Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η αληθεια ειναι ρε φιλε οτι οντως ησουν πολυ τυχερος. βεβαια σε καμμια περιπτωση δεν αμφισβητω την ποιοτητα κατασκευης του ν8. καθε φορα που το πιανω την καταλαβαινω και την στιβαροτητα και την συνοχη του.

 

τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες οπως σας ελεγα χτες το θεμα ηταν που μου κολλησε το wlan και οχι ο server του γραφειου. συστηνω μεγαλη προσοχη γιατι οπως καταλαβαινω καποιοι μπορει να ετρεχαν για service.γενικα ψαξτε το καθε κολλημα που μπορει να σας κανει και απεγκαταστηστε το τελευταιο πραγμα που βαλατε. θα σας γλιτωσει απο κοπο και νευρα

Link to comment
Share on other sites

πες μας και από που το πήρες έτσι για να βλέπουμε διαθεσημότητα

 

το πειρα απο το καταστημα της vodafone της νεας κρηνης στη θεσσαλονικη!

κ πρεπει να χε κ αλλα! μου παν εχουμε αποθεματα!

 

Χθες πρωτη φορα εβαλα να φορτισει το nokia n8! το θεμα ειναι οτι αν κ φορτιζε κανονικα εγραφε 10% ακομα κ οταν η φορτιση τελειωσε!

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Χθες πρωτη φορα εβαλα να φορτισει το nokia n8! το θεμα ειναι οτι αν κ φορτιζε κανονικα εγραφε 10% ακομα κ οταν η φορτιση τελειωσε!

 

ειναι ενα Bug που συμβαινει σε ολους μας. απλα κανε τον κοπο και διαβασε λιγο τις προηγουμενες σελιδες και θα σου λυθουν πολλες αποριες.καλοριζικο εκανες μεγαλη αγορα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δεν συμβαινει σε ολους,εμενα μια χαρα φαινεται για την ωρα,συν οτι κραταει η μπαταρια του 3 24ωρα+ με νορμαλ χρηση!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κι αν είναι crash test. Ηθελα να ήξερα ποιο άλλο κινητό θα επιβίωνε ύστερα από μια τέτοια πτώση. Το post σου Leon_G ήταν πολυ ενθαρυντικό για όσους ακόμα διστάζουν να αποκτήσουν τη συσκευή. Ειναι γνωστό το video της Nokia για την αντοχή του Ν8 σε πτώσεις (http://www.youtube.com/watch?v=KcfvRfJeLPQ&feature=player_embedded), αλλά 3 ορόφους πτώση...αυτό πιστεύω δεν θα το φανταζόταν ούτε στα όνειρά της η εταιρεια.

Διαβάζοντας την ιστορία σου σταμάτησα να προσπαθώ να λύσω το μυστήριο αν το χαμήλωμα φωτισμού της οθόνης για μερικά ms, ύστερα από το πατημα ενός εικονιδίου για να ανοίξει μια εφαρμογή, είναι bug ή εφφέ του λειτουργικού για να αντιλαμβάνεται ο χρήστης οτι η οθόνη πήρε την εντολή.

Άλλωστε who cares?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δεν συμβαινει σε ολους,εμενα μια χαρα φαινεται για την ωρα,συν οτι κραταει η μπαταρια του 3 24ωρα+ με νορμαλ χρηση!!

 

δεν μιλησα για την αυτονομια. κι εμενα μου κραταει 4-5 μερες με την χρηση που κανω. απλα οταν τελειωσει η φορτιση και το βγαλεις απο το φορτιστη πανω δεξια στην οθονη πριν το ανοιξεις σου βγαζει 10% το οποιο ειναι bug. αν εσενα δεν στο κανει τοτε οκ

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλησα για την αυτονομια. κι εμενα μου κραταει 4-5 μερες με την χρηση που κανω. απλα οταν τελειωσει η φορτιση και το βγαλεις απο το φορτιστη πανω δεξια στην οθονη πριν το ανοιξεις σου βγαζει 10% το οποιο ειναι bug. αν εσενα δεν στο κανει τοτε οκ

 

δεν εχω παρατηρησει κατι, η μπαρα ειναι full, και το battary monitor επισης.στην επομενη φορτιση θα πατησω στη μπαταρια να δω!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παρατηρησει κατι, η μπαρα ειναι full, και το battary monitor επισης.στην επομενη φορτιση θα πατησω στη μπαταρια να δω!

 

το εχεις αφησει να σβησει καμμια φορα η το φορτιζεις πριν τελειωσει πληρως?για το battery monitor δεν εχω ακλη αποψη οποτε αστο καλυτερα ασ μην το συζητησουμε νομιζω οτι ειναι κακη εφαρμογη

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

το εχεις αφησει να σβησει καμμια φορα η το φορτιζεις πριν τελειωσει πληρως?για το battery monitor δεν εχω ακλη αποψη οποτε αστο καλυτερα ασ μην το συζητησουμε νομιζω οτι ειναι κακη εφαρμογη

 

μπορει και γω ειμαι καχυποπτος,το δοκιμαζω.δεν το εχω αφησει να σβησει, στο 2% συνηθως, βαριεμαι να το περιμενω...νομιζω οτι δεν θα κλεισει ποτε....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 15 μέρες στα χέρια μου έχω να πω οτι δεν έχω βρει κάτι που να με προβλημάτισε στη χρήση του.Αν ήθελα να είμαι αυστηρός θα έλεγα οτι με ενοχλεί λίγο η διάταξη των πλήκτρων όταν πληκτρολογώ με Τ9.Η αλλαγες στη θέση του πλήκτρου "δεξιά","αριστερά" και του "backspace" καθώς και η σμίκρυνση όλων των πλήκτρων σε σχέση με το Χ6,είναι ενοχλητικές και μπερδεύομαι αρκετά συχνά κάνοντας λάθη στη σύνταξη των μηνυμάτων...

Η φωτεινότητα της AMOLED υστερεί λίγο αλλά αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό διότι ακόμα και στο φως του ήλιου δείχνει μια χαρά.

Οι υπόλοιπες λειτουργίες δείχνουν εξαιρετικές,το GPS είναι ακαριαίο στο κλείδωμα δορυφόρων,η ανάκληση επαφής είναι πρακτικότατη με τη χρήση των αλφαριθμητικών πλήκτρων,οι φωτογραφίες εξαιρετικές όπως και τα βίντεο,η ακουστική μια χαρά,το WLAN πολύ καλό σε λήψη.Αυτονομία 48 ώρες σε Cosmote με αρκετά βαριά χρήση,κυρίως ομιλία.

Ευτυχώς δεν μου έκατσε προβληματική συσκευή και όλα δείχνουν να λειτουργούν άψογα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

καλα θα βρεθει και ενας που να μας πει τελικα ποιο ηταν το προβλημα της συσκευης

η θα ακουμε συνεχεια για προβληματα τα οποια μαλλον ειναι στη σφαιρα της φαντασιας μιας και δεν αποδεικνυεται ποτε τιποτα

μπορει να θεωρειτε οτι ειχατε προβλημα αλλα ηταν τελικα ετσι?αν ναι που ειναι ενα εντυπο τεχνικου ελεγχου το οποιο θα πεισει και ολους τους υπολοιπους για τα λεχθεντα σας?

μην το παρεις προσωπικα soti δεν αναφερομαι σε εσενα απλα τα οσα εγραψες ειναι η αφορμη να σχολιασω τη μουρμουρα ,αδικαιολογητη για εμενα, που γινεται ενα μηνα τωρα.

 

Τώρα το είδα. Καλά σοβαρά μιλάμε;;;!!! Αναφέρω μέσα στο forum ένα σοβαρό πρόβλημα που μου έβγαλε η συσκευή και τη διαδικασία που ακολούθησα (μέσω DOA) και έλυσα το πρόβλημά μου, μπας και βοηθήσω κανένα Χριστιανό και προλάβει να κάνει χρήση DOA, και βρίσκω και τον μπελά μου ότι συμβάλλω σε μια "μουρμούρα αδικαιολόγητη" με "προβλήματα τα οποία μάλλον είναι στη σφαίρα της φαντασίας"!!!;;;

 

Τι να πω; Ξέρετε κύριε, δεν πήγα το κινητό σε δικαστήριο για να έχω αποδεικτικά στοιχεία, στο Γερμανό το πήγα πίσω, μαζί με το τιμολόγιο αγοράς, παρέλαβα ένα προσωρινό κουπόνι ότι έχουν τη συσκευή μου, και μετά από δύο ημέρες πήρα στα χέρια μου τη νέα συσκευή. Ούτε τεχνικός έλεγχος έγινε, ούτε τέτοιο έντυπο υπάρχει αφού μιλάμε για DOA, δηλαδή άμεση αντικατάσταση. Ούτε καν έλεγξε κανείς το οτιδήποτε παρουσία μου, απλώς τους περιέγραψα το πρόβλημα και παρέλαβαν τη συσκευή.

Και τις δύο ημέρες περίμενα αποκλειστικά επειδή δεν είχε διαθέσιμη συσκευή το κατάστημα για να μου δώσουν, διαφορετικά η αντικατάσταση θα είχε γίνει ΑΜΕΣΩΣ. Για περισσότερες πληροφορίες και απορίες στο κεντρικό κατάστημα Γερμανός στα Χανιά, μήπως μπορέσουν να σας διαφωτίσουν για τη διαδικασία.

 

Ευχαριστώ και παρακαλώ να προσέχουμε άλλη φορά τι λέμε.

 

Υ.Γ. Το πρόβλημα της συσκευής το έχω περιγράψει αναλυτικότατα 2-3 φορές σε προηγούμενα post μου, όπως απ' ό,τι διάβασα το περιγράψανε κι άλλοι που τους παρουσιάστηκε. Ας διαβάζουμε λίγο πιο προσεκτικά το τι γράφεται...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα. Καλά σοβαρά μιλάμε;;;!!! Αναφέρω μέσα στο forum ένα σοβαρό πρόβλημα που μου έβγαλε η συσκευή και τη διαδικασία που ακολούθησα (μέσω DOA) και έλυσα το πρόβλημά μου, μπας και βοηθήσω κανένα Χριστιανό και προλάβει να κάνει χρήση DOA, και βρίσκω και τον μπελά μου ότι συμβάλλω σε μια "μουρμούρα αδικαιολόγητη" με "προβλήματα τα οποία μάλλον είναι στη σφαίρα της φαντασίας"!!!;;;

 

Τι να πω; Ξέρετε κύριε, δεν πήγα το κινητό σε δικαστήριο για να έχω αποδεικτικά στοιχεία, στο Γερμανό το πήγα πίσω, μαζί με το τιμολόγιο αγοράς, παρέλαβα ένα προσωρινό κουπόνι ότι έχουν τη συσκευή μου, και μετά από δύο ημέρες πήρα στα χέρια μου τη νέα συσκευή. Ούτε τεχνικός έλεγχος έγινε, ούτε τέτοιο έντυπο υπάρχει αφού μιλάμε για DOA, δηλαδή άμεση αντικατάσταση. Ούτε καν έλεγξε κανείς το οτιδήποτε παρουσία μου, απλώς τους περιέγραψα το πρόβλημα και παρέλαβαν τη συσκευή.

Και τις δύο ημέρες περίμενα αποκλειστικά επειδή δεν είχε διαθέσιμη συσκευή το κατάστημα για να μου δώσουν, διαφορετικά η αντικατάσταση θα είχε γίνει ΑΜΕΣΩΣ. Για περισσότερες πληροφορίες και απορίες στο κεντρικό κατάστημα Γερμανός στα Χανιά, μήπως μπορέσουν να σας διαφωτίσουν για τη διαδικασία.

 

Ευχαριστώ και παρακαλώ να προσέχουμε άλλη φορά τι λέμε.

 

Υ.Γ. Το πρόβλημα της συσκευής το έχω περιγράψει αναλυτικότατα 2-3 φορές σε προηγούμενα post μου, όπως απ' ό,τι διάβασα το περιγράψανε κι άλλοι που τους παρουσιάστηκε. Ας διαβάζουμε λίγο πιο προσεκτικά το τι γράφεται...

 

συντεκνε μη μασας!!! εσυ καλα εκανες και μας ειπες για το προβλημα σου εστω και αν ηταν για καποιους υπερβολικο. δυστυχως πρεπει να μαθουμε να ζουμε με αυτα. ετσι ειναι η ελευθερη συζητηση. με γεια το νεο σου κινητο και απροβληματιστο. οσο για καοποιους που αμφισβητουν τα παντα και ξερουν τα παντα ας αναλαβει ενεργο ρολο η διαχειριση.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα να συνδεθει στο windows live του ειτε απο την εφαρμογη emails του κινητου ή με τη χρηση αλλων εφαρμογων πχ nimbuzz? Μου βγαζει για σφαλμα κωδικου ή ονοματος χρηστη αλλα ξερω οτι ειναι σωστα αφου συνδεομαι κανονικα απο τον υπολογιστη με τους ιδιους κωδικους.. Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα να συνδεθει στο windows live του ειτε απο την εφαρμογη emails του κινητου ή με τη χρηση αλλων εφαρμογων πχ nimbuzz? Μου βγαζει για σφαλμα κωδικου ή ονοματος χρηστη αλλα ξερω οτι ειναι σωστα αφου συνδεομαι κανονικα απο τον υπολογιστη με τους ιδιους κωδικους..

 

μήπως έχεις ενεργοποιήσει το https στο email?

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις ενεργοποιήσει το https στο email?

 

στη σελιδα του hotmail λες ? το ελεγξα τωρα και βλεπω οτι εχω επιλεγμενο το Να μην χρησιμοποιείται αυτόματα HTTPS

 

Καμμια αλλη ιδεα μηπως? Μονο σε μένα συμβαινει?

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

στη σελιδα του hotmail λες ? το ελεγξα τωρα και βλεπω οτι εχω επιλεγμενο το Να μην χρησιμοποιείται αυτόματα HTTPS

 

Καμμια αλλη ιδεα μηπως? Μονο σε μένα συμβαινει?

 

μου ειχε βγαλει ενα αντιστοιχο σφαλμα στο yahoo αλλα μονο τις πρωτες μερες. τωρα ολα οκ διορθωθηκε μονο του αφου εκανα αλλαγη του κωδικου απο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

μου ειχε βγαλει ενα αντιστοιχο σφαλμα στο yahoo αλλα μονο τις πρωτες μερες. τωρα ολα οκ διορθωθηκε μονο του αφου εκανα αλλαγη του κωδικου απο το κινητο

 

εμενα το yahoo συνδεεται κανονικα. το Hotmail με τιποτα.. ειμαι σε απογνωση.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

εμενα το yahoo συνδεεται κανονικα. το Hotmail με τιποτα.. ειμαι σε απογνωση.

 

αν απλα μπεις απο τον browser σου συνδεετεαι?

Link to comment
Share on other sites

αν απλα μπεις απο τον browser σου συνδεετεαι?

 

Δεν εμπαινε ουτε απο εκει. τελικα εβαλα νεο κωδικο χειροκινητα στον υπολογιστη (οχι copy paste απο αρχειο κειμενου) και δουλεψε και στο κινητο. τι να πω να εφταιγε αυτο?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπαινε ουτε απο εκει. τελικα εβαλα νεο κωδικο χειροκινητα στον υπολογιστη (οχι copy paste απο αρχειο κειμενου) και δουλεψε και στο κινητο. τι να πω να εφταιγε αυτο?

 

με τον ιδιο τροπο ειχα ξεκολλησει κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανός να είχες ποιο νωρίς ενεργοποιήσει το https και έχει φάει κόλιμα (για λίγο..) παλιότερα σε ένα "παρόμοιο" πρόβλημα που μου έκανε απεγκαταστησα και πέρασα ξανά το live messenger σε ένα n78
Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και μιλαμε παρα πολυ σοβαρα

αν εξαιρεσεις το παληκαρι που ειχε το προβλημα του sudden death και του rostropol που μαλλον του πουλησαν μια καμμενη πρωτη συσκευη κανενα αλλο πραγματικο προβλημα δεν υπαρχει με την παρτιδα που εχει ερθει στην ελλαδα παρα μονο υποψιες και καθολου αποδειξεις

που το βρισκεις οποτε το περιργο στο να αναρωτιεμαι αν εσυ και καποιο αλλοι ειχατε πραγματι προβλημα μιας και δεν βλεπω τα προβληματα αυτα να παρουσιαζονται σε κανενα απο τα παλαια μελη με εμπειρια πανω στο symbian???

.......και κατι χρησιμο εδω και λιγες ωρες κυκλοφορει ενα καινουργιο hack/patch για την εγγραφη video με 30 fps και γρηγορο zoom

oσοι θελετε να το δοκιμασετε θα το βρειτε στα γνωστα μαγαιζια

Οπως τα λες είναι αν και πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα πριν γενικεύσουμε ως αξιόπιστο το εξαιρετικό Ν8.Εδώ και χρόνια έψαχνα ενα ΝΟΚΙΑ(Symbian) να αράξω και πιστεύω το βρήκα, από τις 2/12/2010 που έχω το ελληνικό πλέον όλα δουλεύουν ΟΚ(εντάξει 5-6 επανεκκινήσεις έχει κάνει αλλά σχετίζονται με συγκεκριμμένες συνθήκες/εφαρμογές,πράγμα γνώριμο τόσα χρόνια αλλά στο Ν8 είναι σπανιότατο να συμβεί),το 1ο Ν8 παραεισαγωγής ήταν "κάπως,κάτι σαν να μην πήγαινε καλά αλλά δεν μπορούσες να το πεις και με σιγουριά":confused:...και τωρα βλέπω πως κρίνοντας αυτό βιάστηκα γιατί σε καμμιά περίπτωση δεν ήταν αντιπροσωπευτικό δείγμα του μοντέλου γενικά,μακριά λοιπόν για μένα από τα παραμάγαζα γιατί πας να γλιτώσεις 50-60-70 € και τελικά δεν ξέρεις τι μπορεί να σου πασάρουν αν πέσεις στην περίπτωση που ένα μοντέλο έχει μεγάλη ζήτηση και συνάμα έχουν φέρει μόνο λίγες συσκευές με κάποιες από αυτές ενδεχομένως(και εν γνώσει τους) να είναι από επιδείξεις,reviews,test devices ή δεν ξέρω και ΄γω τι....βέβαια τώρα εικάζω απλώς(δεν ξέρω κάτι συγκεκριμμένα,πολλά έχω ακούσει όπως όλοι μας αλλά αν αυτά γίνουν δική σου πραγματικότητα απλά το επιβεβαιώνεις...:()

Το Ν8 για μένα πλέον είναι συσκευή ανοιχτού χρονικού ορίζοντα,κοινώς για άραγμα και 1η συσκευή,ποτέ άλλοτε δεν έχω δει τέτοια ποιότητα κατασκευής,τέτοια υλικά από την ΝΟΚΙΑ(νόμιζα πως το Wave είναι τέλειο σε ποιότητα αλλά τελικά το Ν8 το ανέτρεψε αυτό),ενα μεγάλο μπράβο τους αξίζει...εύχομαι να μην πάθει το sudden death αλλά αυτό το έχω στην άκρη του μυαλού γιατί όλα δείχνουν πως δεν.....αν πάλι συμβεί τι να κάνουμε εγγύηση υπάρχει και όλα διορθώνονται...ας μην αναλίσκουμε τον πολύτιμο χρόνο μας στις αγχώδεις σκέψεις,δεν αξίζει....:):)

Οσο για τα διάφορα patch πιστεύω ειλικρινά πως το Ν8 δεν τα χρειάζεται,και έτσι όπως αποδίδει η κάμερα τώρα με καλύπτει 1000%,με τις αναβαθμίσεις θα τελειοποιηθεί ακόμα πιο πολύ.....

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από έμενα

 

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΆΔΙΚΑ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΈΧΕΙ Ο ΚΟΤΣΟΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΕΊΝΑΙ ΟΚ

 

εκδοσή

PR 1.0

εκδοσή λογισμικού

011.012

ημ/νια εκδ.λογισμικού

2010-09-18

προσαρμοσμένη εκδοσή

011.012.323.01

ημ/νια προσαρ.έκδοσης

2010-10-08

γλωσσά που έχει οριστεί

011.012.07.01

κωδικός προϊόντος

059F047

μοντέλο

Ν8-00

τύπος

RM-596

τελευταία ενημέρωση

καμιά ενημέρωση

εκδοσή περιήγησης

7.2

εκδοση flash

4.0

εκδοση java

2.1

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό...Εγώ χθες έκανα παραγγελία και την Παρασκευή θα το έχω στα χεράκια μου :D:lol::):):lol::D

 

Πως περνάει τώρα η μιάμιση μέρα...;;;;;;; :(

 

παιδιά δεν ξέρω για που λέτε , αλλά εγώ Θεσσαλονικη εχω ήδη 2 εβδομάδες το κινητό σε ασημί , απο τον γερμανό , όταν οι υπόλοιποι μου δώσανε ημ. παράδοσης απο 27/12 έως πρώτο 10 ήμερο Ιανουαρίου . πριν 5 μέρες δε επειδή ρώτησα για εναν φίλο μου είχε 5 μαύρα και 4 ασημί ... ολα με τα χαρακτηριστηκα που προαναφέρθηκαν .

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...