Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά,

νέος στο φόρουμ και νέος χρήστης. Αγόρασα το κινητό από Θεσσαλονίκη, δουλεύει μια χαρά εδώ και δυο ημέρες. Το πρόβλημα είναι πως, μάλλον δεν έχω συνηθίσει σε τόση ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και δεν εξηγηται αλλιώς. Όταν το έχω ανοιχτό, αισθάνομαι πονοκέφαλο και ημικρανίες, ακόμα και όταν δεν μιλάω και το έχω επάνω στο γραφείο μου... όταν το κλείνω αισθάνομαι καλύτερα..

σας έχει τύχει αυτό? μηπως φταιει πως εχει υψηλό sar? μήπως είναι ελατοματικο?

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βγήκε η Modaco Custon 2.2 r8!! :D

 

http://android.modaco.com/content-page/324786/oled-tft-13-jan-r7-modaco-custom-froyo-rom-download-online-kitchen-very-heavily-fixed-chinese-leak/page/2300/

 

Κάθε μέρα και κάτι καινούργιο. Φτιάξαν και το facebook sync.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

νέος στο φόρουμ και νέος χρήστης. Αγόρασα το κινητό από Θεσσαλονίκη, δουλεύει μια χαρά εδώ και δυο ημέρες. Το πρόβλημα είναι πως, μάλλον δεν έχω συνηθίσει σε τόση ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και δεν εξηγηται αλλιώς. Όταν το έχω ανοιχτό, αισθάνομαι πονοκέφαλο και ημικρανίες, ακόμα και όταν δεν μιλάω και το έχω επάνω στο γραφείο μου... όταν το κλείνω αισθάνομαι καλύτερα..

σας έχει τύχει αυτό? μηπως φταιει πως εχει υψηλό sar? μήπως είναι ελατοματικο?

 

Άμα δεν ήξερες τον βαθμό του SAR μήπως θα είχες λιγότερη εγνοια και άρα λιγότερους πονοκεφάλους/ενοχλήσεις;;

Πιστευω ότι είναι καθαρά placebo effect, αν και έχω διαβάσει για περίπτωση ατόμου ο οποίος ήταν αλλεργικός στα 2.4Ghz του WIFI! :wacko:

 

Βγήκε η Modaco Custon 2.2 r8!! :D

 

http://android.modaco.com/content-page/324786/oled-tft-13-jan-r7-modaco-custom-froyo-rom-download-online-kitchen-very-heavily-fixed-chinese-leak/page/2300/

 

Κάθε μέρα και κάτι καινούργιο. Φτιάξαν και το facebook sync.

 

Δεν είναι η Jellyfish Rls8, αλλά η καινούργια έκδοση του Paul η επόμενη δηλαδή της alpha 5! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι Drivers! Θα τους βρεις στην υπογραφή μου! ;)

 

τους εγκατεστησα αλλα παλι το ιδιο κανει...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος προλάβει παίδες! Εγώ πήρα μία.

Οι θήκες σιλικόνης €7.83EUR τελική τιμή με αποστολή Ελλάδα.

http://www.netimes.com/shop/bmz_cache/b/ba66c9ee5125741435365a29c494d0b0.image.400x267.jpg

Features:

Ultra slim and custom-fit, with open-face design for wasy operation.

made of durable & flexible material,smooth-to-touch & scratch-resistant

 

Compatible with :

ZTE V880 Blade

Orange San Francisco

 

Package Include :

1 x Flexible Skin Case

1 x Glare-free Matte Screen Protector

1 x Mobile Cleaner.

 

 

Εγώ παράγγειλα από εδώ http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190490642891&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1585wt_1141 αλλά λέει οτι από 17/1 θα αποστείλει...

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

τους εγκατεστησα αλλα παλι το ιδιο κανει...

 

Μάλλον δεν τους εγκατέστησες σωστά....για να περάσεις το fastboot πρέπει να αναγνωρίζεται από το σύστηα ο bootloader του Android.Λογικά στις συσκευές θα σου βγάζει θαυμαστικό όταν θα το έχεις συνδεδεμένο.

 

Χρειάζεσαι το ZTE Blade Android_usb_driver.zip και πρέπει να περάσεις το inf χειροκίνητα από την διαχείριση συσκευών! ;)

 

Εγώ παράγγειλα από εδώ http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190490642891&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1585wt_1141 αλλά λέει οτι από 17/1 θα αποστείλει...

 

Με γειά! :D

 

Πες μας πόσο θα κάνει για να φτάσει και άμα έμεινες ικανοποιημένος! :cool:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τους εγκατέστησες σωστά....για να περάσεις το fastboot πρέπει να αναγνωρίζεται από το σύστηα ο bootloader του Android.Λογικά στις συσκευές θα σου βγάζει θαυμαστικό όταν θα το έχεις συνδεδεμένο.

 

Χρειάζεσαι το ZTE Blade Android_usb_driver.zip και πρέπει να περάσεις το inf χειροκίνητα από την διαχείριση συσκευών! ;)

 

Παρέλειψα να πω οτι εχω windows xp... εχει καμια σημασια?

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα...

 

drivers μαζί με adb από εδώ.

Αυτοί είναι οι drivers για την περίπτωση που το τηλέφωνο είναι ανοιχτό και συνδεδεμένο με το PC.

 

 

Για την περίπτωση που ανοίξεις το κινητό με το +volume, θα σου εμφανίσει μία άγνωστη συσκευή "Android device". Drivers για αυτή τη συσκευή από εδώ.

 

Επίσης, έχω κάνει strip τους τελευταίους drivers (rev4 σε Win7 64bit) από το android sdk, έχω βάλει και το ZTE Blade, οπότε αν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα με τους drivers, μπορεί να δοκιμάσει και αυτό τον τρόπο που δουλεύει σίγουρα.

 

Φυσικά, η καλύτερη λύση είναι την όλη διαδικασία να την κάνεις από linux και να ξεχάσεις τους drivers, αφού σε linux δεν χρειάζονται:).

 

P.S.: αν κάποιος ξέρει κάποιον τρόπο για μετατροπή του system.tar.gz σε ένα λειτουργικό update.zip για το CWM θα ήμουν υπόχρεος. Στο modaco που έχω φάει μέρες να ρωτάω, όλοι τηρούν σιγή ιχθύος. Αυτό που χρειάζεται βασικά είναι η δημιουργία των scripts του META-INF. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω παλιά scriptακια από την επίσημη rom και από άλλες (jelly/modaco) αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Η rom που έχω φτιάξει είναι o/c αλλά σχεδόν άδεια από προγράμματα εκτός από gps navigation preinstalled, οπότε δεν είναι η ίδια με τις γνωστές που βλέπει κανείς στο modaco, και τα script κολάνε (unsigned είναι φυσικά). Ελπίζω να αρχίσουμε σιγά σιγά να κάνουμε και τις δικές μας rom.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..

 

Οσοι εχετε το blade, πατωντας **983*0# και πηγαινοντας στο GPS test, κολλωντας το κινητο στο παραθυρο, ποσους δορυφορους βρισκετε (και σε ποση ωρα)? Εγω 2-3 με το ζορι σε ανοιχτο πεδιο και SNR 30.. (χαμηλοτερη τιμη= καλυτερη)

 

Το πηρα χθες βραδυ και με βλεπω DOA..

Edited by cmaniac
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχουμε παιδιά, είμαι νέος στα >smart phone αν και στα γεράματα (40++) ποιό καλό παιδί μπορεί να με στείλει με ΠΜ κάποια εφαρμογή nav (IGO η sygic aura ) με τις σχτικές οδηγείες;
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μολις εκανα παραγγελια.

 

btw, Βγηκε η Modaco R8. Αρα free pre-baked η r7!

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα που να σε ρωταει που να αποθηκευει τις εφαρμογες?? καπου διαβασα για το move to sd enabler αλλα απο που το κατεβαζουμε αυτο? στο market δεν υπαρχει...

επισης ισχυει οτι πρεπει να χουμε την μνημη του κινητου οσο πιο αδεια γινεται? διοτι εκει υπαρχουν πληροφοριες για τον cpu και αν ειναι γεματι γινεται πιο αργο το κινητο..?

Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα που να σε ρωταει που να αποθηκευει τις εφαρμογες?? καπου διαβασα για το move to sd enabler αλλα απο που το κατεβαζουμε αυτο? στο market δεν υπαρχει...

επισης ισχυει οτι πρεπει να χουμε την μνημη του κινητου οσο πιο αδεια γινεται? διοτι εκει υπαρχουν πληροφοριες για τον cpu και αν ειναι γεματι γινεται πιο αργο το κινητο..?

 

Φυσικα και υπαρχει στο market. move2sd enabler

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

νέος στο φόρουμ και νέος χρήστης. Αγόρασα το κινητό από Θεσσαλονίκη, δουλεύει μια χαρά εδώ και δυο ημέρες. Το πρόβλημα είναι πως, μάλλον δεν έχω συνηθίσει σε τόση ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και δεν εξηγηται αλλιώς. Όταν το έχω ανοιχτό, αισθάνομαι πονοκέφαλο και ημικρανίες, ακόμα και όταν δεν μιλάω και το έχω επάνω στο γραφείο μου... όταν το κλείνω αισθάνομαι καλύτερα..

σας έχει τύχει αυτό? μηπως φταιει πως εχει υψηλό sar? μήπως είναι ελατοματικο?

Οτι εχει υψηλο sar το ξερουμε. Εγω αν μιλησω πανω απο 5λεπτο ποναει το αυτι μου. Το ιδιο παθαινω και στο Νοκια Ν82 που δεν ξερω τι παιζει απο sar. Στο erricsson K750i που ειχα δεν το παθαινα. Ουτε σε ενα νοκια με 30ε που ουτε καν ξερω πως λεγεται. Μολις μου ερθει απο το σερβις θα μιλαω μονο με hands free και απο μακρια οταν δεν χρησιμοποιειται

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..

 

Οσοι εχετε το blade, πατωντας **983*0# και πηγαινοντας στο GPS test, κολλωντας το κινητο στο παραθυρο, ποσους δορυφορους βρισκετε (και σε ποση ωρα)? Εγω 2-3 με το ζορι σε ανοιχτο πεδιο και SNR 30.. (χαμηλοτερη τιμη= καλυτερη)

 

Το πηρα χθες βραδυ και με βλεπω DOA..

 

Και συ τέκνον cmaniac πήρες το Blade?? (MaFiOzOs_GR από ADSLgr εδώ! :cool:)

 

Εμένα σε 20 δευτερόλεπτα μου κλειδώνει 6 δορυφόρους...

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι RMA πάντως, και με τον mouse potato που κάναμε συζήτηση καταλήξαμε ότι μια χαρά είναι η συσκευή του αν και στην αρχή πίστευε ότι έπρεπε να ζητήσει RΜΑ λόγω κακής λήψης.

 

Παρακολούθησε το για κανα 2 μέρες και θα δεις που θα στρώσει, εαν δεν στρώσει έχεις 7 ή 14 μέρες (δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει πλέον...) για να το γυρίσεις για άμεση αντικατάσταση. ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί, που να μπορώ να το πάω και να μου περασουν την froyo με jellyfish 6 h 7? κα8ώς και να μου κανουν απο 256 σε 512?

Εχω χάσει την μπάλα και φοβάμια μην κάνω καμιά πατάτα.

Φυσικά να πληρώσω. Στην Wind μου λένε κάντο μόνος σου γιατί αυτοί δεν το κάνουν!

 

Περιμένω, εαν γνωρίζει κανείς, please HELP!

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ μαγαζί για τέτοια πράγματα δεν υπάρχει, πόσο μάλλον η ίδια η Wind! :p :lol:

 

Διαβασε τα 4 λινκς με οδηγίες που υπάρχουν στο πρώτο ποστ και δεν θα έχεις πρόβλημα να το κάνεις και μόνος σου! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εγκαταστησεις πανε στις ρυθμισεις του κινητου, λογαριασμοι, προσθηκη. Εμανα τουλαχιστον μου βγαζει Corporate, Google και Facebook!

Ναι το ξερω.....επιλεγω fb στην προσθηκη account αλλα αντι να προχωρησει με πεταει παλι στην οθονη με τις προσθηκες λογαριασμων.....αλλα κανονικα το fb σαν εφαρμογη στις ρυθμισεις θα επρεπε να εχει επιλογη για synch που δεν εχει.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τις εξής ερωτήσεις:

 

1. ξέρετε κάποιον player που να διαβάζει και αρχεία srt? εκτός τον rock player...

 

2. έχει κατεβάσει κανείς καμιά εφαρμογή πυξίδας? Μήπως ξέρει πως γίνεται το καλιμπράρισμα? είδα κάτι βιντεάκια στο youtube, αλλά όπως και να κάνω το σχήμα 8, η πυξίδα μου δείχνει πάντα την ανατολή...

 

3. μήπως ξέρετε κάποιο προγραμματάκι που να αντικαθιστά το υπάρχον εικονίδιο της μπαταρίας? κάποιο άλλο ας πούμε που δείχνει και επί τις εκατό την μπαταρία... όχι widget ούτε απλά να εμφανίζεται στην status bar, να το αντικαθιστά τελείως... και στο εικονίδιο του σήματος επίσης...

 

4. αυτό το κόλπο με την μπαταρία πως γίνεται ακριβώς? γιατί την φορτίζω τελείως και μετά πατάω τα πλαϊνά κουμπιά μαζί με το power και δεν κάνει τίποτα... αν το έχω όμως στην πρίζα ανάβει και μου δείχνει ένα γκρι πλαίσιο που γράφει AFT (ή κάτι τέτοιο) και μένει εκεί...

 

παιδιά κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Και συ τέκνον cmaniac πήρες το Blade?? (MaFiOzOs_GR από ADSLgr εδώ! :cool:)

Γιατι, τι εχω εγω? Στο κατούρι πηγαδησα? :p

 

Αλοιμονο, σε καταλαβα, ποσους μαφιοζους να εχει το ελληνικο Internet? :D

 

Εμένα σε 20 δευτερόλεπτα μου κλειδώνει 6 δορυφόρους...

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι RMA πάντως, και με τον mouse potato που κάναμε συζήτηση καταλήξαμε ότι μια χαρά είναι η συσκευή του αν και στην αρχή πίστευε ότι έπρεπε να ζητήσει RΜΑ λόγω κακής λήψης.

 

Παρακολούθησε το για κανα 2 μέρες και θα δεις που θα στρώσει, εαν δεν στρώσει έχεις 7 ή 14 μέρες (δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει πλέον...) για να το γυρίσεις για άμεση αντικατάσταση. ;)

 

Το ζητημα ειναι οτι δεν εχω παει ακομα σπιτι για να του περασω καποιο προγραμμα και δουλευω μονο με το ενσωματωμενο GPS Test. Οποτε δεν γνωριζω αν πραγματικα δουλευει ο δεκτης η οχι. (Αν καποιο καλο παιδι μου στειλει ενα σχετικο πμ θα το εκτιμησω δεοντως.. ;) )

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγειλα από εδώ http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190490642891&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1585wt_1141 αλλά λέει οτι από 17/1 θα αποστείλει...

 

Αυτές είναι ανώνυμες. Οι άλλες είναι επώνυμες Nillkin.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί, που να μπορώ να το πάω και να μου περασουν την froyo με jellyfish 6 h 7? κα8ώς και να μου κανουν απο 256 σε 512?

Εχω χάσει την μπάλα και φοβάμια μην κάνω καμιά πατάτα.

Φυσικά να πληρώσω. Στην Wind μου λένε κάντο μόνος σου γιατί αυτοί δεν το κάνουν!

 

Περιμένω, εαν γνωρίζει κανείς, please HELP!

 

Πραγματικα τι περιμενες να σου πουν στην wind???:wacko:

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα το Blade και καλά για την γυναίκα μου (και καλά γιατί έτσι όπως πάνε τα πράματα θα το κρατήσω για μένα :lol:) και έχω μερικές ερωτησούλες.

 

Καταρχήν διάβασα όσο μπόρεσα το παρόν νήμα. Κατά 2ον είμαι έμπειρος χρήστης android οπότε δεν θέλω λεπτομέριες :)

 

Βασικά όσο το σκέφτομαι η μόνη απορία που έχω είναι εάν η τελευταία RLS7 έχει κάποια bugs ή εάν δεν πρέπει να την βάλω και να βάλω κάποια παλιότερη?

 

Και καλωσήρθα και από εδώ θα τα λέμε και σε αυτό το νήμα πλέον :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...