Jump to content

Android - Συγχρονισμός-μεταφορά δεδομένων (επαφών, ημερολογίων, κλπ)


gassim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε

α. σε ποιά ομάδα του GMail έχει γίνει η εισαγωγή των επαφών σου και

β. αν η εφαρμογή του καταλόγου στο κινητό εμφανίζει τη συγκεκριμένη ομάδα - συνήθως υπάρχει ρύθμιση για αυτό

 

Εχουν μπει στο Οι επαφές μου το οποίο είναι επιλεγμένο στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 425
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα και θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.Ειχα το S3 και μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εβαζα το gmail, μου εκανε κανονικα συχρονισμο επαφες ,σελιδοδεικτες στο στοκ browser κτλ.Με το S4 τωρα ακριβως η ιδια διαδικασια βαζω το gmail μου βγαζει κανονικα επαφες αλλα δε μου βγαζει τους σελιδοδεικτες στον stock browser παντα ενω με το S3 ηταν ολα καλα. Μηπως ξεχναω κατι?
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε

α. σε ποιά ομάδα του GMail έχει γίνει η εισαγωγή των επαφών σου και

β. αν η εφαρμογή του καταλόγου στο κινητό εμφανίζει τη συγκεκριμένη ομάδα - συνήθως υπάρχει ρύθμιση για αυτό

 

Έκανα δοκιμαστική εισαγωγή επαφής απο κινητό και gmail. Σε καμία δεν ενημερώθηκε η άλλη. Επίσης τώρα στο κινητό έχει στο Google (1), αυτή που έφτιαξα. Υπάρχει τρόπος να ξεκινήσω την διαδικασία απο την αρχή; Δεν με νοιάζει και factroy default καθώς δεν έχω προλάβει να το παραμετροποιήσω και δεν νομίζω να προχωρήσω αν δεν λύσω το θέμα των επαφών. Τι settings πρέπει να δηλώσω αν το στήσω απο την αρχή; (Αν μπορεί κάποιος να αναφέρει την διαδικασία του factroy default )

 

 

Έκανα reset σε factory default, το έστησα απο την αρχή και τώρα τις εμφανίζει

Edited by mick_
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΓΙΑ ΣΑΣ … είμαι ολοκαίνουργια στο side και ψάχνω απελπισμένα βοήθεια….Plsss….

πήρα android έχω πολλές δυσκολίες, αλλά η χειρότερη είναι ότι κάνω synchronize κάποιες εφαρμογές με το Gmail account μου και αυτό που δεν μπορώ να βρω είναι που πηγαίνουν οι πληροφορίες που συγχρονίζω. Η απορία είναι που μπορώ να τις βρω στο Gmail ή στο play store. Είμαι σίγουρη ότι η εφαρμογές κάνουν συγχρονισμό απλά δεν ξέρω που αποθηκεύουν τα δεδομένα τους,. Ας μου πει κάποιος σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κάποιες. Ενώ στο ημερολόγιο μέσα στο Google βλέπω όλα όσα έχω γράψει, σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή, ακόμα και στο στοκ splanner, για κάποιο λόγο δεν βλέπω τίποτα πριν τις 15 Μαΐου.Κάνω συγχρονισμό αλλά τίποτα
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, νέος στο Android και κάτοχος HTC One. Έχω κάνει unlocked τον bootloader, έχω περάσει custom recovery Clock..κάτι, κι έχω βάλει custom ROM την Android Revolution HD 11.0.

Θέλω να δοκιμάσω μια άλλη ROM. Αγόρασα το Titanium Backup Pro κι έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

1) Θέλω να πάρω backup όλες τις 3rd party εφαρμογές που έχω κατεβάσει αλλά και τα settings αυτών, για να μην τα στήνω πάλι απ'την αρχή. Με την επιλογή backup user apps γίνεται αυτό;

 

2) Το backup σε ποιο σημείο αποθηκεύεται; Ρωτώ γιατί θα χρειαστεί να κάνω full wipe για να περάσω την καινούρια ROM και μη σβηστεί καταλάθος το αρχείο του backup. Μήπως πρέπει να το περάσω στο PC και μετά πάλι πίσω στη συσκευή;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, νέος στο Android και κάτοχος HTC One. Έχω κάνει unlocked τον bootloader, έχω περάσει custom recovery Clock..κάτι, κι έχω βάλει custom ROM την Android Revolution HD 11.0.

Θέλω να δοκιμάσω μια άλλη ROM. Αγόρασα το Titanium Backup Pro κι έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

1) Θέλω να πάρω backup όλες τις 3rd party εφαρμογές που έχω κατεβάσει αλλά και τα settings αυτών, για να μην τα στήνω πάλι απ'την αρχή. Με την επιλογή backup user apps γίνεται αυτό;

 

2) Το backup σε ποιο σημείο αποθηκεύεται; Ρωτώ γιατί θα χρειαστεί να κάνω full wipe για να περάσω την καινούρια ROM και μη σβηστεί καταλάθος το αρχείο του backup. Μήπως πρέπει να το περάσω στο PC και μετά πάλι πίσω στη συσκευή;

 

1) Ναι, παίρνει backup όλες τις εφαρμογές που είναι στο data/app και στο .androidsecure (όσες έχεις αποθηκεύσει/μεταφέρει στην sdcard) μαζί με όλες τις ρυθμίσεις τους. Μην κάνεις backup τις system apps (εφαρμογές συστήματος) γιατί θα χεις πρόβλημα όταν τις κάνεις restore. Από system apps μπορείς να κάνεις backup/restore μόνο όσες δείχνει πράσινες.

 

2) sdcard/TitaniumBackup. Θα σου πρότεινα να μη σβήσεις καθόλου τα περιεχόμενα της sdcard γιατί λογικά στους φακέλους Android και data θα υπάρχουν ρυθμίσεις και saves απ' τις εφαρμογές σου.

 

Υ.Γ. Όπου αναφέρω sdcard εννοώ τον αποθηκευτικό χώρο του HTC One.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. :)

 

Όταν όμως θέλω να περάσω καινούρια custom ROM, βλέπω επιλογή full wipe, αυτή όμως σβήνει και την sdcard; Πως θα το καταλάβω αυτό; Αν δεν κάνω λάθος, όταν έβαλα την πρώτη custom ROM δεν είδα option για επιλεκτικό wipe.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. :)

 

Όταν όμως θέλω να περάσω καινούρια custom ROM, βλέπω επιλογή full wipe, αυτή όμως σβήνει και την sdcard; Πως θα το καταλάβω αυτό; Αν δεν κάνω λάθος, όταν έβαλα την πρώτη custom ROM δεν είδα option για επιλεκτικό wipe.

Η εφαρμογή factory reset/full wipe από custom recovery (είτε ClockworkMod ή TWRP) δε σβήνει την sdcard (τουλάχιστον σε όσες συσκευές έχουν περάσει απ' τα χέρια μου). Αλλά για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνε ένα backup όλους τους φακέλους στο PC σου.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα Nandroid Backup με το Clockworkmod recovery, αλλά μπαίνω με τον ES File Explorer στα εξής paths /sdcard/clockworkmod και /sdcard/0/clockworkmod αλλά σε κανένα δε βλέπω μέσα φάκελο backups.

Παρόλα αυτά μέσω του recovery βλέπω ότι υπάρχει το Nandroid backup.

Τι κάνω λάθος στον ES File Explorer και δε βλέπω τον φάκελο για να τον τραβήξω στο PC;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα Nandroid Backup με το Clockworkmod recovery, αλλά μπαίνω με τον ES File Explorer στα εξής paths /sdcard/clockworkmod και /sdcard/0/clockworkmod αλλά σε κανένα δε βλέπω μέσα φάκελο backups.

Παρόλα αυτά μέσω του recovery βλέπω ότι υπάρχει το Nandroid backup.

Τι κάνω λάθος στον ES File Explorer και δε βλέπω τον φάκελο για να τον τραβήξω στο PC;

 

Υποθέτω οτι έχεις ClockworkMod Touch v6.0.3.2 και 4.2.2 rom ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι έχεις ClockworkMod Touch v6.0.3.2 και 4.2.2 rom ??

Πολύ σωστός!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός!

 

Υπάρχει ενα θέμα με το ClockworkMod στην 4.2.2 ,δες αν είναι στην διαδρομή /data/media/clockworkmod/backup αλλιως δοκιμασε με adb γράφοντας adb pull /data/media/clockworkmod

Αν δεν βγάλεις άκρη διάβασε στο θέμα του ClockworkMod http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2173863

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα θέμα με το ClockworkMod στην 4.2.2 ,δες αν είναι στην διαδρομή /data/media/clockworkmod/backup αλλιως δοκιμασε με adb γράφοντας adb pull /data/media/clockworkmod

Αν δεν βγάλεις άκρη διάβασε στο θέμα του ClockworkMod http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2173863

Πράγματι, σ'αυτό το path είναι αλλά όχι στην sdcard, αλλά στο root path "Device". Οπότε προφανώς θα πρέπει να κρατήσω το Nandroid backup στο PC πριν κάνω wipe γιατί θα το σβήσει;

 

You have to put your old backup to /data/media/clockworkmod/backup. And I don't mean sdcard/data, it's in the root folder, so you need a root explorer like es file explorer.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, σ'αυτό το path είναι αλλά όχι στην sdcard, αλλά στο root path "Device". Οπότε προφανώς θα πρέπει να κρατήσω το Nandroid backup στο PC πριν κάνω wipe γιατί θα το σβήσει;

 

Ναι κράτα το στο pc ,και το περνάς μετά το wipe που θα κάνεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Χμ και τώρα η κρίσιμη ερώτηση, πως τραβάω το Nandroid backup στο PC; Το έκανα copy/paste από το device/data/media/clockworkmod/backups σ'έναν οποιοδήποτε φάκελο που θα τον βλέπω από το PC αλλά τίποτα, ανοίγω το HTC One από τον Windows Explorer πηγαίνω σ'εκείνον τον φάκελο και δε φαίνεται το backup που είχα κάνει paste εκεί.

Να σημειώσω ότι στο PC έχω ενεργοποιήσει την εμφάνιση κρυφών αρχείων.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Από το τηλέφωνο σου με τον file explorer το βλέπεις το αρχείο εκεί που το έβαλες?

Τα υπόλοιπα αρχεία τα βλέπεις στο pc σου?

Δοκίμασε και μια επανεκκίνηση στο τηλέφωνο και μετά συνδεσε το στο pc .

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Από το τηλέφωνο σου με τον file explorer το βλέπεις το αρχείο εκεί που το έβαλες?

Τα υπόλοιπα αρχεία τα βλέπεις στο pc σου?

Δοκίμασε και μια επανεκκίνηση στο τηλέφωνο και μετά συνδεσε το στο pc .

Ναι το βλέπω κανονικά από τον ES File Explorer.

Και από το PC βλέπω κανονικά τα υπόλοιπα αρχεία/φακέλους.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βλέπω κανονικά από τον ES File Explorer.

Και από το PC βλέπω κανονικά τα υπόλοιπα αρχεία/φακέλους.

 

Δοκίμασε και με το myphone explorer.Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα,και με το myphone explorer τα είδε.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει backup τα Wi-Fi με το Titanium Backup Pro, φλασαρα καινουριο firmware & ROM, κανω restore τα δικτυα, και δε μπαινει σε κανενα απο αυτα που ειχα συνδεθει στο παρελθον. Μεσα στα settings του WiFi μου δειχνει οτι πρεπει να ξαναβαλω τον κωδικο.

Καμια ιδεα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να περασω τις επαφες απο ενα sony ericson j20i σε ενα android στο τηλεφωνο οχι στο gmail κτλ

 

Δοκίμασε με το myphone explorer αλλα και με bluetooth γινεται νομιζω ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά μια ερώτηση, όταν βάζω μια καταχώρηση στο google calender στον υπολογιστή την εμφανιζει στο κινητό μου, αλλα όταν βάζω στο κινητό δεν την βλέπει ο υπολογιστής, γιατί γίνεται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Τον αυτόματο συγχρονισμό στη συσκευή σου τον έχεις ενεργοποιημένο κανονικά; Επίσης δοκίμασες να κάνει συγχρονισμό χειροκίνητα το ημερολόγιο στο κινητό, μόλις περάσεις την αλλαγή στον υπολογιστή;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...