Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τέρμα η αναμονή:) Ιδού οι φώτο που απεικονίζουν το πρόβλημα.

 

Τώρα μάθαμε κάτι καινούριο με αυτήν τη φωτογραφία; Τη βλέπω τη διχρωμία εδώ και μήνες στο κινητό μου όπως και όλοι με τη συγκεκριμένη οθόνη. Το ερώτημα είναι αν γνωρίζει κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ να μας πει ότι η Nokia ξεκινά αντικατάστση οθονών.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάθαμε κάτι καινούριο με αυτήν τη φωτογραφία; Τη βλέπω τη διχρωμία εδώ και μήνες στο κινητό μου όπως και όλοι με τη συγκεκριμένη οθόνη. Το ερώτημα είναι αν γνωρίζει κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ να μας πει ότι η Nokia ξεκινά αντικατάστση οθονών.

 

Ναι, αυτό κάνει, αν διαβάσεις τις 2 τελευταίες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εγώ εμπιστεύτηκα το ebay, γιατι έχασα ενα απο επιδότηση σφραγιστό ελληνικό που το δωσε ο τυπος 290ε, που ήταν σίγουρα ευκαιρία, και πηρα ενα 330 - ένος μηνός και σαν καινούργιο, με αγγλική απόδειξη - και ότι σημαίνει αυτο για εδω - το οποίο ελεγα να το πουλήσω για να παρω ελληνικό αλλα δεν νομίζω να υπάρχει λόγος..

επίσης βρήκα και ενα στον αδελφό μου στα 250ε με πολύ ελφριά φθορά και ενα σπασμένο αυτάκι στο κάτω καπάκι, που το περιμένω σαν ανταλακτικό όπου να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που δείχνει στη φωτό ειναι τραγική με βάση ό,τι βλέπω εγώ στο δικό μου (που φαίνεται ανεπαίσθητα)! Όποτε, κάθε οθόνη έχει διαφορετικό calibration και δεν είναι ελαττωματική... αυτό καταλαβαίνω εγώ! Και εννοείται ότι σε όποιον φαίνεται τόσο έντονα, πρέπει να πάει οπωσδήποτε στο σέρβις...
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που δείχνει στη φωτό ειναι τραγική με βάση ό,τι βλέπω εγώ στο δικό μου (που φαίνεται ανεπαίσθητα)! Όποτε, κάθε οθόνη έχει διαφορετικό calibration και δεν είναι ελαττωματική... αυτό καταλαβαίνω εγώ! Και εννοείται ότι σε όποιον φαίνεται τόσο έντονα, πρέπει να πάει οπωσδήποτε στο σέρβις...

 

Συγγνώμη αλλά είμαι λίγο δύσπιστος. Δεν βρήκα καμμιά ανακοίνωση ή δήλωση (το θέμα αφορά όλον τον κόσμο, όχι μόνο εδώ) και όσοι πήγαν service τους έβαλαν ίδια οθόνη! Άρα μήπως να το ψάξουμε λίγο καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που δείχνει στη φωτό ειναι τραγική με βάση ό,τι βλέπω εγώ στο δικό μου (που φαίνεται ανεπαίσθητα)! Όποτε, κάθε οθόνη έχει διαφορετικό calibration και δεν είναι ελαττωματική... αυτό καταλαβαίνω εγώ! Και εννοείται ότι σε όποιον φαίνεται τόσο έντονα, πρέπει να πάει οπωσδήποτε στο σέρβις...

Έτσι είναι. Έχω βάλει 3 N8 δίπλα-δίπλα, και η ένταση της κοκκινίλας ήταν διαφορετική και στα 3. Το 2ο μάλιστα που πήρα, μετά από αντικατάσταση που έκανα γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο, το έχει πιο έντονα απ' ότι το 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά είμαι λίγο δύσπιστος. Δεν βρήκα καμμιά ανακοίνωση ή δήλωση (το θέμα αφορά όλον τον κόσμο, όχι μόνο εδώ) και όσοι πήγαν service τους έβαλαν ίδια οθόνη! Άρα μήπως να το ψάξουμε λίγο καλύτερα;

 

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει να ψάξω κάτι παραπάνω. Έχω εμπιστοσύνη στο συγκεκριμένο κατάστημα και η Nokia νομίζω την ανακοίνωση την κάνει πρώτα σε αυτούς. Αν την κάνει και σε εμάς έχει καλώς, αν όχι απλά θα πάω να μου φτιάξουν την κοκκινίλα, είτε με αλλαγή οθόνης είτε με ανάσταση του βούδα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά είμαι λίγο δύσπιστος. Δεν βρήκα καμμιά ανακοίνωση ή δήλωση (το θέμα αφορά όλον τον κόσμο, όχι μόνο εδώ) και όσοι πήγαν service τους έβαλαν ίδια οθόνη! Άρα μήπως να το ψάξουμε λίγο καλύτερα;

 

Παρακάτω παραθέτω το email που έλαβα και το οποίο περιέχει την φωτογραφία που δημοσίευσα νωρίτερα. Όσο για την ανακοίνωση και γω δεν την έχω δει αλλά δεν έχω και κανένα λόγο να μην πιστεύω το εν λόγω κατάστημα. Δοκιμάστε να πάρετε ένα τηλεφωνάκι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να βάλουν οθόνη που θα έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Κυριε,

 

Στη φωτογραφια που σας στέλνω μπορειτε να ξεχωρισετε στα αριστερα την οθονη με το προβλημα απεικονισης.

 

 

Koumoutsos Dimitris

Sw support

Nokia Care Faliro

39 Afroditis str.

175 61 P.Faliro Greece

+302109880717

nokiacarefaliro@ovi.com

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα η αναμονή:) Ιδού οι φώτο που απεικονίζουν το πρόβλημα.

 

δηλαδη υπαρχουν ατομα εδω μεσα με τετοιο προβλημα? εγω νομιζα κατι ετσι λιγο που κοκκινιζει αλλα εδω μιλαμε για σοβαρη διαφορα και φυσικα εγω δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα. Ουτε ελαφρη κοκκινιλα βασικα

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σε προηγουμενα ποστ θα εχει αναφερθει σιγουρα αλλα επειδη δε μπορω να ψαξω 300 σελιδες για να το βρω ξαναρωταω :) Μετα την αναβαθμιση σε PR 1.1 οι φωτογραφιες στην προεπισκοπηση φαινονται σε χαμηλοτερη ποιοτητα και πρεπει να κανεις λιγο zoom για να καθαρισει η εικονα. Υπαρχει καμμια λυση γι αυτο το θεμα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πως μπορω να κανω hard format sto kin?θελω να σβησω στην 3.06 εκδοση των οβι χαρτων και δεν μπορω παρα μονο με αυτον τον τροπο.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σε προηγουμενα ποστ θα εχει αναφερθει σιγουρα αλλα επειδη δε μπορω να ψαξω 300 σελιδες για να το βρω ξαναρωταω :) Μετα την αναβαθμιση σε PR 1.1 οι φωτογραφιες στην προεπισκοπηση φαινονται σε χαμηλοτερη ποιοτητα και πρεπει να κανεις λιγο zoom για να καθαρισει η εικονα. Υπαρχει καμμια λυση γι αυτο το θεμα?

 

Ευχαριστω

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά όταν κάνεις ζουμ, περνάνε 1-2 δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσει την εικόνα μεγαλύτερης ανάλυσης. Σ' αυτό το διάστημα η εικόνα φαίνεται θολή.

Αυτό γίνεται γιατί σε κάθε επίπεδο ζουμ φορτώνει και την αντίστοιχη ανάλυση. Αν φόρτωνε την εικόνα πλήρης ανάλυσης από την αρχή, θα επιβάρυνε τη RAM και την ταχύτητα χωρίς κανένα λόγο, αφού ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσες να τη δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά όταν κάνεις ζουμ, περνάνε 1-2 δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσει την εικόνα μεγαλύτερης ανάλυσης. Σ' αυτό το διάστημα η εικόνα φαίνεται θολή.

Αυτό γίνεται γιατί σε κάθε επίπεδο ζουμ φορτώνει και την αντίστοιχη ανάλυση. Αν φόρτωνε την εικόνα πλήρης ανάλυσης από την αρχή, θα επιβάρυνε τη RAM και την ταχύτητα χωρίς κανένα λόγο, αφού ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσες να τη δεις.

 

Φιλε μου δεν εχω καποιο λογο να πω ψεμματα. Οταν ειχε πρωτοβγει το update καπου ειχα διαβασει εδω μεσα για κατι παρομοιο αλλα δεν το ειχα ψαξει. Εχω βγαλει παρα πολλες φωτογραφιες και σε ολες (ειδικα σε αυτες που κανω τερμα zoom πριν τη ληψη) παρατηρω το ιδιο πραγμα. Οταν πας να τη δεις φαινεται λιγο χειροτερη η ποιοτητα αλλα μολις κανεις εστω και λιγο zoom καθαριζει εντελως η εικονα. Μολις ξανακανεις zoom out επανερχεται στην ιδια ποιοτητα με την αρχικη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πως μπορω να κανω hard format sto kin?θελω να σβησω στην 3.06 εκδοση των οβι χαρτων και δεν μπορω παρα μονο με αυτον τον τροπο.....

 

*#7370# για hard reset (αν και δεν στο προτεινω ) .

 

:protest: :knife: elop :protest:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχω καποιο λογο να πω ψεμματα. Οταν ειχε πρωτοβγει το update καπου ειχα διαβασει εδω μεσα για κατι παρομοιο αλλα δεν το ειχα ψαξει. Εχω βγαλει παρα πολλες φωτογραφιες και σε ολες (ειδικα σε αυτες που κανω τερμα zoom πριν τη ληψη) παρατηρω το ιδιο πραγμα. Οταν πας να τη δεις φαινεται λιγο χειροτερη η ποιοτητα αλλα μολις κανεις εστω και λιγο zoom καθαριζει εντελως η εικονα. Μολις ξανακανεις zoom out επανερχεται στην ιδια ποιοτητα με την αρχικη.

 

καλα στα λεει ο terrestial. σε ολα τα ν8 επειδη ειναι πολυ υψηλης αναλυσης οι φωτο αργουν να φορτωθουν σωστα. θελει 1-2 δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες στην έκθεση και στο δικό μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Τόσο πριν την 1.1 όσο και τώρα, σε όλα τα επίπεδα ζουμ φαίνονται άψογες. Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα από άλλον χρήστη μετά την αναβάθμιση 1.1.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος προσπαθεί να περιγράψει αυτή την καθυστέρηση που υπάρχει μέχρι να καθαρίσει η φωτογραφία, όταν την κάνεις ζουμ. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι αυτός που ανέφερα πριν. Υπόψιν, μιλάμε για 12MP.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και το mod της φωτογραφικής εγκατεστημένο, καθυστερεί ακόμα περισσότερο, γιατί μιλάμε για αρχεία άνω των 6ΜΒ το καθένα. ;)

 

Μάλιστα έχω δει στα αρχεία μου μεγέθη ακόμα και μέχρι 10.5ΜΒ. Το μέγεθος του αρχείου ποικίλει ανάλογα με την πληροφορία που αποθηκεύει η συσκευή. Αυτό προφανώς δυσκολεύει τη συσκευή να ανοίξει σε πλήρες ζουμ το αρχείο, γι' αυτό και η καθυστέρηση.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να βρεθεί κάπου η ελληνική γλωσσά για να την κατεβάσουμε,γιατί μετά απο update χάνετε από ΟΥΓΓΑΡΈΖΙΚΑ N8 και χριεαζεται να δίνουμε 16 euro στο nokia care Edited by bilakos134
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν κάνουμε αναζήτηση στους χάρτες δεν υπάρχει τρόπος να σβήνονται αυτά που αναζητάμε; Γιατί εγώ ας πούμε έγραψα κάτι λάθος που δεν υπάρχει και δεν βρίσκω τρόπο να το σβήσω από τη λίστα!
Link to comment
Share on other sites

το grey Ν8 εχει παρουσιασει το προβλημα με την οθονη?το mod για την καμερα που το βρισκουμε?

 

το mod για την καμερα δεν στο συνιστω, το χα βαλει εγω και το μετανοιωσα. 8mb σχεδον η καθε φωτο χωρις ουσιαστικη διαφορα ενω στα βιντεο που μου κανε τα 25f/s μου τα κανε 30f/s παλι η διαφορα δεν ηταν αισθητη και οπως μου εξηγησε ο terrestrial με αυτον τον τροπο εχανα frames στο zoom in/out.

 

 

:protest: :knife: elop :protest:

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

το mod για την καμερα δεν στο συνιστω, το χα βαλει εγω και το μετανοιωσα. 8mb σχεδον η καθε φωτο χωρις ουσιαστικη διαφορα ενω στα βιντεο που μου κανε τα 25f/s μου τα κανε 30f/s παλι η διαφορα δεν ηταν αισθητη και οπως μου εξηγησε ο terrestrial με αυτον τον τροπο εχανα frames στο zoom in/out.

 

 

:protest: :knife: elop :protest:

 

ποσα mb βγαζει συνηθως της φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...