Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να πατήσεις το κούμπωμα μέχρι κάτω! Κι εγώ στην αρχή νόμιζα ότι κούμπωνε τραβώντας το συρταράκι ελάχιστα, και είχα τα ίδια προβλήματα. Μετά διαπίστωσα ότι αν το σύρεις (πχ με το νύχι) μέχρι κάτω, θα κάνει ένα αισθητό "κλικ" και θα αλλάξει θέση κλειδώνοντας πλήρως. Έτσι λύθηκε κάθε πρόβλημα.

 

Εγω παντως αγορασα μια Kingston 8gb class 4 καρτα και μου εκανε αυτο το προβλημα συνεχεια (Αφαιρεθηκε η καρτα - Αναγνωση καρτας ...). Μου την εκαναν αντικατασταση απο το μαγαζι παρολο που με τον card reader και σε ενα κινητο nokia δουλευε τελεια και η καινουργια μου κανει τα ιδια.. :mad:Μετα απο search βρηκα και αλλους με san fransicso (και καποιους αλλους με android γενικα) που εχουν παραπονα με καρτες sdhc ειτε 8gb ειτε 16gb ειτε 4gb... Υπ οψην οτι με την 2αρα του κουτιου δουλευει τελεια οπως και με αλλες 2 2αρες καρτες... Περασαν και οι 2 βδομαδες του doa μου και τωρα το καταλαβα γμτ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος να δω μέσα από της ρυθμίσεις την μνήμη RAM του κινητού?

 

Ξέρω πόσο είναι, απλά ρωτάω αν μπορώ να την δω κιόλας.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αγορασα μια Kingston 8gb class 4 καρτα και μου εκανε αυτο το προβλημα συνεχεια (Αφαιρεθηκε η καρτα - Αναγνωση καρτας ...). Μου την εκαναν αντικατασταση απο το μαγαζι παρολο που με τον card reader και σε ενα κινητο nokia δουλευε τελεια και η καινουργια μου κανει τα ιδια.. :mad:Μετα απο search βρηκα και αλλους με san fransicso (και καποιους αλλους με android γενικα) που εχουν παραπονα με καρτες sdhc ειτε 8gb ειτε 16gb ειτε 4gb... Υπ οψην οτι με την 2αρα του κουτιου δουλευει τελεια οπως και με αλλες 2 2αρες καρτες... Περασαν και οι 2 βδομαδες του doa μου και τωρα το καταλαβα γμτ...

 

Μην μου λες τέτοια και περιμένω αύριο αυτήν εδώ..... :wacko:

 

Υπάρχει τρόπος να δω μέσα από της ρυθμίσεις την μνήμη RAM του κινητού?

 

Ξέρω πόσο είναι, απλά ρωτάω αν μπορώ να την δω κιόλας.:confused:

 

Στις εφαρμογές ψάξε για την εφαρμογή: "Διαχείριστης Έργου" και δες στην καρτέλα "Πηγή Πληροφοριών" ;)

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λες τέτοια και περιμένω αύριο αυτήν εδώ..... :wacko:

Αυτη την ιδια εχω... :confused:Καλη τυχη, κ ποσταρε αυριο! Κανεις αλλος με προβλημα εκτος της μικρης καρτας??

Edited by gusS
Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές ψάξε για την εφαρμογή: "Διαχείριστης Έργου" και δες στην καρτέλα "Πηγή Πληροφοριών" ;)

 

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία και εύχομαι καλή τύχη με την κάρτα, αν και με αυτά που διάβασα παραπάνω βλέπω να υπάρχει θέμα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λες τέτοια και περιμένω αύριο αυτήν εδώ..... :wacko:

 

 

 

;)

Αυτη ακριβως την καρτα την εχω Χ2 και δεν εχει καμια απο τις δυο προβλημα.

Συμπαρισταμεθα στην αγωνια σου αλλα, μη σκας. Μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

μα ετσι ακριβως πρεπει να δουλευει!

δες και τις ρυθμισεις (wifi sleep policy)

παρ'ολα αυτα, αν σου ερθει καποιο email π.χ. (push email) σε ειδοποιει κανονικα

ολα τα android τηλεφωνα που ειχα ετσι λειτουργουν

(εκτος αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα)

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα... τελικά κατέβασα από το Android Market το Wi fi byddy πλέον δεν αποσυνδέεται καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την ιδια εχω... :confused:Καλη τυχη, κ ποσταρε αυριο! Κανεις αλλος με προβλημα εκτος της μικρης καρτας??

 

Αυτη την ιδια εχω... :confused:Καλη τυχη, κ ποσταρε αυριο! Κανεις αλλος με προβλημα εκτος της μικρης καρτας??

 

Ευχαριστώ παιδιά για τη θετική ενέργεια! :p

Άμα δεν κάνει καμιά κουτσουκέλα το κιτρινομάγαζο και την φέρει κανονικά αύριο, θα σας πω αν έχω πρόβλημα.

 

Αυτη ακριβως την καρτα την εχω Χ2 και δεν εχει καμια απο τις δυο προβλημα.

Συμπαρισταμεθα στην αγωνια σου αλλα, μη σκας. Μια χαρα ειναι

 

Άρα μέχρι στιγμής το σκορ είναι 1-1 (ένας που είχε προβλήματα και ένας που δεν είχε!) για να δούμε αύριο αν θα λήξει διπλό! :p

 

Όταν λες x2 εννοείς την έκδοση με τα 16GB, σωστά;;

 

Επίσης πολύ σημαντικό:

 

Όσοι με την μαμά ROM είχαν αυτό το πρόβλημα, όταν έβαλαν κάποια από τις Custom ROMs με τη Froyo, το πρόβλημα παρέμεινε ή λύθηκε?

 

Δοκίμασα 2 custom rom και είχα και στις δύο το ίδιο "πρόβλημα".Βάζω "" γιατί μάλλον είναι feature του Android και όχι πρόβλημα.....

 

Δοκίμασα την alpha 3 και την Finnish_Fillyjonk_RLS4.Στην alpha 3 συνέβη κάτι περίεργο βέβαια... πριν να πάω να σκαλίσω τις επιλογές στο Wifi Sleep Policy (default επιλογή δηλαδή), έκανε κανονικά ping όταν κλείδωνα και ξεκλείδωνα την οθόνη!! Όταν δοκίμασα τις άλλες 2 επιλογές, άρχισε να κόβετε το ping κατά το κλείδωμα, και το τρελό/περίεργο, όταν ξαναέβαλα την default επιλογή, πάλι κοβότανε!!!:wacko:

Στην finnish κοβότανε σε όλες τις περιπτώσεις κλειδώματος της οθόνης...

 

------------edit-------------

 

αύριο θα σας κάνω ένα χριστουγενιατικο δώρο και το εννοώ

 

Κάποιο hint για το τι να περιμένουμε?? :p

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα... τελικά κατέβασα από το Android Market το Wi fi byddy πλέον δεν αποσυνδέεται καθόλου....

 

Δεν λύνει το πρόβλημα με το packet loss του ping πάντως....ωραία παρόμοια εφαρμογή είναι το Wifiscanner που είναι επίσης free και έχει και Έλληνα developer! ;)

 

Παρατήρησα πάντως πως όταν κατεβάζεις κάτι και κλείσεις την οθόνη, το ping και το κατέβασμα συνεχίζονται κανονικά.Τελικά μάλλον feature του android είναι...

 

PS: Sorry για το σεντονάκι.... :O

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Άρα μέχρι στιγμής το σκορ είναι 1-1 (ένας που είχε προβλήματα και ένας που δεν είχε!) για να δούμε αύριο αν θα λήξει διπλό! :p

 

Όταν λες x2 εννοείς την έκδοση με τα 16GB, σωστά;;

 

 

 

Οχι, εννοω οτι εχω δυο καρτες ακριβως ιδιες με τη δικια σου και δεν εχω προβλημα με καμια.

 

Κατι αλλο. Κανοντας το ext partition με το RomManager, ποιες ειναι οι

καλυτερες ρυθμισεις για ext και swap;

Παιρνοντας ως δεδομενο οτι δεν εχουμε προβλημα αποθηκευτικου χωρου.

 

 

@ naki 13

αύριο θα σας κάνω ένα χριστουγενιατικο δώρο και το εννοώ

Οχι ρε πο..τη μου.

Εχουμε πηξει στο μελομακαρονο.

Edited by kolkoskylo
Link to comment
Share on other sites

Άρα 1-2 το σκορ!!!! :p

 

Σε αυτόν το οδηγό, ο παλικαράς λέει να μην κάνουμε πάνω απο 2GΒ partition για data.Για swap δεν λέει τίποτα περι χώρου...

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Άρα 1-2 το σκορ!!!! :p

 

 

Πότε λήγει? το έχω παίξει 2-3 γκολ :lol:

 

Εφαρμογές που έχω κατεβάσει από το μάρκετ μου ζητάνε ενημέρωση. Πρέπει να κάνω την ενημέρωση κανονικά η δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η ενημέρωση δεν είναι υποχρεωτική αλλά συνήθως είναι καλό να τις έχεις ενηερωμένες.Μπορεί να διορθώνουν κάποιο σημαντικό bug τους! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Το clockwork που υποστηρίζει ext3 το φοράω εγώ, αλλά δεν παίζει με άλλη ρομ πέραν τις finish.

 

Όσο για overclock που ρώτησε κάποιος άλλος με το set CPU από το μάρκετ.

 

Sent from my Android

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "δεν παίζει με άλλη ρομ" τι εννοείς;;

 

Το φοράω 2-3 μέρες και δεν είχα πρόβλημα να κάνω backup/restore την μαμά ρομ, όπως και να φλασάρω την alpha 3 & την finnish....

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Το clockwork που υποστηρίζει ext3 το φοράω εγώ, αλλά δεν παίζει με άλλη ρομ πέραν τις finish.

 

Όσο για overclock που ρώτησε κάποιος άλλος με το set CPU από το μάρκετ.

 

Sent from my Android

 

μπορείς να δώσεις περισοτερες πληροφορίες για το πως κάνουμε overclock με το set cpu? πες τις ρυθμίσεις που χρειάζονται για να επιτευχθεί το overclock

Link to comment
Share on other sites

Το clockwork που υποστηρίζει ext3 το φοράω εγώ, αλλά δεν παίζει με άλλη ρομ πέραν τις finish.

 

Όσο για overclock που ρώτησε κάποιος άλλος με το set CPU από το μάρκετ.

 

Sent from my Android

 

υποθετω πως φορας rom που επιτρεπει O/C. Γιατι, εμενα με Bladevilain δεν μου δινει επιλογη για πανω απο 600MHZ. Παντως απο οσο εχω διαβασει, το O/C εχει αμεση επιπτωση στο 3d acceleration...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο internet θα γινει αναβθμιση του κινητου σε froyo 2.2 αλλα μονο απο τα καταστηματα της wind.εκανα την λαλακια να το αγορασω απο το καταστημα της Λαρισας αν και δεν ειμαι απο εκει.οταν ρωτησα στο καταστημα της Κατερινης απο οπου καταγομαι για την αναβαθμιση μου απαντησαν οτι δεν γνωριζουν τιποτα και θα πρεπει να το κανω μονος μου μεσω internet :blink: οταν ακουσον ακουσον θα υπαρχει η ρομ η επισημη μονο στην wind.οταν πηρα να ρωτησω στην υπηρεσια εξυπηρετησης της wind ηθελαν να μαθουν αν το πηρα σαν συσκευη ´η με συνδεση γιατι αναλογα αλλαζει και η υποστηριξη.ρε δεν μας κατου.....ρ...τε λεω εγω?ουστ!

 

αληθεια, η αναβαθμιση σε 2.2 με ποιο τροπο θα γινει αφου δεν υπαρχει επισημο site;

αν γινει μεσω internet, απο που (και πως;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά γιατί τρελένεσται έτσι;;; :p

 

Περιμένετε με το καλό να δούμε πότε και με πιο τρόπο θα βγει η αναβάθμιση και μετά βλέπουμε και τα πιθανά προβλήματα που θα προκύψουν! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εχω κατεβασει το setcpu σπασμενο μιας που δεν to βλεπω στο android market. Καταρχην δεν εχει το μοντελο μας μεσα. Εχει μια επιλογη που βγαζει διαφορες συσκευες....με ποια απο αυτες ειναι "¨καπως" συμβατο το blade? ή το κανουμε ενετελως custom? κανενας οδηγος? ειχα διαλεξει μια (δεν θυμαμαι πια) και πηγα την cpu στα 800. Ετρεξα το benchmark αλλα δεν ειδα καμια διαφορα στις επιδοσεις. Ισα ισα που μου εσβησε για μια στιγμη και μετα απο λιγο επανηλθε μονο του....
Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το setcpu σπασμενο μιας που δεν to βλεπω στο android market. Καταρχην δεν εχει το μοντελο μας μεσα. Εχει μια επιλογη που βγαζει διαφορες συσκευες....με ποια απο αυτες ειναι "¨καπως" συμβατο το blade? ή το κανουμε ενετελως custom? κανενας οδηγος? ειχα διαλεξει μια (δεν θυμαμαι πια) και πηγα την cpu στα 800. Ετρεξα το benchmark αλλα δεν ειδα καμια διαφορα στις επιδοσεις. Ισα ισα που μου εσβησε για μια στιγμη και μετα απο λιγο επανηλθε μονο του....

 

ποια ρομ εχεις περασει και μπορεσες να κανεις overclock

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα... τελικά κατέβασα από το Android Market το Wi fi byddy πλέον δεν αποσυνδέεται καθόλου....

 

 

Μπραβο μπραβο μπραβο!!! :lol:

 

Το δοκιμασα και γω χτες το Wifi Buddy... Χτες το δοκιμασα, για καποιο λογο δεν το κρατουσε ανοιχτο, υποπτευομαι επειδη ειχα κλειστο wifi scanning... το ρυθμισα στα 60secs... και σημερα διαπιστωνω οτι οντως το Wifi ΔΕΝ κλεινει οταν κοιμαται η συσκευη! :lol::lol::lol:

 

Επιτελους ενα αρκετα ουσιαστικο προβλημα λυθηκε... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόνο με το handcent μπορείς να γράψεις μνμ πάνω από 60 χαρακτήρες?

Δεν έχει κάποια ρύθμιση το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...