Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια επειδη διαβαζω για νοσοκομεια, πιεση, ζαλες, μουδιασματα κλπ και νομιζω τα τραγικοποιουμε τα πραγματα ας ξεφυγουμε λιγο απο αυτο το θεμα.. Ξερουμε οτι εχει σχετικα υψηλο sar το κινητο αλλα ως εκει. Δεν λεω οτι δεν πιστευω τον φιλο ενταξει μπορει να ετυχε ενα κινητο να ειχε προβληματικη κεραια και να εχανε πολυ σε ακτινοβολια αλλα απο τι στιγμη που δεν μπορουμε να το αποδειξουμε κιολας εγω λεω να το αφησουμε εδω. Αν μου ελεγες πχ οτι κανει παρεμβολες σε ηχεια που ειναι στα 10 μετρα θα ειχαμε και μια αποδειξη τωρα με ολο το σεβασμο μπορει να ηταν και η ιδεα σου, ΜΠΟΡΕΙ ΛΕΩ ΕΤΣΙ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΕΞΗΓΗΘΩ ΚΙΟΛΑΣ! Αν καποιος αλλος χρηστης νιωσει οτιδηποτε καλο θα ειναι να το πει φυσικα.. Εγω παντως δεν νιωθω τπτ! :cool:

 

Να ασχοληθουμε λιγο με ενα πραγματικο προβλημα που ειναι το προβλημα με τις καρτες microsd.. Εβαλα μια kingston 8gb class4 made in taiwan ενος φιλου στο κινητο και δειχνει με ενα γρηγορο τεστ να δουλευει ρολοι! Παρολο που η δικια μου ολοιδια καρτα κανει προβληματα, τον εψησα να τις αλαξουμε μιας και αυτος εχει nokia και δεν φαινεται να του κανει προβληματα.. Οταν μου την δωσει θα τη λιωσω στο γραψε σβησε να σας πω τα νεα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επαναλαμβανω , δεν αναφερομαι στο SAR αλλα στην αισθηση που σου δινει σαν να σε χτυπαει το ρευμα.( Dual sims Chinese Mobiles ) Παντως για να τελειωνει εδω το θεμα επειδη ακουστηκε μονο απο ενα παιδι αυτο το φαινομενο απο το Blade λογικα το κινητο δεν θα εχει προβλημα σε αυτο.Απλα θα εκατσε σε προβληματικο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα μια καρτα sd 8gb HC CLASS 4 KINGSTON με προελευση made taivan και μου δουλευει αψογα.

Να επισημανω οτι με το που την εβαλα στο ZTE BLADE δεν μου παρουσιασε

κανενα απολυτως προβλημα και δεν την εκανα format.

Edited by papatsa
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα μια καρτα sd 8gb HC CLASS 4 με προελευση made taivan και μου δουλευει αψογα.

Να επισημανω οτι με το που την εβαλα στο ZTE BLADE δεν μου παρουσιασε

κανενα απολυτως προβλημα και δεν την εκανα format.

 

Μαρκα? kogos κρατα σημειωση.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια την κινεζικη εκδοση πως την κανουμε εγκατασταση?δεν γινεται με τον κλασσικο τροπο για custom rom?

 

Οχι ακομα, θελει πειραγμα το οποιο αποτι βλεπω δεν θα γινει γιατι τελικα τσιφος η υποθεση. To V880 ή πως λεγεται το κινητο απο το οποιο πηραν την rom δεν ειναι ιδιο με το blade και ετσι πρεπει να αλλαξουν kernels κτλ + δεν δουλευει το RIL και ετσι δεν θα μπορουμε να παρουμε και τηλεφωνα

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτη η rom ειναι βασισμενη στην καινουρια κινεζικη?δοκιμασε κανεις? http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/329740/rom-16-jan-r0-1-de-chinaed-rom-for-zte-blade-orange-san-francisco-froyo-oled-tft/
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Για σας,εχω στο κινητο μου καρτα μνημης 2GB Transcend αν βαλω παλι transcend 8GB λογικα δεν θα δουλευει?

 

Δεν παει ετσι φιλε μου, αυτο προσπαθουμε να λυσουμε! Μπορει ναι μπορει οχι :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι φιλε μου, αυτο προσπαθουμε να λυσουμε! Μπορει ναι μπορει οχι :mad:

 

Και πως θα το μαθω με δοκιμη μονο ?:)

Link to comment
Share on other sites

[..]Το ερώτημα μου είναι: Για να γίνεται χρήση του on demand governor χρειάζεται να σετάρω το SetCPU να ξεκινάει στο boot ή η συμπεριφορά αυτή είναι η default στη JellyFish;[..]

 

Διαπίστωσα ότι είναι η default συμπεριφορά το underclocking σε συνθήκες χαμηλού φόρτου, και στη JellyFish αλλά και στη μαμά ROM στην οποία και γύρισα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα μια καρτα sd 8gb HC CLASS 4 KINGSTON με προελευση made taivan και μου δουλευει αψογα.

Να επισημανω οτι με το που την εβαλα στο ZTE BLADE δεν μου παρουσιασε

κανενα απολυτως προβλημα και δεν την εκανα format.

 

Κανένα πρόβλημα κι εδώ με Kingston 8gb class 4.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να υπήρχε τέτοιο πρόβλημα και το Blade να ήταν τόσο δημοφιλές? ... δεν νομίζω.

 

Εξάλλου ακόμα και το το sar του είναι στα ίδια επίπεδα με πολλά επώνυμα... χαρακτηριστικό παράδειγμα, είμαι στην εταιρία (πριν το αγοράσω) και μου λέει συνάδελφος όλα καλά αλλά μετο σαρ τι γίνεται? Του λέω 1.35 max. Εεεε μου λέει πάρα πολύ. Το δικό σου πόσο έχει τον ρωτάω (έχει Nokia E52), δεν ήξερε το ψάχνουμε και έχει 1.30 ...

 

Φίλε μου, μόλις με βοήθησες να απαντήσω μία απορία που είχα απο τότε που αγόρασα το Blade!!!

Έχω το ΝΟΚΙΑ Ε51 ώς εταιρικό τηλέφωνο και σκεφτόμουν να το κρατήσω ώς προσωπικό και να χρησιμοποιώ το BLADE ώς εταιρικό άλλα άκουγα όλα αυτά περί sar και μάμπο-τζάμπο και λόγω ότι μιλάω αρκετές ώρες τον μήνα στο εταιρικό την είχα απορίψει ώς επιλογή. Μόλις όμως είδα το μήνυμα σου μπήκα στην ΝΟΚΙΑ να δώ τί SAR έχει το Ε51 και μου έβγαλε το θριαμβευτικό 1,40!!!!!

Ορίστε:

 

Nokia E51 (Type RM-244)
CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed 
the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. 
These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP 
and include safety margins designed to assure the protection of all persons, 
regardless of age and health.

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known 
as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines 
is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR 
are conducted using standard operating positions with the device transmitting 
at its highest certified power level in all tested frequency bands. 
The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because 
the device is designed to use only the power required to reach the network. 
That amount changes depending on a number of factors such as how close you are 
to a network base station. 
The highest SAR value under the ICNIRP guidelines 
for use of the device at the ear is [color="Red"]1.40 W/kg[/color].

Use of device accessories and enhancements may result in different SAR values. 
SAR values may vary depending on national reporting and testing requirements 
and the network band. Additional SAR information may be provided 
under product information at www.nokia.com.

 

Νομίζω ότι μετά απο αυτό θα πρέπει αρκετοί να σταματήσουν να ασχολούνται με το τί SAR έχει το BLADE και να αρχίσουν να ψάχνουν τί SAR έχει το νόκια ή το σόνυ τους!

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Για σας,εχω στο κινητο μου καρτα μνημης 2GB Transcend αν βαλω παλι transcend 8GB λογικα δεν θα δουλευει?

 

αν είναι transcend 8GB (6) made in taiwan θα σου δουλέψει... Αύριο θα έρθει και η λίστα λογικά με τις δοκιμές μέχρι τώρα, αλλά οι sandisk δείχνουν να είναι οι πιο αξιόπιστες, και οι toshiba οι κάρτες με το μεγαλύτερο ποσοστό αποτυχίας. Οι kingston έχουν δώσει αμφιλεγόμενα αποτελέσματα μέχρι τώρα. Αύριο έχω και ραντεβού το πρωί με έναν τεχνικό για να δει το κινητό μου από κοντά, να δούμε αν τελικά είναι θέμα προβληματικών συσκευών ή είναι θέμα ασυμβατότητας όλων των blade. Περισσότερα αύριο πρωί πρωί (ελπίζω:lol:).

 

Ακόμα, το write zeros το έκανα, αλλά χωρίς επιτυχία. Το δοκίμασα και από linux και από windows, και σε όλες τις περιπτώσεις μετά έγινε το format από το κινητό (η κάρτα χρειαζόταν format φυσικά για να την διαβάσει το κινητό). Είναι πλέον σίγουρο πως το πρόβλημα δεν είναι στον τρόπο που έχει γίνει format η κάρτα, γιατί έχω δοκιμάσει κάθε είδους τρόπο...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια προσπαθω να συγχρονισω με gmail και δεν συνδεεται μ τιποτα τ ν κανω?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις οι οποιες πιστευω οτι θα βοηθαγε παρα πολυ ολους εμας που ειμαστε νεοι στο android και πιο συγκεκριμενα στο κινητο αυτο.Γνωριζω οτι ισως μερικες απο αυτες εχουν απαντηθει,αλλες ισως οχι και αλλες ισως καθολου αλλα νομιζω οτι εαν ποσταρατε τις απαντησεις στις ερωτησεις μου στην πρωτη σελιδα του θεματος οπως εχετε κανει και σε ορισμενα αλλα βοηθηματα(root,512mb ξεκλειδωμα κλπ) θα ηταν πολυ σημαντικο για ολους οσους ψαχνουν απαντησεις σε ερωτησεις που ειναι αδυνατον να βρουν μεσα στο topic το οποιο ειναι μεχρι τωρα 240 σελιδες.

1)Οταν καποιος κανει root τη συσκευη με ποιον τροπο μπορει να ξαναεπαναφερει τη συσκευη σε τετοια κατασταση (κατα προτιμηση στην αρχικη)ωστε να ισχυει η εγγυηση?

2)Η ιδια ερωτηση με αποπανω αλλα χωρις να εχεις κανει root,αλλα μονο το ξεκλειδωμα των 256 mb.

3)Το battery recalibration τι ακριβως κανει,πως το κανουμε,ποτε και αν χρειαζεται?

4)εδω (http://orangesanfrancisco.co.uk/android/how-to-identify-whether-you-have-an-oled-or-tft-screen-on-the-orange-san-francisco-zte-blade/)δειχνει πως ξεχωριζουμε αν εχουμε oled η tft οθονη.για την ελλαδα ποια νουμερα ισχυουν?

5)ενα καποιος περασει custom rom τωρα οταν βγει η επισημη 2.2 απο την wind θα μπορει να την βαλει και να ειναι το κινητο μεσα στην εγγυηση??

 

κανεις????

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουριος στο forum και προσφατος κατοχος του ZTE Blade.

Πριν 2 μερες και χωρις λογο στο πληκτρολογιο στα μηνυματα σε διαταξη κινητου και στα ελληνικα μονο η σειρα χαλασε δλδ. εκει που επρεπει να δειχνει (στη πρωτη σειρα):

['][αβγ][δεζ] κοκ δειχνει ['][ςερ][τυθ]!!!

 

Εχω προσπαθησει να βρω λυση αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα ακομη...Διαβασα και στο forum σε προηγουμε σελιδα για το HTC ime mode, οπου το εκανα εγκατασταση και το εθεσα σε λειτουργια αλλα τζιφος παλι.

Αν καποιος εχει συνατησει το ιδιο προβλημα και το εχει λυσει ας δωσει μια βοηθεια.

 

Καμια βοηθεια??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μόλις με βοήθησες να απαντήσω μία απορία που είχα απο τότε που αγόρασα το Blade!!!

Έχω το ΝΟΚΙΑ Ε51 ώς εταιρικό τηλέφωνο και σκεφτόμουν να το κρατήσω ώς προσωπικό και να χρησιμοποιώ το BLADE ώς εταιρικό άλλα άκουγα όλα αυτά περί sar και μάμπο-τζάμπο και λόγω ότι μιλάω αρκετές ώρες τον μήνα στο εταιρικό την είχα απορίψει ώς επιλογή. Μόλις όμως είδα το μήνυμα σου μπήκα στην ΝΟΚΙΑ να δώ τί SAR έχει το Ε51 και μου έβγαλε το θριαμβευτικό 1,40!!!!!

Ορίστε:

 

Nokia E51 (Type RM-244)
CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed 
the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. 
These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP 
and include safety margins designed to assure the protection of all persons, 
regardless of age and health.

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known 
as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines 
is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR 
are conducted using standard operating positions with the device transmitting 
at its highest certified power level in all tested frequency bands. 
The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because 
the device is designed to use only the power required to reach the network. 
That amount changes depending on a number of factors such as how close you are 
to a network base station. 
The highest SAR value under the ICNIRP guidelines 
for use of the device at the ear is [color="Red"]1.40 W/kg[/color].

Use of device accessories and enhancements may result in different SAR values. 
SAR values may vary depending on national reporting and testing requirements 
and the network band. Additional SAR information may be provided 
under product information at www.nokia.com.

 

Νομίζω ότι μετά απο αυτό θα πρέπει αρκετοί να σταματήσουν να ασχολούνται με το τί SAR έχει το BLADE και να αρχίσουν να ψάχνουν τί SAR έχει το νόκια ή το σόνυ τους!

 

Ότι σωστότερο έχω διαβάσει σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουριος στο forum και προσφατος κατοχος του ZTE Blade.

Πριν 2 μερες και χωρις λογο στο πληκτρολογιο στα μηνυματα σε διαταξη κινητου και στα ελληνικα μονο η σειρα χαλασε δλδ. εκει που επρεπει να δειχνει (στη πρωτη σειρα):

['][αβγ][δεζ] κοκ δειχνει ['][ςερ][τυθ]!!!

 

Εχω προσπαθησει να βρω λυση αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα ακομη...Διαβασα και στο forum σε προηγουμε σελιδα για το HTC ime mode, οπου το εκανα εγκατασταση και το εθεσα σε λειτουργια αλλα τζιφος παλι.

Αν καποιος εχει συνατησει το ιδιο προβλημα και το εχει λυσει ας δωσει μια βοηθεια.

Στο πληκτρολόγιο TouchPal τουλαχιστον αν συρεις το δάχτυλο πάνω στα πλήκτρα οριζόντια, αλλαζει η διάταξη του πληκτρολογίου. Ισως σε βοηθήσει αυτό,γιατι εχει κάποιες διατάξεις, , αλλα αβγ, δεζ κλπ δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

1)Οταν καποιος κανει root τη συσκευη με ποιον τροπο μπορει να ξαναεπαναφερει τη συσκευη σε τετοια κατασταση (κατα προτιμηση στην αρχικη)ωστε να ισχυει η εγγυηση?

2)Η ιδια ερωτηση με αποπανω αλλα χωρις να εχεις κανει root,αλλα μονο το ξεκλειδωμα των 256 mb.

3)Το battery recalibration τι ακριβως κανει,πως το κανουμε,ποτε και αν χρειαζεται?

4)εδω (http://orangesanfrancisco.co.uk/andr...sco-zte-blade/)δειχνει πως ξεχωριζουμε αν εχουμε oled η tft οθονη.για την ελλαδα ποια νουμερα ισχυουν?

5)ενα καποιος περασει custom rom τωρα οταν βγει η επισημη 2.2 απο την wind θα μπορει να την βαλει και να ειναι το κινητο μεσα στην εγγυηση??

 

1) μεσω του Universal Androot μπορεις να κανει root και επισης σου δινει την επιλογη του "unroot". δεν υπαρχει θεμα με εγγυηση, απλα κανεις unroot και δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα. (στην τελικα κανεις και ενα flash την stock rom πριν το επιστρεψεις)

2) Δεν υπαρχει επιστροφη αν κανεις το κινητο σου 512 (τουλαχιστον δεν εχω ακουσει να το εχει κανει καποιος)

4) δεν χρησιμοποιεις αυτον τον τροπο για να δεις τι οθονη εχεις. Δες εδω τα secret codes, καποιο σου παρεχει πληροφοριες για την οθονη σου

5) Απλα κανεις backup την rom που εχεις βαλει τωρα, μετα κανεις flash την stock rom και το επιστρεφεις

 

Link to comment
Share on other sites

3)Το battery recalibration τι ακριβως κανει,πως το κανουμε,ποτε και αν χρειαζεται?

 

Post 2791, page 187

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3459801#post3459801

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα με τις SD, είδα στο modaco ότι αναφέρουν πως οι silicon power παίζουν. Κατά διαβολική σύμπτωση δουλεύω σε εταιρία που τις εισάγει :cool:. Δοκίμασα ήδη τα 2GB και 4GB που είχα σπίτι και παίζουν μια χαρά. Αύριο θα δοκιμάσω και τα 8gb - 16gb και θα αναφέρω.

 

ΥΓ. Μπορεί να μην τις ξέρετε σαν brand αλλά είναι από τις μεγαλύτερες στην taiwan και πωλούνται με ισόβια εγγύηση.

 

Σκρουτζ

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

4) δεν χρησιμοποιεις αυτον τον τροπο για να δεις τι οθονη εχεις. Δες εδω τα secret codes, καποιο σου παρεχει πληροφοριες για την οθονη σου

 

με αυτους τους κωδικους δεν μπορω να δω τι οθονη εχω καθως δουλευουν και οι 2 κωδικοι,και για την oled και για την tft.

 

QUOTE=linkinpark4175;3471496]

5) Απλα κανεις backup την rom που εχεις βαλει τωρα, μετα κανεις flash την stock rom και το επιστρεφεις

την επιλογη flash την εχει το universal androot η το clockwork??

3)Το battery recalibration τι ακριβως κανει,πως το κανουμε,ποτε και αν χρειαζεται?

Post 2791, page 187

http://www.myphone.gr/forum/showthre...01#post3459801

 

οκ οι οδηγιες αλλα σε τι χρησιμευει??

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα με τις SD, είδα στο modaco ότι αναφέρουν πως οι silicon power παίζουν. Κατά διαβολική σύμπτωση δουλεύω σε εταιρία που τις εισάγει :cool:. Δοκίμασα ήδη τα 2GB και 4GB που είχα σπίτι και παίζουν μια χαρά. Αύριο θα δοκιμάσω και τα 8gb - 16gb και θα αναφέρω.

 

ΥΓ. Μπορεί να μην τις ξέρετε σαν brand αλλά είναι από τις μεγαλύτερες στην taiwan και πωλούνται με ισόβια εγγύηση.

 

Σκρουτζ

Έχει τις φθηνότερες 16gb class 6 πάντως... Σε games όπως το Hero Of Sparta πρακτικά βλέπεις διαφορά με τέτοιας ταχύτητας κάρτες; Γιατί οι class 4 βρίσκονται στα μισά λεφτα περίπου. Με ελάχιστο overclock και hw ui παίζει αρκετά καλά στο δικό μου (Jellyfish RLS7) αλλά είμαι με την δικιά του 2gb κάρτα.

 

Edit: στην τιμή που έχει την 16άρα όμως, καλύτερα να πάρεις 2 8άρες...

Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

Έχει τις φθηνότερες 16gb class 6 πάντως... Σε games όπως το Hero Of Sparta πρακτικά βλέπεις διαφορά με τέτοιας ταχύτητας κάρτες; Γιατί οι class 4 βρίσκονται στα μισά λεφτα περίπου. Με ελάχιστο overclock και hw ui παίζει αρκετά καλά στο δικό μου (Jellyfish RLS7) αλλά είμαι με την δικιά του 2gb κάρτα.

 

Edit: στην τιμή που έχει την 16άρα όμως, καλύτερα να πάρεις 2 8άρες...

 

Πιστεύω η χρυσή τομή είναι μια class6 8gb .. Τι θα βάλετε ποια στα 16GB! Εκτός αν θες το κινητό για να βλέπεις ταινίες..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...