Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Σε lenovo δικαρτο κινητο λογω του οτι η μια καρτα ειναι COSMOTE και η αλλη Voda θελω να πιασω καθε επαφη και να φτιαξω καθε ξεχωριστο αριθμο διπλο, δλδ να ειναι και χωρις +30 και με. Ουσιαστικα ψαχνω ενα προγραμμα,ειτε για android ειτε για pc, που να ελεγχει αν ενας αριθμος εχει 10 ή 13 ψηφια να το κανει copy και αναλογα να προσθετει ή να αφαιρει το +30. το number fixer αντικαθιστα το υπαρχον με το ενα ή το αλλο αν εχω καταλαβει καλα και δεν ειναι αυτο που θελω.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλουμε να μεταφέρουμε ολες τις επαφες απο ενα κινητο android HTC 3 ετων, σε ένα καινούριο HTC ONE.

 

Πώς γίνεται αυτό ;

 

Ακουσα οτι γίνεται τη χρήση gmail; ΟΚ.

 

αλλά υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος (οι);

Ευχαριστώ. :)

 

 

υ.γ.

Στο iphone π.χ., υπάρχει μια εφαρμογή M C backup, η οποια παίρνει τις επαφες και σου τις στέλνει στο email σου.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εδω εναν ωραίο τρόπο που κάνει ο φίλος και είναι εύκολος...

 

τέλεια!

 

πηρα τη συμβουλή σου, και την άλλαξα λίγο :

 

κάνω εξαγωγή τις επαφές στην sd καρτα μνημης στο παλιο κινητο

και μετα βαζω την καρτα μνημης στο νεο κινητο

και κάνω εισαγωγη επαφων απο την sd καρτα μνημης

 

πανευκολούρα

και

χωρίς να ανεβάσω τις επαφές μου στο gmail.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σε lenovo δικαρτο κινητο λογω του οτι η μια καρτα ειναι COSMOTE και η αλλη Voda θελω να πιασω καθε επαφη και να φτιαξω καθε ξεχωριστο αριθμο διπλο, δλδ να ειναι και χωρις +30 και με. Ουσιαστικα ψαχνω ενα προγραμμα,ειτε για android ειτε για pc, που να ελεγχει αν ενας αριθμος εχει 10 ή 13 ψηφια να το κανει copy και αναλογα να προσθετει ή να αφαιρει το +30. το number fixer αντικαθιστα το υπαρχον με το ενα ή το αλλο αν εχω καταλαβει καλα και δεν ειναι αυτο που θελω.

Ευχαριστω πολυ.

Δεν ξερει κανεις κανεναν τροπο να γινει το παραπανω ρε παιδες?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να μεταφερω τις επαφες που ειναι μεσα στο κιν και να τις παω ολες στο mail μου ?

απο τη καρτα σιμ της πηγα στο mail μου

απο τη συσκευη στο mail πως πανε ?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να μεταφερω τις επαφες που ειναι μεσα στο κιν και να τις παω ολες στο mail μου ?

απο τη καρτα σιμ της πηγα στο mail μου

απο τη συσκευη στο mail πως πανε ?

 

Με τον ίδιο τρόπο λογικά που έκανες και αυτές από την sim. Export phone contacts στην sd και μετά import από το gmail

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο λογικά που έκανες και αυτές από την sim. Export phone contacts στην sd και μετά import από το gmail
βασικα τις κανει ολες export οχι μονο αυτες που ειναι στη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχω κάνει επαναφορά των επαφών μου από backup, και τώρα οι επαφές μου εμφανίζονται διπλές, υπάρχει κάποιος τρόπος ή app ώστε να δει τις διπλές εγγραφές και να τις διαγράψει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,χρειάζομαι τη βοήθεια σας,

Αγόρασα πρόσφατα (μέσω Ιντερνετ) ένα lenovo S750 με λειτουργικό Android 4.2.1.

Όλα του καλά εκτός από τα ημερολόγια .Προσπαθώ μέρες τώρα να συγχρονίσω το ημερολόγιο του με το Google Calentar ,αλλά φαίνεται ότι δεν το χωνεύει ,συντονίζει όλα τα υπόλοιπα εκτός από τα ημερολόγια .Δοκιμάζοντας να βρω τι φταίει ,είδα ότι μια εφαρμογή (το aCalendar) με παραπέμπει με το μήνυμα "the Android Calendar Storage is disabled ,tap to enable

in app settings) στο Android Calendar Storage το οποίο όμως δεν υπάρχει στις εφαρμογές. Δοκίμασα να κάνω εκκαθάριση δεδομένων σε ότι θύμιζε google synchrinization αλλά κανένα φως .Λέτε να λείπει η εφαρμογή ή μήπως έχει άλλο όνομα στη έκδοση 4.2.1. ;

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω τα δεδομένα των εφαρμογών από το παλιό κινητό στο καινούριο. Τις επαφές τις κατάφερα και τις πέρασα με εξαγωγή στην sd μετά συγχρονισμό στο gmail κλπ. Για τις εφαρμογές όμως; android παλιού κινητού 2.3.6 καινούριου 4.4.2.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω τα δεδομένα των εφαρμογών από το παλιό κινητό στο καινούριο. Τις επαφές τις κατάφερα και τις πέρασα με εξαγωγή στην sd μετά συγχρονισμό στο gmail κλπ. Για τις εφαρμογές όμως; android παλιού κινητού 2.3.6 καινούριου 4.4.2.

 

Πηγαινε το google play /Οι εφαρμογες μου /ολες και από εκει ξαναπερνα οσσες θελεις .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το google play /Οι εφαρμογες μου /ολες και από εκει ξαναπερνα οσσες θελεις .

 

Δηλαδή εκτός ότι θα εγκατασταθούν πάλι οι ίδιες εφαρμογές θα εγκατασταθούν και τα δεδομένα που είχα αποθυκεύση και στο προηγούμενο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εκτός ότι θα εγκατασταθούν πάλι οι ίδιες εφαρμογές θα εγκατασταθούν και τα δεδομένα που είχα αποθυκεύση και στο προηγούμενο κινητό;

 

Αυτά όχι...

Μονο ότι ειχες συγρονισει με τον gmail λογαριασμο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Eχω θεμα με τις επαφες

ενω ολες τις επαφες τις εχω στο mail μου οταν παω στο κιν και του λεω να μου εμφανισει τις επαφες πχ στο κιν η στη καρτα sim συνεχιζει να μου δειχνει παντα τις ιδιες επαφες που εχω στο mail μου,ουσιαστικα δεν αλλαζει αυτο που του θετω

επισης οταν παω σε μια επαφη και πατησω επεξεργασια μου λεει οτι ειναι αποθηκευμενη στο mail και ποιο κατω μου λεει οτι ειναι αποθηκευμενο στο ενα νουμερο της sim

τι γινετε ?ειναι θεμα κινητου η λογισμικου ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για να μην έχω τέτοια θέματα, έχω σβήσει τις επαφές μου από τη sim και έχω μόνο τις gmail επαφές, οι οποίες δηλαδή συγχρονίζουν με το gmail account μου. Οι ίδιες επαφές είναι αυτές που είναι και επαφές τηλεφώνου κι όλα! Δοκίμασε να βάλεις προσαρμοσμένη επιλογή και να διαλέξεις αυτό που θες.
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για να μην έχω τέτοια θέματα, έχω σβήσει τις επαφές μου από τη sim και έχω μόνο τις gmail επαφές, οι οποίες δηλαδή συγχρονίζουν με το gmail account μου. Οι ίδιες επαφές είναι αυτές που είναι και επαφές τηλεφώνου κι όλα! Δοκίμασε να βάλεις προσαρμοσμένη επιλογή και να διαλέξεις αυτό που θες.
δεν εχω αλλου επαφες ουτε στη sim ουτε στο τηλεφωνο αλλα οταν τσεκαρω να βλεπει τις επαφες της sim αυτο βλεπει παλι το email οποτε τι παιζει ?οτι επιλογη και να του δωσω αυτος βλεπει μονο τις επαφες στο mail

αν εβαζα του τηλεφωνου και στο τηλ ειχε 3 δε θα πρεπε να δειχνει μονο τις 3 ?

αυτο τις δειχνει ολες

Ειναι θεμα λογισμικου ?

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ?

Σίγουρα έχεις κάνει τις σωστές ρυθμίσεις στη προσαρμοσμένη Προβολή επαφών?

Καλύτερα να απευθυνθείς και στο νήμα της συσκευής σου.

Link to comment
Share on other sites

τα χω κανει κανονικα το πηγα και απο κει που το πηρα και αυτοι δε βρηκαν ακρη

οσο για το θεμα του lenovo a859 το εγραψα εδω γιατι δε το χουν παρει πολλοι και δεν υπαρχει στο θεμα καποιος να μου απαντησει

παιζει να ναι θεμα λειτουργικου και να θελει καποια αναβαθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια ας ρωτησω και εδω:

Ειχα στο note 2 το top eleven παιζοντας χωρις fb (δεν εχω) αλλα με λογαριασμο google.

Στο note 4 εγκατασταθηκε αυτοματα η εφαρμογή αλλα οχι η ομαδα μου και τα λοιπα δεδομενα, δηλαδη μου ζητα να παιξω απο την αρχη.

Υπάρχει τροπος στο νεο μου κινητο να μεταφεθεί η ομάδα μου και τα δεδομενα της;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας ρωτησω και εδω:

Ειχα στο note 2 το top eleven παιζοντας χωρις fb (δεν εχω) αλλα με λογαριασμο google.

Στο note 4 εγκατασταθηκε αυτοματα η εφαρμογή αλλα οχι η ομαδα μου και τα λοιπα δεδομενα, δηλαδη μου ζητα να παιξω απο την αρχη.

Υπάρχει τροπος στο νεο μου κινητο να μεταφεθεί η ομάδα μου και τα δεδομενα της;

 

Ευχαριστω

 

Αν δεν φροντίζει το παιχνίδι να κρατάει τα δεδομένα σου σε κάποιον λογαριασμό τότε ο μόνος τρόπος είναι χειροκίνητα με την εφαρμογή Helium - App Sync and Backup (απαιτεί χρήση υπολογιστή).

Εάν είσαι rooted είναι ακόμα πιο εύκολο αλλά μάλλον δύσκολα με Knox και Note 4..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ παιδιά δοκίμασα το cm cloud για μεταφορά επαφών, δεδομένων και είμαι εντυπωσιασμένος...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...