Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογικα αν παμε απο την jf6 στην 7 χανουμε τα παντα σωστα...?αν και εχω 2-3 μερες το κινητο εχω περασει ηδη αρκετες εφαρμογες... υπαρχει τροπος να κρατησουμε ρυθμισεις των εφαρμογων(εστω οτι κανω τις εφαρμογες back up με το astro)...?

 

οχι φιλε μου προς Θεου, αν εχεις προηγουμενη release μιας ιδιας rom, απλα περνας απο πανω την καινουργια, χωρις να κανεις wipe και δεν χανεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι φιλε μου προς Θεου, αν εχεις προηγουμενη release μιας ιδιας rom, απλα περνας απο πανω την καινουργια, χωρις να κανεις wipe και δεν χανεις τιποτα

 

Αυτο ισχυει 100%;Και δεν χρειαζεται ουτε καν back up;Δηλαδη οκ καλυτερα να κανεις για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο αλλα το "κολπο" ειναι οτι περναει απλα απο πανω χωρις να σβησει τιποτα;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
οχι φιλε μου προς Θεου, αν εχεις προηγουμενη release μιας ιδιας rom, απλα περνας απο πανω την καινουργια, χωρις να κανεις wipe και δεν χανεις τιποτα

Δηλαδη τωρα αν περασω τα zip αρχεια και φλασαρω με το clockwork (χωρις wipe) δεν χανω τιποτε απο αυτα που εχω περασμενα? Και κατι αλλο θα χρειαστουν και τα υπολοιπα zip της νεας εκδοσης (περαν της ρομ) εκ νεου να φλασαριστουν?

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου προς Θεου, αν εχεις προηγουμενη release μιας ιδιας rom, απλα περνας απο πανω την καινουργια, χωρις να κανεις wipe και δεν χανεις τιποτα

 

Ναι ε;; http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/hmmm.gif

 

Και πως είμαστε σίγουροι ότι θα κάτσουν όλα καλά και δεν θα μας μείνουν κατάλοιπα και προβλήματα από την προηγούμενη ρομ;; :confused:

 

Αυτο ισχυει 100%;Και δεν χρειαζεται ουτε καν back up;Δηλαδη οκ καλυτερα να κανεις για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο αλλα το "κολπο" ειναι οτι περναει απλα απο πανω χωρις να σβησει τιποτα;

 

Nandroid backup κάνουμε έτσι και αλλιώς μόνο και μόνο γιατί μπορούμε!! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την 5 στην 6 εσι πηγα, φλασαρα μονο το rom και τρεχαν ολα οκ χωρις κανενα backup! Τωρα εκανα wipe γιατι το ειχα παραγεμισει με εφαρμογες και ηθελε ενα καθαρισμα. Παντως δεν χανετε τπτ να δοκιμασετε.. Οποιος θελει μπενει στο cw τραβαει ενα backup και φλασαρει την 7. Και να του κανει προβλημα κανει ενα restore και ειναι ξανα στην 6 χωρις κανενα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την 5 στην 6 εσι πηγα, φλασαρα μονο το rom και τρεχαν ολα οκ χωρις κανενα backup! Τωρα εκανα wipe γιατι το ειχα παραγεμισει με εφαρμογες και ηθελε ενα καθαρισμα. Παντως δεν χανετε τπτ να δοκιμασετε.. Οποιος θελει μπενει στο cw τραβαει ενα backup και φλασαρει την 7. Και να του κανει προβλημα κανει ενα restore και ειναι ξανα στην 6 χωρις κανενα προβλημα

 

Θα το δοκιμάσω με την RLS8! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ημαρτον. Διαβαστε λιγο και πιο πισω. 5, 6 και 7 σελιδες καθε μερα με

τα θεματα που ειχαν τεθει και απαντηθει την προηγουμενη και την πιο προηγουμενη,

και την πιο προηγουμενη. πως κανω o/c, πως κανω backup, πως βαζω επαφες, δε

βρισκω wifi, πως βαζω ελληνικα....κλπ.

Ειναι δυνατον μετα απο 3000 μηνυματα να εισαι ο πρωτος με προβλημα στο wifi,

ή να εισαι ο πρωτος που θελει ελληνικα;

Χρησιμοποιειτε την "αναζητηση σ'αυτο το θεμα".

Και δεν εχει να κανει με το "Αν γουσταρεις βοηθα αλλιως ασε μας στην ησυχια μας".

Κι εγω εχω διαθεση να βοηθησω, οταν μπορω και ολα τα παιδια εδω μεσα

αφιερωνουν χρονο, με χαρα νομιζω.

Απλως, απο καποιο σημειο και μετα χανεται το τοπι. Δε θυμασαι ποτε ειχες ποσταρει,

για τι ειχες ρωτησει, που ειχες βρει κατι που ηθελες να απαντησεις, μηπως απαντησε

καποιος αλλος, σε τι απαντησε ο απο πανω, τι θελει το δικο μου το ονομα σ' αυτο

το post, τι ειχα απαντησει και γιατι κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 7 σήμερα και όλα καλά.

Το μονο θέμα που έχω είναι ότι στο Navigon η φωνή είναι στα αγγλικά και ενώ με της wind την rom είχα ελληνικά.

Ξέρει κανεις πως να το φτιάξω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε;; http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/hmmm.gif

 

Και πως είμαστε σίγουροι ότι θα κάτσουν όλα καλά και δεν θα μας μείνουν κατάλοιπα και προβλήματα από την προηγούμενη ρομ;; :confused:

 

ειμαστε 100% σιγουροι ;)

 

Παιδιά SOS.Ξεκλείδωσα το blade στα 512 ram και τώρα όταν πάω να κάνω restore μου βγάζει MD5 mismatch! PLS help!

 

δεν εγινε σωστα το αρχικο backup

φλασαρεις την rom απο την αρχη, η ram θα συνεχισει να ειναι 512 ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

δεν εγινε σωστα το αρχικο backup

φλασαρεις την rom απο την αρχη, η ram θα συνεχισει να ειναι 512 ΜΒ

 

Επειδή δεν ξέρω πως φλασάρεις την rom μπορείς να με βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 7 σήμερα και όλα καλά.

Το μονο θέμα που έχω είναι ότι στο Navigon η φωνή είναι στα αγγλικά και ενώ με της wind την rom είχα ελληνικά.

Ξέρει κανεις πως να το φτιάξω?

Περιμενε pm

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πως φλασάρεις την rom μπορείς να με βοηθήσεις?

 

Στην πρώτη σελίδα....:

 

2)Backup μέσω CWM και οδηγός για πέρασμα Custom Rom αλλά και οποιασδήποτε άλλης (περιέχει και οδηγίες για την εγκατάσταση του CWM)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα εγκατασταση το movetosd enabler τι ρυθμιση πρεπει να κανω για να με ρωταει που να γινει η αποθηκευση?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα εγκατασταση το movetosd enabler τι ρυθμιση πρεπει να κανω για να με ρωταει που να γινει η αποθηκευση?

 

Αφού πατήσεις "I've read it" πατάς Next και επιλέγεις το "External" και apply.... ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Αφού πατήσεις "I've read it" πατάς Next και επιλέγεις το "External" και apply.... ;)

 

ok ευχαριστω και κατι ακομα θελω να αναβαθμισω στην rls7 πρεπει να εγκαταστησω και τα αλλα που εχει για να εχω π.χ. και το circle battery? η θα τα εχω ετσι και αλλιως? καποια lite δεν εχει βγει ? γιατι φανταζομαι οτι με την κανονικη εκδοση θα τρεχουν 1000 εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε στο φόρουμ.

 

από χθές είμαι και εγώ κάτοχος του Blade και η ερώτηση μου αφορά την εγκατάσταση του λογισμικού πλοήγησης SYGIC AURA. Ενώ μεταφέρω στην κάρτα SD το αρχείο *.apk και τον φάκελο AURA που περιέχει χαρτες και λοιπά δεδομένα, όταν το εγκαθιστώ με χρήση του ΑppInstaller, το πρόγραμμα με παραπέμπει στο να κατεβάσω από την αρχή χάρτεσ και αρχεια συστήματος, 280 ΜΒ περίπου.

Μετά από άκαρπες προσπάθειες να αποφύγω το κατέβασμα. ενέδωσα, κατέβηκαν αλλα τίποτα, πατάω continue και πετάει μήνυμα για επιλογή χαρτών προς Download.

 

έχει κανείς καμιά λύση?

 

Διάβασα πριν μια δυο μέρες για αποστολές pm σχετικό με πρόγραμμα πλοήγησης. να κοιτάξω και γώ το INBOX? :)

 

ευχαριστώ

 

ΥΓ---> είχα μαμά ρομ San Francisco (AMOLED), έβαλα την Japanese_Jellyfish_RLS7

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω και κατι ακομα θελω να αναβαθμισω στην rls7 πρεπει να εγκαταστησω και τα αλλα που εχει για να εχω π.χ. και το circle battery? η θα τα εχω ετσι και αλλιως? καποια lite δεν εχει βγει ? γιατι φανταζομαι οτι με την κανονικη εκδοση θα τρεχουν 1000 εφαρμογες

 

Στην R7 το circle battery το βάζεις εσύ μετέπειτα, προαιρετικά.Δεν υπάρχει εξαρχής δηλαδή.Βασικά μετά την R7 μόνο το fix για το facebook χρειάζεται να περάσει και αυτό εφόσον το χρησιμοποιείς.Τα υπόλοιπα zip είναι και αυτά προαιρετικά.Η ρομ είναι αρκετά lite μην ανησυχείς.... ;)

 

Για δειτε αυτα :D

 

Μου απάντησε τελικά ο τυπάς και στέλνει και Ελλάδα με 3£ κόστος, όσο και τις Αγγλίας δηλαδή. ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το κινητάκι θα το έχω στα χέρια μου το Σάββατο. Όμως τα καλα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν, έχω ένα ερώτημα.

Ναι, έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και δεν είμαι σίγουρη για κάτι. Ίσως είναι χαζό αλλά θέλω να είμαι σίγουρη 100%!!

1) Πρώτα θα κάνω root το κινητό (με universal androot) 2) Μετά με το clockworkmod recovery και fastboot κάνω backup και μετά 3) θα κάνω την ram από 256 σε 512mb?

 

Απλά ένα ναι θέλω ή όχι (και εάν όχι τι δεν έχω γράψει σωστά).

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κουράζω εάν τυχόν έχει γίνει ήδη η ερώτηση αυτή και δεν το έχω δει.:X

 

ok, ευχαριστώ για την απάντηση! Τα κάνω όλα ανάποδα! από το 3 στο 1.:)

Edited by zaf_4
απάντηση για την βοήθεια

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα εγκατασταση το movetosd enabler τι ρυθμιση πρεπει να κανω για να με ρωταει που να γινει η αποθηκευση?

 

Αφού πατήσεις "I've read it" πατάς Next και επιλέγεις το "External" και apply.... ;)

Γκεντσογλου_88 http://www.gazzetta.gr/football/super-league/item/128742-%C2%AB%CE%9C%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%8C%CE%B6%CE%BF%CF%82%C2%BB-%CE%BF-%CE%93%CE%BA%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B3%CE%BB%CE%BF%CF%85 δεν ξερω αν εννοει αυτο

ο Φερελπις07. Παντως το προγραμμα δεν εχει επιλογη για να σε ρωταει που θελεις

να εγκαθιστα εφαρμογες. Πριν απο την εγκατασταση καποιας εφαρμογης πρεπει να αποφασιζεις που θες να τη στειλεις , να ανοιγεις το move2sd και να ενεργοποιεις αυτην που θες (αν δεν ειναι, φυσικα, η προεπιλεγμενη)

 

γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε στο φόρουμ.

 

από χθές είμαι και εγώ κάτοχος του Blade και η ερώτηση μου αφορά την εγκατάσταση του λογισμικού πλοήγησης SYGIC AURA. Ενώ μεταφέρω στην κάρτα SD το αρχείο *.apk και τον φάκελο AURA που περιέχει χαρτες και λοιπά δεδομένα, όταν το εγκαθιστώ με χρήση του ΑppInstaller, το πρόγραμμα με παραπέμπει στο να κατεβάσω από την αρχή χάρτεσ και αρχεια συστήματος, 280 ΜΒ περίπου.

Μετά από άκαρπες προσπάθειες να αποφύγω το κατέβασμα. ενέδωσα, κατέβηκαν αλλα τίποτα, πατάω continue και πετάει μήνυμα για επιλογή χαρτών προς Download.

 

έχει κανείς καμιά λύση?

 

Διάβασα πριν μια δυο μέρες για αποστολές pm σχετικό με πρόγραμμα πλοήγησης. να κοιτάξω και γώ το INBOX? :)

Ξερω γω; Κοιτα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το κινητάκι θα το έχω στα χέρια μου το Σάββατο. Όμως τα καλα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν, έχω ένα ερώτημα.

Ναι, έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και δεν είμαι σίγουρη για κάτι. Ίσως είναι χαζό αλλά θέλω να είμαι σίγουρη 100%!!

1) Πρώτα θα κάνω root το κινητό (με universal androot) 2) Μετά με το clockworkmod recovery και fastboot κάνω backup και μετά 3) θα κάνω την ram από 256 σε 512mb?

 

Απλά ένα ναι θέλω ή όχι (και εάν όχι τι δεν έχω γράψει σωστά).

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κουράζω εάν τυχόν έχει γίνει ήδη η ερώτηση αυτή και δεν το έχω δει.:X

 

Βασικά κάνε πρώτα την RAM 512, μετά πέρνα το Clockworkmod Recovery μέσω του fastboot και μετά το κάνεις και ένα Root για να τρέξεις πιο μυστήριες εφαρμογές! ;)

 

Διόρθωση για να προλάβω το κακό!!!

 

Εφόσον θα επαναφέρεις το αρχικό βαckup της Wind με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεiς κλπ, κάνε πρώτα το CWM μέσω fastboot και backup μετά τα 512ΜΒ και μετά ξαναπέρασμα του CWM γιατί το πατσάκι θα το σβήσει!

 

Γκεντσογλου_88 http://www.gazzetta.gr/football/super-league/item/128742-%C2%AB%CE%9C%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%8C%CE%B6%CE%BF%CF%82%C2%BB-%CE%BF-%CE%93%CE%BA%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B3%CE%BB%CE%BF%CF%85 δεν ξερω αν εννοει αυτο

ο Φερελπις07. Παντως το προγραμμα δεν εχει επιλογη για να σε ρωταει που θελεις

να εγκαθιστα εφαρμογες. Πριν απο την εγκατασταση καποιας εφαρμογης πρεπει να αποφασιζεις που θες να τη στειλεις , να ανοιγεις το move2sd και να ενεργοποιεις αυτην που θες (αν δεν ειναι, φυσικα, η προεπιλεγμενη)

 

Ναι όντως μάλλον αυτό ηθελε να μάθει ο φίλος μας και όχι το πως το ενεργοποιούμε.Πάντως μετά την ενεργοποίηση του External όλες οι καινούργιες εφαρμογές πάνε κατευθείαν στην SD! ;)

 

LOL για τον συνμαφιόζο γκέτσογλου!!!! :lol::lol:

 

Εγώ όμως (και νομίζω και σύ φίλε kolkoskylo ;)) είμαι ΠΑΟΚτσης και δεν ασχολούμαι με δάυτον! :p

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κάνε πρώτα την RAM 512, μετά πέρνα το Clockworkmod Recovery μέσω του fastboot και μετά το κάνεις και ένα Root για να τρέξεις πιο μυστήριες εφαρμογές! ;)

 

Διόρθωση για να προλάβω το κακό!!!

 

Εφόσον θα επαναφέρεις το αρχικό βαψkup της Wind με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσιες κλπ, κάνε πρώτα το CWM μέσω fastboot και backup μετά τα 512ΜΒ και μετά ξαναπέρασμα του CWM γιατί το πατσάκι θα το σβήσει!

 

Συγνώμη αλλά τώρα με έχασες! Πότε κάνω back up της Wind? Μπορείς να μου πεις τις οδηγίες εάν δεν σου κάνει ο κόπος με 1,2,3 για να το πιάσω απ' την αρχή;

Ελπίζω να μην ζητώ πολλά και ευχαριστώ εκ των προτέρων:O

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...