Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσοι εχετε προβλημα με το bluetooth οπως ειχα εγω κατεβαστε το Bluetooth file transfer απο το market.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το δοκίμασα 1-2 φορές και δε μου τερματίζει την κλήση. Είναι ΟΚ δηλαδή. Όμως το ότι ακούγεται από τα ακουστικά ο ήχος συμβαίνει και σε μένα και είναι πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει άλλη ROM και ακούς τον ήχο κλήσης από το ηχείο;

Εγώ είμαι με JJ RLS7 πάνω από stock (με wipe).

Τελικά γνωρίζει κάποιος αν αυτό είναι πρόβλημα του Android 2.2 ή της συγκριμένης ROM;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα κάτοχος εδώ και 3 ημέρες του κινητού (143E) και μόνο καλά λόγια έχω να πω για το κινητό. Έχω την rls8 512 mb και laucher pro.To μόνο bug της έκδοσης είναι ότι γράφει COSMOT στην home οθόνη υπάρχει κάποια λύση? Είδα κάποιες απαντήσεις αλλά δεν το φτιάχνουν.

 

Και μόνο που σκέφτομαι ότι είχα δώσει πριν 2 χρόνια 350Ε για το omnia με πιάνει κρίση:lol:

Samsung j500FN
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα κάτοχος εδώ και 3 ημέρες του κινητού (143E) και μόνο καλά λόγια έχω να πω για το κινητό. Έχω την rls8 512 mb και laucher pro.To μόνο bug της έκδοσης είναι ότι γράφει COSMOT στην home οθόνη υπάρχει κάποια λύση? Είδα κάποιες απαντήσεις αλλά δεν το φτιάχνουν.

 

Και μόνο που σκέφτομαι ότι είχα δώσει πριν 2 χρόνια 350Ε για το omnia με πιάνει κρίση:lol:

 

εγω με RLS8 και cosmote μου το γραφει μια χαρα το cosmote στην home οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω και λίγο το συνήγορο του διαβόλου δεν έχουν και άδικο αυτοί που βρίσκουν δυσκολία να διαβάσουν όλο το νήμα. Όλοι περάσαμε το συναίσθημα να έχεις το ολοκαίνουργιο blade στα χέρια σου και να καίγεσαι να ανακαλύψεις τί μπορεί να κάνει.

Πλέον επαναλαμβάνονται οι ίδιες ερωτήσεις, από τις πιο απλές μέχρι τις πιο σύνθετες... από το τεστάρισμα καινούργιων rom από modaco και overclocking μέχρι ερωτήσεις για wifi, μνήμη 512, μπαταρίες, θήκες, και βασικές εφαρμογές (πληκτρολόγιο με ελληνικά, κλπ κλπ).

Θα συνιστούσα σε όσους έχουν βασικές απορίες για το blade (και γενικά τι εστί android) να ξεκινήσουν από εδώ:

 

http://greekandroid.blogspot.com/2010/11/android.html

 

Εμένα με βοήθησε στην αρχή και μου έδωσε έναν μπούσουλα για να παρακολουθήσω και να καταλαβαίνω τις αναρτήσεις στο νήμα.

 

Πρέπει να ομολογήσω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά και όσες φορές θέλησα κάτι η απάντηση ήταν άμεση, και κάποιες φορές με την μορφή προσωπικού μηνύματος (για navigators και εφαρμογές :rolleyes:)

 

Και κλείνοντας έχω να προτείνω στους καινούργιους ανυπόμονους κατόχους του blade, να κάνουν λίγη υπομονή με τις roms. Σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσει η επίσημη 2.2 και όλα θα γίνουν πιο ξεκάθαρα, γιατί προς το παρόν όσες κυκλοφορούν είναι σε beta μορφή με συνεχή updates.

Όταν κυκλοφορήσει η επίσημη rom τότε θα βγει και ένας απλός και αναλυτικός οδηγός με οδηγίες εγκατάστασης (όπως έγινε με την μνήμη), γιατί έχω μια καταραμένη υποψία ότι η wind δεν θα αναλάβει την υποχρέωση 'update' και τελικά θα την κάνουμε μόνοι μας, εκτός και αν τους το δώσουμε για την διαδικασία service και όποτε μας το επιστρέψουν....

Link to comment
Share on other sites

To μόνο bug της έκδοσης είναι ότι γράφει COSMOT στην home οθόνη υπάρχει κάποια λύση? Είδα κάποιες απαντήσεις αλλά δεν το φτιάχνουν.

 

Πάλι καλά να λές.....εγώ έχω Q και στην JJ μου γράφει Wind!!!!

 

Όταν κυκλοφορήσει η επίσημη rom τότε θα βγει και ένας απλός και αναλυτικός οδηγός με οδηγίες εγκατάστασης (όπως έγινε με την μνήμη), γιατί έχω μια καταραμένη υποψία ότι η wind δεν θα αναλάβει την υποχρέωση 'update' και τελικά θα την κάνουμε μόνοι μας, εκτός και αν τους το δώσουμε για την διαδικασία service και όποτε μας το επιστρέψουν....

 

Δημήτρη είναι τόσο απλό το να περάσεις μία ρόμ στο android (ειδικά αν έχεις ήδη περάσει το ClockWork) που πίστεψε με, ούτε να το σκέφτεται κανείς να το δώσει στην wind - ειδικά με το δικό τους service που λίγο πολύ θα θέλει 2-3 βδομάδες για να επιστρέψει την συσκευή!!!!

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Samnioti έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με το πόσο εύκολο είναι να εγκαταστήσεις μια rom. Εγώ το έκανα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ μέσα.

Ο μόνος λόγος που πρότεινα υπομονή είναι γιατί κάθε 2-3 μέρες βγαίνει και μια καινούργια rom που διορθώνει (ή δημιουργεί) καινούργια προβλήματα... και ξανά μια από τα ίδια.

Ελπίζω σε λίγες μέρες που θα βγει η επίσημη 2.2. να ξεκαθαρίσει το τοπίο... γιατί μέχρι τότε ο paul και οι κινέζοι του modaco θα με τρελάνουν :p

Link to comment
Share on other sites

εγω περασα πριν 3-4 μερες την jellyfish rls7. Μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Το γεμισα με προγραμματα. Σημερα που περασα παιχνιδια, στα περισσοτερα μου κολλαει και σε καποια με πεταει αφου ξεκινησουν. Δοκιμασα το bubble ball, cestos, battle bear (στην εγκατασταση εκανε reboot), toonwarz, speed forge 3D. Σε ολα με πετουσε εκτος απο το bubble ball που κολλουσε απο το πρωτο λεπτο. Απο την costum Rom περασα μονο το zip της ΡΟΜ. Τιποτα αλλο. Εχω τα 512ΡΑΜ και δεν εχω κανει o/c. Ειναι δυνατον; Ειδικα το bubble ball και cestos δεν ειναι και κανενα απαιτητικό παιχνιδι
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το να ανακυκλώνουν κάποιοι τις ίδιες ερωτήσεις είναι σύνηθες φαινόμενο και δεν είναι δυνατόν να γίνονται παρατηρήσεις συνεχώς. Ανά τακτά διαστήματα καθαρίζεται το θέμα, μπορεί και πάνω από μία φορά την ημέρα, αλλά το συγκεκριμένο έχει πολύ μεγάλη κίνηση οπότε και συσσωρεύονται γρήγορα πολλά άχρηστα ποστ. Θα ήταν καλό να μην επιβαρύνετε την κατάσταση με έξτρα άχρηστα, δεν υπάρχει λόγος. Κατανοώ τον εκνευρισμό κάποιων, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει script για να γίνουν όλα μόνα τους.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το να ανακυκλώνουν κάποιοι τις ίδιες ερωτήσεις είναι σύνηθες φαινόμενο και δεν είναι δυνατόν να γίνονται παρατηρήσεις συνεχώς. Ανά τακτά διαστήματα καθαρίζεται το θέμα, μπορεί και πάνω από μία φορά την ημέρα, αλλά το συγκεκριμένο έχει πολύ μεγάλη κίνηση οπότε και συσσωρεύονται γρήγορα πολλά άχρηστα ποστ. Θα ήταν καλό να μην επιβαρύνετε την κατάσταση με έξτρα άχρηστα, δεν υπάρχει λόγος. Κατανοώ τον εκνευρισμό κάποιων, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει script για να γίνουν όλα μόνα τους.

με το να κανουμε αναφορα ενα τετοιο ποστ καποιου, που απλα ρωταει κατι που εχει υποθει αρκετες φορες. Βοηθαμε την δικια σας την δουλεια;; να το δειτε γρηγοροτερα και να σβηστει;; 'Η μονο κακοβουλα σχολια μπορουν να γινουν αναφορα;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ισως θα ηταν καλυτερα να περαστουν τα ερωτηματα των φιλων του forum σε (folderakia).

Γνωριζει κανεις εαν μπορείς να περασεις φωτογραφιες στις επαφες?

 

ευχαριστω, Νικος

 

Γεια σας παιδιά

 

Γνωρίζει κανεις πως μπορουμε να προσθεσουμε επαφες στο ZTE BLADE?

Βημα, βήμα φυσικά...

 

ευχαριστώ

Νίκος

 

Ακυρο παιδια. Τελικα εβαλα τηn SIM της COSMOTE και εκανα αντιγραφη.

Ολα κομπλε. Δεν βρισκω ομως τροπο για να περασω φωτο στις επαφες.

 

Ξερει κανεις κατι?

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Καλη σας ημερα.

Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να κανω δυο ερωτησεις για την συσκευη και οποιος εχει καλη διαθεση ας μου απαντησει.

Η συσκευη ειναι πια 512 με RLS8.

1)Το θεμα με το wifi παει πολυ καλυτερα.

2)Οταν δν υπαρχουν wifi και ενω εχω επιλεξει μονο GSM μου βγαζει ενα G επανω στην οθονη που στελνει και λαμβανει. Μαλλον μπαινει αυτοματα σε 3G mode. Αυτο το απενεργοποιυμε με καποιο τροπο? Διοτι εφαρμογες οπως το Market δεν κλεινουν και ζηταει δικτυο απο παντου.

Στο Νοκια που ειχα αν δεν εβρισκε WIFI σε ρωταγε αν θες να συνδεθεις με Wind Internet.

3)Eχω HTPC και κανενα APP που εχω περασει δεν δουλευει,Σκαναρει το δικτυο και δεν βρισκει PC. Εχω εγκαταστησει ειδη την αναλογη εφαρμογη στο PC ενοειτε.

4)Θελω να περασω τις επαφες απο Νοκια σε αυτο και εχω το εξης θεμα. Βαζω ολες τις επαφες στο PC και οταν παω απο το Google να κανω import τις περνει μια μια. Δεν μπορω να κανω αντιγραφη στην SIM γιατι ειναι πολλες και δεν τις χωραει. Εχεις κανεις ιδεα τι γινετε?

5)για να δημιουργησω φακελους μεσα στο menu και να μην ειναι ολα χυμα πως το κανω?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις, και sorry για το μακροσκελες κειμενο

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το G δεν ειναι 3G ειναι GPRS. Και αν σου βγαλει Ε ειναι EDGE. Αν επιλεξεις Gsm/wcdma θα δεις και 3G , 3G+ η Η. Αν θελεις να κλεισεις τα δεδομενα τελειως υπαρχει επιλογη εκει που εκανες και το gms only. Για τις επαφες δοκιμασε να τις στειλεις με bluetooth απο κινητο σε κινητο εγω ετσι εκανα και μετα αν θελεις τις συγχρονιζεις απο το blade με το gmail σου
Link to comment
Share on other sites

GSM only Εχω και βγαζει το Gprs
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, μιας και ειμαι εντελως ασχετος απο android.

Θελω λοιπον να μαθω, αν γινετε αναβαθμηση στο λογισμικο του απο 2.1 σε 2.2 ή και σε 2.3 αν κυκλοφορησει... Ευχαριστω !

 

ΝΑΙ για 2.2. Όλες οι custom ROM που συζητούνται εδώ μέσα 2.2 είναι, ενώ ακούγεται ότι σύντομα θα βγει και η επίσημη για όποιον δεν θέλει να πειραματίζεται. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύσει και για την 2.3 αφού νομίζω δεν έχει απαιτήσεις για διαφορετικό Hardware.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μία πολύ ωραία εφαρμογή που αντικαθιστά τα hard buttons του κινητού.

Ανοίγει συρόμενη μπάρα από δεξιά με τα βασικά πλήκτρα Home, Menu, Return συν κλείδωμα οθόνης.

SWKey v1.0.9 – Button Savior

 

http://s3.appbrain.com/screen?id=8875075667427172118&i=1http://s3.appbrain.com/screen?id=8875075667427172118&i=2

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

@thief το θεμα ειναι απλο αλλα δεν θελουν να το καταλαβουν πολλοι εδω μεσα. Οσοι εχουν αποριες για το λειτουργικο συστημα ποσταρουν σε ηδη υπαρχον θεμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=270440

@aristarhos πολυ καλο αλλα θελει λιγο να το συνηθισω, το δαχτυλο παει στα hard buttons :p

@chalk δεν ξερω αν το καταλαβες αλλα χρεωνεσαι απο τον παροχο κινητης τηλεφωνιας. Αν δεν εχεις πακετο δεδομενων και το εχεις κανει χρηση ετοιμασου για εναν λογαριασμο φωτια.....(αν εισαι με συμβολαιο)

Edited by Kostas_falcon
Link to comment
Share on other sites

Γιά ρίξτε μιά ματιά και στο δικό μου!!!!

Japanese Jellyfish RLS8 με "TrueGingerbread-blackmenu-circlemod-JJRLS7" theme και Launcher Pro

 

http://img529.imageshack.us/img529/2236/20110122125211.jpg

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Γιά ρίξτε μιά ματιά και στο δικό μου!!!!

Japanese Jellyfish RLS8 με "TrueGingerbread-blackmenu-circlemod-JJRLS7" theme και Launcher Pro

 

http://img529.imageshack.us/img529/2236/20110122125211.jpg

 

Πολυ ωραιο φιλε!Δωσε κι ενα link ομως για το TrueGingerbread-blackmenu-circlemod-JJRLS7 και οδηγιες εγκαταστασης.

 

Edit:Οκ το βρηκα!Για να διαλεξετε themes για την JJ πηγαινετε εδω και το κανετε εγκατασταση με τον κλασσικο τροπο...με CM,install from sd,select zip κτλ.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Πολυ αδειο το βρισκω.... αλλα περι ορεξεως... να και το δικο μου

 

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Edited by Kostas_falcon
Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο που θέλει να περάσει φωτογραφίες στις επαφές!

Μπαίνεις στην συλλογή επιλεγείς τη φωτογραφία που θες να βάλεις σε κάποια επαφή, πατάς το κουμπί του μενού μετα την επιλογή επιπλέον κάτω αριστερά, ορισμός ως εικονίδιο επαφής και διαλέγεις την επαφη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλε!Δωσε κι ενα link ομως για το TrueGingerbread-blackmenu-circlemod-JJRLS7 και οδηγιες εγκαταστασης.

 

Edit:Οκ το βρηκα!Για να διαλεξετε themes για την JJ πηγαινετε εδω και το κανετε εγκατασταση με τον κλασσικο τροπο...με CM,install from sd,select zip κτλ.

 

Πάνο μόνο με προσοχή γιατί εγώ την πάτησα και έπεσα σε boot-loop

Μαζί με οποιοδήποτε theme, να κατεβάσεις και το original theme (το έχει πάνω-πάνω σε link) και να το βάλεις στην sd οπότε αν δεν κάτσει το theme να κάνεις reboot και με το CWM να ξαναπεράσεις το original.

 

Mακρυά απο το Elegant Steel :cry: - έχει θέμα και προκαλεί boot-loop :wacko:(δοκιμασμένα)

Επίσης, δεν κάνεις με την καμία wipe πουθενά είτε πρίν, είτε μετά την εγκατάσταση του theme, μόνο πρίν απο την εγκατάσταση φρέσκιας ρόμ (αν κάποιος θέλει να βάλει καινούρια)

 

@ Kostas_falcon

 

Άδεια είναι μόνο η αρχική για την ώρα - οι άλλες δύο αριστερά και δεξιά ήδη φουλάρανε! :lol:

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...