Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης για να λύσω και μια απορία-παρεξήγηση που είχα με ένα φίλο (κάτοχος Ν8), όταν έχεις επιλέξεις να δείχνει στην οθόνη: "Θέση widget σε συνδ." πάει να πει ότι είναι ήδη σε σύνδεση ή πρέπει να το πατήσεις ώστε να πάει σε σύνδεση? (χαζή ερώτηση αλλά έχει μια βάση)

 

 

 

νομιζω πρεπει να το πατησεις...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, έκανα και εγώ hard reset μέσα από το τηλέφωνο, και επιβεβαιώνω ότι πλέον δεν χάνονται οι βιβλιοθήκες Qt και το Ovi!:D Ευτυχώς η Nokia μερίμνησε και για αυτό στην PR.1, που ήταν πολύ σημαντικό. Όσοι ενδιαφέρεστε, απλά κάντε ένα backup τις επαφές σας, τα αρχεία σας και τα μηνύματα σας, και προχωρήστε άφοβα σε διαγραφή δεδομένων και επαναφορά...;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκανα και εγώ hard reset μέσα από το τηλέφωνο, και επιβεβαιώνω ότι πλέον δεν χάνονται οι βιβλιοθήκες Qt και το Ovi!:D Ευτυχώς η Nokia μερίμνησε και για αυτό στην PR.1, που ήταν πολύ σημαντικό. Όσοι ενδιαφέρεστε, απλά κάντε ένα backup τις επαφές σας, τα αρχεία σας και τα μηνύματα σας, και προχωρήστε άφοβα σε διαγραφή δεδομένων και επαναφορά...;)

Μα τι πράγμα είναι αυτό με τα hard reset που κάνετε κάποιοι κάθε τρεις και λίγο;:wacko: Εδώ στα pc, στα οποία προβλέπεται format, άντε να κάνεις κάθε 2 χρόνια, και αν... Στο κινητό το hard reset το κάνεις λίγο πριν γίνει τούβλο. Δεν προβλέπεται συχνότερα, ούτε έχει και κάποιο αποτέλεσμα στην απόδοση. Θα διαβάζουν οι υποψήφιοι αγοραστές ότι το Ν8 θέλει hard reset κάθε μήνα και θα τρέχουν μακρυά!:p

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, εγώ βλέπω γρηγορότερη ανταπόκριση τώρα! Σαφώς και δεν είναι απαραίτητο να γίνει, αλλά εφ΄όσον δεν δημιουργεί προβλήματα το να κάνεις hard reset, γιατί να μην "καθαρίζεις" που και που την συσκευή σου; Η μόνη "πατάτα" που έκανα, είναι ότι δεν έσωσα τις ταπετσαρίες και κάτι βίντεο του Tron, τα οποία δεν επανέρχονται μετά το hard reset! Αλλά πιστεύω ότι αυτά βρίσκονται εύκολα, σωστά;;;
Link to comment
Share on other sites

@Conception

Μπορεί να τ' ανεβάσει κάποιος άλλος χρήστης Ν8 και να τα περάσεις ξανά στο κινητό σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-->Τηλεφωνο-->Διαχειριση Τηλ.-->Εργοστασ.ρυθμ.-->Διαγρ.δεδ.και επαναφ.

Με αυτό τον τρόπο έκανα hard reset, όπως και ο φίλος που έγραψε το μήνυμα. Και όλα λειτουργούν μια χαρά.

@Conception

Μπορεί να τ' ανεβάσει κάποιος άλλος χρήστης Ν8 και να τα περάσεις ξανά στο κινητό σου.

Αν έχει κάποιος την καλοσύνη, θα του ήμουν υπόχρεος! Ειδικά τις ταπετσαρίες θα τις ήθελα πολύ, γιατί αλλάζω συχνά τα φόντα στο κινητό!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος την καλοσύνη, θα του ήμουν υπόχρεος! Ειδικά τις ταπετσαρίες θα τις ήθελα πολύ, γιατί αλλάζω συχνά τα φόντα στο κινητό!

 

το εχω ξαναδωσει το Link

 

**************

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Απαγορεύεται η ανάρτηση λινκ προς ιστοσελίδες που διακινούν παράνομο υλικό!Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι έχουν αφαιρεθεί, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση. Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr

Edited by impreza_sti
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο έκανα hard reset, όπως και ο φίλος που έγραψε το μήνυμα. Και όλα λειτουργούν μια χαρά.

 

Αν έχει κάποιος την καλοσύνη, θα του ήμουν υπόχρεος! Ειδικά τις ταπετσαρίες θα τις ήθελα πολύ, γιατί αλλάζω συχνά τα φόντα στο κινητό!

 

οντωσ το εκανα και γω, μολις τωρα , αλλα αν κανεισ με το *#7370# ειναι το ιδιο???παντωσ εγω οταν το ειχα κανει με κλειστο το τηλ με συνδιασμο κουμπιων, τα διαγραφει ολα......

Edited by nikosvis
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται εδώ και πολύ καιρό στο Symbian^3 Platform FAQ το οποίο σου συνιστώ να διαβάσεις.

 

Επανεκκίνηση, soft & hard reset στη συσκευή

 

 

  • Hard reset
    Αυτό επιτυγχάνεται:
    • είτε από τις Ρυθμίσεις > Τηλέφωνο > Διαχείριση τηλεφώνου > Εργοστασιακές ρυθμίσεις > Διαγραφή δεδομένων και επαναφορά.
    • είτε πληκτρολογώντας στην οθόνη αναμονής τον κωδικό *#7370#.
    • είτε με κλειστή τη συσκευή πατώντας το «Πλήκτρο μείωσης έντασης ήχου», το «Πλήκτρο της κάμερας», το «Πλήκτρο του Μενού» και ταυτόχρονα εκκινώντας τη συσκευή χωρίς να αφεθούν τα πλήκτρα μέχρις ότου εμφανιστεί το λογότυπο της Nokia.

    Διαγράφονται όλα τα δεδομένα από τη μνήμη της συσκευής και τη μνήμη μαζικής αποθήκευσης (εφόσον υπάρχει), όχι όμως και από την κάρτα μνήμης. Ως εκ τούτου ο χρήστης θα πρέπει πρώτα να κρατήσει ένα αντίγραφο ασφαλείας των σημαντικών δεδομένων του από τη μνήμη της συσκευής (επαφές, μηνύματα, ημερολόγιο) και τη μνήμη μαζικής αποθήκευσης. Τυχών αναβαθμίσεις λογισμικού δεν επηρεάζονται. Το hard reset θα έχει επιτευχθεί εφόσον ζητηθεί ημερομηνία και ώρα κατά την εκκίνηση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το hard reset θα έχει επιτευχθεί εφόσον ζητηθεί ημερομηνία και ώρα κατά την εκκίνηση της συσκευής.

Αυτό είναι απαραίτητο; Γιατί σε μένα τα ρύθμισε αυτόματα! Και γενικά, νομίζω έτσι γίνεται στο N8 με την ημερομηνία/ώρα. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο. Αν ισχύει σε όλα τα symbian^3 να μην ζητάνε ορισμό ημερομηνίας και ώρας μετά το hard reset, θα το διορθώσουμε στον οδηγό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο. Αν ισχύει σε όλα τα symbian^3 να μην ζητάνε ορισμό ημερομηνίας και ώρας μετά το hard reset, θα το διορθώσουμε στον οδηγό.

 

Δε ζητάνε, ενημερώνεται η ώρα αυτόματα απο το δίκτυο. Τουλάχιστον αυτή είναι η default ρυθμιση στα ελληνικά product codes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από filkatsxlt http://images.myphone.gr/buttons3/viewpost.gif

Ξέρει κανεις τι είναι το qtexamples που εχει στο menu? δεν υπηρχε πριν την 1.1

 

Αυτό μπήκε με το bubbles.

 

και πως το κάνουμε απεγκατάσταση? πως το λέει στη διαχείριση εφαρμογών δε το βρίσκω?

απεγκατέστησα το bubbles άλλα το QtExamples παραμένει...

:confused:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Μα τι πράγμα είναι αυτό με τα hard reset που κάνετε κάποιοι κάθε τρεις και λίγο;:wacko: Εδώ στα pc, στα οποία προβλέπεται format, άντε να κάνεις κάθε 2 χρόνια, και αν... Στο κινητό το hard reset το κάνεις λίγο πριν γίνει τούβλο. Δεν προβλέπεται συχνότερα, ούτε έχει και κάποιο αποτέλεσμα στην απόδοση. Θα διαβάζουν οι υποψήφιοι αγοραστές ότι το Ν8 θέλει hard reset κάθε μήνα και θα τρέχουν μακρυά!:p

 

Συμφωνω απολυτα! Αν ειναι να κανουμε reset καθε λιγο και λιγακι νομιζω χανουμε την μπαλα! Γιατι ακομα και backup να κρατησεις δε μπορεις να περασεις ολα τα αρχεια/εφαρμογες πισω γιατι θα καταληξεις στην ιδια ακριβως κατασταση με πριν. Το hard reset για μενα ειναι εσχατη λυση. Ακομα και τωρα που εχω προβλημα με τα περισσοτερα widgets στο κiνητο μου δεν θα προχωρισω σε reset αφου δεν μου ειναι απαραιτητα. Κακα τα ψεματα, οπως λεει και ο φιλος, το να βλεπει εδω ο κοσμος για χρηστες που κανουνε συνεχεια reset στο ν8 δεν ειναι και οτι καλυτερο. Θα σας αναφερω χαρακτηρηστικα τι μου ειπε ο κολλητος μου οταν αγορασε το iphone4 πριν εγω αγορασω το ν8. Εγω του ελεγα ολα να πλεονεκτηματα του ν8 και γιατι δεν ηθελα το μηλοφωνο και μου απανταει οτι αυτος τουλαχιστον θα εχει ενα τηλεφωνο που απο την πρωτη εως την τελευταια μερα θα δουλευει αψογα χωρις την αναγκη για παραμικρο reset οσες αναβαθμισεις και αν παρει. Και εχει δικιο σε αυτο. Ας ημαστε λιγο πιο φιδολοι με τα reset γνωμη μου παντα. Δε πιστευω οτι προσφερει τοσα πολλα σε σχεση με την ταλαιπωρια της διαδικασιας και κυριως το αγχος του αν θα περασει πισω το buckup αν θα αβησουνε ανεπανορθωτα απαραιτητα αρχεια κλπ...

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από filkatsxlt http://images.myphone.gr/buttons3/viewpost.gif

Ξέρει κανεις τι είναι το qtexamples που εχει στο menu? δεν υπηρχε πριν την 1.1

 

 

 

και πως το κάνουμε απεγκατάσταση? πως το λέει στη διαχείριση εφαρμογών δε το βρίσκω?

απεγκατέστησα το bubbles άλλα το QtExamples παραμένει...

:confused:

 

Όταν είσαι στο μενού, πατάς επιλογές->οργάνωση. Μετά πατάς παρατεταμένα στο εικονίδιο της εφαρμογής για να εμφανιστούν οι επιλογές και μετά διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα! Αν ειναι να κανουμε reset καθε λιγο και λιγακι νομιζω χανουμε την μπαλα! Γιατι ακομα και backup να κρατησεις δε μπορεις να περασεις ολα τα αρχεια/εφαρμογες πισω γιατι θα καταληξεις στην ιδια ακριβως κατασταση με πριν. Το hard reset για μενα ειναι εσχατη λυση. Ακομα και τωρα που εχω προβλημα με τα περισσοτερα widgets στο κiνητο μου δεν θα προχωρισω σε reset αφου δεν μου ειναι απαραιτητα. Κακα τα ψεματα, οπως λεει και ο φιλος, το να βλεπει εδω ο κοσμος για χρηστες που κανουνε συνεχεια reset στο ν8 δεν ειναι και οτι καλυτερο. Θα σας αναφερω χαρακτηρηστικα τι μου ειπε ο κολλητος μου οταν αγορασε το iphone4 πριν εγω αγορασω το ν8. Εγω του ελεγα ολα να πλεονεκτηματα του ν8 και γιατι δεν ηθελα το μηλοφωνο και μου απανταει οτι αυτος τουλαχιστον θα εχει ενα τηλεφωνο που απο την πρωτη εως την τελευταια μερα θα δουλευει αψογα χωρις την αναγκη για παραμικρο reset οσες αναβαθμισεις και αν παρει. Και εχει δικιο σε αυτο. Ας ημαστε λιγο πιο φιδολοι με τα reset γνωμη μου παντα. Δε πιστευω οτι προσφερει τοσα πολλα σε σχεση με την ταλαιπωρια της διαδικασιας και κυριως το αγχος του αν θα περασει πισω το buckup αν θα αβησουνε ανεπανορθωτα απαραιτητα αρχεια κλπ...

 

απορω γιατι τα widjet, δεν μπορουν να διαγραφουν ??απορω με τη λογικη τησ νοκια, μετα το φορματ και αφου ειχα βαλει το καινουργιο ovistore μετα την αναβαθμιση μου εχει δυο ovistore!! ενα το αρχικο και ενα μετα το πρασσινο.!! αν ειναι δυνατον..και κατι αλλο να μην σου επιτρεπει να διαγραψεισ τα widjet λες και ειναι απαραιτητα,, που συνδεοταν στο ιντερνετ χωρις να με ρωτησει ,,,οτι να ναι καλα λενε οτι to symbian εχει πεθανει πως αλλωστε,,αφου δεν σ αφηνει να διαγραψεισ τισ προαιρετικεσ εφαρμογεσ, λεσ και χρειαζομουν τα cnn, to entartimnet και ποιοσ ξερει τι αλλεσ μ@λκιεσ...ελεοσ,,,,

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στο μενού, πατάς επιλογές->οργάνωση. Μετά πατάς παρατεταμένα στο εικονίδιο της εφαρμογής για να εμφανιστούν οι επιλογές και μετά διαγραφή.

 

Πολύ καλός ο τρόπος αυτός, αλλά τη συγκεκριμένη (QtExamples) εφαρμογή δεν την καταργεί.

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

απορω γιατι τα widjet, δεν μπορουν να διαγραφουν ??απορω με τη λογικη τησ νοκια, μετα το φορματ και αφου ειχα βαλει το καινουργιο ovistore μετα την αναβαθμιση μου εχει δυο ovistore!! ενα το αρχικο και ενα μετα το πρασσινο.!! αν ειναι δυνατον..και κατι αλλο να μην σου επιτρεπει να διαγραψεισ τα widjet λες και ειναι απαραιτητα,, που συνδεοταν στο ιντερνετ χωρις να με ρωτησει ,,,οτι να ναι καλα λενε οτι to symbian εχει πεθανει πως αλλωστε,,αφου δεν σ αφηνει να διαγραψεισ τισ προαιρετικεσ εφαρμογεσ, λεσ και χρειαζομουν τα cnn, to entartimnet και ποιοσ ξερει τι αλλεσ μ@λκιεσ...ελεοσ,,,,

 

Εγω ολα αυτα τα widget που λες τα εχω σβησει απο τοτε που πηρα το κινητο. Εσβησα επισης και τα κοινωνικα δυκτια της νοκια γιατι δε δουλευε απο τοτε που προεκυψε το προβλημα με τα widgets. Με το ovi δεν ειχα ποτε προβλημα... Μηπως δε κανεις κατι καλα;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω με την αναβάθμιση μέσω Ovi κινδυνεύεις να χάσεις τα ελληνικά..

Αυτό γίνεται όταν πας να εγκαταστήσεις αναβάθμιση σε κινητό που κανονικά δεν θα "έπρεπε" να έχει ελληνικά, δηλαδή προορίζονταν για αγορά πλην της ελληνικής (= προϊόν παραεισαγωγής). Επομένως εγκαθιστά το firmware το οποίο αντιστοιχεί στο product code της συσκευής.

 

Πολύ καλός ο τρόπος αυτός, αλλά τη συγκεκριμένη (QtExamples) εφαρμογή δεν την καταργεί.

 

Όντως δεν την καταργεί. Ίσως η Nokia θέλει τόσο πολύ να χρησιμοποιούμε αυτή αντί για τον X-plore. :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

 

Όντως δεν την καταργεί. Ίσως η Nokia θέλει τόσο πολύ να χρησιμοποιούμε αυτή αντί για τον X-plore. :lol:

 

τι ακριβως κανει ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Όντως δεν την καταργεί. Ίσως η Nokia θέλει τόσο πολύ να χρησιμοποιούμε αυτή αντί για τον X-plore. :lol:

 

πως να χρησιμοποιηθεί αντι του x-plore αφού δεν εμφανίζει περιεχόμενα (αρχεία κτλ) μόνο τους φακέλους δείχνει?

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα εγκατάσταση το νέο λογισμικό και υπάρχει ένα θέμα. Όταν με καλεί καποιος και ειναι αποθηκευμένος στις επαφές μου,δεν μου δείχνει ποίος καλεί αλλα μονο αριθμό. γνωριζει κανείς κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα εγκατάσταση το νέο λογισμικό και υπάρχει ένα θέμα. Όταν με καλεί καποιος και ειναι αποθηκευμένος στις επαφές μου,δεν μου δείχνει ποίος καλεί αλλα μονο αριθμό. γνωριζει κανείς κάτι?

 

το ειχαμε λυσει παλιοτερα... η εχεις 2 επαφες με τον ιδιο αριθμο ειτε 2 ιδιες επαφες με διαφορετικα νουμερα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το ειχαμε λυσει παλιοτερα... η εχεις 2 επαφες με τον ιδιο αριθμο ειτε 2 ιδιες επαφες με διαφορετικα νουμερα

 

Το τσέκαρα φιλε..δεν έχω ουτε διπλές επαφες ουτε ίδιες επαφές με διαφορετικά νουμερα

 

 

 

ΥΓ Αν δεις είμαι νεος:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από filkatsxlt http://images.myphone.gr/buttons3/viewpost.gif

Ξέρει κανεις τι είναι το qtexamples που εχει στο menu? δεν υπηρχε πριν την 1.1

 

 

 

και πως το κάνουμε απεγκατάσταση? πως το λέει στη διαχείριση εφαρμογών δε το βρίσκω?

απεγκατέστησα το bubbles άλλα το QtExamples παραμένει...

:confused:

 

Πολύ καλός ο τρόπος αυτός, αλλά τη συγκεκριμένη (QtExamples) εφαρμογή δεν την καταργεί.

 

Κατι σαν τον x-plore ειναι βλεπεις φακελους κλπ. Το κουφο ειναι αλλο εγω ενω το εχω διαγραψει απο την διαχειριση εφαρμογων το εικονιδιο στο μενου παραμενει μπενεις μεσα κανονικα στην εφαρμογη αλλα οταν πατας οργανωση-διαγραφη δε μπορει να την διαγραψει.....:wacko::mad:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...