Jump to content

Blackberry Bold 9780


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιες φορές ίσως υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση με το wifi (Φαντάζομαι το έχεις σε 2G όταν είσαι με το wifi, θεωρώντας ότι είσαι connected ). Τσέκαρε όταν έχει ανοικτό το wifi, στις συνδέσεις πρέπει να εμφανίζεται το όνομα του ασ'υρματου δικτύου σου. Επίσης θα μπορούσες να ξανα σετάρεις απο τη συσκευή σου το ασυρματο οικιακό σου δίκτυο. Μπορείς επίσης να τσεκάρεις απο την κατάσταση υπηρεσιών (Service Status) διάφορες πληροφορίες όπως πχ εαν η BIS είναι συνδεδεμένη με το wifi η με τον πάροχο κινητής. Σχετικά με το twitter ϊσως να έιναι κάποιες απο τις παιδικές ασθένειες της νέας έκδοσης.

 

Βγάλε τη μπαταρία και ξαναβάλτην (battery pull). Τις περισσότερες φορές λύνονται τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Κάτσε γιατί αυτό με άγχωσε πολύ. Υπάρχει περίπτωση να μην μπαίνω με BIS και να χρεώνομαι υπέρογκα ποσά;

Από που ακριβώς τσεκάρω αυτά τα δύο πραγματάκια;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθείς διαφορετικά ενώ έχεις ΒΙS. No worries. Ολες οι δρομολογήσεις ιντερνετ περνάνε απο BIS. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά αν υπάρχει όντως πρόβλημα με το wifi εσυ μπορεί να νομίζεις ότι είσαι με wifi ενω να είσαι με το δικτύο κινητής. Η περίπτωση αυτή βέβαια είναι ακραία. Απλά να κοιτάς ότι εμφανίζεται και το όνομα του ασύρματου δικτύου σου μαζι με το εικονίδιο του τσεκ, και όλα μια χαρά. Για να είσαι 100% σίγουρος για το wifi μπορείς απο το service status να δεις πως η BIS είναι συνδεδεμένη εκείνη τη στιγμή με τον πάροχο ή με το ασύρματο. Για να ελένξεις η διαδρομή είναι Manage connections-Service status (Εχω Αγγλικό μενού)
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Όλα λειτουργούν ok σε σχέση με το ασύρματο δίκτυο. Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Τα προβλήματα με το twitter (σε σχέση με τη lifo, όχι με τα υπόλοιπα που κάνω follow) και το msn παραμένουν και έπειτα το battery pull. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Στο msn με είτε wifi είτε με 3g, ενώ μπορώ να στείλω μηνύματα στις επαφές μου (τα λαμβάνουν), δεν μπορώ να λάβω αυτά που μου στλένουν. Και στο twitter και τη lifo, με wifi δεν μου ανοίγει τους συνδέσμους, ενώ με 3g θα τους ανοίξει μία στις πέντε και αυτό πολύ πολύ αργά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Όποια ιδέα, ευπρόσδεκτη.

 

Κάτι άλλο: στις επιλογές δικτύου έχει 2g, 3g, 2g+3g. Η τρίτη επιλογή πώς λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Όπου βρίσκει 3G το χρησιμοποιεί και μόλις το "χάσει" γυρνάει στο 2G αυτόματα. Μετά γίνεται το αντίστροφο.

Αυτό σημαίνει ότι κάνει μια συνεχή αναζήτηση και για αυτό λένε και οι περισσότεροι, "άστο στο 2G για να μην καταναλώνει μπαταρία"

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Όπου βρίσκει 3G το χρησιμοποιεί και μόλις το "χάσει" γυρνάει στο 2G αυτόματα. Μετά γίνεται το αντίστροφο.

Αυτό σημαίνει ότι κάνει μια συνεχή αναζήτηση και για αυτό λένε και οι περισσότεροι, "άστο στο 2G για να μην καταναλώνει μπαταρία"

 

Όπου όμως το δίκτυο είναι 3G τότε δεν απλά δεν θα έχεις σήμα

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν θα εχει σημα;

 

Σορρυ μπερδεύθηκα με το αντίθετο. Δηλαδή να επιλέξεις μόνο 3G οπότε όπου δεν έχει 3G σου βγάζει επιλογή εκτός δικτύου. Την πάτησα μία φορά για περίπου ένα μήνα όπου κατά λάθος επέλεξα 3G και όση ώρα ήμουν στο μετρό για να κατέβω στη δουλειά έβλεπα το τηλέφωνο να ψάχνει δίκτυο ενώ διάφοροι χρησιμοποιούσαν τα τηλέφωνά τους και δεν μπορούσα να καταλάβω τι συμβαίνει!

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

OK, σ'ευχαριστώ.

Τα προβλήματα με το twitter (σε σχέση με τη lifo, όχι με τα υπόλοιπα που κάνω follow) και το msn παραμένουν και έπειτα το battery pull. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Στο msn με είτε wifi είτε με 3g, ενώ μπορώ να στείλω μηνύματα στις επαφές μου (τα λαμβάνουν), δεν μπορώ να λάβω αυτά που μου στλένουν. Και στο twitter και τη lifo, με wifi δεν μου ανοίγει τους συνδέσμους, ενώ με 3g θα τους ανοίξει μία στις πέντε και αυτό πολύ πολύ αργά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Όποια ιδέα, ευπρόσδεκτη.

 

Σχετικά μ' αυτό, μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ μπερδεύθηκα με το αντίθετο. Δηλαδή να επιλέξεις μόνο 3G οπότε όπου δεν έχει 3G σου βγάζει επιλογή εκτός δικτύου. Την πάτησα μία φορά για περίπου ένα μήνα όπου κατά λάθος επέλεξα 3G και όση ώρα ήμουν στο μετρό για να κατέβω στη δουλειά έβλεπα το τηλέφωνο να ψάχνει δίκτυο ενώ διάφοροι χρησιμοποιούσαν τα τηλέφωνά τους και δεν μπορούσα να καταλάβω τι συμβαίνει!

 

το αντίθετο ήταν (έχοντας πάντα την επιλογή 3G/2G για την οποία μιλάμε) να έχει γυρίσει το ΒΒ στο 2G, να κάνει την αναζήτησή του και μόλις βρει 3G να ξαναγυρίσει εκεί.

Δεν μιλήσαμε για την επιλογή που θα διαλέξεις ΜΟΝΟ 3G αλλα για 3G/2G

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα με το twitter (σε σχέση με τη lifo, όχι με τα υπόλοιπα που κάνω follow) και το msn παραμένουν και έπειτα το battery pull. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Στο msn με είτε wifi είτε με 3g, ενώ μπορώ να στείλω μηνύματα στις επαφές μου (τα λαμβάνουν), δεν μπορώ να λάβω αυτά που μου στλένουν. Και στο twitter και τη lifo, με wifi δεν μου ανοίγει τους συνδέσμους, ενώ με 3g θα τους ανοίξει μία στις πέντε και αυτό πολύ πολύ αργά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Όποια ιδέα, ευπρόσδεκτη.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

 

Στη θέση σου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) θα έκανα απεγκατάσταη twitter & msn και επανεγκατάσταση. Σχετικά με το wifi παρακολουθησέ το λίγο. Ισως κάποια άλλη έκδοση λογισμικού να έλυνε και το πρόβλημα με το wifi. Πολυ σταθερή έκδοση λογισμικού θεωρώ την .600 -και για τον λόγο αυτό ακόμα δεν έχω αλλάξει- είναι η "v6.0.0.600, Platform 6.6.0.223

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) θα έκανα απεγκατάσταη twitter & msn και επανεγκατάσταση. Σχετικά με το wifi παρακολουθησέ το λίγο. Ισως κάποια άλλη έκδοση λογισμικού να έλυνε και το πρόβλημα με το wifi. Πολυ σταθερή έκδοση λογισμικού θεωρώ την .600 -και για τον λόγο αυτό ακόμα δεν έχω αλλάξει- είναι η "v6.0.0.600, Platform 6.6.0.223

Φοβάμαι να αλλάξω λογισμικό (άλλωστε δεν ξέρω τον τρόπο), μήπως και κάνω καμιά βλακεία... Αλήθεια είναι εύκολο;

Θα δοκιμάσω πάντως την απεγκατάσταση - επανεγκατάσταση twitter & msn.

 

EDIT:

Ούτε με απεγκατάσταση - επανεγκατάσταση δούλεψε...

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε την εκδοση , δεν ειναι κατι δυσκολο , 3 λεπτα διαβασμα θελει και μετα θα αλλαζεις εκδοσης λογισμικου για πλακα..
Link to comment
Share on other sites

Το ψιλοφοβάμαι επειδή ποτέ δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, μήπως κάνω καμιά ζημιά στο τηλέφωνο. Αλλά, εντάξει, αν είναι κάτι εύκολο, θα το δοκιμάσω.

Για πείτε ρε παιδιά, πού θα διαβάσω οδηγίες; Επίσης, από πού θα κάνω αυτήν την αλλαγή και πού θα βρω την έκδοση που θεωρείται η καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Το ψιλοφοβάμαι επειδή ποτέ δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, μήπως κάνω καμιά ζημιά στο τηλέφωνο. Αλλά, εντάξει, αν είναι κάτι εύκολο, θα το δοκιμάσω.

Για πείτε ρε παιδιά, πού θα διαβάσω οδηγίες; Επίσης, από πού θα κάνω αυτήν την αλλαγή και πού θα βρω την έκδοση που θεωρείται η καλύτερη;

 

Για το πως θα κάνεις αναβάθμιση λογισμικού καθώς και τις διαθέσιμες εκδόσεις λογισμικού που παρέχουν οι ελληνικές εταιρίες κινητής δες εδώ http://greekberry.com/installing-a-new-blackberry-os/

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα το προσπαθήσω, όντως δεν φαίνεται τόσο δύσκολο. Για να δούμε.

Πόση ώρα περίπου παίρνει να γίνει η αναβάθμιση λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια όποιος μπορεί εδώ, παιδιά.

 

Είμαι εδώ:

Βήμα 5: Συνδέστε το κινητό σας με τον υπολογιστή και ξανά “τρέξτε” το Desktop Manager. Ύστερα διαλέξτε την επιλογή Application loader και θα δείτε πως θα το ανακαλύψει αυτόματα το νέο λογισμικό και θα σας ρωτήσει αν θέλετε να το κάνετε “upgrade”.

 

Την επιλογή Application loader δεν τη βρίσκω πουθενά.

Πατάω applications και απλά μου βγάζει τα applications που έχω κατεβάσει: windows live messenger, twitter κτλ.

 

EDIT:

Πατάω update my device (δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό) και μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει: There are no Blackberry Devices Software availabale. Πατάω ένα κουμπί που λέει: View other versions και μου βγάζει δύο: 6.0.0.480 (Bundle 2115, Platform 6.5.0.153) (recommended) και 6.0.0.448 (Bundle 1879, Platform 6.5.0.136) (downgrade).

 

Όποιος μπορεί, ας βοηθήσει παιδιά, να μου πει τι πρέπει να κάνω.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια όποιος μπορεί εδώ, παιδιά.

 

Είμαι εδώ:

Βήμα 5: Συνδέστε το κινητό σας με τον υπολογιστή και ξανά “τρέξτε” το Desktop Manager. Ύστερα διαλέξτε την επιλογή Application loader και θα δείτε πως θα το ανακαλύψει αυτόματα το νέο λογισμικό και θα σας ρωτήσει αν θέλετε να το κάνετε “upgrade”.

 

Την επιλογή Application loader δεν τη βρίσκω πουθενά.

Πατάω applications και απλά μου βγάζει τα applications που έχω κατεβάσει: windows live messenger, twitter κτλ.

 

Όταν θα έχει εγκταστήσει το νέο λογισμικό και τρέξεις πάλι τον Desktop Manager θα αναγνωρίσει το νέο λογισμικό που είναι διαθέσιμο για το τηλέφωνό σου και θα σου βγάλει ένδειξη κάτω από τα βασικά στοιχεία του τηλεφώνου στο κέντρο και αριστερά της εικόνας του τηλεφώνου. Λογικά θα πρέπει να σου δίνει επιλογή να επιλέξεις εγκατάσταση νέου λογισμικού οπότε συνεχίζεις επιλέγοντάς την

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κάνω, μα δεν βγαίνει κάτι τέτοιο.

Όταν λες "όταν θα έχεις εγκαταστήσει το νεό λογισμικό", τι εννοείς; Γιατί εγώ κάνω τα βήματα όπως τα λέει εδώ (ίσως να έχω καταλάβει κάτι λάθος).

Τρέχω το .exe που έχει κατέβει και εγκαθίσταται στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή, σβήνω το αρχείο που μου ζητάει να σβήσω και ύστερα συνδέω το κινητό και τρέχω τον desktop manager, χωρίς να βγαίνει κάτι για καινούργια έκδοση.

 

Πού κάνω το λάθος;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κάνω, μα δεν βγαίνει κάτι τέτοιο.

Όταν λες "όταν θα έχεις εγκαταστήσει το νεό λογισμικό", τι εννοείς; Γιατί εγώ κάνω τα βήματα όπως τα λέει εδώ (ίσως να έχω καταλάβει κάτι λάθος).

Τρέχω το .exe που έχει κατέβει και εγκαθίσταται στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή, σβήνω το αρχείο που μου ζητάει να σβήσω και ύστερα συνδέω το κινητό και τρέχω τον desktop manager, χωρίς να βγαίνει κάτι για καινούργια έκδοση.

 

Πού κάνω το λάθος;

 

Για δοκίμασε να τρέξεις πρώτα το desktop manager χωρίς να έχει συνδεδεμένο το κινητό και μετά να συνδέσεις το κινητό. Πάντως πρέπει να σου βγάλει ακριβώς κάτω από το "device software version" το μήνυμα "update available" και δίπλα να γράψει την καινούργια έκδοση και ακριβώς απο κάτω επιλογή "update my device".

 

Αν δεν δουλέψει δοκίμασε αυτές τις οδηγίες:

 

1. Start Microsoft Windows Explorer.

2. Go to the Application Loader default installation location found in C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader.

3. Double-click Loader.exe. You can now use Application Loader.

 

Ελπίζω να τα καταφέρεις. Διαφορετικά θα χρειαστείς βοήθεια από κάποιον εμπειρότερο από εμένα.

Edited by costasf

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να τρέξεις πρώτα το desktop manager χωρίς να έχει συνδεδεμένο το κινητό και μετά να συνδέσεις το κινητό. Πάντως πρέπει να σου βγάλει ακριβώς κάτω από το "device software version" το μήνυμα "update available" και δίπλα να γράψει την καινούργια έκδοση και ακριβώς απο κάτω επιλογή "update my device".

 

Αν δεν δουλέψει δοκίμασε αυτές τις οδηγίες:

 

1. Start Microsoft Windows Explorer.

2. Go to the Application Loader default installation location found in C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader.

3. Double-click Loader.exe. You can now use Application Loader.

Ελπίζω να τα καταφέρεις. Διαφορετικά θα χρειαστείς βοήθεια από κάποιον εμπειρότερο από εμένα.

Έκανα αυτό με τις οδηγίες. Εγκατέστησα μια παλιότερη software version, αλλά και πάλι τίποτα. Αντιμετωπίζω προβλήματα με το wifi. Τώρα, το θέμα είναι το εξής. Πριν, που ήμουν σε μια καφετέρια, έμπαινε με wifi παντού και άνετα. Εκεί, βέβαια, είχε 24άρα σύνδεση, εγώ έχω 2. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό.

 

Όποιος έχει όρεξη ρε παιδιά και έχει να προτείνει κάτι, ας το κάνει. Κάτι πρέπει να κάνω λάθος ή να μην έχω δοκιμάσει. Δεν μπορεί. Θυμάμαι τις πρώτες μέρες που είχα το κινητό λειτουργούσε μια χαρά με το wifi παντού. Από κάποια στιγμή και μετά άρχισαν να συμβαίνουν τα περίεργα.

 

Η πλάκα είναι ότι π.χ. στο twitter ενώ μπορεί να ανοίξει όλες τις συνδέσεις μια χαρά, τα links που βάζει η lifo δεν μπορεί να τα ανοίξει. Περίεργο δεν είναι; Ή το να μπαίνει άνετα σε σελίδες που πληκτρολογώ και να μην μπορεί να κάνει search με το google. Ή και το msn που ενώ μπορώ να στείλω και να δουν αυτοί που στέλνω τα μηνύματα, δεν μπορώ εγώ να πάρω τα δικά τους (στο msn, το ίδιο συμβαίνει και με σύνδεση 3g)

 

Τι στο καλό μπορεί να φταίει; Δεν είναι ότι δεν μπαίνει κάπου. Περισσότερο είναι σαν να κάνει μισές δουλείες, σ'αυτές τουλάχιστον τις περιπτώσεις.

 

 

 

EDIT:

Ειλικρινά, σπάω το κεφάλι μου να δω τι άλλο μπορεί να φταίει και δεν μπορώ να βρω τίποτα...

 

Καμιά ιδέα ρε παιδιά;

Edited by mplamplakas
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίεργα τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις. Αφού τα δοκιμάζεις όλα, θα πρότεινα να κάνεις ένα backup και μετά να δοκιμάσεις και ένα wipe μέσω BBSAK με εγκατάσταση, στη συνέχεια, της τελευταίας έκδοσης λογισμικού. Εάν τώρα όμως χρησιμοποιείς την τελευταία, τότε βάλε μια προγενέστερη.

 

Μετά, χωρίς να κάνεις restore από το backup σου, δοκίμασε το τηλέφωνο να δεις αν είναι οκ. Μόνο τότε προχώρα σε restore, γιατί υπάρχει και το ενδεχόμενο να "κουβαλάς" κάποια εφαρμογή στο backup η οποία να δημιουργεί αυτά τα θέματα - ίσως θα ήταν καλό να επαναφέρεις μόνο δεδομένα όπως sms μηνύματα, τηλεφωνικός κατάλογος και ημερολόγιο και όχι ρυθμίσεις κλπ.

Αυτό μου έγραψε ο thief σε ένα άλλο θέμα και θα ήθελα να δοκιμάσω αυτό που προτείνει.

 

Η απάντηση μου ήταν η εξής:

Έχω δοκιμάσει να περάσω άλλη έκδοση κανονικά, με backup το οποίο όμως έγινε σχεδόν αυτόματα.

 

Τώρα, χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω αυτό που μου λες. Η αλήθεια όμως είναι ότι είμαι τελείως άπειρος με αυτά τα θέματα και όταν άλλαξα εκδόση, το έκανα μέσω κάποιων οδηγιών που διάβασα εδώ (π.χ. ξέρω να κάνω backup πριν περάσω μια άλλη έκδοση απ' αυτή που φοράει, αλλά το restore γίνεται μόνο του, δεν γνωρίζω πώς να το σταματήσω για να το κάνω αργότερα). Αν έχεις όρεξη και χρόνο, θα ήθελα να με βοηθήσεις να δοκιμάσω κι αυτό που μου λες. Είναι λίγο κουφά τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί και είμαι σίγουρος ότι υπάρχει μία κάποια λύση. Απλά, εγώ δεν μπορώ να τη βρω.

 

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει να κάνω τη διαδικασία, μπας και βρεθεί λύση, θα του είμαι ευγνώμων. Δεν ξέρω γιατί, αλλά νομίζω ότι όντως κάτι φταίει με τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...