Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. :wacko::wacko::wacko: Σε προηγούμενο μήνυμα είπες ότι έχεις τη 2.2 αλλά πίστεψα ότι έχεις κάποια custom 2.2, λόγω του ότι ρώτησες πώς μπορείς να κάνεις partition και να περνάς εφαρμογές εκεί.

 

Δε νομίζω ότι αυτό μπορεί να δουλέψει σε μία official 2.2 που είναι απλά "rootαρισμένη" (αν κατάλαβα καλά τέτοια έκδοση έχεις). Η υποστήριξη του hybrid a2sd (το οποίο προσπάθησες να ενεργοποιήσεις αντιγράφοντας τα αρχεία που ανέφερες) πρέπει να υποστηρίζεται από τη ROM. Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ (αν δεν ισχύει ας με διορθώσει κάποιος).

Οι custom ROM πχ του Κυρίλλου ή η Kyorarom που έχω εγώ είναι έτσι φτιαγμένες που να υποστηρίζουν την αποθήκευση εφαρμογών στην κάρτα.

 

Όσον αφορά το να περάσεις rom είναι πραγματικά πολύ εύκολο, ιδίως εφόσον έχεις ήδη κάνει το βήμα να περάσεις kernel μέσω odin. Η μόνη διαφορά είναι ότι αντί για τον kernel, περνάς το αρχείο της ROM. Τίποτα άλλο

 

Εδώ θα βρεις ότι χρειάζεσαι για να περάσεις την 9 του Κυρίλλου: το Odin, τα αρχεία της ROM, το ops file και αναλυτικές οδηγίες βήμα προς βήμα από τον Κύριλλο.

 

Εδώ θα βρεις λύσεις σε μερικά προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσεις καθώς επίσης και τα αρχεία για το hybrid a2sd (αν κατάλαβα καλά τα έχεις ήδη αλλά ξανακατέβασε τα για καλό και για κακό).

 

Αν κάποια στιγμή θέλεις να κάνεις κανένα πειραματάκι παραπάνω μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις τη 10 του Κυρίλλου που είναι Android 2.3. Ωστόσο έχε υπόψη σου πως ακόμα πρόκειται για δοκιμαστική εφαρμογή του Android 2.3 στο κινητό μας και υπάρχουν 2-3 πραγματάκια (πχ κάμερα, bluetooth) που δε λειτουργούν σωστά.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

 

Φίλε μου τέλεια..Με βοήθησες πάρα πολύ και ξεκαθάρισα κάποια πράγματα...Θα δοκιμάσω να περάσω την 9 του Κυρίλου που μου είπες..Πριν το κάνω όμως μια δυο ερωτησούλες:

 

1) Λογικά πρέπει να διαγράψω τo partition που έκανα στην official 2.2 (ώστε να μεταφερθούν πάλι οι εφαρμογές στη μνήμη τηλεφώνου) και να φέρω τη συσκευή σε κατάσταση εργοστασιακών ρυθμίσεων ώστε να προχωρήσω στην νέα rom..Πως θα γίνει αυτό (κυρίως για την διαγραφή του partition αναφέρομαι)?

2) Το root που έχω κάνει ήδη θα διαγραφεί και πρέπει να το κάνω πάλι από την αρχή?

3) Μου προτείνεις δηλαδή την 9 του Κυρίλου.Έχεις παρατηρήσει κάποιο μειονέκτημα σε λειτουργία για να μου πεις μήπως αυτό είναι σημαντικό για μένα?

 

Σ' ευχαριστώ από καρδιάς γιατί ξεκαθάρισαν πολλά στο μυαλό μου.

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου τέλεια..Με βοήθησες πάρα πολύ και ξεκαθάρισα κάποια πράγματα...Θα δοκιμάσω να περάσω την 9 του Κυρίλου που μου είπες..Πριν το κάνω όμως μια δυο ερωτησούλες:

 

1) Λογικά πρέπει να διαγράψω τo partition που έκανα στην official 2.2 (ώστε να μεταφερθούν πάλι οι εφαρμογές στη μνήμη τηλεφώνου) και να φέρω τη συσκευή σε κατάσταση εργοστασιακών ρυθμίσεων ώστε να προχωρήσω στην νέα rom..Πως θα γίνει αυτό (κυρίως για την διαγραφή του partition αναφέρομαι)?

2) Το root που έχω κάνει ήδη θα διαγραφεί και πρέπει να το κάνω πάλι από την αρχή?

3) Μου προτείνεις δηλαδή την 9 του Κυρίλου.Έχεις παρατηρήσει κάποιο μειονέκτημα σε λειτουργία για να μου πεις μήπως αυτό είναι σημαντικό για μένα?

 

Σ' ευχαριστώ από καρδιάς γιατί ξεκαθάρισαν πολλά στο μυαλό μου.

 

1. το παρτιτιον αφου εγκατασταθει η ρομ μπορεις να το διαγραψεις απο το κινητο, η το καλυτερο να κανεις φορματ σε αυτο να ειναι καθαρο.

2.το ροοτ χανεται,αλλα ειναι ηδη ροοταρισμενη οποτε δεν ασχολεισαι.

3.τελεια δεν ειναι καμια.ειναι ομως αρκρτα καλη χωρις προβληματα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τέλεια..Με βοήθησες πάρα πολύ και ξεκαθάρισα κάποια πράγματα...Θα δοκιμάσω να περάσω την 9 του Κυρίλου που μου είπες..Πριν το κάνω όμως μια δυο ερωτησούλες:

 

1) Λογικά πρέπει να διαγράψω τo partition που έκανα στην official 2.2 (ώστε να μεταφερθούν πάλι οι εφαρμογές στη μνήμη τηλεφώνου) και να φέρω τη συσκευή σε κατάσταση εργοστασιακών ρυθμίσεων ώστε να προχωρήσω στην νέα rom..Πως θα γίνει αυτό (κυρίως για την διαγραφή του partition αναφέρομαι)?

2) Το root που έχω κάνει ήδη θα διαγραφεί και πρέπει να το κάνω πάλι από την αρχή?

3) Μου προτείνεις δηλαδή την 9 του Κυρίλου.Έχεις παρατηρήσει κάποιο μειονέκτημα σε λειτουργία για να μου πεις μήπως αυτό είναι σημαντικό για μένα?

 

Σ' ευχαριστώ από καρδιάς γιατί ξεκαθάρισαν πολλά στο μυαλό μου.

 

1) Όχι δε χρειάζεται τίποτα από τα δύο. Απλά ακολουθείς τις οδηγίες του Κυρίλλου κατά γράμμα. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα κάνεις αφού περάσεις τη ROM όπως ορίζουν οι οδηγίες (wipe data). Το partition επίσης θα το δημιουργήσεις αφού βάλεις τη ROM (επίσης σύμφωνα με τις οδηγίες).

2) Η έκδοση 9 του Κυρίλλου όπως και όλες οι εκδόσεις του είναι pre-rooted. Η συσκευή σου είναι rootαρισμένη από τη στιγμή που θα περάσεις τη ROM.

3) Ό,τι έχω παρατηρήσει κατά καιρούς βρίσκεται εδώ. Ωστόσο να διευκρινήσω ότι αυτά δεν αφορά την έκδοση του Κυρίλλου αλλά γενικά αδυναμία του Android 2.2 καθώς παρόμοια θέματα έχουν και άλλες ROM. Γενικά όμως η 9 λειτουργεί μια χαρά.

 

EDIT: Με προλάβανε :)

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

1) Όχι δε χρειάζεται τίποτα από τα δύο. Απλά ακολουθείς τις οδηγίες του Κυρίλλου κατά γράμμα. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα κάνεις αφού περάσεις τη ROM όπως ορίζουν οι οδηγίες (wipe data). Το partition επίσης θα το δημιουργήσεις αφού βάλεις τη ROM (επίσης σύμφωνα με τις οδηγίες).

2) Η έκδοση 9 του Κυρίλλου όπως και όλες οι εκδόσεις του είναι pre-rooted. Η συσκευή σου είναι rootαρισμένη από τη στιγμή που θα περάσεις τη ROM.

3) Ό,τι έχω παρατηρήσει κατά καιρούς βρίσκεται εδώ. Ωστόσο να διευκρινήσω ότι αυτά δεν αφορά την έκδοση του Κυρίλλου αλλά γενικά αδυναμία του Android 2.2 καθώς παρόμοια θέματα έχουν και άλλες ROM. Γενικά όμως η 9 λειτουργεί μια χαρά.

 

EDIT: Με προλάβανε :)

 

 

Ωραία....2 τελευταίες (ελπίζω) ερωτήσεις και αρχίζω να περνάω την v.9.6....

 

1) Έχω το odin και δε μπορώ να βρω τα αρχεία ''.ops'' και ''.tar'' που χρειάζονται.

2) Η v9.6 μπορεί να εγκατασταθεί κατ ευθείαν πάνω στα official android 2.2 ή πρέπει να περάσω κάποια άλλη rom πρώτα και μετά την v9.6??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία....2 τελευταίες (ελπίζω) ερωτήσεις και αρχίζω να περνάω την v.9.6....

 

1) Έχω το odin και δε μπορώ να βρω τα αρχεία ''.ops'' και ''.tar'' που χρειάζονται.

2) Η v9.6 μπορεί να εγκατασταθεί κατ ευθείαν πάνω στα official android 2.2 ή πρέπει να περάσω κάποια άλλη rom πρώτα και μετά την v9.6??

 

Πρέπει πρώτα να κατεβάσεις την 9.0 και μετά να βάλεις την 9.6 από πάνω...Τα αρχεία θα είναι στην 9.0 μέσα μαζί με το odin...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να κατεβάσεις την 9.0 και μετά να βάλεις την 9.6 από πάνω...Τα αρχεία θα είναι στην 9.0 μέσα μαζί με το odin...

 

Τέλεια...Λοιπόν, τι έχω κάνει μέχρι τώρα..Κατέβασα τα 2 αρχεία rar της v9.0 OC => Part1 / Part2.....Τα αποσυμπίεσα και νομίζω ότι εύκολα θα περάσω την 9.0 μόλις είμαι έτοιμος..Από εδώ και πέρα όμως:

 

1) Έλεγα να περάσω από πάνω την 9.6 αλλά βλέπω καλά σχόλια και για την 9.5...Ποια είναι καλύτερη για να περάσω??

2) Έστω ότι αποφασίζω την 9.6 βρίσκω μόνο ένα αρχείο .zip...Πως περνιέται η 9.6 πάνω από την 9.0??Όχι με τον ίδιο τρόπο??

3) Αν κάποια στιγμή το κινητό δε τη παλεύει πως θα μπορέσω να γυρίσω στην official 2.2 ??

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια και συγνώμη για τις κουραστικές ερωτήσεις..

(ότι έχω μάθει, το έχω μάθει μέσα από το forum γι αυτό ίσως κάποιες ερωτήσεις μου είναι αστείες.. :) )

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια...Λοιπόν, τι έχω κάνει μέχρι τώρα..Κατέβασα τα 2 αρχεία rar της v9.0 OC => Part1 / Part2.....Τα αποσυμπίεσα και νομίζω ότι εύκολα θα περάσω την 9.0 μόλις είμαι έτοιμος..Από εδώ και πέρα όμως:

 

1) Έλεγα να περάσω από πάνω την 9.6 αλλά βλέπω καλά σχόλια και για την 9.5...Ποια είναι καλύτερη για να περάσω??

2) Έστω ότι αποφασίζω την 9.6 βρίσκω μόνο ένα αρχείο .zip...Πως περνιέται η 9.6 πάνω από την 9.0??Όχι με τον ίδιο τρόπο??

3) Αν κάποια στιγμή το κινητό δε τη παλεύει πως θα μπορέσω να γυρίσω στην official 2.2 ??

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια και συγνώμη για τις κουραστικές ερωτήσεις..

(ότι έχω μάθει, το έχω μάθει μέσα από το forum γι αυτό ίσως κάποιες ερωτήσεις μου είναι αστείες.. :) )

 

1) Δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις δύο, αλλά θα σου έλεγα να περάσεις την 9.6 που είναι η πιο πρόσφατη.

2) Βάζεις το αρχείο στην sd card. Μπαίνεις σε recovery mode > update.zip > select update.zip from sd card > βρίσκεις το αρχείο > Yes. Τα βήματα (δηλαδή οι ονομασίες) μπορεί να διαφέρουν ελαφρώς ανάλογα με την έκδοση του recovery που έχεις αλλά πάνω κάτω ίδια θα είναι.

3) Την επίσημη έκδοση την περνάς ακριβώς όπως και τις custom ROM. Μέσα στο XDA θα βρεις τα αρχεία για να περάσεις την official αν και όποτε χρειαστεί. Αν δεις αρκετά ποστ πιο πίσω κάποιος είχε στείλει λινκ, αλλιώς με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις.

 

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, τα εκανα σαλατα με το κινητο μασ :) πηρα μια καιουργια sd 8gb και στην προσπαθεια μου να αντικαταστησω την παλια χαθηκαν προγραμματα,δεν φαινεται το app2sd partition και ενα σωρο αλλα κακα... :( Αν μπορει καποιος ας μου πει ποια ειναι τα σωστα βηματα οταν θελει καποιος να βαλει μια καινουργια καρτα μπας και σωθει η κατασταση. Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Κανε back up απο το recovery ενω εχεις μεσα στο κινητο την παλια καρτα. Βαλε την καινουργια καρτα στο κινητο και κανε το ιδιο partition. Αντεγραψε απο την 1η καρτα ολα τα αρχεια στη 2η μεσω του υπολογιστη. Τελος πανε στο recovery και κανε advanced restore->restore sd-ext.

Εγω αν θυμαμαι καλα αυτα ειχα κανει και ολα ηταν οκ....

Καλη επιτυχια!

 

Βασικα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αν αλλαξεις το μεγεθος του partition...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Κανε back up απο το recovery ενω εχεις μεσα στο κινητο την παλια καρτα. Βαλε την καινουργια καρτα στο κινητο και κανε το ιδιο partition. Αντεγραψε απο την 1η καρτα ολα τα αρχεια στη 2η μεσω του υπολογιστη. Τελος πανε στο recovery και κανε advanced restore->restore sd-ext.

Εγω αν θυμαμαι καλα αυτα ειχα κανει και ολα ηταν οκ....

Καλη επιτυχια!

 

Βασικα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αν αλλαξεις το μεγεθος του partition...

 

Ευχαριστω για την απαντηση, μαλον τα καταφερα τελικα, αν και οι εφαρμογες πρεπει να ξαναπεραστουν αλλα δεν με πειραζει αυτο, πιο πολυ με ενδιεφερε να παραμεινει το συστημα οπως ηταν με τα παρτισιον με a2sd και λοιπα.

 

Ευτυχως ειχα κανει backup απο recovery, μετα εκανα παρτισιον στην καινουργια παλι απο recovery και στη συνεχεια restore αλλα οχι μονο sd-ext (και γω για το μεγεθος δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλον το ιδιο εφτιαξα οποτε οκ) αλλα και boot,cashe,system γιατι νομιζα οτι χρειαζοταν. αλλα εχω την εντυπωση οτι το restore cashe δεν χρειαζοταν, μαλον χειροτερα τα εκανε γιατι μετα μολισ εκανα wipe chase και davlic cashe σαν να εστρωσε η κατασταση.

Επισης αυτο που φανηκε περιεργο ηταν οτι το παρτισιον a2sd δεν εμφανιζοταν στο titanium ενω το ειχα κανει! εμφανιστηκε μονο οταν εκανα restore καποιες εφαμογες... και τοτε ησυχασα οτι ολα ηταν οκ.

Μεχρι να καταληξω βεβαια σε αυτα τα παραπανω εκανα 2-3 φορματ την καρτα... γιατι αρχικα εκανα τα παρτιτιον μεσω pc με το minitool και μου εκανε διαφορα κουλα... τελος παντων, τελος καλο ολα καλα.

 

Μια απορια ομως, οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη με καλωδιο ολα καλα, βλεπω περιεχομενα της καινουργιας καρτας. οταν τη βαζω στο card reader με τον ανταπτορα της δεν την βλεπει καθολου... με την παλια δεν γινοταν αυτο... οχι οτι με πειραζει ιδιαιτερα απλα απορω γιατι...

Edited by giannisasp
Link to comment
Share on other sites

Ο Κύριλλος - σύμφωνα με τη σελίδα του στο facebook - παρήγγειλε το Galaxy Ace 2. Αρχίστε να μαζεύετε λεφτά. :p:p:p
Link to comment
Share on other sites

Ο Κύριλλος - σύμφωνα με τη σελίδα του στο facebook - παρήγγειλε το Galaxy Ace 2. Αρχίστε να μαζεύετε λεφτά. :p:p:p

 

χαχαχα σας περιμένω και στο τοπικ "Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Ace 2 (i8160)" μόλις αυτό φτιαχτεί βέβαια:p

Link to comment
Share on other sites

@kyrillos13

 

Κύριλλε επειδή θέλω να επιστρέψω στην 9 OC μετά από μερικούς μήνες με την Kyorarom, ήθελα να σε ρωτήσω ποιον kernel μου προτείνεις να περάσω; Να αφήσω αυτόν που έχεις ή κάποιον άλλο;

 

Επίσης στην ενεργοποίηση του supercharger μπήκαν και άλλες ρυθμίσεις... Τι βάζουμε σε αυτές;

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

@kyrillos13

 

Κύριλλε επειδή θέλω να επιστρέψω στην 9 OC μετά από μερικούς μήνες με την Kyorarom, ήθελα να σε ρωτήσω ποιον kernel μου προτείνεις να περάσω; Να αφήσω αυτόν που έχεις ή κάποιον άλλο;

 

Επίσης στην ενεργοποίηση του supercharger μπήκαν και άλλες ρυθμίσεις... Τι βάζουμε σε αυτές;

 

Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με κερνελ για froyo. Καλό είναι να αφήσεις αυτόν που έχει:p

 

Supercharger.. εμ μην το χρησιμοποιήσεις. Θα χαλάσει τις ρυθμίσεις μου. Θα δεις ότι είναι καλύτερο χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με κερνελ για froyo. Καλό είναι να αφήσεις αυτόν που έχει:p

 

Supercharger.. εμ μην το χρησιμοποιήσεις. Θα χαλάσει τις ρυθμίσεις μου. Θα δεις ότι είναι καλύτερο χωρίς.

 

A OK... Και εγώ ήμουνα λίγο καιρό στην Kyorarom και είχα ξεχάσει ότι είχες πει ότι είναι καλύτερα χωρίς supercharger. Μήπως ξέρεις να μου πεις πως να τον απενεργοποιήσω;;; Αν και δεν είμαι σίγουρος αν ενεργοποιήθηκε γιατί με τόσες ρυθμίσεις μάλλον μαντάρα θα τα έκανα. Ξέρεις κάποιον απλό τρόπο να απενεργοποιηθεί;

 

EDIT: Άκυρο... Νομίζω το βρήκα.

 

ΥΓ: Με 'γεια την καινούρια παραλαβή :)

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! επειδη απο βδομαδα φευγω για camping(3-4 μερες) θελω να βρω την καλυτερη δυνατη ρομ σε συναρτηση με τις καλυτερες ρυθμοσεις για να κρατησει η μπαταρια οσο το δυνατον περισσοτερο!!

το μονο πραγμα που χρειαζομαι στο κινητο ειναι να ακουω μουσικη και τιποτα αλλο εκτος απο κανα μυνημα.

υπαρχει κατι ωστε με αυτη την χρηση να μου κρατησει το κινητο ανοικτο 3 μερες?

Edited by haris013
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! επειδη απο βδομαδα φευγω για camping(3-4 μερες) θελω να βρω την καλυτερη δυνατη ρομ σε συναρτηση με τις καλυτερες ρυθμοσεις για να κρατησει η μπαταρια οσο το δυνατον περισσοτερο!!

το μονο πραγμα που χρειαζομαι στο κινητο ειναι να ακουω μουσικη και τιποτα αλλο εκτος απο κανα μυνημα.

υπαρχει κατι ωστε με αυτη την χρηση να μου κρατησει το κινητο ανοικτο 3 μερες?

 

 

παιδια κανα tip για την μπαταρια,να μειωσω καπως την καταναλωση ξερετε?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

βρε πεδακια εχω ενα galaxy 3 mini gt 5800i του ηχα κανη overclok το εχω παη στα 2,2 και θελω να βαλω το κυρλοσ 10 αλα εχω περδεφτη λιγακη μιποσ μποριτε να με βοηθησετε στο τη πρεπη να κανω ???
Link to comment
Share on other sites

πως πάει παιδιά όλα καλά; έχω μείνει λίγο πίσω σε σχέση με το κινητό καθώς ήμουν στρατό έχω την 5.7 του Κίρυλλου εντάξει είναι σταθερή αλλά μετά από κάποια χρήση άρχισε πολλά κολλήματα. Ήθελα να σας κάνω 3 ερωτήσεις πως επιστρέφω στην κανονική έκδοση του κινητού; Πια είναι η Rom του Κύριλλου που συνδιάζει ταχύτητα και σταθερότητα χωρίς όμως να αρχίζει τα κολλήματα μετά από κάποιον καιρό χρήσης, πως μπορώ να την εγκαταστήσω; Τέλος υπάρχει κάποια oc rom του Κύριλλου με την οποία να μην freezare το κινητό και να θέλει reboot, πως μπορώ να την εγκαταστήσω;
Link to comment
Share on other sites

Η 10.5 του Κύριλλου.

Δεν έχει Bluetooth και έχει κάποια προβληματάκια με Video Recording . Κατά τα άλλα το κινητό γίνεται πολύ πιο γρήγορο.

Οδηγός εγκατάστασης ρομ και άλλα του Astronaytis.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

πως πάει παιδιά όλα καλά; έχω μείνει λίγο πίσω σε σχέση με το κινητό καθώς ήμουν στρατό έχω την 5.7 του Κίρυλλου εντάξει είναι σταθερή αλλά μετά από κάποια χρήση άρχισε πολλά κολλήματα. Ήθελα να σας κάνω 3 ερωτήσεις πως επιστρέφω στην κανονική έκδοση του κινητού; Πια είναι η Rom του Κύριλλου που συνδιάζει ταχύτητα και σταθερότητα χωρίς όμως να αρχίζει τα κολλήματα μετά από κάποιον καιρό χρήσης, πως μπορώ να την εγκαταστήσω; Τέλος υπάρχει κάποια oc rom του Κύριλλου με την οποία να μην freezare το κινητό και να θέλει reboot, πως μπορώ να την εγκαταστήσω;

 

H v10 έχει όντως μεταμορφώσει το κινητό μας (έχοντας ωστόσο τις ελλείψεις που προαναφέρθηκαν). Διαφορετικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τελευταία Froyo του Κυρίλλου (9.6) την οποία θα βρεις μαζί με οδηγίες εδώ. Προσωπικά χρησιμοποιώ την 9.6 OC και είμαι ευχαριστημένος. Τις stock ROM θα τις βρεις εδώ και τις εγκαθιστάς όπως ακριβώς και τις custom (με το odin). Τα κολλήματα μετά από κάποιο καιρό χρήσης είναι δυστυχώς κοινό πρόβλημα των Froyo εκδόσεων. Αλλά πιστεύω πως η 9 του Κυρίλλου έχει βελτιωθεί στον τομέα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

λιπον ακουστε τη πατατα εκανα ειμουν στη 5,5 v kyr και πηγα μεσο rycovery mode sth 10,4 και το κινιτο εχη κοληση απο εχτεσ οθονη που ανηγη και γραφη gt 5800i σονετε ???:cry:
Link to comment
Share on other sites

λιπον ακουστε τη πατατα εκανα ειμουν στη 5,5 v kyr και πηγα μεσο rycovery mode sth 10,4 και το κινιτο εχη κοληση απο εχτεσ οθονη που ανηγη και γραφη gt 5800i σονετε ???:cry:

 

Ναι. Απλά φλάσαρε με odin την v10.4/10.5...

Link to comment
Share on other sites

H v10 έχει όντως μεταμορφώσει το κινητό μας (έχοντας ωστόσο τις ελλείψεις που προαναφέρθηκαν). Διαφορετικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τελευταία Froyo του Κυρίλλου (9.6) την οποία θα βρεις μαζί με οδηγίες εδώ. Προσωπικά χρησιμοποιώ την 9.6 OC και είμαι ευχαριστημένος. Τις stock ROM θα τις βρεις εδώ και τις εγκαθιστάς όπως ακριβώς και τις custom (με το odin). Τα κολλήματα μετά από κάποιο καιρό χρήσης είναι δυστυχώς κοινό πρόβλημα των Froyo εκδόσεων. Αλλά πιστεύω πως η 9 του Κυρίλλου έχει βελτιωθεί στον τομέα αυτό.

 

Ευχαριστώ φίλε μου να σε καλά!!!Κάτι άλλο τώρα με την setCpu είναι ανάγκη να πειράξω κάτι(και αν ναι ποιες ακριβώς πρέπει να είναι οι ρυθμίσεις;) η είναι καλύτερα να το αφήσω όπως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...