Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια βοηθεια!τρελο προβλημα!εκανα χθες το app2sd και ενω ολα βομιζα πηγαιναν καλα,σημερα που το ανοιξα κανει κατι τρελα.το προβλημα εχει ως εξης.

ενω εκανα ολα τα βηματα,οταν πατησα να κανει reboot το κινητο αυτο δεν εκανε τις 1-2 επανεκκινησεις που επρεπε να κανει αλλα μπηκε με τη μια στο μενου.απορησα και ενω κανεις δεν ειχε αναφερει κατι τετοιο,σκεφτηκα να το κλεισω και να το ξανανοιξω εγω.λοιπον το εκανα και τοτε εγιναν τα 2 restart και το 5λεπτο μεχρι να ανοιξει και ολα καλα!

Το κλεινω λοιπον το βραδυ να κοιμηθω και το ανοογω τωρα και εκανε παλι 2 restart και παλι κολλησε κανα 3 λεπτο στο logo.με βαζει στο μενου και δεν ειχα καμια εφαρμογη μεσα!ειχαν χαθει ολα!ουτε καν ο launcher pro.μου εμφανισε και ενα ασχετο εικονιδιο tools!

Το κλεινω και το ξανανοιγω,αυτη τη φορα δεν εκανε ρισταρτ αλλα ενω ειδα οτι υπαρχουν οι εφαρμογες μου,ολες βγαζαν αναγκαατικο κλεισιμο·με πρωτο και καλυτερο τον launcher pro.

Το ξανακλεινω και το ανοιγω ξανα.παλι αργει και κανει ρισταρτ..προφανως κατι δεν πηγε καλα στην ολη διαδικασια.αλλα τι;;του κολλητου μ δεν του εβγαλε καποιο προβλημα που το καναμε μαζι!τι να κανω;;

αν του flashαρω το app2sd παλι απο πανω μεσω xrecovery,θα τα παιξει;;

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Αδερφε ειχες κανει κανενα backup με το xrecovery; Αν ναι τοτε κανε restore και επανελαβε τη διαδικασια... Αλλιως... αν καποιος αλλος μπορει να βοηθησει περισσοτερο εγω θα σου προτεινα να κανεις hard reset επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις δηλαδη και να ξαναπροσπαθησεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αδερφε ειχες κανει κανενα backup με το xrecovery; Αν ναι τοτε κανε restore και επανελαβε τη διαδικασια... Αλλιως... αν καποιος αλλος μπορει να βοηθησει περισσοτερο εγω θα σου προτεινα να κανεις hard reset επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις δηλαδη και να ξαναπροσπαθησεις...

 

 

Ναι ειχα κανει.αλλα το εβγαλα απο την καρτα γτ επιανε 400 μβ.

Θα το περασω και θα κανω restore.χανω και τα παρτισιονς;

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωριζω στα δυο την καρτα αλλα οταν βγαζω το usb μου λεει "κενη sd card" . Τι κανω λαθος???

 

Μήπως έβαλες το ext partition πρώτο? Πρέπει το fat να ειναι πρώτο. Και να ειναι και τα δυο primary.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το προβλημα μου καλα κρατει,μπορω να ξαναφλασαρω το app2sd απο πανω ή θαχει προβλημα;

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το προβλημα μου καλα κρατει,μπορω να ξαναφλασαρω το app2sd απο πανω ή θαχει προβλημα;

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Κάνε restore με το xrecovery πρώτα, κάνε ένα προσεκτικό format στην κάρτα (ΠΡΟΣΟΧΗ: Χρησιμοποίησε το .zip που ταιριάζει στο κατάλληλο format κάρτας, δλδ ext2 σε κάρτα με partition ext2 κ.ο.κ) και δοκίμασε το εξής:

 

-Πάρε backup απο τις υπάρχουσες εφαρμογές χρήστη με Titanium

-Πέρνα το App2SD.zip

-Άσε το να κάνει boot.

-Αν δεις προβλήματα στις εφαρμογές, κάνε τες επαναφορά με το titanium.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάνε restore με το xrecovery πρώτα, κάνε ένα προσεκτικό format στην κάρτα (ΠΡΟΣΟΧΗ: Χρησιμοποίησε το .zip που ταιριάζει στο κατάλληλο format κάρτας, δλδ ext2 σε κάρτα με partition ext2 κ.ο.κ) και δοκίμασε το εξής:

 

-Πάρε backup απο τις υπάρχουσες εφαρμογές χρήστη με Titanium

-Πέρνα το App2SD.zip

-Άσε το να κάνει boot.

-Αν δεις προβλήματα στις εφαρμογές, κάνε τες επαναφορά με το titanium.

 

 

το θεμα δεν ειναι οτι δεν τρεχουν οι εφαρμογες αλλα οτι οταν το κλεινω και το ανοιγω με βγαζει σε μενου που δεν εμφανιζονται οι εφαρμογες μου..

Αλλιως θα τις ειχα σβησει και θα τις ειχα ξαναπερασει..πραγμα που βεβαια δεν βοηθαει γιατι το κανα σε 2 εφαρμογες και οταν εκλεισα και ανοιξα το κιν,παλι μου βγαζε αναγκαστικες διακοπες και στις εφαρμογες αυτες..

τα βηματα εχουν γινει ενα προς ενα γιατι ακριβως μετα την ολοκληρωση του script σε μενα,το καναμε στο προ του φιλου μου.και αυτο δεν αντιμετωπιζει προβλημα...

ουσιαστικα μου λες να κανω την ιδια διαδικασια αλλα αυτη τη φορα να κρατησω μπακ απς με το τιτανιουμ

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι οτι δεν τρεχουν οι εφαρμογες αλλα οτι οταν το κλεινω και το ανοιγω με βγαζει σε μενου που δεν εμφανιζονται οι εφαρμογες μου..

Αλλιως θα τις ειχα σβησει και θα τις ειχα ξαναπερασει..πραγμα που βεβαια δεν βοηθαει γιατι το κανα σε 2 εφαρμογες και οταν εκλεισα και ανοιξα το κιν,παλι μου βγαζε αναγκαστικες διακοπες και στις εφαρμογες αυτες..

τα βηματα εχουν γινει ενα προς ενα γιατι ακριβως μετα την ολοκληρωση του script σε μενα,το καναμε στο προ του φιλου μου.και αυτο δεν αντιμετωπιζει προβλημα...

ουσιαστικα μου λες να κανω την ιδια διαδικασια αλλα αυτη τη φορα να κρατησω μπακ απς με το τιτανιουμ

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Επειδή προφανως δεν μπορώ να γνωρίζω το setup του καθενός, σου προτείνω την "στανταρ" λύση.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προφανως δεν μπορώ να γνωρίζω το setup του καθενός, σου προτείνω την "στανταρ" λύση.

 

ε ναι λογικο..

πιστευεις οτι ειναι θεμα κινητου?λαθος εγκαταστασης ή κολληματος της στιγμης?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε ναι λογικο..

πιστευεις οτι ειναι θεμα κινητου?λαθος εγκαταστασης ή κολληματος της στιγμης?

 

Θεμα κινητού με τίποτα.

 

Λάθος εγκατάσταση ίσως, κολλήματος της στιγμής δεν νομίζω.

 

Πάντως έχουν αναφερθει στο παρελθόν και θέματα με προβληματικές κάρτες μνήμης, αλλά είναι πολύ σπάνιο.

 

Δοκίμασε εσύ το ίδιο και πολύ προσεκτικά σύμφωνα με το βιντεο και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κόλλημα, θα το καταφέρεις!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες το ext partition πρώτο? Πρέπει το fat να ειναι πρώτο. Και να ειναι και τα δυο primary.

 

Τα κάνω όλα σωστα! Στο πρόγραμμα μου δειχνει οτι η sd χωριστηκε σε δυο μέρη. Μετα το aply δικαιολογείται η να ναι κενη? Δεν υπαρχει ουτε ένας φάκελος! Τιποτα.

Edited by myrsine22
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ο συγκεκριμενος τροπος ειναι ιδιος για ολες τις περιπτωσεις δηλαδη και για 2.1 και για 2.2 ROMS θα δουλευει σε CM6?
Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τα κάνω όλα σωστα! Στο πρόγραμμα μου δειχνει οτι η sd χωριστηκε σε δυο μέρη. Μετα το aply δικαιολογείται η να ναι κενη? Δεν υπαρχει ουτε ένας φάκελος! Τιποτα.

 

Ώπα rewind!

 

Εννοείς οτι δεν έχει τιποτα απολύτως η κάρτα σου? Εμ ναι λογικό αφού έκανες format!

 

Καλησπερα. Ο συγκεκριμενος τροπος ειναι ιδιος για ολες τις περιπτωσεις δηλαδη και για 2.1 και για 2.2 ROMS θα δουλευει σε CM6?

 

Όχι το συγκεκριμένο App2SD είναι μόνο για 2.1

 

Στην CM δεν το χρειάζεσαι γιατί το έχεις ήδη.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θεμα κινητού με τίποτα.

 

Λάθος εγκατάσταση ίσως, κολλήματος της στιγμής δεν νομίζω.

 

Πάντως έχουν αναφερθει στο παρελθόν και θέματα με προβληματικές κάρτες μνήμης, αλλά είναι πολύ σπάνιο.

 

Δοκίμασε εσύ το ίδιο και πολύ προσεκτικά σύμφωνα με το βιντεο και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κόλλημα, θα το καταφέρεις!

 

το βιντεακι μας βοηθησε πολυ αλλα αυτο που αναφερεις στο τελος τι ειναι;;

οπως και να χει θα το ξανακανω αφου κανω ριστορ.να φανταστω οτι πρεπει να ξανακανω παρτισιονς ε;

τωρα αν ειμαι τοσο γκαντεμης και φταιει η καρτα μνημης μου..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το βιντεακι μας βοηθησε πολυ αλλα αυτο που αναφερεις στο τελος τι ειναι;;

οπως και να χει θα το ξανακανω αφου κανω ριστορ.να φανταστω οτι πρεπει να ξανακανω παρτισιονς ε;

τωρα αν ειμαι τοσο γκαντεμης και φταιει η καρτα μνημης μου..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Αυτο που αναφερει στο τελος εννοεις το κατι για το android.sdk; Αυτο δεν χρειαζεται πια γιατι εχει απλουστευθει ο οδηγος αν αυτο εννοεις. Αυτο που πρεπει να κανεις οπως στο βιντεο ειναι μεχρι εκει που πατας apply και εχεις τελειωσει με το προγραμα Minitool partition wizard. Παντως γι αυτο που ανεφερες πριν και σ εμενα την πρωτη φορα που πηγα να κανω το script μου εκανε τα δικα του το κινητο και καθε φορα που εκανα reboot εξαφανιζε προγραματα, ωσπου εκανα hard reset κ update και επανελαβα τη διαδικασια και τωρα δουλευουν ολα ρολοι.

Ναι κανε ενα φορματ στην καρτα μνημης σου, αφου πρωτα εχεις κανει το restore, να επανελθει στα φυσιολογικα δηλαδη απ τον υπολογιστης μου και διαμορφωση σε fat32 και μετα ξανακανε τη διαδικασια να κανεις τα παρτισιονς απ την αρχη.

Edited by G10rgos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερει στο τελος εννοεις το κατι για το android.sdk; Αυτο δεν χρειαζεται πια γιατι εχει απλουστευθει ο οδηγος αν αυτο εννοεις. Αυτο που πρεπει να κανεις οπως στο βιντεο ειναι μεχρι εκει που πατας apply και εχεις τελειωσει με το προγραμα Minitool partition wizard. Παντως γι αυτο που ανεφερες πριν και σ εμενα την πρωτη φορα που πηγα να κανω το script μου εκανε τα δικα του το κινητο και καθε φορα που εκανα reboot εξαφανιζε προγραματα, ωσπου εκανα hard reset κ update και επανελαβα τη διαδικασια και τωρα δουλευουν ολα ρολοι.

Ναι κανε ενα φορματ στην καρτα μνημης σου, αφου πρωτα εχεις κανει το restore, να επανελθει στα φυσιολογικα δηλαδη απ τον υπολογιστης μου και διαμορφωση σε fat32 και μετα ξανακανε τη διαδικασια να κανεις τα παρτισιονς απ την αρχη.

 

Ναι θα της βαρεσω φορματ!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Και μενα μου εξαφανιζει!hard reset πως γινεται;

φοβαμαι μηπως φταιει καμια εφαρμογη για ολο το μπαχαλο αλλα χλωμο αυτο ε;

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα της βαρεσω φορματ!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Και μενα μου εξαφανιζει!hard reset πως γινεται;

φοβαμαι μηπως φταιει καμια εφαρμογη για ολο το μπαχαλο αλλα χλωμο αυτο ε;

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Ετσι κοπανα της ενα φορματ να νιωσει.

Hard reset ειναι επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις αυτο γινετε πηγαινοντας Ρυθμισεις > Απορρητο > Επαναφορα εργοστασιακων Προσοχη ομως γιατι σου σβηνει τα παντα απο το κινητο οχι απο την καρτα μνημης και τα επαναφερει στην αρχικη κατασταση οπως οταν πηρες το κινητο.

Μπα δεν νομιζω να φταιει εφαρμογη δεν νομιζω να σχετιζεται καπως.

Οσο για το ευχαριστω δεν χρειαζετε αδερφε οπου μπορουμε βοηθαμε :)

Edited by G10rgos
Link to comment
Share on other sites

Ώπα rewind!

 

Εννοείς οτι δεν έχει τιποτα απολύτως η κάρτα σου? Εμ ναι λογικό αφού έκανες format!

 

 

Κι εγω στην αρχη πιστευα οτι ειναι φυσιολογικό . Οταν ομως βγαζω το usb κ μου λεει στο κινητο "κενη sd" τοτε παταω αναγκαστικά διαμόρφωση κ ειναι σαν να μην εκανα την διαδικασια με τον χωρισμο.

Η εφαρμογή link2sd μου λεει οτι δεν υπαρχει δευτερο partition.

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες δεν παει αλλο...ξανακανα ολη τη διαδικασια,μου πηγε σωστα.εκανα ριμπουτ και ολα καλα..μολις περασα το whatsapp messenger λεω να ξαναδοκιμασω και παλι τα ιδια...μηπως φταιει αυτη η εφαρμογη?πριν την εγκατασταση της δεν ειχα προβλημα.

οπως και ναχει ξαναμανα ρικοβερυ,ξανα την ιδια διαδικασια.παλι τπτ....λεω μπορει να φταιει η καρτα.βαζω αλλη καρτα μεσα και παλι τιποτα....

τι μπορει να κανω λαθος????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες δεν παει αλλο...ξανακανα ολη τη διαδικασια,μου πηγε σωστα.εκανα ριμπουτ και ολα καλα..μολις περασα το whatsapp messenger λεω να ξαναδοκιμασω και παλι τα ιδια...μηπως φταιει αυτη η εφαρμογη?πριν την εγκατασταση της δεν ειχα προβλημα.

οπως και ναχει ξαναμανα ρικοβερυ,ξανα την ιδια διαδικασια.παλι τπτ....λεω μπορει να φταιει η καρτα.βαζω αλλη καρτα μεσα και παλι τιποτα....

τι μπορει να κανω λαθος????

 

Αδερφε τι να πω... σου ειπα στο pm τι επαθα εγω μετα απο τοσες βδομαδες. Ο Θεος να βαλει το χερι του...

 

Παιδια λιγο help ειχα κανει εδω και βδομδαδα το script και δουλευανε ολα κομπλε και το πρωι ειχα βαλει το κινητο να φορτισει και μετα τη φορτιση του εκανα ενα reboot για την μπαταρια, καταλαθος ομως οταν ανοιγε μπηκα στο μενου του xrecovery και επειδη δεν ηθελα να κανω κατι εκει πατησα reboot οταν ανοιξε το κινητο μου λειπανε οι περισοτερες εφαρμογες ενω το ειχα ξανακανει πολλες φορες reboot το κινητο οχι απο xrecovery και δουλευε μια χαρα χωρις προβλημα. Οποτε ειπα κ εγω να ξανακανω το script να ισιωσει, εκανα restore με το xrecovery ξαναφορμαρα την καρτα και εκανα flash το app2sd, δεν εγινε τιποτα ομως μετα το reboot και ειπα να ξαναδοκιμασω, ξαναφορμαρα την καρτα και την εβαλα στο κινητο και κοιταξα στο titanium backup οτι αντι για 1,5gb που ειχα βαλει να ειναι το a2sd ειναι μονο 216 και δεσμευμενα σχεδον ολα, φορμαρα παλι την καρτα και αυτη τη φορα δεν εκανα δευτερο παρτισιον εχτ2 εκανα ενα παρτισιον δηλαδη οπως ητανε στην αρχη χωρις το αππ2σδ ανοιγω το κινητο αλλα και παλι αντι να μου δειχνει στο titanium backup εσωτερικη μνημη και μνημη sd μου δειχνει ακομα το a2sd 216mb ενω δεν υπαρχει τετοια παρτισιον στην καρτα μνημης. Μηπως ξερει κανεις πως θα σβησω αυτο το παρτισιον a2sd που ειναι 216mb για να μπορω να ξανακανω το script απ την αρχη;

 

EDIT : Εκανα παλι restore και ξαναφορμαρα την καρτα και flashara παλι το app2sd αλλα και παλι μου δειχνει στο titanium backup το a2sd 216μβ ενω εγω το εχω βαλει να ειναι 2gb... Τι να κανω για να ξεσκαλωσει;

 

EDIT2 : Αφηστε το παιδια το εστρωσα το ρημαδι... νταξει τωρα τα βγαζει ολα κομπλε... παντως πολυ ιδιοτροπο αυτο το χ10 μινι ρε παιδια...

Edited by G10rgos
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδειά βοήθεια.

Ακουλούθησα τον οδηγό και το κινητό άνοιξε κανονικά, το άφησα έτσι.

Την επόμενη μέρα κάποια στιγμή μου έκλεισε λόγω μπαταρίας,

Όταν το έβαλα στο φορτιστή και το άνοιξα κόλλησε στο Sony erricson και δεν κλείνει, έχει μείνει κολλημένο εκεί για μία ώρα.

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε και ξαναβαλε την καρτα sim αυτος ειναι ενας τροπος για να κανει επανεκκινηση το κινητο. Και μετα δες αν δουλευει οκ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Το έκλεισα κρατώντας το κουτί από το Power Πατημένο και πατώντας πολλές φορές το οκ.

Όταν το ξανάνοιξα πάλι κόλλησε.

το ξαναέκλεισα και χρησιμοποίησα το xrecovery για να το επαναφέρω.

Επανήλθε κανονικά, άνοιξε και μετά ξεκίνησα την διαδικασία του app2sd από την αρχή.

Το θέμα είναι οτι, το κινητό άνοιξε αλλά δεν έχει κάνει κανένα reboot, εδώ και 20 λεπτά. Πιστεύω οτι αν το κλείσω και το ξανανοίξω θα μου κολλήσει πάλι.

Γνωρίζετε κάτι, σχετικά με αυτό που μου συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Το έκλεισα κρατώντας το κουτί από το Power Πατημένο και πατώντας πολλές φορές το οκ.

Όταν το ξανάνοιξα πάλι κόλλησε.

το ξαναέκλεισα και χρησιμοποίησα το xrecovery για να το επαναφέρω.

Επανήλθε κανονικά, άνοιξε και μετά ξεκίνησα την διαδικασία του app2sd από την αρχή.

Το θέμα είναι οτι, το κινητό άνοιξε αλλά δεν έχει κάνει κανένα reboot, εδώ και 20 λεπτά. Πιστεύω οτι αν το κλείσω και το ξανανοίξω θα μου κολλήσει πάλι.

Γνωρίζετε κάτι, σχετικά με αυτό που μου συμβαίνει?

 

 

Welcome to the club..αν δεν σου εκανε reboot και μπηκε με την μια στο μενου και σου δειχνει οτι εχεις κανονικα παρτισιονς,το πιο πιθανο ειναι οταν κλεισει να χεις μπελαδες..

δεν γινεται να ζεις με αυτο το φοβο ομως..το κινητο ειναι για να το χαιρομαστε..κλειστο και ο,τι γινει εγινε..στην τελικη κανεις το link2sd που εκανα και γω και ειμαι κομπλε!

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είχα κάνει και τα δύο partition primary.

Όλα ok, αλλά μετά από τρεις επανεκκινήσεις μου χάνει όλες τις εγκαταστημένες εφαρμογές.

Το έχετε ξανακούσει?

Έχετε τρόπο επίλυσες?

Ξέρετε τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...