Jump to content

Το Wi-Fi «αρρωσταίνει» τα δέντρα δείχνει πανεπιστημιακή έρευνα


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνεχώς γίνονται έρευνες και η μία αναιρεί την άλλη, κάτι σαν παιχνίδι έχει καταντήσει τελευταία. Μπορούμε να κάνουμε λογική χρήση και να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα, απλό και κατανοητό. Από εκεί και πέρα οι όποιες επιπτώσεις και αν υπάρχουν, μετά από αρκετά χρόνια θα γίνει φανερό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ερευνα δεν ειναι ελληνικη αλλα ολλανδικη.

Οι απόψεις όμως ελληνικότατες κατά τα προσφιλή....;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως όπου και να ψάξουμε πρόβλημα θα βρούμε σίγουρα. Το ένα προκαλεί αυτό, το άλλο προκαλεί το άλλο. Όπως ανέφεραν πολλά παλικάρια πιο πάνω το μέτρο είναι η σωστή- ίσως η μόνη- λύση. Το πιο σωστό το είπε νωρίτερα ο ion. Ότι και να κάνεις, Η/Μ ακτινοβολία δεν γλυτώνεις, εκτός και αν.... πας σε μια σπηλιά και δεν έχεις ρεύμα, αλλά και πάλι όλο και κάποιος πυλώνας θα υπάρχει εκεί τριγύρω...:p

Μην κοιμάστε με το κινητό αγκαλιά, και αφού τα δέντρα έχουν πρόβλημα με το wifi, μην βάζετε το router τότε στο ίδιο δωμάτιο που έχετε το pc:D (που σε τελική ανάλυση και αυτό εκπέμπει ακτινοβολία όπως και κάθε άλλη συσκευή).

 

Πέρα όμως από την πλάκα, λίγη προσοχή ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Ας θυμόμαστε ότι τέτοιου είδους ακτινοβολίες ακολουθούν νόμο αντιστρόφους ανάλογους της απόστασης (στο τετράγωνο κιόλας!:p) Ακόμη και ένα εκατοστό πιο μακριά να κρατάς το κινητό από το αφτί, διαφορά θα κάνει. Ακόμη και δυο μέτρα παραδίπλα να έχεις το router θα κάνει διαφορά (μάλλον, γιατί η έρευνα ακόμα το ψάχνει:p ), αλλά κλείστο ρε αδερφέ το βράδυ (για να μην σε κλέβει και ο γείτονας!) ;)

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν νομίζω να έβγαλαν μια έρευνα έτσι στο ντούκου, διπλά σε αυτοκινητόδρομο η σε κεραία κινητής τηλεφωνίας ξέρω γω... Αλλιώς είναι πολύ γελοίοι...

 

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι τίποτα ασύρματο δεν είναι εντελώς αβλαβές για εμάς και άλλους ζωντανούς οργανισμούς.

Εδώ ακόμα και ένα απλό καλώδιο, στο οποίο περνάει ρεύμα, εκπέμπει μια άλφα ακτινοβολία.

Everybody_Lies...
Link to comment
Share on other sites

Tα WiFi δεν επηρεαζουν τον ανθρωπο 100% λογω χαμηλων συχνοτητων.Τα ασυρματα τηλεφωνα ειναι πολυ πιο επιβλαβη.Για τα δεντρα τωρα δεν ξερω.

Πριν πειτε πεταξτε τηλεφωνα και κινητα διαβαστε καμια ντουζινα ερευνες πρωτα οχι καθετι που βγαινει το πιστευουμε...

 

Για να μη διαδίδουμε μυθεύματα χωρίς αποδείξεις έχω 2 ερωτήσεις φίλε μου.

 

1. Μπορείς να μάς παρουσιάσεις κάποιες σχετικές έρευνες που το αποδεικνύουν;

2. Πόσα θα στοιχημάτιζες υπέρ της προσέγγισής σου;

 

Αν δεν απαντήσεις και στα δύο θεωρείται εσφαλμένη η άποψή σου, άρα και επικίνδυνη να διατυπώνεται ειδικά για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Σχετική έρευνα για το wifi καιμε το αν αποτελεί κίνδυνο τόσο για την υγεία όσο και για την φύση, είχε πραγματοποιηθεί και στο παρελθόν, το 2007 από έναν καθηγητή με το όνομα Pat Troop. Υποστήριξε πως το σήμα εκπομπής είναι μόλις 0.1 watt για το computer και το rooter μαζί και η έκθεση σε αυτό είναι μέσα στα επτρεπτά όρια.

Από εκεί και πέρα οι διάφορες προενισχύσεις του σήματος μπορούν να αυξήσουν αυτών των αριθμό και να ξεπεραστούν κατά πολύ τα όρια.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό στο οποίο εμπίπτει η μελέτη των επιπτώσεων της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας.

 

Η αρχή της προφύλαξης.

http://europa.eu/legislation_summaries/consumers/consumer_safety/l32042_el.htm

 

"Σύμφωνα με την Επιτροπή μπορεί να γίνει επίκληση της αρχής της προφύλαξης όταν τα ενδεχομένως επικίνδυνα αποτελέσματα ενός φαινομένου, ενός προϊόντος ή μιας διεργασίας έχουν προσδιοριστεί μέσω επιστημονικής και αντικειμενικής αξιολόγησης αλλά η αξιολόγηση αυτή δεν επιτρέπει να προσδιοριστεί ο κίνδυνος με επαρκή βεβαιότητα. Η προσφυγή στην αρχή της προφύλαξης εντάσσεται συνεπώς στο γενικό πλαίσιο της ανάλυσης του κινδύνου (που περιέχει εκτός από την αξιολόγηση του κινδύνου, τη διαχείριση του κινδύνου και την κοινοποίηση του κινδύνου), και ειδικότερα στο πλαίσιο της διαχείρισης του κινδύνου που αντιστοιχεί στη λήψη αποφάσεων.

 

Η Επιτροπή υπογραμμίζει ότι δεν μπορεί να γίνει προσφυγή στην αρχή της προφύλαξης παρά μόνο στην υποθετική περίπτωση ενός δυνητικού κινδύνου και ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί αυτό να δικαιολογήσει την αυθαίρετη λήψη αποφάσεων.

Η προσφυγή στην αρχή της προφύλαξης δεν δικαιολογείται παρά μόνο εφόσον πληρούνται οι τρεις προηγούμενες προϋποθέσεις - ο εντοπισμός δυνητικά αρνητικών αποτελεσμάτων, η αξιολόγηση των διαθέσιμων επιστημονικών δεδομένων και η έκταση της επιστημονικής αβεβαιότητας."

 

 

Έτσι λοιπόν μια κοινωνία, λέει η εν λόγω αρχή, οφείλει να προστατευτεί όταν υπάρχει αβεβαιότητα γύρω από έναν υπό μελέτη κίνδυνο, μέχρι να αποδειχτεί ξεκάθαρα επιστημονικά ότι είναι ακίνδυνο.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Ας γυρίσουμε στο καλώδιο... εξάλλου το WI-FI δεν είναι και πολύ χρήσιμο... :lol::lol::lol:
Power is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περασει ολο το σπιτι με καλωδιο δικτυου με καναλακια...Λετε να ειμαι βλακας? :P
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς και σταθερό τηλέφωνο μόνο; Το iPhone του Avatar σου το έχεις ακόμα στο κουτί συσκευασίας; :p

 

Ακόμα κι εμείς να βάλουμε καλώδιο, δυστυχώς δεν μπορούμε να γλυτώσουμε απ' τα WiFi των άλλων. Αυτή τη στιγμή το WiFi notification των Windows μου, δείχνει 21 ενεργά Hotspots. Καιρός να μετακομίσω σε μονοκατοικία με αυλή 10 στρεμμάτων γύρω. :)

 

Προσπαθώ να περιορίσω όσω μπορώ τη χρήση ασύρματων μέσων... Για το δίκτυο του διπλανού δεν μπορώ να κάνω κάτι, για το δικό μου μπορώ...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περασει ολο το σπιτι με καλωδιο δικτυου με καναλακια...Λετε να ειμαι βλακας? :P

 

Καθόλου βλάκας.Άλλωστε είναι και ποιο γρήγορο για το δίκτυο και το internet ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...