Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Πρέπει να γυρίσεις στο σωστό file system. H Rom που έβαλες λογικά είναι σε ext4 και πρέπει να γυρίσεις το σύστημα σε ext3

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να τρέξεις απο το cwm το backtoext3

 

Αλλιώς μπορείς να φλασάρεις μια stock rom και μετά απο πάνω να ξαναπεράσεις το backup σου.

 

απλα αν φλασαρεις stock rom και δεν ειναι root θα πρεπει να το ξανα ροοταρις κανεις restore .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τον σκεφτηκα τον τροπο αυτο οπως επισης υπεθεσα για το file system. Θα ακολουθησω τον ευκολο τροπο. Σας ευχαριστω !

 

UPDATE: Ολα ΟΚ πλεον. Ο λογος του restore ηταν το γεγονος οτι με το MyBackup Pro εκανα backup μονο στα apk και οχι στα δεδομενα τους. Το Titanium αποθηκευει τις εφαρμογες οπως ακριβως ηταν πριν την αλλαγη ROM ;

 

H NovaHD ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια για να δοκιμασει κανεις το ICS. Ενω αρχικα οταν την περασα χωρις να επεμβω πανω της παρατηρησα οτι μπαταρια αδειαζε πολυ γρηγορα, χτες που την εκανα customization, ειδα καλες επιδοσεις στο θεμα αυτο. Πασχει ακομα απο μερικα παιδικα σφαλματα ομως.

Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω μια ερώτηση... εδώ και πολύ καιρό, έχω βάλει την temasek's KANG BUILD P204-60. Έχω να κάνω καιρό update επειδή με την 62 και την 63 είχα κάποια προβλήματα. Έχει δοκιμάσει κανείς την build RC1-76; είναι σταθερή;

 

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Τον σκεφτηκα τον τροπο αυτο οπως επισης υπεθεσα για το file system. Θα ακολουθησω τον ευκολο τροπο. Σας ευχαριστω !

 

UPDATE: Ολα ΟΚ πλεον. Ο λογος του restore ηταν το γεγονος οτι με το MyBackup Pro εκανα backup μονο στα apk και οχι στα δεδομενα τους. Το Titanium αποθηκευει τις εφαρμογες οπως ακριβως ηταν πριν την αλλαγη ROM ;

 

H NovaHD ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια για να δοκιμασει κανεις το ICS. Ενω αρχικα οταν την περασα χωρις να επεμβω πανω της παρατηρησα οτι μπαταρια αδειαζε πολυ γρηγορα, χτες που την εκανα customization, ειδα καλες επιδοσεις στο θεμα αυτο. Πασχει ακομα απο μερικα παιδικα σφαλματα ομως.

 

Το Titanium αποθηκεύει τις εφαρμογές και τα δεδομένα όπως ακριβώς ήταν πριν την αλλαγή ROM, και της επαναφέρει στην καινούργια Rom όπως της είχες..!..!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω μια ερώτηση... εδώ και πολύ καιρό, έχω βάλει την temasek's KANG BUILD P204-60. Έχω να κάνω καιρό update επειδή με την 62 και την 63 είχα κάποια προβλήματα. Έχει δοκιμάσει κανείς την build RC1-76; είναι σταθερή;

 

 

Ευχαριστώ :)

Το ίδιο με όλες τις προηγούμενες.

Οι διαφορές πλέον είναι ελάχιστες.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δουλευω με προσθαφαιρεση απο το /system με root explorer οποτε καποια τα ξερω με διαφορετικα ονοματα.

Απο αυτα που βλεπω:

lgsetupwizard->o οδηγος της LG για να σεταρεις το κινητο

gmail->το gmail...!Aν δεν το χρειαζεσαι το σβηνεις

hiddenmenu->ενα κρυφο menu που μπορεις να κανεις διαφορα πραγματακια.

Lg pc suite->Το pc suite της LG.Aν δεν το χρειαζεσαι το σβηνεις

on screen phone->Eνα προγραμματακι που μπορεις να χειριζεσαι το κινητο απο τον υπολογιστη.Aν δεν το χρειαζεσαι το σβηνεις

polaris office->Aν δεν το χρειαζεσαι ή χρησιμοποιεις καποιο αλλο το σβηνεις

smartshare->επικοινωνια μεταξυ συσκευων που το υποστηριζουν(dlna).Aν δεν το χρειαζεσαι το σβηνεις

sns->facebook,twitter και myspace(νομιζω για το myspace...) απο την LG.Aν δεν το χρειαζεσαι το σβηνεις

talk->To gtalk της google.Aν δεν το χρειαζεσαι το σβηνεις

 

Δε ξερω τι χρειαζεσαι και τι οχι απο αυτα οποτε προσεχε τι θα σβησεις.Εγω απλα σου εγραψα ποια μπορεις να σβησεις χωρις να δημιουργησεις προβλημα στο κινητο.

Οτιδηποτε και να κανεις παντα κανεις backup πριν σβησεις οτιδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!να το βαλουμε κ στο αναλογο thr.ωστε να μην σας ζαλιζουμε εμεις οι noob :p με τις ιδιες ερωτησεις κ παλι ευχαροστω.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Συγκεκριμενα τι φταιει δεν ξερω αλλα με καποιο τροπο κλειδωνει το κοματι που κανει update τις εφαρμογες

Παντως μπορεις να το εγκαταστησεις να κατεβασεις οτι εφαρμογη η παιγνιδι θελεις και να το σβησεις μετα

Τα προγραματα που κατεβασες θα τα βρεις στην καρτα στον φακελο blackmarket / Downloads

Δεν σβηνεται ο φακελος οταν βγαλεις το blackmarket

ευχαριστωω....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει αναβαθμίση κανείς το κινητό του που είναι όμως ελληνικό? Σήμερα στο lg update tool που το έβαλα για αναβάθμιση μου έλεγε οτι έχω την τελευταία έκδοση 20L αλλά όταν πήγα στο μενού στα μοντέλα που υποστηρίζονται ανέφερε οτι έχει βγει μια νέα έκδοση 20R.Φαντάζομαι θα είναι ίδια με την 20Q αλλά εμένα προς το παρόν δεν με αφήνει να την εγκαταστήσω.Την έχει βάλει κανείς?

 

Σημερα την εβαλα κανονικα μεσω OTA (V20R)

Edited by yamahar6
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αύριο θα πάρω το συγκεκριμένο smartphone και γλυκάθηκα απο την ICS που πέρασα στο XOOM,

να ρωτήσω, υπάρχει πλήρως λειτουργική ICS και για το 2x?

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Απ΄ ότι διαβάζω σε ξένο site η v20r είναι η ίδια με την v20q και πως "r" oνομάζεται η έκδοση για την Ελλάδα. Το ερώτημα είναι, αξίζει να βάλουμε την v20r ή την temasek's KANG BUILD RC1-76;
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ετσι γινεται...!Βγαινει μια αναβαθμιση και απλα αλλαζει το ονομα απο χωρα σε χωρα.

 

Να πω την αληθεια μπηκα στο πειρασμο και εδω και μια βδομαδα ειμαι με στοκ ρομ(v20q).Γενικα να αναφερω πως ειμαι οπαδος της CM7 και ολιγων τι προκατειλημμενος...!

Τη στοκ την εχω διαλυσει για να τη φερω στα μετρα μου.Εφτιαξα ενα θεμα μου να ταιριαζει στα μετρα μου, μονταρα framework,phone,contacts,sytemui κτλ,αφαιρεσα πολλες στοκ εφαρμογες, spica kernel και oc.

 

Οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης:

 

Stock V20Q vs CM7

(αυτα που θα γραψω ειναι αφου παραμετροποιησα και τις δυο στα μετρα μου αλλα με stock kernels και χωρις oc. Με Go Launcher και ιδιες εφαρμογες εγκατεστημενες)

 

Ταχυτητα menu:Στη stock ειναι αρκετα αργη και glitcy σε σχεση με τη CM7 που το scroll τρεχει σαν νερακι

 

Ταχυτητα εφαρμογων:Εδω τα πραγματα γινονται πολυπλοκα αφου καποιες εφαρμογες τρεχουν ποιο γρηγορα σε Stock και καποιες ποιο γρηγορα στη CM7(μπορει γιατι στη Stock καποιες ειναι παραμετροποιησημες ειδικα για το κινητο πχ gallery) πχ stock browser->πολυ πιο γρηγορος στη stock ενω στη cm7 πολλες φορες αρνιοταν να μου ανοιξει σελιδες(στο ιδιο δικτυο παντα)

gallery->πολυ πιο γρηγορη στη stock (αφου ειναι hardware accelerated)

games->Ανοιγουν αισθητα πιο γρηγορα στη CM αλλα παιζουν το ιδιο καλα και στις δυο περιπτωσεις

3rd party apps->Eδω παλι μπερδευουν λιγο τα πραγματα.Kαποιες εφααρμογες πχ sygic πανε καλυτερα στη CM7 ενω καποιες αλλες πχ my backup root πανε πιο γρηγορα στη Stock.Εδω να σχολιασω πως η stock χρησιμοποιει σαν sd τη μνημη του κινητου που ειναι πιο γρηγορη απο την external sd που χρησιμοποιει η CM(μπορει να αλλαξει αυτο).

 

Gps: Δεν βρηκα θεμα σε καμια απο τις δυο περιπτωσεις απλα στη CM μου κλειδωνει σε 3-4 δευτερολεπτα ενω η Stock χρειαστηκε 10-15 δευτερα.Αποκλιση στιγματος δεν παρατηρησα πουθενα

 

Radio:Αισθητη διαφορα υπερ της Stock.Δε ξερω αν ειναι το radio app, οι drivers ή τι αλλο αλλα στη CM το ραδιο ζοριζεται λιγο(χαμηλος ηχος,πρεπει να ανοιξει και το BT κτλ)

 

Camera:Δεν εχω ιδεα αφου δε τη χρησιμοποιω αλλα απο οτι εχω δει υπαρχουν διαφορα camera mods που θα ικανοποιησουν ολους και στις δυο περιπτωσεις.

 

Mπαταρια:Υπερτερει η stock.Σε standby(με τα παντα κλειστα) η stock καταναλωνει 3-5 ma/h εναντι 6-10 ma/h της CM(μιλαω για μεσες τιμες).Στη πραξη δεν ειναι μεγαλη διαφορα(αν καποιος θελει να του το εξηγησω ας μου πει).Σε γενικη χρηση θα ελεγα πως η CM εχει μεγαλυτερη καταναλωση κατα περιπου 30%.

 

Ram:Εδω παλι εχουμε τελειως διαφορετικη συμπεριφορα. Καταρχην σε stock μετα απο επανεκκινηση και "σκοτωμα των παντων" μενουν ελευθερα 199mb εναντι των 210+mb της CM.Εδω μαλλον εχουν διαφορετικη φιλοσοφια οι δυο roms, η stock ειναι υπερ του multitasking ενω η CM υπερ της καλυτερης λειτουργιας των εφαρμογων.Πιο συγκεκριμενα, στη stock μετα απο ανοιγμα πολλων εφαρμογων η ελευθερη ram θα πεσει στα 50-60 mb(και κατω) και το κινητο θα αρχισει να ψιλοκολλαει αλλα θα μπορεις ανα πασα στιγμη να μεταβεις σε αρκετες απο τις εφαρμογες που ειχες ανοιξει πριν.Στη CM υπαρχει πιο επιθετικη συμπεριφορα.Η μνημη δε θα πεσει ευκολα τοσο χαμηλα οποτε και το κινητο δε θα κολλησει και θα ανοιξει πιο ευκολα καινουριες εφαρμογες αλλα δε θα κρατησει τοσες πολλες στη μνημη ωστε να επιστρεψουμε αργοτερα.

 

Παραμετροποιηση:Εδω απλα δε τιθεται συγκριση.Στη CM με ενα theme(και υπαρχουν παρα πολλα) αλλαζουν εμφανιση τα παντα στο κινητο ενω για να γινει αυτο στη stock πρεπει να κανεις decompile αρχεια του συστηματος και να πειραξεις xmls και smalis κτλ κτλ.Στη CM αλλαζεις οτι θες...

 

 

Δε μου ερχεται κατι αλλο στο νου.Αν κατι ξεχασα ή δε σκεφτηκα μπορει οποιος θελει να με ρωτησει.

Link to comment
Share on other sites

agekalp πραγματικά το ποστ σου ήταν κατατοπιστικότατο και πολύ χρήσιμο! Εμένα προσωπικά με οδηγείς στην στοκ ρομ ενώ είχα αποφασίσει να βάλω την cm7!

 

ikaros69 βλέπεις κανένα προβληματάκι με την v20r; το τηλέφωνο πηγαίνει σφαίρα;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να παρουμε και οι υπολοιποι με V20L την V20R ; Ειναι επισημη Ελληνικη;; Γιατι δεν την εχουν αραγε οι xda στις roms τους για την Ελλαδα;;

Εμενα δεν βγαζει τιποτα ακομα απο την γνωστη σελιδα (csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=xxxxxxx))

Link to comment
Share on other sites

ενω απο την σελιδα (csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=xxxxxxx)) μου βγαζει τελευταια εκδοση την 20r μεσω ota δεν μου την δειχνει?εχω βαλει την 20q απο xda μεσω smartflash
Link to comment
Share on other sites

@tolispao13

δε μπορει να στη κανει ουτε μεσω ota ουτε μεσω lg tool.Αν θες να περασεις την v20r που απο οτι φαινεται δεν υπαρχει λογος(αφου λενε πως ειναι ιδια με αυτη που φορας) πρεπει να περασεις την ελληνικη v20l και μετα να κανεις update μεσω ota ή lg update tool.Aλλιως περιμενεις να βγει η v20r σε smartflash εκδοση.Μονη περιπτωση που πρεπει να τη φορας ειναι αν το στειλεις στην LG.

 

 

@magicmixball

θελει λιγο χρονο μεχρι να ανεβει στους xda.Δε ξερω αν ασχολουνται και πολυ με αυτο το thread.Παντως εχει βγει σε kdz μορφη εδω

 

@gre

Χαιρομαι που βοηθησα φιλε μου αλλα εχε στο νου σου πως αφενος την εχω πειραξει αρκετα τη stock και αφετερου ειναι και ο υποκειμενικος παραγοντας στη μεση :p.Παντως αφου εχετε κανει ενα nandroid backup δε χανετε τιποτα να δοκιμασετε και μονοι σας τη CM

 

@ikaros69

χομπυ ειναι φιλε μου.Ψαχνοντας βρισκω ακρη...!

Link to comment
Share on other sites

θεουλης ο agel, βοηθησες παρα πολυ στο να.. παραμεινω στην stock (εκει με την μπαταρια το ειχα διαβασει και αριστερα δεξια, αλλα μου το επιβεβαιωνεις).
Link to comment
Share on other sites

agekalp και ikaros69 σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την πολύτιμη βοήθειά σας. Ελπίζω η v20r να μπαίνει στην συσκευή μου που είναι εισαγωγή από Ολλανδία. Όσο για την ics από την lg λένε ότι θα κυκλοφορήσει το 2ο τρίμηνο του 2012 και μάλλον προς το τέλος του....
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ταραξει το κινητο μου.

Θελησα να ξαναπερασω τη NOVAHD αποκαθιστοντας τις εφαρμογες μεσω του Titanium. Παιρνοντας την ROM, η οποια εχει ηδη εγκατεστημενο το Titanium, δεν εβρισκε κανενα backup εφαρμογων και δεδομενων και ο ES explorer εδειχνε τον φακελο του Titanium κενο. Επιστρεφοντας αναγκαστικα στην stock ROM με CWM restore, βλεπω οτι ο φακελος δεν ειναι κενος και το back υπαρχει. Ποιο το συμπερασμα λοιπον ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...