Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παιδιά να πω ότι από εκεί που το είχα για πούλημα το κινητό με jb γύρισα σε custom ics και νιώθω στα να εχω άλλο κινητό και ξεγραψα κατευθείαν την ιδέα να το πουλησω..

 

 

Όπως είχα πει και την πρώτη μέρα με την jb καλη αλλά για επίσημη σε καμία περίπτωσή δεν ποιανει τις custom

 

Για την ιστορία είμαι με cybergr v14 rom & air kernel...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω το εξης προβλημα, δεν εχω δονηση οταν χτυπαει το κινητο ενω αν το εχω μονο δονηση η δονηση λειτουργει κανονικα? Εχετε παρατηρησει κατι παρομοιο?

 

Στις ρυθμισεις ειναι ring and vibrate

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παίζω με το κινητό και τους Launcher (καλά αυτό το χαρακτηριστικό δεν υπάρχει πουθενά αλλού όπως στο Android) και δοκιμάζω το Espier Launcher αλλα μου κρασάρει. Στο μεταξύ δεν μπορώ να διαβάσω το μήνυμα που βγάζει. Έχετε τίποτα υπόψιν σας;

Ο espier υποστηριζει μεχρι την εκδοση 4.0. Αν εχεις την 4.1 φυσιολογικο ειναι να κρασαρει. Αν θες iphone θεμα, βαλε τον apex και κατεβασε ενα apex/adw/go iphone theme.

Εχω το εξης προβλημα, δεν εχω δονηση οταν χτυπαει το κινητο ενω αν το εχω μονο δονηση η δονηση λειτουργει κανονικα? Εχετε παρατηρησει κατι παρομοιο?

 

Στις ρυθμισεις ειναι ring and vibrate

Περιστασιακα μου το κανει και εμενα. Αν εχεις καποιο widget με toggles, δες μηπως εχεις καμια λαθος ρυθμιση ή αλλιως κανε μια επανεκινηση. Συνηθως μετα απο αυτο στρωνει

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω σχεδον τιποτα απο widgets?? επανεκινηση τι εννοεις ενα απλο restart? εχω κανει πολλες φορες δεν το κανει περιστασιακα το κανει μονιμα. Μηπως να κανω ενα factory reset? Το εχω απο τοτε που ηταν σε 2.3.4 και ποτε δεν εχω κανει. Τι χανω αν το κανω? σβηνει τις εφαρμογες που εχω εγκαταστησει και οτι εχω στην καρτα μνημης? Με τις επαφες τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Oχι. Δεν έχω βάλει ποτέ και δεν έχω καμία γρατζουνιά παρόλο που δεν το πολυπροσέχω.

 

αν το δω εγω θα σου βρω πανω απο 5 γρατζουνιες...

εγω μονο screenprotector εχω και καμμια θηκη.

 

και ετοιμασου για το weekend εχουμε Φ1... :p

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω root και βλέπω και εγώ εκεί που λέει LOCK STATE - UNLOCKED με κόκκινα γράμματα!

Αυτό τι σημαίνει; Καινούριο το έχω πάρει από το Πλαίσιιο. Σφραγισμένο!

 

Επίσης, τα link στις σελίδες Nexusshacks

και XDA βγάζουν ότι δεν είναι διαθέσιμο το αρχείο!

Ωραία ξεκινήσαμε :( έχετε κάποιο άλλο link μήπως;

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Σφραγισμένο με το παραλληλόγραμμο λευκό αυτοκόλλητο της Samsung «DO NOT ACCEPT IF SEAL IS BROKEN | CAUTION SEALED PACKAGE» ή «σφραγισμένο» με κανένα άλλο αυτοκόλλητο; Γιατί το να ήρθε από το εργοστάσιο με ξεκλείδωτο bootloader είναι πάρα πολύ δύσκολο έως αδιανόητο.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σφραγισμένο όπως τα λες με το παραλληλόγραμμο λευκό αυτοκόλλητο της Samsung «DO NOT ACCEPT IF SEAL IS BROKEN | CAUTION SEALED PACKAGE», εγώ ο ίδιος το έκοψα για να το ανοίξω. Επίσης, είχε και την προστατευτική ζελατίνα γύρω γύρω το τηλ.

Δηλαδή όντως είναι unlocked το τηλ μου απλά μου λείπει πρόγραμμα superuser;

 

Βλέπω τώρα της κοπέλας μου το τηλ (έχουμε ακριβώς το ίδιο και το αγοράσαμε απο το Πλαίσιο με διαφορά λίγων ημερών) και εκεί λέει Locked!!!

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι πλασματικό αυτό που βλέπω εγώ; να προσπάθησε κάποιο πρόγραμμα να το ξεκλειδώσει. Επίσης, όπως έγραψα σε παλαιότερο post από τότε που πέρασα την αναβάθμιση JB έχω κολλήματα και επανεκκινήσεις σε άσχετες στιγμές. Ψάχνοντας τα προγράμματα δεν κατάφερα να βρω κάτι μεμπτό, κοινώς τα είχα απ εγκαταστήσει όλα!

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγοράσω και εγω το συγκεκριμένο κινητό.. τωρα εχω ενα wildfire το οποιο μου εχει σπασει τα νευρα εδω και 2 χρόνια με το ποσο αργο ειναι..! ουτε το swiftkey δεν μπορεί να τρεξει... το εχω βρει στα 170 ευρω μεταχειρισμένο σε τελεια κατασταση + τους χαρτες genius πιστεύετε αξίζει;;
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγοράσω και εγω το συγκεκριμένο κινητό.. τωρα εχω ενα wildfire το οποιο μου εχει σπασει τα νευρα εδω και 2 χρόνια με το ποσο αργο ειναι..! ουτε το swiftkey δεν μπορεί να τρεξει... το εχω βρει στα 170 ευρω μεταχειρισμένο σε τελεια κατασταση + τους χαρτες genius πιστεύετε αξίζει;;

ναι πιστευω σε αυτην την τιμη αξιζει. ;)

εγω πχ το δικο μου σκεφτομαι να το δωσω σε περιπου κανενα 4μηνο...φαντασου.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εγκατάσταση της εφαρμογής μπορώ να κάνω μόνο από το pc μου. Να μπω δηλαδή από το market στο στο pc μου. Από το Play market στο κινητό ΠΑΝΤΑ κρασάρει. Είτε δηλαδή με uninstall της εφαρμογής είτε όχι. Εσενα σου παίζει δηλαδή οκ?

Ναι παιζει κανονικά το market σε όλες τις άλλες εφαρμογές, μόνο στη συγκεκριμένη μου κράσαρε...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το έκανα root!

Πέρασα τους drivers που ήθελε μέσω Android SDK (το είχα εγκαταστήσει) και με συνδυασμό οδηγιών απο διάφορα site και blogs κατέβασα το ClockWorkMod 6 και ολοκλήρωσα την διαδικασία.

Τώρα αρχίζει το πανηγύρι...

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το έκανα root!

Πέρασα τους drivers που ήθελε μέσω Android SDK (το είχα εγκαταστήσει) και με συνδυασμό οδηγιών απο διάφορα site και blogs κατέβασα το ClockWorkMod 6 και ολοκλήρωσα την διαδικασία.

Τώρα αρχίζει το πανηγύρι...

 

ενα λινκ για το root φιλε , αν μπορεις.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ενα λινκ για το root φιλε , αν μπορεις.

 

ευχαριστω.

 

Δες εδώ http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s-or-nexus-s-4g-new/

και εδώ http://www.doctorandroid.gr/

Δες οπωσδήποτε τα βίντεο που έχουν και φρόντισε να έχεις όλα τα αρχεία που ζητάνε.

Εγώ ακολούθησα μια μίξη των οδηγιών τους και σύμφωνα με τις δικές μου γνώσεις.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

προγραμμα εδώ για unlock - root :http://forums.acsyndicate.net/showthread.php?2024-ACS-Nexus-S-One-Click-Root-V4-0

 

drivers:http://junefabrics.com/android/download.php

Link to comment
Share on other sites

καινουργιος στο forum και νεος κατοχος ενος samsung nexus s.

μπορει καποιος να μου εξηγησει την χρησιμοτητα των widget και πως μπορω εγω να τα διαγραψω απο την οθονη(π.χ.κατεβασα και εγκατεστησα ενα προγραμμα διαχειρισης της μπαταριας.σε μια απο τις πεντε αρχικες οθονες εχω εγκαταστησει το αντιστοιχο εικονιδιο.πατωντας το κουμπι που μας οδηγει στην διαχειριση εφαρμογων βρισκω 3-4 γραφικα στοιχεια με διαφορες απεικονισεις της μπαταριας τις οποιες δεν μπορω να τις διαγραψω).διαβαζω το εγχειριδιο χρησης αλλα δεν βρισκω κατι και φοβαμαι μηπως κανω καμια βλακεια.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας δυο προβληματισμους μου. το nexus μου ειναι στην εκδοση 4.1 και ρουταρισμενο, με ξεκλειδωτο bootloader αλλα καθολου πειραγμενο. ο μονος λογος που το ρουταρα και το ξεκλειδωσα ηταν για να περασω την 4.1... το πρωτο μου θεμα ειναι με την εφαρμογη sounsearch. δεν υπαρχει στο τηλεφωνο αλλα πηγαινοντας με titanium την ξεπαγωνω και εμφανιζεται στη λιστα με τις εφαρμογες μου. εμφανιζεται επισης και το widget της. οταν ομως κανω επανεκκινηση η εφαρμογη εξαφανιζεται και πρεπει να ξανακανω τη διαδικασια απο την αρχη. ΓΙΑΤΙ??? το δευτερο μου θεμα εχει να κανει με το default dialer του τηλεφωνου. εδω και δυο εβδομαδες περιπου οταν δεχομαι μια κληση απο αγνωστο νουμερο, μου βγαζει την τοποθεσια του καλουντος. αν καποιος πχ με καλεσει απο αθηνα βγαζει κατω απο το νουμερο Athens, ή απο ροδο Rhodes κτλ. οταν η κληση ειναι απο κινητο βγαζει Greece. το εχει παρατηρησει κανεις αλλος. εχει αλλαξει κατι με τα ψηφιακα κεντρα και πλεον εμφανιζεται;

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

καινουργιος στο forum και νεος κατοχος ενος samsung nexus s.

μπορει καποιος να μου εξηγησει την χρησιμοτητα των widget και πως μπορω εγω να τα διαγραψω απο την οθονη(π.χ.κατεβασα και εγκατεστησα ενα προγραμμα διαχειρισης της μπαταριας.σε μια απο τις πεντε αρχικες οθονες εχω εγκαταστησει το αντιστοιχο εικονιδιο.πατωντας το κουμπι που μας οδηγει στην διαχειριση εφαρμογων βρισκω 3-4 γραφικα στοιχεια με διαφορες απεικονισεις της μπαταριας τις οποιες δεν μπορω να τις διαγραψω).διαβαζω το εγχειριδιο χρησης αλλα δεν βρισκω κατι και φοβαμαι μηπως κανω καμια βλακεια.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

 

Για να διαγράψεις ένα widget κράτησε το πατημένο για 1 δευτερόλεπτο και μετά τραβατο προς τα πάνω που έχει ένα Χ

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας δυο προβληματισμους μου. το nexus μου ειναι στην εκδοση 4.1 και ρουταρισμενο, με ξεκλειδωτο bootloader αλλα καθολου πειραγμενο. ο μονος λογος που το ρουταρα και το ξεκλειδωσα ηταν για να περασω την 4.1... το πρωτο μου θεμα ειναι με την εφαρμογη sounsearch. δεν υπαρχει στο τηλεφωνο αλλα πηγαινοντας με titanium την ξεπαγωνω και εμφανιζεται στη λιστα με τις εφαρμογες μου. εμφανιζεται επισης και το widget της. οταν ομως κανω επανεκκινηση η εφαρμογη εξαφανιζεται και πρεπει να ξανακανω τη διαδικασια απο την αρχη. ΓΙΑΤΙ??? το δευτερο μου θεμα εχει να κανει με το default dialer του τηλεφωνου. εδω και δυο εβδομαδες περιπου οταν δεχομαι μια κληση απο αγνωστο νουμερο, μου βγαζει την τοποθεσια του καλουντος. αν καποιος πχ με καλεσει απο αθηνα βγαζει κατω απο το νουμερο Athens, ή απο ροδο Rhodes κτλ. οταν η κληση ειναι απο κινητο βγαζει Greece. το εχει παρατηρησει κανεις αλλος. εχει αλλαξει κατι με τα ψηφιακα κεντρα και πλεον εμφανιζεται;

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Δεν ειναι ολες οι εφαρμογες για ολες τις χωρες. Και εγω οταν ειχα περασει την jb αυτη η εφαρμογη δεν υπηρχε. Δεν υποστηριζεται για Ελλάδα. Οπως πχ και η εφαρμογη books, διαφορες επιλογες του play store, το cloud του music και πολλα αλλα. Ο λογος που μπορεις να την ενεργοποιοησεις ειναι το root.

Για το δευτερο, σε ολους το κανει. Δεν ξερω τι εχουν αλλαξει αλλα ειναι ωραιο χαρακτηριστικο.

Link to comment
Share on other sites

καινουργιος στο forum και νεος κατοχος ενος samsung nexus s.

μπορει καποιος να μου εξηγησει την χρησιμοτητα των widget και πως μπορω εγω να τα διαγραψω απο την οθονη(π.χ.κατεβασα και εγκατεστησα ενα προγραμμα διαχειρισης της μπαταριας.σε μια απο τις πεντε αρχικες οθονες εχω εγκαταστησει το αντιστοιχο εικονιδιο.πατωντας το κουμπι που μας οδηγει στην διαχειριση εφαρμογων βρισκω 3-4 γραφικα στοιχεια με διαφορες απεικονισεις της μπαταριας τις οποιες δεν μπορω να τις διαγραψω).διαβαζω το εγχειριδιο χρησης αλλα δεν βρισκω κατι και φοβαμαι μηπως κανω καμια βλακεια.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Για την διαγραφη απο την οθονη, στο ειπε ο φιλος πιο πανω. Τα 3-4 γραφικα της μπαταριας δεν μπορεις να τα διαγραψεις, αφου εχεις εγκατεστημενη την εφαρμογη. Οταν κανεις απεγκατασταση την εφαρμογη θα διαγραφουν και τα γραφικα απο το μενου.

Link to comment
Share on other sites

το ρώτησα και σε αλλο θέμα αλλα απαντηση δεν πηρα....

στο δικο μου nexus s με jb οταν εχω εισερχομενη κληση απο σταθερο που δεν ειναι αποθηκευμενο μου εμφανιζει την πολη απο την οποια με καλουν...πχ για 210 ή 211 μου βγάζει Αθήνα,Πειραιάς,Σαλαμίνα...

ποιο πρόγραμμα το κάνει αυτό;; δεν εχω περάσει καποιο caller id!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και μένα ακριβώς όπως το περιγράφεις. Uninstall και εγκατάσταση από την αρχή και δουλεύει κανονικά η εφαρμογή. Τώρα στο επόμενο update... βλέπουμε :)

 

Το απεγκατέστησα αλλά μόλις επιλέξεις την εφαρμογή QR Droid στο Market με σκοπό να την επανεγκαταστήσεις, το Market τερματίζεται και πάλι όπως ακριβώς έκανε όταν πάταγες να ανοίξει για αναβάθμιση. :worry:

Link to comment
Share on other sites

το ρώτησα και σε αλλο θέμα αλλα απαντηση δεν πηρα....

στο δικο μου nexus s με jb οταν εχω εισερχομενη κληση απο σταθερο που δεν ειναι αποθηκευμενο μου εμφανιζει την πολη απο την οποια με καλουν...πχ για 210 ή 211 μου βγάζει Αθήνα,Πειραιάς,Σαλαμίνα...

ποιο πρόγραμμα το κάνει αυτό;; δεν εχω περάσει καποιο caller id!!!

Είναι feature της Jelly Bean ενσωματωμένο στη default εφαρμογή (Contacts.apk/Phone.apk).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Είναι feature της Jelly Bean ενσωματωμένο στη default εφαρμογή (Contacts.apk/Phone.apk).

 

Kαι είναι πολύ βολικό αν σε καλούν από επαρχιακές πόλεις ειδικά.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...