Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να δούμε τι λέει το ICS στο Galaxy 3...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδες εχει κανεις να μου δωσει link για τον CM kernel 1.3 high_voltage?Μονο απο megaupload τον βρισκω..

Edit:τον βρηκα στο pc μου :P

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα αρκετό καιρό ν' ασχοληθώ (Kyrillos 9.3 OC και kernel g3mod 2.3) είπα να δοκιμάσω τον Astrum..

 

Το περνάω μέσα από CWM, ανοίγει, μετακινώ τα αρχεία που πρέπει και όλα λειτουργούν καλά.. Δεν έκανα wipe dalvik cache (σήμερα διάβασα ότι πρέπει να κάνω) και ίσως γι' αυτό μου κόλλησε 3 φορές : μία με OC στα 1000+, μία στα 900+ και άλλη μία τελευταία στα 800+..

 

Μόλις έκανα wipe dalvik cache, ελπίζω να μην ξανακολλήσει!

 

Τί ρυθμίσεις έχετε στο SetCPU όσοι έχετε Astrum? Scaling-συχνότητα min/max κλπ

 

Μετά από 2 μέρες χρήσης 9.3+Astrum, ξαφνικά μετά από ένα ακόμα κόλλημα, το κινητό μόλις άνοιξε είχε χάσει τα πάντα! Δεδομένα, επαφές, εφαρμογές κλπ.. Συνεχόμενα force close από διάφορες εφαρμογές. Έβαλα g3mod 2.3, άνοιξε το κινητό αλλά τα ίδια, δε λειτουργούσε τίποτα..

 

Ξανά από την αρχή, φλασάρισμα 9.0 και μετά 9.5, g3mod 2.3 κλπ. Πάω να βάλω πάλι Astrum και κολλάει στο bootanimation. Ξαναβάζω g3mod 2.3, όλα οκ. Ξανά Astrum, ξανά κόλλημα!!

 

Πως γίνεται στην αρχή να το δέχτηκε (παρόλα τα κολλήματα μετά..) και τώρα να μην ξεκινάει καν? Υπάρχει κάποιο θέμα με την 9.5 του Κύριλλου?

 

Ελπίζω σε απάντηση αυτή τη φορά..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!εδω και δυο μερες περιπου η μπαταρια τελειωνει παρα πολυ γρηγορα!οταν την βαζω να φορτισει και τελειως αδεια που ειναι μεσα σε 5 λεπτα εχει φορτισει αλλλα με τα πρωτα τηλεφωνα πεφτει κατακορυφα...εχω την v10 tou kyrilou...τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!εδω και δυο μερες περιπου η μπαταρια τελειωνει παρα πολυ γρηγορα!οταν την βαζω να φορτισει και τελειως αδεια που ειναι μεσα σε 5 λεπτα εχει φορτισει αλλλα με τα πρωτα τηλεφωνα πεφτει κατακορυφα...εχω την v10 tou kyrilou...τι να κανω??

Καποιες φορες μου το κανει και μενα. Ενω το βαζω δεκα λεπτα στην πριζα δειχνει φορτισμενο.Το βγαζω και το ξαναβαζω και δειχνει την κανονικη ενδειξη και φορτιζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μέρες χρήσης 9.3+Astrum, ξαφνικά μετά από ένα ακόμα κόλλημα, το κινητό μόλις άνοιξε είχε χάσει τα πάντα! Δεδομένα, επαφές, εφαρμογές κλπ.. Συνεχόμενα force close από διάφορες εφαρμογές. Έβαλα g3mod 2.3, άνοιξε το κινητό αλλά τα ίδια, δε λειτουργούσε τίποτα..

 

Ξανά από την αρχή, φλασάρισμα 9.0 και μετά 9.5, g3mod 2.3 κλπ. Πάω να βάλω πάλι Astrum και κολλάει στο bootanimation. Ξαναβάζω g3mod 2.3, όλα οκ. Ξανά Astrum, ξανά κόλλημα!!

 

Πως γίνεται στην αρχή να το δέχτηκε (παρόλα τα κολλήματα μετά..) και τώρα να μην ξεκινάει καν? Υπάρχει κάποιο θέμα με την 9.5 του Κύριλλου?

 

Ελπίζω σε απάντηση αυτή τη φορά..

 

τα ιδια μου εκανε και εμενα με kyorarom.

εβαλα αστρουμ για μερικες μερες.καθε μερα και χειροτερα ωσπου τον αλλαξα σε kyorakernel, χειροτερα απο πριν βεβαια μεχρι που περασα ξανα αστρουμ και δεν το ξαναειδα ζωντανο.

 

ΥΓ τωρα εχω:seckys rom,g3noc gold battery.πεταει και 4μερες μπαταρια.

bug:internet explorer.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, τουλάχιστον επιβεβαιώνεται πως υπάρχει πρόβλημα και σε κάποιον άλλον..

 

Είναι όμως κουλό, γιατί στην αρχή μπήκε κανονικά και λειτουργούσε και τώρα δεν ανοίγει καν το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα σχεδόν χρόνο με το κινητό (έχω 2,2 froyo) λέω να κάνω μια απόπειρα να το ανανεώσω και σκέφτομαι να δοκιμάσω την έκδοση του κύριλου. Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από το κινητό , με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν σταθερό και χωρίς κολλήματα γιατί το χρησιμοποιω για την δουλειά μου.επίσης επειδη μου βγάζει συνεχεια μυνημα ότι έχω ελάχιστο εσωτερικό χώρο , αν υπάρχει τρόπος να τον μεγαλώσω. Η 9,5 θα είναι εντάξει ή να βάλω κάποια άλλη?Υπάρχει κάποιος οδηγός με τα βήματα για να μην κάνω καμιά γκάφα και δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο για να ψάχνω για διορθώσεις. Έιχα κάνει μία φορά το update με odin αλλά δεν θυμάμαι τίποτα οπότε ενας οδηγός θα μου ήταν χρήσιμος.Ευχαριστώ πολυ

Η 9.5 είναι μια χαρά! Οδηγίες θα βρεις εδώ. Για το θέμα του εσωτερικού χώρου, φτιάξε partitions σύμφωνα με τις οδηγίες του Κυρίλλου που θα βρεις στο παραπάνω link.

Μετά από λίγο καιρό επιστρέφω για να πώ ότι όλα δουλευουν ρολόι στο κινητό ,έκανα και την διαδιασία με την αυξηση του εσωτερικου χώρου ,όλα πολύ απλα και δεν ειχα κανενα προβλημα.το κινητο εχει γινει αγνωριστο οσον αφορα την αποκριση του ,δεν ειχα ουτε ενα κολλημα και η μπαταριά κραταει ικανοποιητικα ,πολυ καλυτερα αποτι περιμενα.Βλεπω να το κραταω για πολυυυ καιρο ακομα!

ευχαριστω για τις συμβουλες και μεγαλο ευχαριστω στον Κυριλο!

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω:

1. εαν με OC στον επεξεργαστη πανω απο 1000 παιζει flash ?

2. πως θα κανω αντιγραφο και επεξεργασια των σημειωσεων του

κινητου (sam gal 3) στο pc ?

- ευχαριστω εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω:

1. εαν με OC στον επεξεργαστη πανω απο 1000 παιζει flash ?

2. πως θα κανω αντιγραφο και επεξεργασια των σημειωσεων του

κινητου (sam gal 3) στο pc ?

- ευχαριστω εκ των προτερων .

1. οχι,το flash δεν υποστηρίζει τον επεξεργαστή του, υπάρχουν μόνο προγράμματα emulators, δεν είναι θεμα συχνότητας!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορεί κάποιος να μου δώσει το logsProvider.apk απο την 9.5 του Κύριλλου ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Φοραω την v10 του Κυριλλου και ενω εδω και καμια 20αρια μερες ηταν ολα καλα, τις τελευταιες 15 περιπου μερες μου βγαζει αρκετα συχνα το μηνυμα "Η διαδικασια system δεν ανταποκρινεται" με επιλογες "Αναγκαστικο κλεισιμο" και "Αναμονη". Παταω αναμονη και μετα απο λιγο "ξεκολλαει" και ολα καλα. Γνωριζει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

 

ΥΓ: Γενικη παρατηρηση μετα απο διαφορες εγκαταστασεις ROM, ειτε ειναι του Κυριλλου (Froyo-CM), ειτε G3MOD ROM, ειτε Kyarora ROM κλπ. ολες μα ολες οι ROM (δεν ξερω αν ευθυνονται και οι κερνελ γι αυτο, αλλα και παλι εχω δοκιμασει ποικιλια απο δαυτους..) λειτουργουν ΑΨΟΓΑ τις πρωτες 20 το πολυ 25 μερες και μετα αρχιζουν διαφορα ποικιλα προβληματα, χωρις εντωμεταξυ να εχει γινει καποια εγκατασταση προγραμματων ή restore απο παλαιοτερες εκδοσεις.. (Η εγκατασταση των παραπανω ειναι καθαρη με wipe και ολα τα σχετικα, και το restore απο το ΤΒ γινεται μονο στις εφαρμογες του χρηστη).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Φοραω την v10 του Κυριλλου και ενω εδω και καμια 20αρια μερες ηταν ολα καλα, τις τελευταιες 15 περιπου μερες μου βγαζει αρκετα συχνα το μηνυμα "Η διαδικασια system δεν ανταποκρινεται" με επιλογες "Αναγκαστικο κλεισιμο" και "Αναμονη". Παταω αναμονη και μετα απο λιγο "ξεκολλαει" και ολα καλα. Γνωριζει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

 

ΥΓ: Γενικη παρατηρηση μετα απο διαφορες εγκαταστασεις ROM, ειτε ειναι του Κυριλλου (Froyo-CM), ειτε G3MOD ROM, ειτε Kyarora ROM κλπ. ολες μα ολες οι ROM (δεν ξερω αν ευθυνονται και οι κερνελ γι αυτο, αλλα και παλι εχω δοκιμασει ποικιλια απο δαυτους..) λειτουργουν ΑΨΟΓΑ τις πρωτες 20 το πολυ 25 μερες και μετα αρχιζουν διαφορα ποικιλα προβληματα, χωρις εντωμεταξυ να εχει γινει καποια εγκατασταση προγραμματων ή restore απο παλαιοτερες εκδοσεις.. (Η εγκατασταση των παραπανω ειναι καθαρη με wipe και ολα τα σχετικα, και το restore απο το ΤΒ γινεται μονο στις εφαρμογες του χρηστη).

 

δεν εχεις αδικο σχετικα με την παρατηρηση σου!

και σε μενα το ιδιο γινεται! μετα απο 20 μερες,πανω κατω,οποια rom,kernel,φοραω,

φαινεται σαν να μπουκωνει το κινητο, και να μενει απο ¨βενζινη¨!

 

gt 5800 with kyrillos rom 9.5 oc+g3mod 2.3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα galaxy 3 στο οποίο δεν έχω κάνει τίποτα πέρα από την αναβάθμιση μέσω kies και αποφάσισα μιας να πειραματιστώ και να περάσω μια custom rom. Αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, ξέρει κανείς αν οι οδηγίες στην αρχή του νήματος ισχύουν ή είναι outdated. Btw καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέο μέλος :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα galaxy 3 στο οποίο δεν έχω κάνει τίποτα πέρα από την αναβάθμιση μέσω kies και αποφάσισα μιας να πειραματιστώ και να περάσω μια custom rom. Αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, ξέρει κανείς αν οι οδηγίες στην αρχή του νήματος ισχύουν ή είναι outdated. Btw καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέο μέλος :)

 

Καινούριος και αστραφτερός οδηγός εδώ από τον Αstronaytis. Καλως ήρθες!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έχετε δει αυτό?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17344506&postcount=2

;)

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Kyrillos' ROM v10 Beta2 GWK74??

Tην κανω download να δουμε τι καινουριο εχει φτιαξει ο φιλος μας ο Κυριλλος....:lol::lol::D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έχετε δει αυτό?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17344506&postcount=2

;)

 

Εμείς με 9.5 του Κύριλλου, μπορούμε να βάλουμε g3mod 2.4.1?

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις. Ποια στοκ ρομ θεωρειται καλυτερη;

υπαρχει σε .img gia multiboot??

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εμείς με 9.5 του Κύριλλου, μπορούμε να βάλουμε g3mod 2.4.1?

 

Ναι αμέ! Και μπορείς να ενεργοποιήσεις και το multiboot ανάμεσα σε froyo & cm7!

 

2 ερωτησεις. Ποια στοκ ρομ θεωρειται καλυτερη;

υπαρχει σε .img gia multiboot??

 

I5800XXJPU, όχι...

 

Παίδες το έχετε δει αυτό?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17344506&postcount=2

;)

 

Το έχω βάλει στην δικιά μου την beta2 που έχει τον stock cm7 kernel και έχω ενεργοποιήσει το hybriddata2sd. Καλό φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ασχετη ερωτηση το gmail συνδεεται μονο με συνδεση 3g και οχι πια με wifi?Γιατι αυτο παρατηρω εδω κι λιγο καιρο.
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ! Και μπορείς να ενεργοποιήσεις και το multiboot ανάμεσα σε froyo & cm7!

προσοχή!!

το εβαλα στο δικό μου 9.5 και ΚΟΛΛΑΕΙ απιστευτα :confused::(

 

ευτυχως που πηρα πριν backup...

 

Κυριλλε ΣΙΓΟΥΡΑ κάνει για την 9.5???

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...