Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ είχα το παραπάνω πρόβλημα και απεγκατέστησα το accuweather με σκοπό να μην το ξαναβάλω. Πρις μέρες το ξαναπέρασα και με την επιλογή θέση widget σε σύνδεση, κάνει refresh κανονικά. Έκανα και μια εκκαθάριση στο κινητό μου από προγράμματα που είχε περασμένα και δεν χρησιμοποιούσα ποτέ. Οπότε, ίσως υπάρχει conflict με άλλη εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια. Γνωριζετε αν κανω hard reset αν χανονται τα adobe/office/zip ? Ειναι trial αυτα που εχει μεσα η full?

 

trial ειναι και νομιζω οτι τα χανεις

 

θα δοκιαμσω να το βγαλω και να το ξαναπαρερασω αν και το εχω κανει αρκετες φορες.

@mirrorofsorrow αν θελεις δεν μας λες τι πεταξες μηπως κι εγω καταφερω τιποτα?

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

trial ειναι και νομιζω οτι τα χανεις

 

θα δοκιαμσω να το βγαλω και να το ξαναπαρερασω αν και το εχω κανει αρκετες φορες.

@mirrorofsorrow αν θελεις δεν μας λες τι πεταξες μηπως κι εγω καταφερω τιποτα?

 

εγω εβγαλα το nokia big screen

Link to comment
Share on other sites

εγω εβγαλα το nokia big screen

 

το εβγαλα κι εγω την κυριακη αφου ειπαν οτι μπλοκαρει το update του ovi maps. θελω να πιστευω οτι με την αναβαθμιση 1.1 θα στρωσουν γενικα τα πραγματα. παντως παλιοτερα με ειχε μπλοκαρει ενα θεμα απο ενα μαγαζακι. τι να πω φανταζομαι τετοια προβληματα θα εχουμε

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για όσους δεν είχαν ποτέ symbian τα έχουν τα κολλήματα τους. Ποτέ τίποτα σοβαρό και πάντα όλα δωρεάν και εύχρηστα. Το Ν8 σαν 1η κίνηση και αρκετό ξεπάτωμα που του έχω ρίξει τα πάει μια χαρά. Μετά το πολυαναμενόμενο update θέλω να πιστεύω πως θα πετάει. Αν όχι η Νοκια θα σπεύσει προς τη λύση οποιουδήποτε νέου bug το οποίο είναι και το πιο βασικό. Βλέπε άλλους με ακριβότερες συσκευές, χωρίς σήμα και να χάνουν πτήσεις λόγω#fail στο ξυπνητήρι αλλαγή του έτους (ονόματα δεν λέμε) :p
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για όσους δεν είχαν ποτέ symbian τα έχουν τα κολλήματα τους. Ποτέ τίποτα σοβαρό και πάντα όλα δωρεάν και εύχρηστα. Το Ν8 σαν 1η κίνηση και αρκετό ξεπάτωμα που του έχω ρίξει τα πάει μια χαρά. Μετά το πολυαναμενόμενο update θέλω να πιστεύω πως θα πετάει. Αν όχι η Νοκια θα σπεύσει προς τη λύση οποιουδήποτε νέου bug το οποίο είναι και το πιο βασικό. Βλέπε άλλους με ακριβότερες συσκευές, χωρίς σήμα και να χάνουν πτήσεις λόγω#fail στο ξυπνητήρι αλλαγή του έτους (ονόματα δεν λέμε) :p

 

απολυτα συμφωνος! εχω γραψει παλιοτερα οτι πρεπει να κρινουμε τη συσκευη με πολλες παραμετρους αλλα και με συχετισμους. το ν8 ειναι ακριβο σαν απολυτο τιμη δηλ 470Ε αλλα σε ςχεση με το τι προσφερει και το τι προσφερει ο ανταγωνισμος με αυτα τα χρηματα θεωρειται μεσης τιμης ισως και φτηνο. οπως ειπα πριν λογικο να φαει τα κολληματα του στην αρχη. αλλα οπως βλεπω η νοκια δεν μας αφηνει παραπονεμενους. ολο και κατι μας δινει

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο κεντρο τις Θεσσαλονικης συνηθως μου κανει απο 5-15 λεπτα που συνηθως με την μηχανη μεσα σε 15 λεπτα εχω φτασει στον προορισμο μου και ως τοτε δεν μου εχει βρει το σημα :(

Επισης μου εχει τυχει να παω απο Θεσσαλονικη προς Βεροια να μην βρισκει σημα σε ολη την διαδρομη και εαν βρισκει να ξανα χανεται και να με δειχνει σε λαθος περιοχες.

Παρα μονο στην επιστροφη δουλευε κανονικα απλα ειχε μια αποκλειση 100 μετρων :(

Που αυτο μεσα στην πολη ειναι αρνητικο :(

Εψαχνα να βρω κατι στενα μεσα στις Συκιες και με εδειχνε παντα ενα στενο πιο πριν ή πιο μετα ή πιο πανω ή πιο κατω μεχρι που εβγαλα χαρτι για να δω που βρισκομαι και που ειναι το μερος που ηθελα να παω :(

 

Τσεκαρισε τις ρυθμισεις του A GPS

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο κεντρο τις Θεσσαλονικης συνηθως μου κανει απο 5-15 λεπτα που συνηθως με την μηχανη μεσα σε 15 λεπτα εχω φτασει στον προορισμο μου και ως τοτε δεν μου εχει βρει το σημα :(

Επισης μου εχει τυχει να παω απο Θεσσαλονικη προς Βεροια να μην βρισκει σημα σε ολη την διαδρομη και εαν βρισκει να ξανα χανεται και να με δειχνει σε λαθος περιοχες.

Παρα μονο στην επιστροφη δουλευε κανονικα απλα ειχε μια αποκλειση 100 μετρων :(

Που αυτο μεσα στην πολη ειναι αρνητικο :(

Εψαχνα να βρω κατι στενα μεσα στις Συκιες και με εδειχνε παντα ενα στενο πιο πριν ή πιο μετα ή πιο πανω ή πιο κατω μεχρι που εβγαλα χαρτι για να δω που βρισκομαι και που ειναι το μερος που ηθελα να παω :(

 

αυτα τα νουμερα που λες δεν μπορει να ισχυουν για υγιες ν8. κατι δεν παει καλα. οσο κακη και να ειναι η γεωμετρια των δορυφορων πανω απο 2 λεπτα δεν εχει κανει ποτε μεσα στην αθηνα και σε πολυ δυσκολα σημεια και γενικα δεν μου εχει χασει ποτε το σημα αν το λοκαρει αρχικα. η πολη δεν παιζει ρολο στα gps διοτι δεν εχει να κανει με την πολη η υπαρξη των δορυφορων ποσο μαλλον για 500 χλμ που ειναι η αποσταση αθηνας θεσσαλονικης που για τον ουρανιο θολο ειναι αστεια. χωρις να θελω να σε τρομαξω θα το πηγαινα να δουν αν λειτουργει σωστα ο δεκτης γιατι εκει νομιζω οτι ειναι το θεμα σου.

επισης να επισημανω οτι αποκλιση ανω των 10 μετρων δεν μπορει να ειναι αποδεκτη για σωστο δεκτη. ειχαμε αποκλισεις με κατι gps magelan το 1999 οχι τωρα που η ακριβεια εχει πεσει κατω απο τα 5μ για επιστημονικα gps και κατω απο τα 10μ για δεκτες των καλων κινητων.

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

αν και θα βγω οφ τοπικ

να αναφερω οτι απο τις προδιαγραφες του το συστημα GPS εχει ακριβεια για consumer εφαρμογες 10-15 μετρα και για military (κυριως αμερικανικες ενοπλες δυναμεις και λοιποι ''συμμαχοι'') ειναι η ακριβεια στα 5 μετρα και αυτο γιατι η εταιρεια κατασκευης και χρησης των δορυφορων και γενικα του συστηματος ειναι αμερικανικων συμφεροντων με οτι σημαινει αυτο.Γι αυτο και αναπτυχθηκαν διαφοροι εξτρα τροποι(a-gps) ωστε περα απο το πιο γρηγορο λοκαρισμα να επιτυχανεται και μεγαλυτερη ακριβεια,οποτε εαν ειναι εφικτο καλο θα ηταν να το εχετε ενεργοποιημενο.Οποτε 10 με 15 μετρα αποκλιση δεν πρεπει να θεωρειται προβληματικη.

συγνωμη για το οφ τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

αν και θα βγω οφ τοπικ

να αναφερω οτι απο τις προδιαγραφες του το συστημα GPS εχει ακριβεια για consumer εφαρμογες 10-15 μετρα και για military (κυριως αμερικανικες ενοπλες δυναμεις και λοιποι ''συμμαχοι'') ειναι η ακριβεια στα 5 μετρα και αυτο γιατι η εταιρεια κατασκευης και χρησης των δορυφορων και γενικα του συστηματος ειναι αμερικανικων συμφεροντων με οτι σημαινει αυτο.Γι αυτο και αναπτυχθηκαν διαφοροι εξτρα τροποι(a-gps) ωστε περα απο το πιο γρηγορο λοκαρισμα να επιτυχανεται και μεγαλυτερη ακριβεια,οποτε εαν ειναι εφικτο καλο θα ηταν να το εχετε ενεργοποιημενο.Οποτε 10 με 15 μετρα αποκλιση δεν πρεπει να θεωρειται προβληματικη.

συγνωμη για το οφ τοπικ.

 

ο φιλος μιλησε για αποκλιση πανω απο 100 μετρα γιαυτο ειπα οτι εχει μαλλον θεμα δεκτη. τα δικα μας επιστημονικσ που εχουμε σε μεγαλο εκπαιδευτικο ιδρυμα της αθηνας το οποιο εχει απολυτη σχεση με αυτα τα μηχανηματα (ελπιζω να καταλαβαινεις) εχει αυτη τη στιγμη μηχανηματα αποκλισης μικροτερης των 5 μετρων με συγκεκριμενη γεωμετρια δορυφορων. επειδη ομως βγαινουμε εκτος θεματος οι λεπτομερειες δεν παιζουν ρολο. θεωρω οτι μεχρι το πολυ 20-25 μετρα αποκλιση στο ν8 ειναι αποδεκτη αλλα 100 σε καμμια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όφφτοπικ.. αφορά την συσκεύη αμμεσα. Επίσης ο φίλος με το πρόβλημα αν ανοίγει το κινητό το βάζει στη τσέπη του δερμάτινου και περιμένει όσο αυτος τρέχει να κλειδώσει το κινητό τότε πιστεύω προλαβαίνει να πάει στο σπίτι του kaivlorapanos και να του πεί "δές ακόμα δεν κλείδωσε" και είναι λογικό. :lol:

 

pavlaras1 χιούμορ κάνω ελπίζω να μη παρεξηγηθείς :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όφφτοπικ.. αφορά την συσκεύη αμμεσα. Επίσης ο φίλος με το πρόβλημα αν ανοίγει το κινητό το βάζει στη τσέπη του δερμάτινου και περιμένει όσο αυτος τρέχει να κλειδώσει το κινητό τότε πιστεύω προλαβαίνει να πάει στο σπίτι του kaivlorapanos και να του πεί "δές ακόμα δεν κλείδωσε" και είναι λογικό. :lol:

 

pavlaras1 χιούμορ κάνω ελπίζω να μη παρεξηγηθείς :rolleyes:

 

ωραιο το χιουμορ. παντως νομιζω οτι και με το μηχανακι θα επρεπε να ττου ειχε λοκαρει. δεν παιζει και ιδιαιτερο ρολο η ταχυτητα κινησης παρα ονο οτι αλλαζει ελαφρως την γεωμετρια των δορυφορων. παντως εγω το βαζω στην αττικη οδο και παω μαλλια κουβαρια και λοκαρει σε 10 δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Και ένα σχετικό θέμα περί ενημερώσεων στην πρώτη σελίδα του myphone:

 

Nokia: Σημαντικές ενημερώσεις (updates) για το N8

Link to comment
Share on other sites

Και ένα σχετικό θέμα περί ενημερώσεων στην πρώτη σελίδα του myphone:

 

Nokia: Σημαντικές ενημερώσεις (updates) για το N8

 

γιατι δεν ειναι μεσα στο θεμα symbian 3? αφου ουτως η αλλως αυτη ειναι η κατηγορια του? στο λεω γιατι μολις περασει η συγκεκριμενη σελιδα θα σε ζαλισουν ολοι να στελνεις το λινκ. παντως σωστη και χρησιμη η προσθηκη αυτου του θεματος

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

trial ειναι και νομιζω οτι τα χανεις

Εμενα παντως δεν μου εβγαλε καμια ειδοποιηση ακομα οτι ειναι trial και ποσες μερες μενουν.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, τελικά βρήκα εφαρμογή στο ovi store "internet radio" , έχει μέσα ότι σταθμό μπορείς να φανταστείς (κυριολεκτώ) + να όπως και να προσθέσεις δικό σου. Λογικά θα υποστηρίζετε και αργότερα εφόσον είναι της νοκια

Στο internet radio του ovi εγω εψαχνα πχ. τον real fm αλλα στην αναζητηση μου εβρισκε μονο τον real θεσσαλονικης 'η τον sport fm κυπρου αντι για τον ελληνικο.

Στο url εβαζα την διευθυνση που βαζω και στον media player αλλα δεν λειτουργουσε. Εσυ τι ακριβως εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν μου εβγαλε καμια ειδοποιηση ακομα οτι ειναι trial και ποσες μερες μενουν.

 

 

 

εχεις δικιο δεν ειναι trial απλα στο office ειναι ελειπες. δεν μπορεις να φτιαξεις καποιο αρχειο απλα μπορεις μονο να διαβασεις καποιο αρχειο. στην πληρη εκδοση που εχω δημιουργεις και αρχεια office.

Link to comment
Share on other sites

Και το Adobe ειναι αργο και δεν εχει zoom in/out οπως στις φωτο. Παρολα αυτα ευτυχως που δεν τα βαλανε και trial!
Link to comment
Share on other sites

Στο internet radio του ovi εγω εψαχνα πχ. τον real fm αλλα στην αναζητηση μου εβρισκε μονο τον real θεσσαλονικης 'η τον sport fm κυπρου αντι για τον ελληνικο.

Στο url εβαζα την διευθυνση που βαζω και στον media player αλλα δεν λειτουργουσε. Εσυ τι ακριβως εκανες?

 

 

Το offradio έψαχνα και το έβγαλε με αναζήτηση. Υπάρχει και ανά χώρες να κάνεις έλεγχο όλους τους σταθμούς αν δεν τον βρείς και εκεί τότε δίνεις το url για νέο σταθμό όπως εμφανίζεται στο Winamp πχ. http://blablabla.net:4070

Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφερα να λυσω το προβλημα με το δικτυο του γραφειου κατα τυχη. αφου διορθωσα το προβλημα στο ρουτερ το ν8 το εβλεπε συνδεοταν αλλα δεν μπορουσε να κατεβασει τιποτα-γιαυτο και τα widgets δεν επαιζαν. στη διαχειριση συνδεσεων η συνδεση φαινοταν ανενεργη γιατι την τελευταια φορα που δοκιμαζα να κανω συνδεση ειχε προβλημα ο ρουτερ του γραφειου οποτε το κινητο ειχε κρατησει τη συνδεση ως προβληματικη. αφου εσβησα και ξαναεβαλα το δικτυο πηγα στη διαχειριση και οταν ανοιξα στα στοιχεια της συνδεσης τοτε μου την ξαναεκανε ενεργη απο μονο του. το αναφερω μηπως το παθει καποιος και βοηθηθει
Link to comment
Share on other sites

αν και θα βγω οφ τοπικ

να αναφερω οτι απο τις προδιαγραφες του το συστημα GPS εχει ακριβεια για consumer εφαρμογες 10-15 μετρα και για military (κυριως αμερικανικες ενοπλες δυναμεις και λοιποι ''συμμαχοι'') ειναι η ακριβεια στα 5 μετρα και αυτο γιατι η εταιρεια κατασκευης και χρησης των δορυφορων και γενικα του συστηματος ειναι αμερικανικων συμφεροντων με οτι σημαινει αυτο.Γι αυτο και αναπτυχθηκαν διαφοροι εξτρα τροποι(a-gps) ωστε περα απο το πιο γρηγορο λοκαρισμα να επιτυχανεται και μεγαλυτερη ακριβεια,οποτε εαν ειναι εφικτο καλο θα ηταν να το εχετε ενεργοποιημενο.Οποτε 10 με 15 μετρα αποκλιση δεν πρεπει να θεωρειται προβληματικη.

συγνωμη για το οφ τοπικ.

 

 

Άλλος ένας αστικός μύθος που έχει πάψει να ισχύει εδώ και παραπάνω από 10 χρόνια.

 

Η ακρίβεια είναι εύκολα γύρω στα 6 μέτρα και με κάποιες ειδικές υποδομές μπορεί να φτάσει και στα 3 μέτρα. Για εμπορική χρήση μιλάω πάντα.

 

 

Οι αιτίες που προκύπτουν πιο μεγάλα σφάλματα κάποιες φορές στην ακρίβεια του στίγματος είναι άλλες...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Error_analysis_for_the_Global_Positioning_System

 

http://www.kowoma.de/en/gps/errors.htm

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα :) μια ερωτηση για αυτους που κανανε την αναβαθμιση του video player. οι εξωτερικοι υποτιτλοι εμφανιζονται και στην οθονη της τηλεορασης οταν συνδεετε το Ν8 με το hdmi καλωδιο? ρωταω γιατι στο omnia hd με το καλωδιο tv out οι εξωτερικοι υποτιτλοι δεν μου εμφανιζονται στην τηλεοραση :( ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα :) μια ερωτηση για αυτους που κανανε την αναβαθμιση του video player. οι εξωτερικοι υποτιτλοι εμφανιζονται και στην οθονη της τηλεορασης οταν συνδεετε το Ν8 με το hdmi καλωδιο? ρωταω γιατι στο omnia hd με το καλωδιο tv out οι εξωτερικοι υποτιτλοι δεν μου εμφανιζονται στην τηλεοραση :( ευχαριστω

 

ναι κανονικα με τη συνδεεση HDMI

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα :) μια ερωτηση για αυτους που κανανε την αναβαθμιση του video player. οι εξωτερικοι υποτιτλοι εμφανιζονται και στην οθονη της τηλεορασης οταν συνδεετε το Ν8 με το hdmi καλωδιο? ρωταω γιατι στο omnia hd με το καλωδιο tv out οι εξωτερικοι υποτιτλοι δεν μου εμφανιζονται στην τηλεοραση :( ευχαριστω

 

Γι αυτό το θέμα φρόντισε η Nokia στα BetaLabs νωρίτερα μέσω της εφαρμογής BigScreen :) αρκεί όπως είπαμε οι υπότιτλοι να είναι της μορφής Unicode ή UTF-8.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από δύο μέρες που έκανα το update για το video, εκτός του video update μου έβγαλε και ένα DAB radio. Το έκανα και αυτό και μου πρόσθεσε μια εφαρμογή στο applications με το όνομα DAB radio. Όταν πάω να το ανοίξω μου λέει πως θέλει το DAB radio headset!! Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Το έχει κάποιος άλλος αυτό το update; Κάτι σε ραδιόφωνο μου κάνει εμένα. Να υπογραμμίσω πως έχω Αγγλική - UK συσκευή!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...