Jump to content

Blackberry Bold 9780


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σου δειχνει συνδεση 3G με τα μουρα διπλα ή GPRS ή EDGE?εχουν σημασια τα κεφαλαια.

Αυτό δεν το είχα παρατηρήσει καθόλου. Τώρα που το δοκίμασα (με wifi) έβγαλε GSΜ στην αρχή με το μόλις συνδέθηκα, μετά για λίγο gprs και όταν μπήκα twitter και msn, πάλι GPRS.

(Τα μούρα είναι δίπλα από το σήμα του wifi, κάτω και δεξιά από τα γράμματα GPRS).

Σε δοκιμές που έκανα, επικρατούν τα κεφαλαία. Ξεκινάει με μικρά όταν συνδέεται στο wifi και πάει κεφαλαία μετά από λίγο, μόνο του. Ό,τι έγινε στην αρχή.

 

***EDIT SOS***

Λοιπόν, έκανα wipe τη συσκευή μέσω BBSAK, έπειτα έβαλα το τελευταίο OS χωρίς να κάνω τίποτα restore και προσπαθώ να συνδεθώ στο Blackberry App World μέσω 3G για κατεβάσω την τελευταία έκδοση msn, twitter κλπ για να δω αν θα δουλέψουν έτσι και δεν συνδέεται μέσω 3G καθόλου. Γράφει: Blackberry App World is having trouble connecting to the Blackberry App World Server. Verify your network connections and ry again. Στο Service Status που πάω, στο Βlackberry Internet Service, γράφει Not Connected. Αυτό, τι σημαίνει; Ότι δεν δρομολογούνται τα δεδομένα μέσω BIS; Πρέπει να κάνω κάτι που δεν έχω κάνει;

 

Όποιος μπορεί, παιδιά.

 

Έκανα όλο το restore τώρα, αλλά και πάλι Not Connected μου βγάζει (και στο wifi και στο 3G). Επίσης δεν μπορώ να γράψω ελληνικά, έχει μόνο αγγλικά. Τι στο καλό έχω κάνει ρε γ@μώτο; Όποιος μπορεί, ας με βοηθησει.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βγάλε μπαταρία και την κάρτα sim για λίγο (1-2 λεπτά). - Η έκδοση λειτουργικού που έβαλες είναι multilingual? Εαν δεις ότι δεν γίνεται κάτι ειδικά με την BIS τότε επικοινώνησε με τον πάροχο. Συνήθως τα λύνουν κατι τέτοια. Edited by jopilot
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία και την κάρτα sim για λίγο (1-2 λεπτά). - Η έκδοση λειτουργικού που έβαλες είναι multilingual? Εαν δεις ότι δεν γίνεται κάτι ειδικά με την BIS τότε επικοινώνησε με τον πάροχο. Συνήθως τα λύνουν κατι τέτοια.

Πώς καταλαβαίνω ότι είναι multilingual;

Επίσης, υπάρχει περίπτωση (αφού έχω ανοίξει το 3G και το WIFI) και αφού έχω προσπαθήσει και έχω μπει σε κάποια site, να έχω χρεωθεί κάτι τώρα που δείχνει Not Connected η BIS;

 

Ειλικρινά, το τηλέφωνο με έχει φρικάρει! :)

Έβαλα παλιότερη έκδοση, η BIS επιτέλους συνδέθηκε κανονικά (τουλάχιστον έτσι έδειξε), έκανα restore ένα παλιότερο backup και και όταν μπήκα twitter και άνοιξα τον "προβληματικό" σύνδεσμο της lifo (αυτόν που τόσο με ταλαιπώρησε αυτόν τον καιρό), άνοιξε κανονικά!!! Αλλά για μία φορά... Όταν πήγα να ανοίξω πάλι τον ίδιο σύνδεσμο, στα καπάκια - τίιιιποταααα!

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

μηπως τελικα εχεις κανει ολα αυτα τσαμπα και εχει προβλημα ο συνδεσμος της Lifo ? Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

μηπως τελικα εχει κανει ολα αυτα τσαμπα και εχει προβλημα ο συνδεσμος της Lifo ?

Όχι, από άλλο wifi σημείο μπορώ να μπω. Άλλωστε ούτε π.χ. στο google δεν μ' αφήνει να ψάξω, ενώ με αφήνει να μπω. Ή εξακολουθώ να έχω τα προβλήματα που έλεγα με το msn.

 

Τώρα, το χειρότερο είναι ότι πάλι γράφει Not Connected στη BIS (είτε με 3G είτε με wifi) και πολύ φοβάμαι για τίποτα έξτρα χρεώσεις...

Επίσης, όποιο λειτουργικό σύστημα και να εγκαταστήσω (έχει δύο στο desktop manager μου - αλήθεια μπορώ να βρω άλλα παλιότερα; Ίσως κάποιος γνωρίζει κάποιο σχετικά αξιόπιστο), δεν μπορώ με κανέναν τρόπο να γράψω στα ελληνικά. Σήμερα με κούρασε πάρα πολύ το τηλέφωνο. Και το ακόμα χειρότερο είναι ότι δεν θα ησυχάσω αν δεν βρω μια λύση.

Εννοείται, όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

για τα ελληνικα :πηγαινε στο blackberry desktop manager μετα εφαρμογες και θα σου βγαλει οτι γλωσσα εχει το os σου αν εχει ελληνικα πατας το + και την προσθετεις.μετα το reboot θα εμφανιστει.

εφαρμογες μπορεις να περνας και απο το app world στο web.πηγαινε στο site της rim και στο app world και μεσω του usb θα σου περναει της εφαρμογες για να μην εχεις το αγχος της χρεωσης.

ρωτησα αν ειναι κεφαλαια ή οχι γιατι με κεφαλαια ειναι συνδεδεμενο με bis ενω με μικρα οχι και πολλα θα πορουσαν να εξηγηθουν ετσι (γελιο αλλα ποτε δεν ξερεις).

υπαρχει ος 5 και os 6 αλλα δεν υπαρχουν για το bb9780.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με τα ελληνικά, εντάξει και με τη bis (δείχνει να είναι συνδεδεμένη και με 3g και με wifi, αναλόγως τι έχω).

Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω είναι πώς γίνεται και με το μόλις αλλάζω os και αφού περάσω και τις ρυθμίσεις, όταν μπαίνω twitter την πρώτη φορά μου ανοίγει άνετα και ωραία ο σύνδεσμος της lifo, όταν πάω να το κάνω δεύτερη ή τρίτη ή νιοστή φορά, δεν ανοίγει...! Με καινούγια αλλαγή os πάλι τα ίδια, μια χαρά την πρώτη φορά, τις επόμενες τίποτα... εκτός κι αν περιμένω γύρω στα 3-4 λεπτά. Μετά από 3-4 λεπτά θα ανοίξει, αλλά τι να το κάνεις; Δεν είναι πολύ αργά πια;

 

Όποιος μου το εξηγήσει αυτό, θα του βγάλω το καπέλο.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Στείλε το λινκ lifo που λες να σου πούμε αν ανοίγει και απο τα δικά μας berry....Κάποια ασυμβατότητα ίσως...Δοκίμασε και με άλλο browser μήπως και γίνει κάτι
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συγκεκριμένο λινκ.

Δεν μπορώ να μπω στη σελίδα της lifo μέσω twitter. Μου ανοίγει δηλαδή τους συνδέσμους της lifo αλλά μετά από 3-4 λεπτά... που είναι πολλή ώρα. Ενώ σε όλους τους άλλους που ακολουθώ (π.χ. Athens Voice) ανοίγουν τα λινκ εύκολα και γρήγορα.

Επίσης, ακόμα και μέσω twitter να μην πάω, η σελίδα της lifo ανοίγει σα χελώνα (όταν λέω 3-4 λεπτά, το εννοώ, κάπου τόση ώρα κάνει).

Άλλο ένα κουφό είναι ότι ενώ ανοίγει τη σελίδα της google, δεν μ' αφήνει να ψάξω τίποτα. Βάζω να ψάξει μια λέξη και απλά φορτώνει μια ώρα χωρίς να ανοίξει η σελίδα με τα αποτελέσματα.

Και το τελευταίο είναι ότι ενώ μπορώ να στείλω μηνύματα στις επαφές μου στο msn, δεν μπορώ να λάβω τα μηνύματα που μου στέλνουν.

 

Όταν λες άλλο browser, τι εννοείς; Πού μπορώ να βρω κάτι τέτοιο και τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ περίεργη η περίπτωση που περιγράφεις. Επίσης καθάρισε όλο το ιστορικό του Browser (+ cache κλπ όλα) . Και με το wifi σέρνεται όπως λες.Φαντάζομαι πια δεν είναι θέμα λογισμικού αλλά υπηρεσιών παρόχου. ( Κάποιες φορές ενδέχεται να υπάρχουν κάποια μικροποροβλήματα με την BIS του εκάστοτε παρόχου). Σχετικά με τον browser υπάρχει ο opera mini. Κατέβασε και αυτόν και κάνε ένα τεστ αν αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα. Το twitter δουλεύει κανονικά? Τέσταρα κάποια λινκ lifo απο το Twitter με wifi και με 3G όπου ανοίγουν κανονικά. Οι επιλογές που έχω στον browser είναι : όλα τσεκαρισμένα στο μενού web content. Στο Privacy & Security τσεκαρισμένο "Accept cookies".
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Με το wifi σέρνομαι μόνο με τις συγκεκριμένες περιπτώσεις. Οπουδήποτε άλλου λειτουργεί τέλεια και σφαίρα. Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα παρόχου; Να επικοινωνήσω λες μαζί τους; Κι αν ναι, τι να τους πω;

Στο twitter, πέρα απ' την περίπτωση της lifo, όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χαρά.

Αν κατεβάσω τον opera mini (αλήθεια, από που; ) θα είναι αυτός ο default browser;

Στις επιλογές του browser είναι και σε μένα όλα αυτά τσεκαρισμένα, μαζί και το Ενεργοποίηση εντοπισμοπυ γεωγραφικής θέσης στο απόρρητο και ασφάλεια (το έχω ελληνικά).

Link to comment
Share on other sites

http://opera.com/mobile

Δεν θα είναι αυτός ο default browser. Απλά αν θες να σερφάρεις χρησιμοποιείς αυτόν. Για την επικοινωνία τώρα με το τμήμα εξυπηρέτησης θα ανέφερα πιο πολύ αυτό με το google που λες σε προηγούμενα.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Και αν π.χ. θέλω να ανοίγονται οι σύνδεσμοι του twitter μέσω opera, υπάρχουν ρυθμίσεις που μπορώ να το κάνω;

 

ΕDIT:

Στο site, δεν έχει επιλογή για Blackberry 9780

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Και αν π.χ. θέλω να ανοίγονται οι σύνδεσμοι του twitter μέσω opera, υπάρχουν ρυθμίσεις που μπορώ να το κάνω;

 

ΕDIT:

Στο site, δεν έχει επιλογή για Blackberry 9780

 

μπες απο τον browser BB: m.opera.com

Δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα να επιλέξεις. Πάντα θα σου ανοίγει απο τον ΒΒ browser. Μπορείς απλά να κάνεις copy - paste τον σύνδεσμο.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Είναι η μόνη μου διέξοδος αυτή τη στιγμή. Πήρα και το τεχνικό τμήμα της vodafone, ανέφερα τα προβλήματα, αλλά δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν. Μου είπαν ότι από τη στιγμή που μπαίνεις internet μέσω bis τότε η bis λειτουργεί και δεν μπορούν να κάνουν τίποτε άλλο.

 

EDIT:

Στην αρχική σελίδα του Opera έχει κάποια "παραθυράκια-συντομεύσεις" για συγκεκριμένα sites, πώς γίνεται να αλλάξω αυτά τα sites με αυτά που θέλω εγώ;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι προβλημα των λινκ της Lifo , δεν εξηγειτε αλλιως , ισως και καποια μικρη ρυθμιση σε καποιο setting σου , προφανως για να κολαει και απο τουιτερ και απο το browser κατι εχει να κανει με την Lifo , με τον οπερα και το site της Lifo πως συμπεριφερεται? ειναι γρηγορο ?
Link to comment
Share on other sites

Ορισμενα λινκ apo sites στο twitter ανοιγουν μονο μεσα απο τον default browser. Δεν μπορεις να κάνεις κατι για αυτο. Τα πιο πολλα link ομως αν τα κρατησεις πατημενα σου εμφανιζουν ενα μενου sto οποιο υπαρχει και η επιλογη open with opera mini
Link to comment
Share on other sites

Ορισμενα λινκ apo sites στο twitter ανοιγουν μονο μεσα απο τον default browser. Δεν μπορεις να κάνεις κατι για αυτο. Τα πιο πολλα link ομως αν τα κρατησεις πατημενα σου εμφανιζουν ενα μενου sto οποιο υπαρχει και η επιλογη open with opera mini

Αυτό θα ήταν τέλειο, αλλά δεν μου το κάνει σε κανένα link, είτε της lifo είτε άλλο.

Κάθε φορά μού βγάζει τα εξής ίδια στο μενού: Αντιγραφή, Compose Tweet, View "profile", Favorite, Ανοιγμα συνδέσμου, Reply, Reply all, Retweet, Πλήρες μενου. Ακόμα και το τελευταίο όταν πατάω, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Μήπως υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω και να το βγάλει;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στο mobile site του Opera, μπορούσες να κατεβάσεις ένα προγραμματάκι που έκανε τον Opera default browser.. Για ψάξτε το :)
Link to comment
Share on other sites

Από χθες παρατήρησα τυχαία ότι με αφήνει και στέλνω με μικρά γράμματα, με UCS2, 160 χαρακτήρες. Δεν τα μετατρέπει σε κεφαλαία και τα παίρνει κανονικά ο παραλήπτης με μικρά. Άλλαξε κάτι;

.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες παρατήρησα τυχαία ότι με αφήνει και στέλνω με μικρά γράμματα, με UCS2, 160 χαρακτήρες. Δεν τα μετατρέπει σε κεφαλαία και τα παίρνει κανονικά ο παραλήπτης με μικρά. Άλλαξε κάτι;

.

Στη δική μου περίπτωση :

Α. Με UCS2 μπορώ να γράφω με μικρά(πεζα) μέχρι 70 χαρακτήρες και ο παραλήπτης να τα βλέπει μικρά.

Β. Μπορώ να γράφω με μικρά μέχρι 160 χαρακτήρες και ο παραλήπτης να τα βλέπει ΚΕΦΑΛΑΙΑ

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση :

Α. Με UCS2 μπορώ να γράφω με μικρά(πεζα) μέχρι 70 χαρακτήρες και ο παραλήπτης να τα βλέπει μικρά.

Β. Μπορώ να γράφω με μικρά μέχρι 160 χαρακτήρες και ο παραλήπτης να τα βλέπει ΚΕΦΑΛΑΙΑ

 

Μέχρι πριν λίγες μέρες ακριβώς αυτό γινόταν και σε μένα. Πλέον, με UCS2, μπορώ να στέλνω και μικρά με 160 χαρακτήρες και ο παραλήπτης να τα βλέπει μικρά (και να αποθηκεύεται με μικρά στο κινητό μου - πριν μετατρέπονταν αυτόματα σε κεφαλαία).

Εκτός κι αν...

Υπάρχει περίπτωση να μου δείχνει (στο κουτάκι που μετράει τους χαρακτήρες και αλλάζει από 1 σε 2 όταν ξεπερνας το όριο) ότι στέλνω ένα μήνυμα με 160 χαρακτήρες με μικρά, αλλά να χρεώνονται δύο μηνύματα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...