Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον δεν έχεις βάλει κάρτα μνήμης,βάλε μια και θα σου κάνει αντίγραφα.

 

Πήρε αντίγραφο σε USB Stick, φοβερό εργαλείο :thanks:

 

Μχχχ, το μάτιασα...έκανε restart κάπου προς το τέλος της διαδικασίας:mad:

 

 

Σπύρο, ξαναπροσπάθησες ή το παράτησες;

 

Εγώ δοκίμασα μόλις τώρα και μου έκανε το αντίγραφο κανονικά. Δεν επέλεξα όμως όλα τα στοιχεία παρά μόνο επαφές και ημερολόγιο. Για δοκίμασε και εσύ με λιγότερα στοιχεία.

 

Ξαναπροσπάθησα και μάλλον λύθηκε το μυστήριο

 

Το στικάκι είναι 4GB με ελεύθερο χώρο 1GB, όταν επέλεξα μονο Μηνύματα, Επαφές, Σελιδοδείκτες το backup έγινε κανονικά. Μάλλον το στικάκι δε χωράει το πλήρες backup με τα Αρχεία και γι'αυτό ή κολλάει η διαδικασία ή κάνει restart το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή προφανώς εγώ είμαι ο κάποιος!, σου αναφέρω ότι η πηγή είναι η χρήση του DOA εδώ και αρκετά χρόνια, ως εργαζόμενος σε εταιρία κινητής. Από πέρυσι το καλοκαίρι η NOKIA θέλει 10 μέρες χωρίς όριο σε ομιλία (30' ομιλίας σε περίπτωση συσκευής επίδειξης).

 

 

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Άρα ισχύει για 10 μέρες όχι 7.

 

Να σου κάνω άλλη μια ερώτηση αν σου είναι εύκολο. Μπορώ να χρησιομοποιήσω DOA αν κατά την άποψή μου η συσκευή είναι προβληματική κατά έναν τρόπο ίσως μη κοινά "αποδεκτό";

 

Εννοώ όχι στην περίπτωση σοβαρής βλάβης που η συσκευή δε δουλεύει, αλλά αν σου φέρω πίσω την επόμενη μέρα ένα κινητό που το slide του έχει περισσότερο τζόγο απ΄ότι θεωρώ εγώ αποδεκτό ή η μπαταρία του αποδίδει πολύ χειρότερα απ΄ότι θεωρώ εγώ αποδεκτό ή η οθόνη έχει χειρότερη απόδοση σε σύγκριση με άλλες ίδιες συσκευές κατά τη δικιά μου άποψη, ή η γενικότερη απόκριση και λειτουργία του κινητού είναι πολύ χειρότερη σε σχέση με μια άλλη ίδια συσκευή κατά τη δικιά μου άποψη, θα δικαιούμαι εγώ να κάνω χρήση του DOA;

 

Δηλαδή σε κάθε περίπτωση που ο πελάτης σου απαιτήσει άμεση αντικατάσταση με άλλη συσκευή ίδια με αυτή που έχει αγοράσει, τη δικαιούται ή πρέπει να πληρεί κάποιες προυποθέσεις σύμφωνα με τα δικά σου "κριτήρια" για να δεχτείς εσύ να γίνει η χρήση του DOA;

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορω να κατεβασω απο καπου τα original wallpapers που ειχε το κινητο οταν το πηρα?γιατι τα εσβησα καταλαθος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Γράφτηκα προ ολίγου στο φόρουμ γιατί ψάχνω να μάθω αν μπορώ να περάσω και γλώσσα ελληνικά στο Ν8 που έχω αγοράσει πριν από ένα μήνα στο Λονδίνο.

Πήρα σε ΝΟΚΙΑ Care στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι χρεώνεται 16 ευρώ.

Είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Γράφτηκα προ ολίγου στο φόρουμ γιατί ψάχνω να μάθω αν μπορώ να περάσω και γλώσσα ελληνικά στο Ν8 που έχω αγοράσει πριν από ένα μήνα στο Λονδίνο.

Πήρα σε ΝΟΚΙΑ Care στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι χρεώνεται 16 ευρώ.

Είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου?

 

μπορεις αλλα αν δεν εχεις τις γνωσεις καλυτερα να δωσεις τα 16 ευρω και στο μελλον να κανεις τις αναβαθμισιες λογισμικου μεσω wi fi για να μην ξαναχασεις την ελληνικη γλωσσα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί προσωπικά δε με καίει το ζήτημα... ούτε μ' ενδιαφέρει τόσο πολύ άμεσα... :)

 

Αντιθέτως κάποιοι που έχουν αναφερθεί σε προϋποθέσεις το έχουν κάνει χωρίς να αναφέρουν πηγή.

 

Και γι' αυτό λέω, όταν κάποιος αναφερθεί μελλοντικά στις προϋποθέσεις χρήσης DOA, αν του είναι εύκολο καλό είναι να το κάνει αναφερόμενος σε συγκεκριμένη πηγή.

 

 

Εγώ που είχα χρησιμοποιήσει DOA πριν 2 περίπου χρόνια ο υπάλληλος μου είχε θέσει τον όρο των 30' συνολικής ομιλίας και το ίδιο μου είχαν πει και σε τότε Nokia Shop. Γι' αυτό ρωτάω και ζητάω υπεύθυνη ενημέρωση...

 

Επειδή προφανώς εγώ είμαι ο κάποιος!, σου αναφέρω ότι η πηγή είναι η χρήση του DOA εδώ και αρκετά χρόνια, ως εργαζόμενος σε εταιρία κινητής. Από πέρυσι το καλοκαίρι η NOKIA θέλει 10 μέρες χωρίς όριο σε ομιλία (30' ομιλίας σε περίπτωση συσκευής επίδειξης).

 

Βρήκα ένα ενδιαφέρων άρθρο εδώ

Σχετική Νομοθεσία Νόμος 2251/1994 «Προστασία των καταναλωτών» (ΦΕΚ Α΄ 191/16.11.1994) (όπως τροποποιήθηκε με το νόμο 3587/2007)

 

N.2251_1994 (τροποποίηση με το N3587_2007) pdf

 

[ATTACH]17817[/ATTACH]

 

Καλό διάβασμα ;)

 

παιδια μπορω να κατεβασω απο καπου τα original wallpapers που ειχε το κινητο οταν το πηρα?γιατι τα εσβησα καταλαθος.

 

μήπως θέλεις αυτό?

[ATTACH]17818[/ATTACH]

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάποιος μήπως iPod classic να μου πει αν το διαβάζει ως σκληρό δίσκο το Ν8?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Στην 8η μέρα το δικό μου πέθανε...... :(((( Με ελληνικό product number παρακαλώ

 

Δηλαδή πως....τι συμπτώματα είχε,πως ξεκίνησε...έκανε επανεκκινήσεις ή απλώς dead ?

Αν θες διευκρίνισε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί έσβησε για 1η φορά, και μετά από κανένα 10 λέπτο κατάφερα και το άνοιξα. Το μεσημέρι ξανά τα ίδια, και τώρα το απόγευμα ήταν η 3η και φαρμακερή. Από τις 6 το απόγευμα δεν ανοίγει με τίποτα. Πατάς το on νοιώθεις την δόνηση και τίποτα....
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα για αντικατάσταση!

Είναι το γνωστό πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ΄ότι διαβάζω και στο Nokia Discussions γίνεται χαμός με τα Ν8 που παραδίδουν το πνεύμα.....δηλαδή θα έχουμε και άγχος για αυτό το θέμα εφόσον όπως γράφει και ο φίλος πιο πάνω και τα "ελληνικά" Ν8 δεν είναι νέας παρτίδας κλπ.,άρα υπάρχει για όλους μας ο κίνδυνος να έχουμε ένα "τούβλο" ανα πάσα στιγμή....:cry:

Εγώ απ΄την αρχή υποψιαζόμουν πως και αυτά τα πρώτα κομμάτια που θα έρθουν Ελλάδα ενδέχεται να έχουν το θέμα αυτό σε άγνωστο ποσοστό(πολλοί καλοθελητές έγραψαν πως αυτά που θα έρθουν Ελλάδα θα είναι από την διορθωμένη συνδεσμολογία...αλλά όλα αυτά φουντούκια ειναι,το ζητούμενο ήταν και η τόνωση του ηθικού των υποψηφίων αγοραστών και άλλα.....;)),τώρα όμως ήδη έχουμε το 1ο ελληνικό dead Ν8...οι αντικαταστάσεις δεν είναι τόσο απλή και άμεση διαδικασία πλέον(ειδικά στην περίπτωση του Ν8)....να δούμε τι θα τα κάνουμε μετά.....:cry::mad:(είμαι στην 7η μέρα και το αγαπητό Ν8 μου είναι ακόμα εν ζωή.......:lol::confused:....).

Link to comment
Share on other sites

μια εβδομαδα εκλεισα και εγω χωρις προβλημα!!και με την μπαταρια να πεταει!!σημερα το εβαλα για φορτιση μετα απο 3 μερες με 30-40 λεπτα ομιλιας,πλοηγηση 20 λεπτα και μερικα μυνηματα τοσο σε sms οσο και σε mail,ολα αυτα σε καθημερινη βαση.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως είναι απτόητο. Δεν καταλαβαίνει ούτε από ζόρισμα ούτε από τίποτα. Ούτε ένα κόλλημα ούτε μια επανεκκίνηση. Πάντως για να είμαι καλυμμένος ως προς την υπερθέρμανση που μπορεί να καταλήξει σε "ξαφνικό θάνατο", όταν είμαι σπίτι το βγάζω από τη θήκη σιλικόνης, ώστε όλη η θερμότητα να φεύγει κανονικά από το αλουμινένιο περίβλημα.

 

Και η μπαταρία τώρα αρχίζει να δείχνει τα δόντια της, μια βδομάδα μετά. Μετά από πολύ σκληρή χρήση με πολλή ακρόαση μουσικής, πολύ σερφάρισμα, κλήσεις, μηνύματα, και αρκετή ώρα χρήσης του FM transmitter, είναι σταθερά στις 4 γραμμές από χτες το απόγευμα. Δεν είχα διανοηθεί ποτέ τέτοια αυτονομία από συσκευή Symbian. :happy:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το πρόβλημα είναι υπαρκτό αλλά σίγουρα όχι τόσο μεγάλο όσο φαντάζονται κάποιοι. Σύμφωνα με πληροφορίες έχουν πουληθεί πάνω από 1.000.000 N8, κι απ' αυτά έχουν παρουσιάσει πρόβλημα ελάχιστα. Το Nokia Support Discussions το παρακολουθώ κι εγώ, όμως αν παρατηρήσετε την περισσότερη φασαρία την κάνουν 2 συγκεκριμένοι χρήστες που δεν το έχουν καν το N8. Τυχαίο; Δεν νομίζω... (και ο νοών νοήτω)

 

Σίγουρα κάποια από αυτά που πρωτοήρθαν στην Ελλάδα είχαν πρόβλημα. Εδώ πέτυχα μέχρι και προβληματική συσκευή επίδειξης σε κατάστημα (στο Πλαίσιο Καλαμαριάς). Η ανακοίνωση του αντιπροέδρου της Nokia για το πρόβλημα στη γραμμή παραγωγής ήταν στις 18/11. Διαβεβαίωσε ότι διορθώθηκε, όμως αν σκεφτείτε ότι τα πρώτα κομμάτια ήρθαν στην Ελλάδα μετά από 12 μέρες, καταλαβαίνετε ότι αυτά κατασκευάστηκαν πριν τη διόρθωση.

 

Ελπίζω όμως ότι το πρόβλημα θα γίνεται όλο και πιο σπάνιο καθώς θα προχωρούν οι μέρες, αν και κατά την άποψή μου η Nokia έπρεπε να κάνει ανάκληση για να μην δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις. Πχ ο πωλητής στο Πλαίσιο μου είπε να μην πάρω το N8 γιατί «τρώει κολλήματα». «Να ορίστε, δες» μου λέει, και μου δείχνει τη συσκευή επίδειξης που πράγματι κολλούσε μόλις πήγαινε να μπει στην έκθεση. Όταν του είπα ότι μάλλον είναι ελαττωματικό κομμάτι και ότι δεν είναι όλα έτσι, με κοίταξε με δυσπιστία. Φανταστείτε σε πόσους δυνητικούς πελάτες έχει πει το ίδιο πράγμα. Τεράστια ζημιά για το κύρος της Nokia να παραμένουν οι ελαττωματικές συσκευές στα ράφια των καταστημάτων.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Καλα τι θα γινει με τα bugs... Σημερα προσπαθουσα να ακουσω ραδιο στην αρχη κομπλε αλλα οταν αλλαζα σταθμους κολλησε το ραδιο και μετα επρεπε να το κανω επανεκκίνηση το τηλέφωνο... καθως και με την μπαταρια... Επιτελους Ενημέρωση....
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα να ρωτήσω παιδιά μέσο του nokia ovi suite θέλω να κάνω τις ενημέρωσης μου βγάζει 4. 3 παιχνίδια και τους χάρτες και γράφει δεξιά instal αλλα δεν θέλω να τις κάνω όλες θέλω μονο τους χάρτες τα παιχνίδια όχι γίνετε η μου τις περνα όλες? Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητής στο Πλαίσιο μου είπε να μην πάρω το N8 γιατί «τρώει κολλήματα». «Να ορίστε, δες» μου λέει, και μου δείχνει τη συσκευή επίδειξης που πράγματι κολλούσε μόλις πήγαινε να μπει στην έκθεση. Όταν του είπα ότι μάλλον είναι ελαττωματικό κομμάτι και ότι δεν είναι όλα έτσι, με κοίταξε με δυσπιστία. Φανταστείτε σε πόσους δυνητικούς πελάτες έχει πει το ίδιο πράγμα. Τεράστια ζημιά για το κύρος της Nokia να παραμένουν οι ελαττωματικές συσκευές στα ράφια των καταστημάτων.

 

Επισης τεραστια ζημια ειναι και οι ιδιοι οι πωλητες, που βεβαια δεν εχουν ολο το μεριδιο της ευθυνης πανω τους, αλλα δημιουργουν λανθασμενες εντυπωσεις και δινουν λαθος οδηγιες! Ολοι μα ολοι που εχω παρει κινητο εξακολουθουν να μου λενε να φορτιζω την πρωτη φορα 8-12 ωρες. Μα κανεις δεν τους ενημερωνει οτι αλλαξαν οι μπαταριες;

Παντως καλο θα ηταν να περιμενουν οσοι θελουν να παρουν το N8. Εχει παρουσιαστει και σε παλιοτερα μοντελα της Nokia ο ξαφνικος θανατος, οπως στο 5630 που μου συνεβη εμενα και στο 5800 απο φιλο. Η Nokia βιαζεται να προλαβει τον ανταγωνισμο και μερικες φορες κυκλοφορει ελαττωματικες παρτιδες στην αρχη. Ελπιζουμε ν΄αλλαξει αυτο γιατι ειναι κριμα και μπελας να μπλεκει ο κοσμος που δεν ξερει με τα service! Προσωπικα, θα περιμενω κανα δυο μηνες και βλεπουμε...

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

βλακεια που δε μπορουμε να κανουμε edit τα contacts στη sim...

ελπιζω να το διορθωσουν σε μελλοντικες εκδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλα μου λειεπει το n8 :X

 

 

Τι λετε να παω αυριο το απογευμα να το παρω ή να περιμενω μεχρι τα Χριστουγεννα καμια προσφορα?! (θα το παρω σαν συσκευή οχι με επιδοτηση)

 

Θα σου έλεγα να πας αύριο, για να δεις και αυτό που ρώτησα... Αλλά δεν είμαι συμφεροντολόγος και θα σου πω να περιμένεις να έρθουν καινούριες παρτίδες συσκευών!!! ;) Και για τα προβλήματα, αλλά και για καμιά προσφορά! Μέσα στα χριστούγεννα δε θα κυκλοφορούν καινούριες συσκευές?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

το ξαφνικο θανατο τον βγαζει μετα απο εντονη χρηση? καλο ειναι δηλ με το που το παρεις να το αρχισεις σε πολλα για να δεις τι θα κανει?
Link to comment
Share on other sites

Από που την μετράς την καθυστέρηση; Το Ν8 δεν καθυστέρησε πάνω από μήνα. Σεπτέμβριο ήταν να βγει, Οκτώβριο βγήκε. Μη βλέπεις την Ελλάδα.

 

Με ότι χρήση και εάν του κάνεις...λίγη πολύ εάν είναι να το κάνει θα το κάνει

Link to comment
Share on other sites

το ξαφνικο θανατο τον βγαζει μετα απο εντονη χρηση? καλο ειναι δηλ με το που το παρεις να το αρχισεις σε πολλα για να δεις τι θα κανει?

Καλό είναι να το σκίσεις όταν το πάρεις, ώστε ό,τι είναι να σου βγάλει να σου το βγάλει στο 7ήμερο που δικαιούσαι αντικατάσταση.

Είναι ένας κανόνας που ακολουθώ με οποιοδήποτε καινούριο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

To πήρα και εγώ χθες σε silver. Το μόνο "θέμα" είναι ότι είναι branded Cosmote (πότε πρόλαβε; ). Σημαίνει κάτι κακό αυτό; Του πήρα και την original θηκούλα (πολυ καλή πράγματι) και προσεύχομαι να μην πεθάνει ξαφνικά (αν και μάλλον είναι τελευταία παρτίδα, ελέω Cosmote).
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...