πίσω οκ, θα ξαναέχουμε εγγύηση. Το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές που θα χρειαστεί η εγγύηση, είναι περιπτώσεις που το τηλέφωνο έχει πάθει κάτι σοβαρό, και ίσως και σε hardware μεριά, και ΔΕ θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα με το Kies γιατί δε θα συνδέεται, δε θα δουλεύει, η οθόνη ξέρω 'γω δε θα ανάβει κτλ κτλ. Τότε αν το πάει ο άλλος στη Samsung και του πούνε δεν έχεις εγγύηση σκάστα, θα πει γιατί δε μου το είπε κανένας;

 

@stathakas: Δεν ξέρω αν η Samsung έχεις μπλοκάρει τους servers για την 1.5.3 έκδοση... αν ναι, είσαι άτυχος μέχρι να βγει καινούριο patch. Αν όχι, ίσως δεν έκανες σωστα την απεγκατάσταση του Κιες 2. Θυμίσου να σβήσεις τα πάντα, και από το registry.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

@stathakas: Δεν ξέρω αν η Samsung έχεις μπλοκάρει τους servers για την 1.5.3 έκδοση... αν ναι, είσαι άτυχος μέχρι να βγει καινούριο patch. Αν όχι, ίσως δεν έκανες σωστα την απεγκατάσταση του Κιες 2. Θυμίσου να σβήσεις τα πάντα, και από το registry.

 

δεν την πάλεψα άλλο με το kies και προσπαθώ τώρα με odin να περάσω την jm2 ενώ όμως μου βγάζει port στο IDCOM και πατάω start κολάει στο setup connection δε μου βγάζει δλδ αυτά που λες στον οδηγό σου (<Firmware update start...> <Get PIT for mapping...>).

Link to comment
Share on other sites

@stathakas: Δεν ξέρω αν η Samsung έχεις μπλοκάρει τους servers για την 1.5.3 έκδοση... αν ναι, είσαι άτυχος μέχρι να βγει καινούριο patch. Αν όχι, ίσως δεν έκανες σωστα την απεγκατάσταση του Κιες 2. Θυμίσου να σβήσεις τα πάντα, και από το registry.

 

δεν την πάλεψα άλλο με το kies και προσπαθώ τώρα με odin να περάσω την jm2 ενώ όμως μου βγάζει port στο IDCOM και πατάω start κολάει στο setup connection δε μου βγάζει δλδ αυτά που λες στον οδηγό σου (<Firmware update start...> <Get PIT for mapping...>).

 

Μαλλον η συσκευη σου δεν αναγνωριζεται απο το pc. Δοκιμασε σε αλλη θυρα usb.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

 

δεν την πάλεψα άλλο με το kies και προσπαθώ τώρα με odin να περάσω την jm2 ενώ όμως μου βγάζει port στο IDCOM και πατάω start κολάει στο setup connection δε μου βγάζει δλδ αυτά που λες στον οδηγό σου (<Firmware update start...> <Get PIT for mapping...>).

 

Το τηλέφωνο δεν αναγνωρίζεται σωστά απ'το pc σου. Βάλε τους drivers πάλι.... και γιατί προσπαθείς να βάλεις την JM2?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ακομα δεν μπορω να συνδεθω με kies

mtp usb device failed

συνεχεια και σε ολα τα Pc που εχω δοκιμασει

 

ποσο χαζη ειναι τελικα αυτη η samsung

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια μολις επικοινωνισα με την samsung hellas και τους ρωτησα γιατι αργει να δωθει και στους υπολοιπους η 2.2 και μου απαντησε οτι πρωτα εχει δωθει για αυτους που αγορασαν το κινητο απο την vodafone και για μερικους απο την cosmote.Μου ειπε επισης οτι περιμενουν η αυτην την ευδομαδα η την αλλη να δωθει σε ολους τους κατοχους του galaxy s.Λεω να κανω λιγη ακομα υπομονη μπας και οντος ερθει αν οχι τοτε παω για 2.2.1 μιας και το κινητο μου(jg1/cos) πληρει ολες τις προυποθεσεις(3 button,adb κτλ) για να κανω φλασαρισμα.

 

 

edit:θα ηθελα να ρωτησω μηπως θα ηταν καλο να κανω το hard reset και την επαναφορα εργοστασιακων ριθμησεων πριν φλασαρω στην 2.2.1 η καλυτερα ειναι μετα το φλασαρισμα?

Edited by artemios
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια μολις επικοινωνισα με την samsung hellas και τους ρωτησα γιατι αργει να δωθει και στους υπολοιπους η 2.2 και μου απαντησε οτι πρωτα εχει δωθει για αυτους που αγορασαν το κινητο απο την vodafone και για μερικους απο την cosmote.Μου ειπε επισης οτι περιμενουν η αυτην την ευδομαδα η την αλλη να δωθει σε ολους τους κατοχους του galaxy s.Λεω να κανω λιγη ακομα υπομονη μπας και οντος ερθει αν οχι τοτε παω για 2.2.1 μιας και το κινητο μου(jg1/cos) πληρει ολες τις προυποθεσεις(3 button,adb κτλ) για να κανω φλασαρισμα.

 

 

edit:θα ηθελα να ρωτησω μηπως θα ηταν καλο να κανω το hard reset και την επαναφορα εργοστασιακων ριθμησεων πριν φλασαρω στην 2.2.1 η καλυτερα ειναι μετα το φλασαρισμα?

 

Αρα θα αναβαθμιστουν και οι κοτοχοι με JG1/JM5 για να τελειωνουμε με αυτον τον κυκλο των αναβαθμισεων...Για να δουμε τι θα γινει και αν/ποτε τελικα θα μας δωσουν την 2.2.1 και στην Ελλαδα...Συνηθως το κανουμε μετα το φλασαρισμα για να κατσει καλα η ρομ. Πριν μπορεις να κανεις ενα format στην Internal sd για να καθαρισει, αφου παρεις πρωτα φυσικα το backup σου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε αν θα εχει αναβαθμιση για gingerbeard ?? καποια στιγμη εννοω γιατι εμεις ουτως η αλλως τελευταιοι θα την παρουμε

 

Δεν υπαρχει ακομα τιποτα επισημο και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το galaxy s δεν προκειται να αναβαθμιστει σε gingerbread...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση που φαίνεται πως δεν είναι ξεκάθαρο το συγκεκριμένο θέμα:

Όταν αναβαθμίζουμε το κινητό με Kies patcher, εξαναγκάζουμε το kies να διαβάσει απο το κινητό άλλο producto code; Και μόλις περάσουμε το firmware, αλλάζει αντίστοιχα και o code; Το ίδιο γίνεται και με odin. Πάντα αλλάζει ο product code όταν περνάμε μια αναβάθμιση που δεν προοριζόταν για μας να μπει μέσω kies κανονικά.

Σε αυτή τη περίπτωση, δεν πρέπει αν είχαμε COS πχ, με το που γίνει η αναβάθμιση firmware, να βάλουμε ότι code είχαμε πριν; Πχ αν είχαμε COS, και λόγω 2.2.1 έγινε XEU, να ξανααλλάξουμε με την πληκτρολόγηση του αντίστοιχου κωδικού το product code σε COS, ώστε ότι και γίνει, και να πρέπει να πάει για επισκευή, να είναι γραμμένο το COS. Μπορούμε σωστά; Γιατί δεν βλέπω να ειπώθηκε ποτέ καθαρά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα αναβαθμιστουν και οι κοτοχοι με JG1/JM5 για να τελειωνουμε με αυτον τον κυκλο των αναβαθμισεων...Για να δουμε τι θα γινει και αν/ποτε τελικα θα μας δωσουν την 2.2.1 και στην Ελλαδα...Συνηθως το κανουμε μετα το φλασαρισμα για να κατσει καλα η ρομ. Πριν μπορεις να κανεις ενα format στην Internal sd για να καθαρισει, αφου παρεις πρωτα φυσικα το backup σου.

 

πως θα κανω format στην internal sd αφου την επιλογη "διαμορφωση καρτας sd" ειναι απονεργοποιημενη και στην internal και στην external sd?

 

edit:αν τικαρω την επιλογη "αποσυνδεση καρτας sd" ενεργοποιηται η επιλογη της διαμορφωσης ολα οκ

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...