Jump to content

Huawei IDEOS U8150


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

«Κεντάει» στα οικονομικά smartphones η Wind

 

 

 

Χωρίς να έχει περάσει και πάρα πολύς καιρός από την κυκλοφορία του ZTE Blade, η Wind οσονούπω θα προχωρήσει στην αποκλειστική διάθεση και άλλου ένα προσιτού smartphone. Αναφερόμαστε στο Huawei Ideos, ένα smartphone με τιμή κάτω από 200 ευρώ και λειτουργικό Android.

 

Το Ideos της Huawei είναι ένα smartphone που έκανε την πρώτη του εμφάνιση στις αρχές Σεπτεμβρίου και ήρθε για να αλλάξει τελείως την κατηγορία των entry-level «έξυπνων» κινητών τηλεφώνων, καθώς προσφέρει πολλά έναντι λίγων χρημάτων.

 

Από όσα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής, το Ideos «φοράει» το Android 2.2, ή αλλιώς Froyo, παρέχει διάφορους τρόπους πρόσβασης στο δίκτυο, όπως Wi-Fi, και κινητή ευρυζωνικότητα.

 

Το συγκεκριμένο smartphone, που θα το φέρει στην Ελλάδα αποκλειστικά η Wind, να είστε σίγουροι ότι θα του αφιερώσουμε την προσοχή που αξίζει, όντας ένα κινητό με «έξυπνες» δυνατότητες και χαμηλή τιμή. Γιατί, όπως λέει και η Wind, «δίνει πολλά, αλλά κοστίζει λίγα!»... ( Πηγη. http://mobilenews.gr/ ) :) specifications:

General 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G Network HSDPA 900 / 2100

HSDPA 1700 / 2100

Announced 2010, September

Status Available. Released 2010, September

Size Dimensions 104.1 x 55.9 x 12.7 mm

Weight 102.1 g

Display Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors

Size 240 x 320 pixels, 2.8 inches

- Accelerometer sensor for auto-rotate

- Swype input method

Sound Alert types Vibration, MP3 ringtones

Speakerphone Yes

- 3.5 mm audio jack

Memory Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall

Call records Practically unlimited

Internal 256 MB RAM, 512 MB ROM

Card slot microSD, up to 32GB, buy memory

Data GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps

EDGE Class 10, 236.8 kbps

3G HSDPA, 7.2 Mbps

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n

Bluetooth Yes v2.0 with A2DP

Infrared port No

USB Yes, microUSB v2.0

Camera Primary 3.15 MP, 2048x1536 pixels, autofocus

Features Geo-tagging

Video Yes, CIF

Secondary No

Features OS Android OS, v2.2 (Froyo)

CPU Qualcomm MSM 7225 528 MHz processor

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM

Browser Yes

Radio FM radio

Games Yes

Colors Black body / blue, red, yellow backpanels

GPS Yes, with A-GPS support

Java Via third party application

- Google Search, Maps, Gmail, Talk

- MP3/WMA/eAAC+ player

- MP4/H.263/H.264 player

- Organizer

- Photo viewer/editor

- Adobe Flash support

- Voice memo/dial/commands

- Predictive text input

Battery Standard battery, Li-Ion 1200 mAh

Stand-by Up to 288 h

Talk time Up to 9

 

SAR: 1.27

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλα αυτα που το ξεχωριζουν για μενα, ειναι το wifi n και η ποιοτητα κατασκευης που φενεται αρκετα προσεγμενη στα video.

 

Παντως απ οτι καταλαβαινω μαλλον θα τιμολογηθει περιπου στην ιδια τιμη με το Blade. Αντε λιγο πιο κατω.. Οποτε δε βρισκω λογο καποιος να προτιμησει το ideos αντι του blade, που εχει και μεγαλυτερο επεξεργαστη, και GPU 3D Adreno 200 και 3.5 ιντσων οθονη 800 επι 480. Σιγουρα βαση λογικης, ασκοπος ο ανταγωνισμος..

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Φοράει το ίδιο chipset με το HTC Wildfire, αλλά παραμένει ARMv6 (που σημαίνει όχι Flash 10.1 για τώρα) που είναι το αμέσως προηγούμενο απ'αυτό που έχει το Blade. Τα πλεονεκτήματα έναντι του Blade είναι τα έτοιμα Froyo, Swype, καθώς και η ύπαρξη wireless N. Αλλά σαν μέγεθος συναγωνίζεται το Joy 845 της Vodafone.

 

Προσωπικά απ'τα αναφερθέντα θα προτιμήσω το Blade.

 

Κανένα νέο απ'τα μεγάλα Huawei, Ideos X5/X6; Αυτά θα φοράνε τον χιλιάρη Snapdragon...

Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

Φοράει το ίδιο chipset με το HTC Wildfire, αλλά παραμένει ARMv6 (που σημαίνει όχι Flash 10.1 για τώρα) που είναι το αμέσως προηγούμενο απ'αυτό που έχει το Blade. Τα πλεονεκτήματα έναντι του Blade είναι τα έτοιμα Froyo, Swype, καθώς και η ύπαρξη wireless N. Αλλά σαν μέγεθος συναγωνίζεται το Joy 845 της Vodafone.

 

Προσωπικά απ'τα αναφερθέντα θα προτιμήσω το Blade.

 

Κανένα νέο απ'τα μεγάλα Huawei, Ideos X5/X6; Αυτά θα φοράνε τον χιλιάρη Snapdragon...

Που το Froyo ερχεται τον αλλο μηνα και στο Blade. Οποτε αν το τιμολογησει η Wind στην ιδια τιμη με το Blade η λιγο πιο κατω, πιστευω θα παει χαμενο.. Δε νομιζω οτι εκανε σωστη κινηση η Wind μ αυτο γιατι πολυ απλα θα παιζει περιπου στην ιδια τιμη. Καλυτερα να εφερνε τα Ideos X5 X6. Αυτα οντως ειναι αλλη κατηγορια και θα μπορουσε να κανει τη διαφορα. Τωρα μ αυτο πιστευω θα χασει, και θα το παρουν μονο οσοι πραγματικα δε ξερουν απο τις διαφορες στα smartphone.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς να ορίσει το Froyo στο Blade, εγώ περιμένω να το δω επίσημα και αν θα του ενεργοποιεί το hardware acceleration που λείπει από το τωρινό 2.1 ROM και ακόμα δεν έχει ενσωματωθεί επιτυχώς ακόμα και στα alpha Froyo ROMs που βλέπω στο modaco (δουλεύει αλλά δημιουργεί artifacts)
Link to comment
Share on other sites

Καλώς να ορίσει το Froyo στο Blade, εγώ περιμένω να το δω επίσημα και αν θα του ενεργοποιεί το hardware acceleration που λείπει από το τωρινό 2.1 ROM και ακόμα δεν έχει ενσωματωθεί επιτυχώς ακόμα και στα alpha Froyo ROMs που βλέπω στο modaco (δουλεύει αλλά δημιουργεί artifacts)
Λειτουργει και τωρα στη 2.1 το hardware acceleration στο Blade αλλα πολυ κουτσουρεμενο. Αν δεν ηταν ενεργοποιημενο δε θα μπορουσε να παιξει καν τα παιχνιδια που παιζει οπως fifa 10 και αλλα βαρια. Απλα δεν το εκμεταλευεται σωστα οπως πρεπει. Ελπιζουμε στη τελικη του Froyo να το διορθοσουν αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Μην το συζητήσουμε άλλο εδώ για το hardware acceleration του Blade, υπάρχουν τα δικά του threads.
Απλα ηταν μια αναφορα επειδη το εθεσες οτι δεν ειναι ενεργοποιημενο. Τελος το off topic.. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μόνο και μόνο αυτό...

Size 240 x 320 pixels, 2.8 inches

 

...είναι αρκετό για να κοιτάξει κάποιος προς διαφορετικές μεριές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω θα το έπαιρνα απο τον συμφορουμίτη vagelis αλλά δυστυχώς ατύχησα:lol:

Ηθελα κάτι μικρό και δεν μου αρέσει η 2.1 του χ10μινι

Αυτό έχει 2.2 clean froyo, 2.8" capacitive εστω χαμηλής ανάλυσης και swype!

Αν βγεί απο την Wind φθηνότερα απο 166 που είπαν θα το πάρω για 2ο

Που τα 80 του vagelis:cry::cry:

 

edit: και με αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής νομίζω απο οτι βλέπω

http://techblog.gr/mobile/huawei-ideos-u8150-hands-on-9582/

Στην Ιταλία έχει 99 ευρώ..Ελλαδάρα!!!

Νομίζω μια τιμή γύρω στα 110 σαν του 845 θα ήταν πιο λογική

Edited by tsak8

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Λετε η wind ,να ειδε ποσο πολυ φευγει το blade, και λογο ελειψης αποθεματων (?) , να πλασαρει το IDEOS?...

Προσωπικα με αφηνει τελειως αδιαφορο το κινητο....

Για 2η συσκευη ισως κατι να λεει , αλλα σιγουρα εαν το συγκρινεις με το blade που κοστιζει το ιδιο , δεν τα αξιζει τα λεφτα του.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω 100€ να κανει το κινητο απο όσο λένε 166€ θα έχει.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα την βοήθεια σας. Πήρα το κινητό IDEOS με ANDROID.

Κατέβασα κάποιες δωρεάν εφαρμογές. Ενώ έχω συνδεθεί στο WI - FI βλέπω στο Data Counter κίνηση και στα δεδομένα μέσω του δικτύου της κινητής.

Πως μπορώ να ρυθμίσω το τηλέφωνο έτσι ώστε όλες οι εφαρμογές να συνδέονται στο Internet μόνο μέσω WI - FI?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το apndroid για να "κλεινεις" την gprs σύνδεση;)

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το πήρα προχτές. Η ποιότητα κατασκευής και των κουμπιών είναι πολύ καλή. Καλύτερη από του BLADE. Η οθόνη, αν και μικρότερης ανάλυσης, είναι πολύ καλή. Τα επιπλέον κουμπιά απάντησης/τερματισμου και το πολυπλήκτρο είναι πολύ πρακτικά. Η μπαταρία με πρώτη φόρτιση και αρκετή χρήση, από χτες το πρωί, τώρα είναι στο 21%. Σε σχέση με το Desire δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ποιότητα κατασκευής, έχει πιο δυνατό ακουστικό, ίσως καλύτερη λήψη και πολύ καλύτερη αυτονομία (φυσικά λόγω οθόνης και επεξεργαστή). Είναι αισθητά πιο αργό. Όποιος το θέλει για κύριο τηλέφωνο με απαιτητικές εφαρμογές ας πάρει κάποιο άλλο τηλέφωνο με πιο ισχυρό επεξεργαστή και μεγαλύτερη ram. Εγώ έχω κύριο τηλέφωνο το iPhone 4, και αυτό το έχω σαν δεύτερο. Για αυτή την χρήση είναι ιδανικό καθώς σε αυτή την περίπτωση είναι πιο σημαντική η αυτονομία από τον επεξεργαστή.
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να δωσετε πληροφοριες για τη μπαταρια?

γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και το blade, me normal χρηση ποσο κραταει?

 

Με νορμάλ χρήση πάνω από δυο ημέρες όταν στο χέρι μου το Desire κράταγε με το ζόρι μία. Μέχρι τώρα έχω κάνει μόνο δύο φορτίσεις. Πιστεύω ότι σε μία εβδομάδα θα στρώσει η μπαταρία και θα κρατάει τρεις ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ideos εδώ και 10 μέρες και σαν πρώτο android κινητό είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Έχει ασχοληθεί κανένας όσων αφορά την πρόσβαση στην root? Βρήκα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=890138 αλλά σαν νέος που είμαι στα android δεν έβγαλα άκρη. Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη!!!
Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε ideos και καποιο x10 mini ή X8

το μονο προβλημα που βλεπω ειναι η μπαταρια, των xperia η μπαταρια έχει διαφορά?

 

Των xperia δεν ξέρω πόσο κρατάει αλλά το ideos εμένα με νορμάλ χρήση μου κρατάει 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ideos εδώ και 10 μέρες και σαν πρώτο android κινητό είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Έχει ασχοληθεί κανένας όσων αφορά την πρόσβαση στην root? Βρήκα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=890138 αλλά σαν νέος που είμαι στα android δεν έβγαλα άκρη. Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη!!!

 

Κανείς??????

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος θα το επερνα ανετα για τον λογο που εχει τον μεσαιο κουμπακι-τροχος κυλισης,αμαν πια με τις ολοκληρες οθοναρες αφης χωρις hardware πληκτρα..εχω το htc touch 2 και θελω απο τις επαφες να παρω τηλ και σχεδον παντα κατα την κυλιση μεσα στις επαφες παταω λαθος επαφη απο αυτην που θελω να παρω,απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βγαζουν πλεον συσκευες με αυτο το μεσαιο τροχο κυλισης οπως ειχε το htc p3470 htc diamond κτλ.Πραγματικα θελω να το πουλησω (το HTC TOUCH 2) για αυτον τον λογο και αποτι βλεπω μονο αυτη η συσκευη εχει αυτο που θελω και ειναι και android 2.2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei IDEOS U8150

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...