Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους. Καλή φάση.

 

Οπότε "wipe battery stats" συναρτήσει του Current Widget (0mA) εξακολουθούμε να κάνουμε στο τέλος του καλιμπραρίσματος;

 

Νομίζω ότι ο παραπάνω τρόπος είναι πλεον ο καλύτερος...Τουλαχιστον όταν είχα στο desire είχε δουλέψει καλά ;)

Θα δούμε τι θα πούνε και τα παιδιά στους xda αν είναι καλό να κάνουμε και τα 2, αν και προσωπική μου γνώμη είναι ότι ενα wipe batterry με το flashαρισμα μιας νέας rom δεν είναι κακή ιδέα...Πάντως στο desire δε το κάνουν αλλα χρησιμοποιούν μόνο τον παραπάνω οδηγό...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι ο παραπάνω τρόπος είναι πλεον ο καλύτερος...Τουλαχιστον όταν είχα στο desire είχε δουλέψει καλά ;)

Θα δούμε τι θα πούνε και τα παιδιά στους xda αν είναι καλό να κάνουμε και τα 2, αν και προσωπική μου γνώμη είναι ότι ενα wipe batterry με το flashαρισμα μιας νέας rom δεν είναι κακή ιδέα...Πάντως στο desire δε το κάνουν αλλα χρησιμοποιούν μόνο τον παραπάνω οδηγό...

 

Mάλιστα. Απλά μου φαίνεται λογικό να πρέπει να διαγράψουμε και το ιστορικό της μπαταρίας. Ας ακούσουμε μερικές γνώμες σχετικά λοιπόν. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς backup πέρνουμε με το titanium backup ή to rom manager.

Υπάρχει τρόπος να πάρω κάποιο backup το οποίο να είναι σαν "image" και να το επαναφέρω στην κατάσταση ακριβώς που βρισκόταν? Rom και εφαρμογές εγκαταστμένες και widgets όπως ακριβώς τα έιχα ή απλά περνάω την Rom και μετά τις εφαρμογές και το ξαναφτιάχνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς backup πέρνουμε με το titanium backup ή to rom manager.

Υπάρχει τρόπος να πάρω κάποιο backup το οποίο να είναι σαν "image" και να το επαναφέρω στην κατάσταση ακριβώς που βρισκόταν? Rom και εφαρμογές εγκαταστμένες και widgets όπως ακριβώς τα έιχα ή απλά περνάω την Rom και μετά τις εφαρμογές και το ξαναφτιάχνω?

 

Backup στις εφαρμογες που εχεις και στα data σου...Βεβαια τα data ειναι καλο να μη τα επαναφερουμε σε μια νεα rom...

Βackup τη rom σου οπως ειναι τωρα μπορεις να τη κανεις μεσω cwm recovery και αν δε σου αρεσει καποια νεα που θα περασεις, επανερχεσαι με restore στη κατασταση που εισαι τωρα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει τρόπος να πάρω κάποιο backup το οποίο να είναι σαν "image" και να το επαναφέρω στην κατάσταση ακριβώς που βρισκόταν?

Αυτό είναι το Nandroid backup που παίρνεις μέσα από το clockworkmod.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το Nandroid backup που παίρνεις μέσα από το clockworkmod.

 

To clockworkmod αν έχω ακταλάβει καλά είναι μέσα στο rom manager.

To rom manager έιχει μονο rom backup.

Το nandroid backup πως το κάνω? Λίγο πιο συγκεκριμένα μπορείς ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν έχεις περάσει το clockworkmod μέσα στη συσκευή σου, μπαίνεις στη recovery και εκεί έχεις πολλές επιλογές (να κάνεις wipe, να flashάρεις μια rom κτλ). Ανάμεσα τους είναι και το nandroid backup.

 

Ορίστε και αναλυτικές οδηγίες... http://www.addictivetips.com/mobile/what-is-clockworkmod-recovery-and-how-to-use-it-on-android-complete-guide/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

-Battery Tip.

1) Βάζουμε το κινητό να φορτίσει κανονικά με ανοικτό το κινητό μέχρι το γίνει το led πράσινο.

2) Όταν γίνει πράσινο, αποσυνδέουμε το φορτιστή και στη συνεχεία το κλείνουμε. Αφού κλείσει τελείως το κινητό,

βάζουμε το φορτιστή και πάλι και περιμένουμε να ξαναγίνει πράσινο το led.

3) Όταν γίνει πράσινο, αποσυνδέουμε το φορτιστής, ανοίγουμε το κινητό και αφού ανοίξει τελείως το ξανακλείνουμε

και συνδέουμε και πάλι το φορτιστή μέχρι να γίνει και πάλι πράσινο το led.

4) Αφού τελειώσει και αυτή η φόρτιση ξαναανοίγουμε το κινητό και το δουλεύουμε κανονικά.

 

Έχω 2 ερωτήσεις.

 

1) Στο DHD αλλά και στο Desire S πλεόν υπάρχει η δυνατότητα του fast boot. Για να κλείσει εντελώς το κινητό θα πρέπει να ξετικάρω την επιλογή Γρήγορη Εκκίνηση. Επομένως αυτή η επιλογή θα είναι τικαρισμένη ή όχι ;.

2) Στο βήμα 4 ο φορτιστής θα πρέπει να παραμένει μέχρι να λειτουργήσει το κινητό ;.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ερωτήσεις.

 

1) Στο DHD αλλά και στο Desire S πλεόν υπάρχει η δυνατότητα του fast boot. Για να κλείσει εντελώς το κινητό θα πρέπει να ξετικάρω την επιλογή Γρήγορη Εκκίνηση. Επομένως αυτή η επιλογή θα είναι τικαρισμένη ή όχι ;.

2) Στο βήμα 4 ο φορτιστής θα πρέπει να παραμένει μέχρι να λειτουργήσει το κινητό ;.

 

Για το 4ο βημα,οχι,αποσυνδεεις τον φορτιστη κι ανοιγεις τη συσκευη.

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Και δεν πάει στο 99% ;. Εκεί πάει σε εμένα.

 

Τελικά πρέπει να είναι ξετικαρισμένη η Γρήγορη Εκκίνηση ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τις custom Roms παντως με official μπορεις να το φορτισεις με κλειστο το κινητο. Μπαινεις σε bootloader mode ( εχοντας πατημενο το vol down κατα την επανεκκινηση) και επειτα στην επιλογη fastboot εχει επιλογη powerdown. Εκει λοιπον φορτιζει κανοκινα το κινητο παραμενοντας κλειστο.
Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περάσει το clockworkmod μέσα στη συσκευή σου, μπαίνεις στη recovery και εκεί έχεις πολλές επιλογές (να κάνεις wipe, να flashάρεις μια rom κτλ). Ανάμεσα τους είναι και το nandroid backup.

 

Ορίστε και αναλυτικές οδηγίες... http://www.addictivetips.com/mobile/what-is-clockworkmod-recovery-and-how-to-use-it-on-android-complete-guide/

 

 

Αυτό έψαχνα :D

Σ'ευχαριστώ πολύ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση!

 

Για τις εφαρμογές marketenabler και titanium backup, και γενικώς για όσες εφαρμογές χρειάζονται root, το temproot μέσω visionary είναι αρκετό ή θα χρειαστούμε και S-OFF;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση!

 

Για τις εφαρμογές marketenabler και titanium backup, και γενικώς για όσες εφαρμογές χρειάζονται root, το temproot μέσω visionary είναι αρκετό ή θα χρειαστούμε και S-OFF;

Μονο root χρειαζεσαι για τις εφαρμογες...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση!

 

Για τις εφαρμογές marketenabler και titanium backup, και γενικώς για όσες εφαρμογές χρειάζονται root, το temproot μέσω visionary είναι αρκετό ή θα χρειαστούμε και S-OFF;

 

Φτάνει και περισσεύει.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το Current Widget να δείξει 0mA σημαίνει πως η συσκευή ακόμα φορτίζει (ενώ η λυχνία έχει γίνει πράσινη) ;
Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλαμε για καλιμπραρισμα μπαταριας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπορουμε να το κανουμε με το σωστο τροπο!Ο λογος μεχρι τωρα που δε μπορουμε ειναι επειδη οταν σβηνουμε τη συσκευη και συνδεουμε το φορτιστη,εκεινη ενεργοποιειται.Πλεον αυτο αλλαξε...:D

Κατεβαζουμε απο εδω και το flashρουμε απλα απο recovery.Στη συνεχεια ακολουθουμε τον παρακατω οδηγο (made by kollatos) για να καλιμπραρουμε σωστα τη μπαταρια μας...;)

 

 

-Battery Tip.

1) Βάζουμε το κινητό να φορτίσει κανονικά με ανοικτό το κινητό μέχρι το γίνει το led πράσινο.

2) Όταν γίνει πράσινο, αποσυνδέουμε το φορτιστή και στη συνεχεία το κλείνουμε. Αφού κλείσει τελείως το κινητό,

βάζουμε το φορτιστή και πάλι και περιμένουμε να ξαναγίνει πράσινο το led.

3) Όταν γίνει πράσινο, αποσυνδέουμε το φορτιστής, ανοίγουμε το κινητό και αφού ανοίξει τελείως το ξανακλείνουμε

και συνδέουμε και πάλι το φορτιστή μέχρι να γίνει και πάλι πράσινο το led.

4) Αφού τελειώσει και αυτή η φόρτιση ξαναανοίγουμε το κινητό και το δουλεύουμε κανονικά.

 

αν δεν εχουμε κανει καμια αλλαγη στο τηλεφωνο , το εχουμε οπως ειναι εργοστασιακα αν κανουμε το παραπανω κερδιζουμε κατι?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχουμε κανει καμια αλλαγη στο τηλεφωνο , το εχουμε οπως ειναι εργοστασιακα αν κανουμε το παραπανω κερδιζουμε κατι?

 

 

Παντως δε χανεις και κατι...;)..Δοκιμασε το...Πιθανοτατα θα δουλευει γιατι δεν εχει να κανει με καποιο ''πειραγμα'' της συσκευης,αλλα με απλο καλιμπραρισμα της μπαταριας.Αφου κι ολας σε official κατασταση δεν bootαρει το κινητο οταν ειναι κλειστο κι ενω το συνδεεις σε φορτιστη δεν υπαρχει καποιο προβλημα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα και μου δείχνει πως φούλαρε στο 99% όμως. Κάπου το πήρε το μάτι μου στο xda αλλα δε θυμάμαι τι παίζει με το εν λόγω bug. Κάποια βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει στα volts να γράφει 4.2 . Αυτή είναι η διαφορά που κάνει αυτό. Αλλά σε εμένα δεν λειτουργεί, δεν ξέρω γιατί.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα και μου δείχνει πως φούλαρε στο 99% όμως. Κάπου το πήρε το μάτι μου στο xda αλλα δε θυμάμαι τι παίζει με το εν λόγω bug. Κάποια βοήθεια;

 

Eννοεις οτι το led γινεται πρασινο στο 99% και δε σου δειχνει 100% οση ωρα το αφησεις;;Δεν εχω αντιμετωπισει κατι τετοιο φιλε μου..Ειναι bug της rom;;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Eννοεις οτι το led γινεται πρασινο στο 99% και δε σου δειχνει 100% οση ωρα το αφησεις;;Δεν εχω αντιμετωπισει κατι τετοιο φιλε μου..Ειναι bug της rom;;;

 

Ακριβώς. Δεν πρέπει να είναι θέμα ΡΟΜ αλλά καλιμπραρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

την έχεις δοκιμάσει; είναι καλή;

 

Όχι δε τη δοκίμασα αλλά ο μάγειρας είναι πολλά υποσχόμενος, σίγουρα θα βγάλει bugs αφού είναι πρώτη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...