Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Ναι σωστα :p

 

Αμα το αποθηκευσω στην εσωτερικη sd επιειδη δεν εχω εξωτερικη ειναι οκ ?

 

Δεν εχει θεμα αλλα οταν ειναι να περασεις καινουρια rom κτλ αντιγραφεις το φακελο golauncher στο pc και αφου κανεις εγκατασταση της rom ξαναπερνας το φακελο στην sd και μετα κανεις κανεις restore

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις γιατί έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το θέμα του GPS. Έβαλα την 20vr με kdz και κατέβασα το GPS Test από το Market. Σε αυτό λοιπόν μου δείχνει ότι βλέπει έως και 7 δορυφόρους (και μάλιστα αρκετά γρήγορα) αλλά δεν χρησιμοποιεί κανέναν. Λέει δηλαδή 7 in view & 0 in use. Επίσης στα προγράμματα Navionics-Europe και Sygic λέει ότι δεν βρίσκει σήμα δορυφόρου. Επίσης, όταν λέμε ότι έχουμε a-gps σημαίνει ότι για να δουλέψει πρέπει να έχουμε σήμα και στην κινητή τηλεφωνία? Δηλαδή αν είμαστε κάπου που δεν έχει σήμα το τηλέφωνο αυτόματα δεν έχουμε και gps? Γιατί στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου έχει 2 επιλογές 1. Χρήση ασύρματων δικτύων 2. Χρήση δορυφόρων GPS. Όποτε έχω ενεργοποιημένα και τα δύο βρίσκει σήμα αμέσως (μόνο στο google maps) ενώ όταν έχω μόνο το δεύτερο δεν βρίσκει σήμα με τίποτα. Αν είναι έτσι να το χέσω το gps...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις γιατί έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το θέμα του GPS. Έβαλα την 20vr με kdz και κατέβασα το GPS Test από το Market. Σε αυτό λοιπόν μου δείχνει ότι βλέπει έως και 7 δορυφόρους (και μάλιστα αρκετά γρήγορα) αλλά δεν χρησιμοποιεί κανέναν. Λέει δηλαδή 7 in view & 0 in use. Επίσης στα προγράμματα Navionics-Europe και Sygic λέει ότι δεν βρίσκει σήμα δορυφόρου. Επίσης, όταν λέμε ότι έχουμε a-gps σημαίνει ότι για να δουλέψει πρέπει να έχουμε σήμα και στην κινητή τηλεφωνία? Δηλαδή αν είμαστε κάπου που δεν έχει σήμα το τηλέφωνο αυτόματα δεν έχουμε και gps? Γιατί στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου έχει 2 επιλογές 1. Χρήση ασύρματων δικτύων 2. Χρήση δορυφόρων GPS. Όποτε έχω ενεργοποιημένα και τα δύο βρίσκει σήμα αμέσως (μόνο στο google maps) ενώ όταν έχω μόνο το δεύτερο δεν βρίσκει σήμα με τίποτα. Αν είναι έτσι να το χέσω το gps...

 

Θα σου απαντησω γενικα και οχι για την v20r που δεν τη φοραω...!

Το agps ειναι απλα βοηθητικο και οχι απαραιτητο.Επιταχυνει τη διαδικασια κλειδωματος.

Στις ρυθμισεις οι δυο επιλογες ειναι για το αν θες 1)να χρησιμοποιει τα ασυρματα δικτυα για να βρει τη τοποθεσια σου.Δηλαδη μεσω wifi η δικτυου κινητης(εδω υπαρχει καμποση αποκλειση αλλα ειναι οκ για εφαρμογες καιρου κτλ). 2) να χρησιμοποιει το gps για να βρισκει την ακριβη θεση σου.

 

Απο ολα αυτα που λες υπαρχει θεμα με το gps σου.Το google maps μπορει να χρησιμοποιησει μονο τα ασυρματα δικτυα και να βρει που εισαι(με αποκλιση) δηλαδη αν ενεργοποιησεις μονο τη πρωτη επιλογη πρεπει να δουλευει οπως και οταν εχεις και τις δυο σε σενα,ετσι δεν ειναι?Για καποιο λογο δε παιζει σωστα το gps καθεαυτο.

 

Για δοκιμασε να κλεισεις ολα τα data(wifi και της κινητης) και ξανατρεξε το gps test.Tους βρισκει αυτους τους 7 που βρηκε πριν?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω γενικα και οχι για την v20r που δεν τη φοραω...!

Το agps ειναι απλα βοηθητικο και οχι απαραιτητο.Επιταχυνει τη διαδικασια κλειδωματος.

Στις ρυθμισεις οι δυο επιλογες ειναι για το αν θες 1)να χρησιμοποιει τα ασυρματα δικτυα για να βρει τη τοποθεσια σου.Δηλαδη μεσω wifi η δικτυου κινητης(εδω υπαρχει καμποση αποκλειση αλλα ειναι οκ για εφαρμογες καιρου κτλ). 2) να χρησιμοποιει το gps για να βρισκει την ακριβη θεση σου.

 

Απο ολα αυτα που λες υπαρχει θεμα με το gps σου.Το google maps μπορει να χρησιμοποιησει μονο τα ασυρματα δικτυα και να βρει που εισαι(με αποκλιση) δηλαδη αν ενεργοποιησεις μονο τη πρωτη επιλογη πρεπει να δουλευει οπως και οταν εχεις και τις δυο σε σενα,ετσι δεν ειναι?Για καποιο λογο δε παιζει σωστα το gps καθεαυτο.

 

Για δοκιμασε να κλεισεις ολα τα data(wifi και της κινητης) και ξανατρεξε το gps test.Tους βρισκει αυτους τους 7 που βρηκε πριν?

 

Τα έκλεισα όλα και έτρεξα ξανά το gps test όπως μου είπες. Τώρα βρίσκει 1 το πολύ 2 και δεν τους κρατάει για πολύ ώρα. Πραγματικά έχω κουραστεί με το θέμα του gps, αυτός ήταν ο λόγος που πέρασα και την v20r γιατί άκουσα ότι λύνει αυτά τα προβλήματα που είχε η v20l. Θέλω απλώς να δουλέψει κάτι που έχω πληρώσει για να δουλεύει, πολλά ζητάω???

Link to comment
Share on other sites

Βρε απολυτο δικιο εχεις!!!Απλα μου κανει εντυπωσει γιατι υποτιθεται πως η v20r ειναι η ιδια με την την v20q και οταν την ειχα βαλει δουλευε αψογα το gps.

Μηπως ειχες πειραξει τιποτα ρυθμισεις gps παλιοτερα στη v20l?gps.comfig ή απο hiddenmenu?

Με kdz τη περασες εε?To λεω γιατι ετσι η v20r πατησε πανω στη v20l και αν ειχες πειραξει κατι μπορει να εμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκλεισα όλα και έτρεξα ξανά το gps test όπως μου είπες. Τώρα βρίσκει 1 το πολύ 2 και δεν τους κρατάει για πολύ ώρα. Πραγματικά έχω κουραστεί με το θέμα του gps, αυτός ήταν ο λόγος που πέρασα και την v20r γιατί άκουσα ότι λύνει αυτά τα προβλήματα που είχε η v20l. Θέλω απλώς να δουλέψει κάτι που έχω πληρώσει για να δουλεύει, πολλά ζητάω???

 

Υποθέτω έχεις αφήσει το κινητό κανα δεκάλεπτο με καλή επαφή με τον ουρανό (ανοιχτό χώρο). Το λεγόμενο gold boot, δηλαδή όταν έχει περάσει ή χρόνος ή απόσταση από το προηγούμενο κλείδωμα, χωρίς χρήση δικτύου κινητής, μπορεί να καθυστερήσει (μέχρι να κατεβάσει τα αρχεία με τις θέσεις των δορυφόρων.)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Βρε απολυτο δικιο εχεις!!!Απλα μου κανει εντυπωσει γιατι υποτιθεται πως η v20r ειναι η ιδια με την την v20q και οταν την ειχα βαλει δουλευε αψογα το gps.

Μηπως ειχες πειραξει τιποτα ρυθμισεις gps παλιοτερα στη v20l?gps.comfig ή απο hiddenmenu?

Με kdz τη περασες εε?To λεω γιατι ετσι η v20r πατησε πανω στη v20l και αν ειχες πειραξει κατι μπορει να εμεινε.

 

Κοίτα, να τις πω τις αμαρτίες μου... Πριν κάνα μήνα, όταν ήμουν ακόμα με την v20l, μέσα στην απόγνωση μου για το gps είχα αντικαταστήσει το gps.config με ένα αρχείο που είχε βγάλει ο Orlox και φαινόταν να κάνει δουλειά. Δυστυχώς σε μένα δεν έκανε αλλά μετά δεν το επανέφερα στο αρχικό περιμένοντας ότι η LG θα βγάλει ROM οπότε θα την περάσω από την αρχή και εφόσον δεν δούλευε ούτε πριν βαρέθηκα να το επαναφέρω. Πριν από καιρό θυμάμαι ότι είχα πειράξει λίγο και το hidden menu με κάτι δορυφόρους της NOKIA αλλά εκείνο θυμάμαι ότι το επανέφερα στο αρχικό όπως ήταν στα σίγουρα. Λογικά θα πρέπει να περιμένω να βγει η v20r για smartflash ή να τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχεις αφήσει το κινητό κανα δεκάλεπτο με καλή επαφή με τον ουρανό (ανοιχτό χώρο). Το λεγόμενο gold boot, δηλαδή όταν έχει περάσει ή χρόνος ή απόσταση από το προηγούμενο κλείδωμα, χωρίς χρήση δικτύου κινητής, μπορεί να καθυστερήσει (μέχρι να κατεβάσει τα αρχεία με τις θέσεις των δορυφόρων.)

 

Μόνο 10λεπτο? Με τις ώρες το έχω αφήσει. Δεν είμαι σε ανοιχτό χώρο αλλά σε δωμάτιο και δίπλα σε μπαλκόνι. Τι να πω, αν βοηθάει θα το ανεβάσω και στην ταράτσα!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε υπεθεσα πως το εχει κανει αυτο ο φιλος αφου με ανοιχτα τα δεδομενα του εβρισκε το gps test 7 δορυφορους αλλα δεν κλειδωνε.

Το cold boot με a gps δεν ειναι πολυ μεγαλο.

 

Στη v20q με κλειστα δεδομενα μου κλειδωνε σε 1 λεπτο το πολυ.Στη CM7 μου κλειδωνει σε 10-20 δευτερολεπτα.(ανοιχτο χωρο και ηλιοφανεια)

 

@super_f

υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο.

Eισαι root ετσι?Δοκιμασε να σβησεις το gps.config.Κανε επανεκκινηση και δοκιμασε παλι με ανοιχτα τα δεδομενα για να κερδισεις χρονο.

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

Απλώς για να έχετε μια ιδέα του πως πρέπει να "κλειδώνει" θέση με V20Q, το 2Χ συνήθως μου κάνει 5" εώς 10" ΤΟ ΠΟΛΥ για να βρει θέση (από οποιοδήποτε πρόγραμμα navi ή GPS tester). Αυτό είναι με agps ενεργοποιημένο (και το data επίσης ενεργοποιημένο προφανώς).

 

Σε cold boot ή σε φρεκάρισμα των agps δεδομένων, θέλει επιπλέον 30"-40" ΤΟ ΠΟΛΥ.

 

Οτιδήποτε παραπάνω σημαίνει είτε ότι υπάρχει πρόβλημα, είτε ότι δεν έχετε οπτική επαφή με τον ουρανό, είτε ότι το GPS είναι κολλημένο/κλειστό.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε υπεθεσα πως το εχει κανει αυτο ο φιλος αφου με ανοιχτα τα δεδομενα του εβρισκε το gps test 7 δορυφορους αλλα δεν κλειδωνε.

Το cold boot με a gps δεν ειναι πολυ μεγαλο.

 

Στη v20q με κλειστα δεδομενα μου κλειδωνε σε 1 λεπτο το πολυ.Στη CM7 μου κλειδωνει σε 10-20 δευτερολεπτα.(ανοιχτο χωρο και ηλιοφανεια)

 

@super_f

υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο.

Eισαι root ετσι?Δοκιμασε να σβησεις το gps.config.Κανε επανεκκινηση και δοκιμασε παλι με ανοιχτα τα δεδομενα για να κερδισεις χρονο.

 

Λοιπόν στο μπαλκόνι και με το χέρι να κρέμεται όσο πιο έξω μπορώ (θέαμα για τη γειτονιά δηλαδή!) με κλειστά τα δεδομένα, στο gps test βλέπει 10 (!!!) in view αλλά 0 in use και στα προγράμματα (sygic και navionics) εξακολουθεί να μην βρίσκει σήμα. Το αρχείο να το σβήσω εντελώς? Δηλαδή να μην υπάρχει καν?

Link to comment
Share on other sites

@the Ace

Εγω το δουλευα με data κλειστα παντα οποτε μου φαινονται απολυτα λογικοι οι χρονοι που αναφερεις.

 

@Super_f

Σβηστο τελειως δες συμπεριφορα και πες μας.Θα επιστρεψω σε κανα 2ωρο

Link to comment
Share on other sites

@the Ace

Εγω το δουλευα με data κλειστα παντα οποτε μου φαινονται απολυτα λογικοι οι χρονοι που αναφερεις.

 

@Super_f

Σβηστο τελειως δες συμπεριφορα και πες μας.Θα επιστρεψω σε κανα 2ωρο

 

Λοιπόν, πήρα το αρχείο και το άλλαξα θέση ώστε αν χρειαστεί να το ξαναβάλω. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα, έβρισκε 1-2 σε ανοιχτό χώρο και δεν κλείδωνε κανέναν. Στη συνέχεια επανέφερα το αρχείο και... βρήκε 11 κλειδώνοντας 5!!! Δεν ξέρω πως, δεν ξέρω γιατί αλλά δούλεψε και βρήκε σήμα και στα apps. Παιδιά να 'στε καλά που ασχοληθήκατε. Πάντως γενικά, αν και το τηλέφωνο είναι πολύ καλό και σε αυτά που δίνει και στα λεφτά του, νιώθω ότι είμαστε λίγο παρατημένοι απ' την LG.

Link to comment
Share on other sites

Καλα καπου εκει κλειδωνει και μενα.Το θεμα ειναι να μενει σταθερο.Δοκιμασε το και πες μας.Παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση που δουλεψε με αυτο το τροπο...!

Αφου το εβγαλες το αρχειο δοκιμασες με data enabled ετσι?

 

Eιναι πολυ καλο τηλεφωνο αλλα οπως ειπες η LG μας εχει ξεχασει λιγο.Παρολαυτα η v20q ειναι πολυ καλη και δεν εχει προβληματα(σε σενα κατι εχει παιχτει μαλλον με τις ρυθμισεις) απλα επρεπε να την ειχε βγαλει ετσι απο νωρις το καλοκαιρι.Αν βγαλει σχετικα νωρις και σε αντιστοιχη ποιοτητα το ICS μπορει να τη συγχωρεσουμε.(οχι οτι καιγομαι ιδιαιτερα)

Link to comment
Share on other sites

Καλα καπου εκει κλειδωνει και μενα.Το θεμα ειναι να μενει σταθερο.Δοκιμασε το και πες μας.Παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση που δουλεψε με αυτο το τροπο...!

Αφου το εβγαλες το αρχειο δοκιμασες με data enabled ετσι?

 

Eιναι πολυ καλο τηλεφωνο αλλα οπως ειπες η LG μας εχει ξεχασει λιγο.Παρολαυτα η v20q ειναι πολυ καλη και δεν εχει προβληματα(σε σενα κατι εχει παιχτει μαλλον με τις ρυθμισεις) απλα επρεπε να την ειχε βγαλει ετσι απο νωρις το καλοκαιρι.Αν βγαλει σχετικα νωρις και σε αντιστοιχη ποιοτητα το ICS μπορει να τη συγχωρεσουμε.(οχι οτι καιγομαι ιδιαιτερα)

 

Το δοκιμάζω εδώ και ώρες και κλειδώνει 5-6 σε 10-20 δευτερόλεπτα. Μάλιστα έχει φτάσει να κλειδώνει και 3-4 σε εσωτερικό χώρο. Λες και του έκανε κάποιος voodoo συμπεριφέρεται! Το κουφό είναι ότι το δουλεύω με τα data κλειστά! Φτου φτου μην το ματιάσω...

 

Κοίτα έτσι και αλλιώς σε λίγο η v20 θα μείνει από αλφάβητο! Έχει φτάσει ήδη στο r, οπότε ελπίζω όταν τερματίσει να αρχίσει η ICS!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει το εξης, αρκετες φορες οταν ειμαι σε μερη που εχουν ανοιχτο wifi και το ενεργοποιω, μου γραφει, σαρωση...συνδεση...αποσυνδεση. Και οπως καταλαβενετε δε μπαινω στο ιντερνετ. Αυτο εχει να κανει με καποιες ρυθμισεις του τηλεφωνου ή τα open wifi εχουν καποιες ρυθμισεις στα modem τους και δε μπορω να μπω online. stock rom v 20q rooted
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει το εξης, αρκετες φορες οταν ειμαι σε μερη που εχουν ανοιχτο wifi και το ενεργοποιω, μου γραφει, σαρωση...συνδεση...αποσυνδεση. Και οπως καταλαβενετε δε μπαινω στο ιντερνετ. Αυτο εχει να κανει με καποιες ρυθμισεις του τηλεφωνου ή τα open wifi εχουν καποιες ρυθμισεις στα modem τους και δε μπορω να μπω online. stock rom v 20q rooted

 

Νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει ή με την ισχύ του σήματος (δηλαδή το βλέπει αλλά είναι τόσο ανίσχυρο που δεν μπορεί να συνδεθεί) ή με τις ρυθμίσεις του δικτύου. π.χ. μου χει τύχει να συνδεθώ σε δίκτυο το οποίο στη συνέχεια αλλάζει τον κωδικό του ή κάτι από τις ρυθμίσεις του και να μου λέει το ίδιο ακριβώς πράγμα που είπες. Γενικά πάντως δε νομίζω ότι φταίει το τηλέφωνο σου σε κάτι. Κάνε μια επανεκκίνηση όταν σου τυχαίνει και δες αν έχει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έτσι και αλλιώς σε λίγο η v20 θα μείνει από αλφάβητο! Έχει φτάσει ήδη στο r, οπότε ελπίζω όταν τερματίσει να αρχίσει η ICS!

 

Με τη λογική η ICS θα είναι v30x. Οπότε υπάρχει ακόμα αλφάβητο στις v21x, v22x, v23x κλπ. :X:lol: Εχει δρόμο!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Την V20r που την βρισκω ;

Οταν λεμε restore απο titanium τα apps+δεδομενα, θα εχω, για παραδειγμα, το τερματισμενο angry birds στην ιδια κατασταση μετα το restore του ;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα μαλλον προβλημα

 

εχω κανει update και ειμαι στην εκδοση v20l οταν προσπαθω να κανω δοκιμη για καποιο update μεσω του εργαλειου τις lg μου βγαζει μυνημα μετα απο τους ελενχους που κανει οτι η διαδικασια αναβαθμισεις λογισμικου δεν υποστηριζεται για το συγκεκριμενο μοντελο

 

εχει κανεις τετοιο προβλημα; να τονισω οτι εχω κανει root το τηλ αλλα ειμαι με μαμα οπως γραφω rom και εχω περασει και το rom manager

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα μαλλον προβλημα

 

εχω κανει update και ειμαι στην εκδοση v20l οταν προσπαθω να κανω δοκιμη για καποιο update μεσω του εργαλειου τις lg μου βγαζει μυνημα μετα απο τους ελενχους που κανει οτι η διαδικασια αναβαθμισεις λογισμικου δεν υποστηριζεται για το συγκεκριμενο μοντελο

 

εχει κανεις τετοιο προβλημα; να τονισω οτι εχω κανει root το τηλ αλλα ειμαι με μαμα οπως γραφω rom και εχω περασει και το rom manager

 

Για μπες εδώ .. http://csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=XXXXXXXXXXXXXXXXXX και εκεί που έχει τα ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ βάλε το IMEI του τηλεφώνου σου, και θα δεις αν, και ποια, έκδοση παίρνεις αναβάθμιση..!!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

MicroSd card HC υποστηριζει το κινητο ?

 

Προσφερει κατι παραπανω?

 

Class 4 και πανω θελουμε ε ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

MicroSd card HC υποστηριζει το κινητο ?

 

Προσφερει κατι παραπανω?

 

Class 4 και πανω θελουμε ε ?

 

microSDHC (προφανώς αν θες πάνω από 2GB χωρητικότητα) και πάνω από Class6 αν θες να γράφεις HD video...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

μπηκα σημερα και απο οτι καταλαβαινω μου λεει οτι υπαρχει η v20r ( OK 356216042356495 LGP990 AGRCDW 104KPTM235649 20110419 V20R_00 http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/LGP990/AGRCDW/V20r_00/V20R_00.kdz http://csmg.lgmobile.com:9002/swdata/WEBSW/LGP990/AGRCDW/V20r_00/V20R_00.kdz GLOBAL/GLOBAL N N EI GSM )

 

πως την βρισκουμε και αν αξιζει να μπει ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...