Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

το viber δεν ειναι.Τα αλλα δυο δεν τα εχω δοκιμασει.

Κανε εκκαθαριση δεδομενων και μετα απεγκατασταση αυτων των 2.Αν δεις καμια διαφορα πες, αλλιως μετα δοκιμασε wipe dalvik cache απο recovery.

 

αν χρειαστει hard reset/full wipe ναι χανεις τα παντα.Βεβαια μπορεις να κανεις backup τις εφαρμογες(προσεχε μη παρεις καμια υποπτη και εχεις παλι θεμα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια μου γραφει που και που μυνημα "Network is unavailable" και δεν ξερω γιατι. Μπορει κανεις να μου πει τι το προκαλει και πως να το σταματησω?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

το viber δεν ειναι.Τα αλλα δυο δεν τα εχω δοκιμασει.

Κανε εκκαθαριση δεδομενων και μετα απεγκατασταση αυτων των 2.Αν δεις καμια διαφορα πες, αλλιως μετα δοκιμασε wipe dalvik cache απο recovery.

 

αν χρειαστει hard reset/full wipe ναι χανεις τα παντα.Βεβαια μπορεις να κανεις backup τις εφαρμογες(προσεχε μη παρεις καμια υποπτη και εχεις παλι θεμα)

 

hard reset εννοείς από Ρυθμίσεις > Απόρρητο > Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων;

ή στο μενού κρατώντας Power + Volume UP ?

 

Πρέπει να φταίει η ενεργοποίηση της Notification Bar. Το καταλαβαίνω από το εξής:

μπαίνω με τον ES File Manager και πχ σβήνω έναν φάκελο στην SD. Μου γράφει "ο τάδε φάκελος διαγράφηκε" και επάνω στην Not. Bar γράφει "σαρωση αρχειων" (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων, ανανεώνει δηλ - άρα σαν να έρχεται στο προσκήνιο)

απο 'κει και μετά, "παγώνει", δεν ανταποκρίνεται στο άγγιγμα, πρέπει να πατήσω "Back" (η οθονη παραμένει εκεί που είμαι στον ES File Manager) και μετά συνεχίζω κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κανουν το ιδιο πραγμα.

 

Δοκιμασε πρωτα αυτα που σου ειπα απο πανω με τα οποια δε χανεις τιποτα και μετα πηγαινε σε πιο hardcore λυσεις:

"Κανε εκκαθαριση δεδομενων και μετα απεγκατασταση αυτων των 2.Αν δεις καμια διαφορα πες, αλλιως μετα δοκιμασε wipe dalvik cache απο recovery."(μαζι με το dalvik cache κανε και wipe cache)

Link to comment
Share on other sites

Η stock camera του kosja 30 fps ειναι καλητερη απο την μαμα ή ειν;ι ακριβως ιδια;;Μπορω να την περασω σε stock rom??
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κανουν το ιδιο πραγμα.

 

Δοκιμασε πρωτα αυτα που σου ειπα απο πανω με τα οποια δε χανεις τιποτα και μετα πηγαινε σε πιο hardcore λυσεις:

"Κανε εκκαθαριση δεδομενων και μετα απεγκατασταση αυτων των 2.Αν δεις καμια διαφορα πες, αλλιως μετα δοκιμασε wipe dalvik cache απο recovery."(μαζι με το dalvik cache κανε και wipe cache)

 

η απεγκατάσταση των εφαρμογών δεν δούλεψε..

 

έκανα factory reset, και όταν μπήκα το δοκίμασα, κάνει το ίδιο πράγμα... Υπάρχει πιθανότητα να μην εχει καθαρίσει κάτι; και να κρατάει ακόμα ρυθμίσεις; wipe dalvik cache κάνω με clockwork recovery? γιατί δεν το έχω εγκαταστήσει...

Δοκίμασα και με Power + Volume αλλά δεν μου εμφάνισε μενού, μου έκανε hard reset πάλι... Από stock recovery δεν μπορώ να κάνω wipe dalvik cache?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκεφτόμουν... αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα...

Κάνω ακριβώς ότι λέει στον οδηγό, έτσι; στο modaco αναφέρει κάποιος πρόβλημα με win7 64bit (αυτά έχω)

επίσης εκεί το λινκ της baseband είναι dead... αλλά αυτό δεν το χρειάζομαι σύμφωνα με τον οδηγό, σωστά; μόνο smartflash p990, smartflash drivers και stock rom v20q, έτσι;

 

υγ και πάλι πολλά ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω οτι οδηγο εχω φτιαξει τον εχω δοκιμασει σε win 7 64bit.

Βημα βημα οτι λεει ο οδηγος και θα εισαι οκ

 

Αν κολλησεις καπου στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

@kprse

Ποια ρομ εχεις?

θεμα δε θα εχει απλα οι εφαρμογες που αυτοματα τραβανε τα κομματια απο το φακελο "music" θα σου εμφανιζουν τα τραγουδια και απο του δυο φακελους.Τα κινεζικα μαλλον οφειλονται στη κωδικοποιηση των χαρακτηρων.Δοκιμασε αλλο player ή καποια προγραμματακια που αλλαζουν τη κωδικοποιηση.Το πιο πιθανο ειναι πως δεν ειναι θεμα συσκευης οποτε αν απευθυνθεις στο θεμα περι android-μουσικη θα σε βοηθησουν καλυτερα.Για το gps δοκιμασε το gps test απο το Play store και πες ποσους δορυφορους σου βρισκει.

 

Λοιπον ... η ρομ στην υπογραφη μου

 

Με το Gps test σε καθαρο ουρανο χωρις wifi βρηκε 6 δορυφορους με δυνατοτερους 2 στα 37 snr ....

 

Επισης μετα απο κανα 5 λεπτο ξεκολλησε και το google maps και βρηκε την θεση μου ...

 

Στην αναζητηση μιας οδου που εκανα δεν την βρηκε αλλα περιμενα μονο κανα 1 με 2 λεπτα ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Βρηκε αυτους τους 6 και μετα εγινε κιτρινο ... αυτο εννοεις ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Εβαλα την τελευταια miui rom και θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε να βαλω ελληνικα στο υπαρχον πληκτρολογιο καθως στις ρυθμισεις δεν υπαρχουν ελληνικα.Τωρα αλλο πληκτρολογιο ειναι δευτερη επιλογη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οταν ειχα βαλει και εγω MIUI είχα το ιδιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο η λύση είναι αλλο πληκτρολόγιο και μάλιστα το swype απίστευτη ευκολία.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τωρα αλλο πληκτρολογιο ειναι δευτερη επιλογη.

 

Αυτή είναι η μόνη επιλογή. Για πληκτρολόγια συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333930

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι.Νομιζω πρεπει να γινει πρασινο.Αλλο προγραμμα πλοηγησης εχεις δοκιμασει?

 

To CitisNAV , το οποιο βρηκε την θεση μου αλλα μου ελεγε εκτος διαδρομης και δεν εδειχνε χαρτη ....

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο προγραμμα δε το ξερω οποτε δε ξερω αν φταιει κατι σε αυτο.Παντως σου κλειδωνει πλεον.Αρα εισαι οκ?
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια εχει αρχισει να μου ανοιγοκλεινει μονη της η οθονη οταν ειναι κλειδωμενο..Εχω εγκατεστημενο το LG Notifications αλλα δεν εχω βαλει λαθος καποια ρυθμιση..Καποια ιδεα για το πως θα το λυσω??Θα δοκιμασω να πειραξω λιγο την φωτεινοτητα..

 

Εχω stock rom με OC kernel..(guestekrnL-1.7.0-SE-Final)

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο προγραμμα δε το ξερω οποτε δε ξερω αν φταιει κατι σε αυτο.Παντως σου κλειδωνει πλεον.Αρα εισαι οκ?

 

Ναι φαινεται να φτιαξε ... αν και καθυστερει πολυ νομιζω να βρει την θεση μου ... αυτο το προγραμμα εκανε κανα 5 λεπτο

 

.....

 

Κατι αλλο που ειχα πει και πιο παλια ... η ηχογραφηση του κινητου απο οτι ειπε καποιος ειναι μονο για φωνη και οχι για μουσικη ... Σωστα ?

 

Ακομα και στην φωνη εχει αρκετο θορυβο (ενω ειμαι σε δωματιο με απολυτη ησυχια ) ... και μιλαω μονο εγω ... ακουγεται αλλα με θορυβο ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια εχει αρχισει να μου ανοιγοκλεινει μονη της η οθονη οταν ειναι κλειδωμενο..Εχω εγκατεστημενο το LG Notifications αλλα δεν εχω βαλει λαθος καποια ρυθμιση..Καποια ιδεα για το πως θα το λυσω??Θα δοκιμασω να πειραξω λιγο την φωτεινοτητα..

 

Εχω stock rom με OC kernel..(guestekrnL-1.7.0-SE-Final)

 

Γνωστό πρόβλημα τελευταία σε πολλούς, δές τις τελευταίες εφαρμογές που εγκατέστησες συνήθως είναι κάποιο Live Wallpaper ή κάποιο free πρόγραμμα με διαφημίσεις.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί (24/5) παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα με το κινητό: Είχε κολλήσει η ημερομηνία 1/1/2007 , η ώρα ήταν λάθος, ό,τι μηνύματα και κλήσεις δεχόμουν δεν τα εμφάνιζε στο log και η τελευταία κλήση που έγινε χθες το βράδυ (περίπου 00:45) την είχε καταχωρίσει ως κλήση πριν από 1970 ημέρες!!! Το κινητό προσπαθούσε συνεχώς να συγχρονίσει ( μεσώ 3G) , αλλά μάταια. Έκανα restart, έβγαζα μπαταρία τίποτα. Η μπαταρία πότε να δείχνει 80% και πότε 35%. Ούτε mail συγχρονίζονται ούτε κάποια άλλη λειτουργία που να χρειάζεται data. Τελικά στο DroidWall επέλεξα όλες τις εφαρμογές να έχουν πρόσβαση στο internet με 3G , έκανα restart και μετά έστρωσε. Βεβαία ότι κλήσεις και μηνύματα είχα λάβει ή στείλει στο διάστημα αυτό δεν φαίνονταν πουθενά. Επανέφερα τις ρυθμίσεις στο DroidWall όπως τις είχα πριν, χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Σύνδεση μέσω WiFi είχα μέχρι τις 23.00 (23/5) και δεν είχα κανένα πρόβλημα ότι και εάν έκανα (σερφάρισμα, mail κ.α.) και τώρα που επέστρεψα σπίτι (WiFi) έκανε όλους τους συγχρονισμούς μια χαρά. Το κινητό είναι rooted, stock rom 2.3.4, V20l, , αγορασμένο από play24 τον αύγουστο με froyo. Εχει συμβεί παρόμοιο σε κάποιον άλλον; Μήπως ήρθε η ώρα για custom rom;
Nexus4, Xiaomi Mi4, Mi Pad, NOTE 10.1 2014 LTE
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί (24/5) παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα με το κινητό: Είχε κολλήσει η ημερομηνία 1/1/2007 , η ώρα ήταν λάθος, ό,τι μηνύματα και κλήσεις δεχόμουν δεν τα εμφάνιζε στο log και η τελευταία κλήση που έγινε χθες το βράδυ (περίπου 00:45) την είχε καταχωρίσει ως κλήση πριν από 1970 ημέρες!!! Το κινητό προσπαθούσε συνεχώς να συγχρονίσει ( μεσώ 3G) , αλλά μάταια. Έκανα restart, έβγαζα μπαταρία τίποτα. Η μπαταρία πότε να δείχνει 80% και πότε 35%. Ούτε mail συγχρονίζονται ούτε κάποια άλλη λειτουργία που να χρειάζεται data. Τελικά στο DroidWall επέλεξα όλες τις εφαρμογές να έχουν πρόσβαση στο internet με 3G , έκανα restart και μετά έστρωσε. Βεβαία ότι κλήσεις και μηνύματα είχα λάβει ή στείλει στο διάστημα αυτό δεν φαίνονταν πουθενά. Επανέφερα τις ρυθμίσεις στο DroidWall όπως τις είχα πριν, χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Σύνδεση μέσω WiFi είχα μέχρι τις 23.00 (23/5) και δεν είχα κανένα πρόβλημα ότι και εάν έκανα (σερφάρισμα, mail κ.α.) και τώρα που επέστρεψα σπίτι (WiFi) έκανε όλους τους συγχρονισμούς μια χαρά. Το κινητό είναι rooted, stock rom 2.3.4, V20l, , αγορασμένο από play24 τον αύγουστο με froyo. Εχει συμβεί παρόμοιο σε κάποιον άλλον; Μήπως ήρθε η ώρα για custom rom;

 

 

την ιδια ερωτηση εκανα και εγω πριν λιγες εβδομαδες και πηγα εβαλα την Rom του Τεμασεκ και απλα το κινητο λειτουργει πλεον σαν σωστο smartphone!!!!

 

GPS, smoothness, stability, σωστη διαχειρηση των πορων και το κινητο δεν εχει κολληματα πλεον στο συνιστώ ανεπιφύλακτα :up:

Link to comment
Share on other sites

την ιδια ερωτηση εκανα και εγω πριν λιγες εβδομαδες και πηγα εβαλα την Rom του Τεμασεκ και απλα το κινητο λειτουργει πλεον σαν σωστο smartphone!!!!

 

GPS, smoothness, stability, σωστη διαχειρηση των πορων και το κινητο δεν εχει κολληματα πλεον στο συνιστώ ανεπιφύλακτα :up:

 

Δώσε link και οδηγίες να την περάσουμε, αν έχεις την καλοσύνη..!!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Cm7 ειναι του temasek απο εδω και μη ξεχασεις τα gapps απο εδω.Τα περνας οπως καθε custom rom(πρωτα τη rom και μετα τα gapps).Κοιτα τον οδηγο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...