Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ' ότι γνωρίζω το overclock έχει να κάνει με το αν το υποστηρίζει ο kernel που έχεις στο κινητό σου και από την στιγμή που λες ότι έχεις κάνει μόνο απλό root τότε όχι δεν μπορείς να κάνεις overclock. Πρέπει να περάσεις κάποιον kernel που να έχει την δυνατότητα για overclock.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Παταω να κλειδωσει το κινητο και οταν παταω μετα καποιο πληκτρο δεν με βγαζει στην lockscreen παρα ειναι ξεκλειδωτο."

Καποια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει με αυτο?Εχω τον Go launcher.Το εχεις στην τσεπη και ξεξλειδωνει για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι γνωρίζω το overclock έχει να κάνει με το αν το υποστηρίζει ο kernel που έχεις στο κινητό σου και από την στιγμή που λες ότι έχεις κάνει μόνο απλό root τότε όχι δεν μπορείς να κάνεις overclock. Πρέπει να περάσεις κάποιον kernel που να έχει την δυνατότητα για overclock.

Ακριβώς ετσι είναι.

Οι κατασκευαστές κατεβάζουν την συχνότητα για να το κάνουν το κινητό πιο σταθερό σε πιθανά Crash, καθώς και για να αυξήσουν την διάρκεια της μπαταρίας.

Ενα άλλο χαρακτηριστικό, είναι οτι στα android, με το setcpu η συχνότητα ΔΕΝ είναι σταθερή, αλλά ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με τη ζήτηση!

Αυτό βέβαια έχει νόημα ΜΟΝΟ οταν κάνεις overclock!

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τότε θα του βάλω frοyo. Tα link στο αρχικό ποστ δεν λειτουργούν. Για να μην ψαχνω σε 100αδες σελιδες του νηματος, υπάρχει κάπου ο οδηγός αναβάθμισης με επικαιροποιημένα λινκ;
Link to comment
Share on other sites

Οκ, τότε θα του βάλω frοyo. Tα link στο αρχικό ποστ δεν λειτουργούν. Για να μην ψαχνω σε 100αδες σελιδες του νηματος, υπάρχει κάπου ο οδηγός αναβάθμισης με επικαιροποιημένα λινκ;

 

Υποθέτοντας οτι έχει ακόμα 2.1, επίσημη 2.2. δίνει επίσημα η Samsung μέσω του Kies.

Απλά σύνδεσέ το με το Kies και κάνε την αναβάθμιση;)

 

Αν δεν σου κάνει, πρεπει να κατεβάσεις την Original 2.2 από το samfirmware και να την περάσεις

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτοντας οτι έχει ακόμα 2.1, επίσημη 2.2. δίνει επίσημα η Samsung μέσω του Kies.

Απλά σύνδεσέ το με το Kies και κάνε την αναβάθμιση;)

 

Αν δεν σου κάνει, πρεπει να κατεβάσεις την Original 2.2 από το samfirmware και να την περάσεις

 

Με Kies air συνδέομαι, αλλά δεν μου έχει βγάλει κάποια αναβάθμιση.

Πρέπει απαραίτητα να συνδεθώ με Kies μέσω USB για να κατέβει;

 

edit: Ακυρο. Ειδα οτι μέσω wifi δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση τώρα που κατέβασα το συμβατικό Κιες.

 

edit 2: Πριν κάνω την αναβάθμιση να κάνω unroot; Κατα την διάρκεια της αναβαθμισης να έχω βγάλει σίμ και κάρτα sd;

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

χμμ έχεις παρτιτιον? Αν ναι, κάντο format σε ext4 από το pc;p

 

Κυριλλε εχω το ιδιο προβλημα με τον psylos δεν εμφανιζεται η καρτα με συνδεση usb.Ειναι bug της rom η διορθωνεται?Σου εχω στειλει πμ

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα μετα απο επαννεκινηση δεν βλεπει την καρτα...ειναι πολυ μαπα αυτη η εκδοση και μονο final δεν ειναι...μην την δοκιμασετε αδικα θα χασετε το χρονο σας...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Εγκαθιστάς τη ROM.

2. Εγκαθιστάς το Titanium και επιλέγεις οι εφαρμογές να γίνονται restore στην εσωτερική μνήμη (ακριβώς όπως έκανες και με τις παλαιότερες ROM του Κυρίλλου).

3. Δημιουργείς το partition μέσα από το Recovery Mode.

4. Ακολουθείς τις οδηγίες του Κυρίλλου προκειμένου να λειτουργήσει σωστά το S2E (Open S2E, go to its settings, Tick the "Mount as ext4" option, reboot, open the app again, tick "Appications" & "Dalvik cache", reboot).

5. Περνάς μέσα στην κάρτα το Backup σου.

6. Κάνεις restore.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Προσωπική μου συμβουλή είναι να μη χρησιμοποιήσεις το Titanium αν το backup το έχεις δημιουργήσει σε έκδοση Froyo καθώς στο Gingerbread τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά και το κινητό σου έχει αυξημένες πιθανότητες να τα παίξει. Αν θες να επαναφέρεις κάτι, επανέφερε ΜΟΝΟ εφαρμογές και όχι δεδομένα ή ρυθμίσεις. Αλλά και πάλι το καλύτερο είναι να μην επαναφέρεις τίποτα και να στείλεις τις εφαρμογές στο κινητό σου από το market στον υπολογιστή.

 

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την πλήρη και αναλυτική απάντηση.

Το βασικό πρόβλημα με το υστερόγραφό σου είναι ότι οι περισσότερες εφαρμογές μου δεν είναι από το μάρκετ :X

Επίσης τι γίνεται με τις ρυθμίσεις και τα δεδομένα τους; Δεν θα ήθελα να χάσω την πρόοδό μου στο angry birds για παράδειγμα ή να πρέπει να ρυθμίζω απ' την αρχή τον opera ή wi-fi passwords.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την πλήρη και αναλυτική απάντηση.

Το βασικό πρόβλημα με το υστερόγραφό σου είναι ότι οι περισσότερες εφαρμογές μου δεν είναι από το μάρκετ :X

Επίσης τι γίνεται με τις ρυθμίσεις και τα δεδομένα τους; Δεν θα ήθελα να χάσω την πρόοδό μου στο angry birds για παράδειγμα ή να πρέπει να ρυθμίζω απ' την αρχή τον opera ή wi-fi passwords.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να επαναφέρεις τα πάντα κανονικά. Μπορεί όλα να δουλέψουν μια χαρά. Απλά συχνά η επαναφορά δημιουργεί προβλήματα όταν το backup προέρχεται από άλλη έκδοση android. Κάνε τη δοκιμή σου και αν δεν πάει το πράγμα αποφάσισε αν θα μείνεις στη 10 και θα τα περάσεις όλα από την αρχή ή θα επιστρέψεις στη froyo και θα επαναφέρεις το backup σου. ;) Ακόμη μπορείς να δοκιμάζεις να επαναφέρεις λίγα πράγματα (τα πιο σημαντικά) και να δεις πως θα πάει. Πχ η επαναφορά των wifi passwords ποτέ δε μου δημιούργησε πρόβλημα.

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να επαναφέρεις τα πάντα κανονικά. Μπορεί όλα να δουλέψουν μια χαρά. Απλά συχνά η επαναφορά δημιουργεί προβλήματα όταν το backup προέρχεται από άλλη έκδοση android. Κάνε τη δοκιμή σου και αν δεν πάει το πράγμα αποφάσισε αν θα μείνεις στη 10 και θα τα περάσεις όλα από την αρχή ή θα επιστρέψεις στη froyo και θα επαναφέρεις το backup σου. ;) Ακόμη μπορείς να δοκιμάζεις να επαναφέρεις λίγα πράγματα (τα πιο σημαντικά) και να δεις πως θα πάει. Πχ η επαναφορά των wifi passwords ποτέ δε μου δημιούργησε πρόβλημα.

Θα δοκιμάσω λοιπόν, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Να μείνω με τον kernel που περιλαμβάνεται στην ν.10 ή έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο (πχ Semaphore);

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω λοιπόν, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Να μείνω με τον kernel που περιλαμβάνεται στην ν.10 ή έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο (πχ Semaphore);

 

Όχι δεν έχω να προτείνω κάτι. Από τότε που πρωτοδοκίμασα τη 10 είμαι full ευχαριστημένος με τον kernel οπότε δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο. :):)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω να προτείνω κάτι. Από τότε που πρωτοδοκίμασα τη 10 είμαι full ευχαριστημένος με τον kernel οπότε δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο. :):)

 

Φιλε jdros θα ηθελα να μου πεις πως μπορω να λυσω το προβλημα του συγχρονισμου.Οταν παταω τα στοιχεια μου στην προσθηκη λογαριασμου και επομενο μου βγαζει μυνημα (δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα συνδεσης με τον διακομιστη).Μπορεις να βοηθησεις?

Link to comment
Share on other sites

 

ΠΡΟΣΟΧΉ!!!

Λειτουργεί μόνο σε android 2.2 (froyo). Σε android 2.1 (eclair) δεν λειτουργεί και πιθανότατα θα σας μπρικάρει το κινητό!!!

 

ΟΔΗΓΊΕΣ:

1) Το τηλέφωνο πρέπει να είναι root. (Για να ρουτάρετε το τηλέφωνο σας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Superoneclick)

2) Εγκαταστήστε το busybox. (market --> busybox installer)

3) Βάλτε το τηλέφωνο σας σε debugging mode. (ρυθμίσεις --> εφαρμογές --> ανάπτυξη --> τικάρετε την πρώτη επιλογή), και φροντίστε η εξωτερική κάρτα (sd) να είναι μέσα στο κινητό.

4) Κατεβάστε το lagfix από εδώ και αποσυμπιέστε το όπου θέλετε .

5) Κάντε factory reset. Συνδέστε το κινητό σας (ανοιχτό να είναι).

6) Από εκεί που αποσυμπιέσατε το lagfix τρέξτε το "lagfixme.bat". Περιμένετε λίγο και μια εφαρμογή θα ζητήσει δικαιώματα root από το κινητό σας. Πατήστε allow/ok.

7) Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση 2 φορές. Μετά είστε έτοιμοι.

 

Παρατηρήσεις:

- Διαγράφονται όλες οι εφαρμογές κλπ..

- Θα σας δείχνει ότι έχετε μόνο ~30 διαθέσιμα mb ελεύθερα αλλά κανονικά έχετε 30 + 150 mb μου φαίνεται οπότε μην ανησυχείτε..

- το κινητό θα ανταποκρίνεται πιο γρήγορα.

- Quadrant Score:

Χωρίς lagfix: 340

Με lagfix: 540

- Το έχω δοκιμάσει στην JPA και μόλις βρω χρόνο θα το περάσω και στην JPF. edit: δουλεύει ρολόι και στην JPF!!!

- Μπορεί να μπρικάρει το κινητό σας, αλλά αν πάει κάτι στραβά λογικά με ένα re-flash του firmware θα φτιάξει (εκτός αν το βάλετε σε 2.1...).

- Για να βγάλετε το Lagfix πρέπει να ξαναπεράσετε το firmware, με factory reset δεν φεύγει.

 

 

 

Πήγα να περάσω το lagfix. Όλα καλά μέχρι το 5ο βημα.

Στο 6ο βημα που λέει τρεξτε το .bat συναντάω πρόβλημα.

Αν παώ να το τρέξω μέσα απο τον φάκελο που αποσυμπίεσα το αρχείο δεν υπάρχει .bat. Υπάρχει μονο αρχείο δέσμης windows που τρεχει σε λειτουργία γραμμής εντολών και σε κάποια φάση το τηλέφωνο δεν μου ζητάει allow/ok αλλά παραχωρεί μονο του δυναtoτήτα superuser (ειναι root με superoneclick). Περιμένω κανα δυο-τρια λεπτά αλλά δεν γινεται τιποτα. Δεν κάνει δηλαδή επανεκίνηση. Πόση ώρα πρέπει να περιμένω; Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω κάποιους "εθελοντές" που έχουν το πρόβλημα με το usb στην v10, δηλαδή που δεν τους εμφανίζει το mass storage για να κάνουν μεταφορά αρχείων sd <=> pc.

Ανοίξτε τον terminal emulator, και γράψτε: echo "PDA" > /sys/devices/virtual/sec/switch/usb_sel και πατήστε enter.

Συνδέστε το κινητό σας με το pc και δείτε αν δουλεύει. Αν λειτουργεί θα ενσωματώσω το fix στην v10.1 (based on CM7.2 alpha8).

 

@highpriest, έχω πολύ καιρό να βάλω το παραπάνω lagfix, δεν θυμάμαι και την λύση και είναι και outdated... Αν θες μπορείς να περάσεις καμιά custom rom (kyrillos rom v9.5 ή kyorarom v0.5.2), που έχει καλή απόδοση. (Επίσης, bat είναι τα αρχεία δέσμης :p)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

(Επίσης, bat είναι τα αρχεία δέσμης :p)

 

Οκ, είμαι άσχετος! Φαίνεται νομίζω:lol:

Γι' αυτό και μου φαίνεται βουνό όλη η διαδικασία.

Θα δω τι χρειάζεται για να βάλω custom rom. Ελπίζω να μην είναι πολύ δυσκολο. Ποια είναι η πιο σταθερή rom που προτείνεις απο αυτες που έβαλες. Που να μην χάνει λειτουργίες ή να έχει bug το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, είμαι άσχετος! Φαίνεται νομίζω:lol:

Γι' αυτό και μου φαίνεται βουνό όλη η διαδικασία.

Θα δω τι χρειάζεται για να βάλω custom rom. Ελπίζω να μην είναι πολύ δυσκολο. Ποια είναι η πιο σταθερή rom που προτείνεις απο αυτες που έβαλες. Που να μην χάνει λειτουργίες ή να έχει bug το κινητο.

 

Δεν είναι πολύ δύσκολο απλά πρέπει να διαβάσεις και να καταλάβεις τις οδηγίες :p Αν θες βάλε την δικιά μου (kyrillos rom v9.0 και μετά βάλε το v9.5 update), είναι αρκετά καλή χωρίς προβλήματα. Και η άλλη πάντως καλή ακούγεται αν και δεν την έχω βάλει. Ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι ακόμη σχετικά με το lagfix (για να το δοκιμάσω μιας και είμαι πολύ κοντά στο τέλος της διαδικασίας)

Το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας τυπος στο xda:

 

Is it just me? Or doesn't it do anything?

 

Did all the steps you said, but when i run the lagfixme.bat, it shows a cmd for a few seconds and it dissapears without doing anything.

 

και η απάντηση για να το φτιάξει ήταν αυτη:

 

It's probably not finding the adb executable to connect to the phone.

 

You can just copy the adb files from the One Click Root files into the same directory that lagfixme.bat is in..

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί όμως. Λογικά θα είναι κάτι τόσο απλό που θα χρειαζεται απλά να αλλάξω θέση σε έναν φάκελο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα μετα απο επαννεκινηση δεν βλεπει την καρτα...ειναι πολυ μαπα αυτη η εκδοση και μονο final δεν ειναι...μην την δοκιμασετε αδικα θα χασετε το χρονο σας...

 

Φίλε κανείς δε σε ανάγκασε να βάλεις custom rom και ειδικά Gingerbread custom rom...Η ευθύνη να την περάσεις είναι δική σου...Ξέρεις ότι είναι alpha stage και άρα το δοκιμάζεις γιατί ΕΣΥ θέλεις! Άρα ή την περνάς, δε σου κάνει και επιστρέφεις σε κάποια που σου δούλευε, ή βάζεις official και σταματάς να έχεις οποιοδήποτε προβλήματα. Το να κατηγορείς τη δουλειά κάποιου είναι τουλάχιστον παιδικό από τη στιγμή που όλοι είναι διαθέσιμοι να σε βοηθήσουν σε κάποιο πρόβλημα και από τη στιγμή που όπως φαντάζομαι εσύ ΔΕΝ έχεις τις γνώσεις για να κάνεις κάτι καλύτερο...Γύρνα σε official gingerbread (ναι μωρέ ξέχασα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!) να έχεις υποστήριξη επίσημη από τη samsung, εκεί να δεις "μάπα"!

 

Edit: Λίγος σεβασμός και προσοχή πως εκφραζόμαστε σε κάποιον ο οποίος έχει πάει τόσο μπροστά το κινητό μας δε βλάπτει...

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Φιλε jdros θα ηθελα να μου πεις πως μπορω να λυσω το προβλημα του συγχρονισμου.Οταν παταω τα στοιχεια μου στην προσθηκη λογαριασμου και επομενο μου βγαζει μυνημα (δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα συνδεσης με τον διακομιστη).Μπορεις να βοηθησεις?

 

Δεν ξέρω :wacko:. Δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ποτέ. Κατά τα άλλα στο Internet μπαίνεις κανονικά; Δοκίμασε να κάνεις ένα wipe data αφού κρατήσεις το απαραίτητο backup να δεις μήπως και λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα μετα απο επαννεκινηση δεν βλεπει την καρτα...ειναι πολυ μαπα αυτη η εκδοση και μονο final δεν ειναι...μην την δοκιμασετε αδικα θα χασετε το χρονο σας...

 

Ειναι τουλαχιστον απρεπες να προτεινεις σε άλλους να μην κανουν κατι που για τον α ή β λογο δεν εχει δουλεψει σε σενα.. Ο Κυριλλος και οχι μονο εχει χασει πολλες ωρες απο τον πολυτιμο χρονο του (και οχι μονο εκεινος αλλα και πολλοι αλλοι) για να εχουμε εμεις κατι (για να μην πω πολυ αρκετα) περισσοτερο απο αυτο που μας εδωσε η Samsung.. Οτιδηποτε βαζουμε στο κινητο μας εκτος απο τις επισημες αναβαθμισεις (π.χ. custom roms) ειναι απολυτα στην δικη μας ευθυνη και κανεις δεν μπορει να μας εγγυηθει οτι θα δουλεψει ή οχι.

Προτασεις γινονται απο τα παιδια, βοηθειες υπαρχουν παρα πολλες, οδηγοι εγκαταστασης επισης και πολλα αλλα που ουτε στο 1% δεν μας προσφερει η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Συνάντησα δυο προβλήματα σχετικά με τον οδηγο του Κυριλου στο xda.

1. Δεν μπαίνει σε download mode με τον κλασικο τρόπο με τα 3 κουμπιά. Υπάρχει άλλος τρόπος;

2. Δεν έχω ιδέα τι είναι το odin. Έψαξα στο ιντερνετ και κατέβασα μερικά, αλλά είναι διαφορετικά μεταξύ τους. Ποιο είναι το σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Συνάντησα δυο προβλήματα σχετικά με τον οδηγο του Κυριλου στο xda.

1. Δεν μπαίνει σε download mode με τον κλασικο τρόπο με τα 3 κουμπιά. Υπάρχει άλλος τρόπος;

2. Δεν έχω ιδέα τι είναι το odin. Έψαξα στο ιντερνετ και κατέβασα μερικά, αλλά είναι διαφορετικά μεταξύ τους. Ποιο είναι το σωστό;

 

1) Με κλειστο το κινητο πατας και κρατας πατημενα μεχρι να ανοιξει το κινητο τα εξης: Vol Down & Κεντρικο πληκτρο & Power Button

Με αυτο τον συνδυασμο (ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ) μπαινεις σε download mode. Οταν ειναι ανοιχτο το κινητο σε κατασταση αναμονης (οχι κλειδωμενο) πατας το Power και στο μενου που σου βγαζει επιλεγεις (αναλογα την εκδοση froyo ή οχι) την αναλογη επιλογη.

 

2) Οσες φορες εχω κατεβασει οποιαδηποτε ROM του Κυριλλου υπαρχει μεσα στο rar και το Odin..

Link to comment
Share on other sites

 

2) Οσες φορες εχω κατεβασει οποιαδηποτε ROM του Κυριλλου υπαρχει μεσα στο rar και το Odin..

 

Thanks!

Εψαχνα κι εγω να βρω που θα κατεβάσω αυτο το Odin!

Πάω να κατεβάσω την Rom και να κάνω πειράματα!:)

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα μετα απο επαννεκινηση δεν βλεπει την καρτα...ειναι πολυ μαπα αυτη η εκδοση και μονο final δεν ειναι...μην την δοκιμασετε αδικα θα χασετε το χρονο σας...

 

Μπορείς να κρατήσεις την άποψη σου για σένα. Δικαίωμα σου να γράψεις στο forum αλλά τουλάχιστον εκφράσου καλύτερα χωρίς άστοχες παρατηρήσεις. Η γνώμη σου μπορεί να οδηγήσει σε βιαστικά συμπεράσματα κάποιους χρήστες οι οποίοι θα ήθελαν να την δοκιμάσουν. Την έχουν βάλει πολλά άτομα και αρκετοί από αυτούς είναι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι. Έλεος...

 

 

Thanks!

Εψαχνα κι εγω να βρω που θα κατεβάσω αυτο το Odin!

Πάω να κατεβάσω την Rom και να κάνω πειράματα!:)

 

Καλό φλασάρισμα:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...