Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"φλάσαρε?"

 

:-) Πέρασε ξανά την ρομ. Κοίτα και στην υπογραφή μου. Θα σου λυθούν πολλές απορίες

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:-) Πέρασε ξανά την ρομ. Κοίτα και στην υπογραφή μου. Θα σου λυθούν πολλές απορίες

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

έκανα τη διαδικάσια από την αρχή...άνοιξε το κινητό και θα κοιτάξω να κάνω restore λίγες εφαρμογές για να μην ξαναγίνουν τα ίδια..και ελπίζω να μην μείνει κουσούρι στο κινητό από το πολύ "άνοιξε-κλείσε''..ευχαριστώ πολύ φίλε..με έσωσες..

Link to comment
Share on other sites

έκανα τη διαδικάσια από την αρχή...άνοιξε το κινητό και θα κοιτάξω να κάνω restore λίγες εφαρμογές για να μην ξαναγίνουν τα ίδια..και ελπίζω να μην μείνει κουσούρι στο κινητό από το πολύ "άνοιξε-κλείσε''..ευχαριστώ πολύ φίλε..με έσωσες..

 

Μα γι αυτό είμαστε εδώ. Να βοηθά ο ένας τον άλλο

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μένα το 1.7 kernel νομίζω ότι μου ανέβαζε θερμοκρασία και δεν κράταγε η μπαταρία το ίδιο με πριν αλλά η αλήθεια είναι ότι το έτρεχα μαζί με 7.1 οπότε μάλλον κάτι άλλο το "χάλαγε". Τώρα φλάσαρα την 7.0 και έβαλα extra το supercharger με 1.6 kernel και είμαι κομπλέ. Δοκίμασα τον 1.8 αλλά δεν είχα wi-fi. Βέβαια αφού τον έβγαλα διαπίστωσα ότι κατέβασα τον cm6.2 και όχι τον froyo. Αφού λες ότι σου τρέχει καλά θα ξανακάνω μια προσπάθεια...

 

Εβαλα την 1.8 ULTIMATE προχθες το πρωι, φορτισα την μπαταρια 100% και εκανα battery calibration! Απο προχθες εχω να το φορτισω και μου βγαζει 79% αυτη την στιγμη (δεν το χρησιμοποιησα παρα πολυ για να πω την αληθεια) Τα Συμπερασματα δικα σας, εγω πιστευω με παει ανετα 3 μερες! Μην ξεχνατε να κανετε battery calibration μετα απο καινουργιο Kernel (υπαρχει application στο market)

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 1.8 ULTIMATE προχθες το πρωι, φορτισα την μπαταρια 100% και εκανα battery calibration! Απο προχθες εχω να το φορτισω και μου βγαζει 79% αυτη την στιγμη (δεν το χρησιμοποιησα παρα πολυ για να πω την αληθεια) Τα Συμπερασματα δικα σας, εγω πιστευω με παει ανετα 3 μερες! Μην ξεχνατε να κανετε battery calibration μετα απο καινουργιο Kernel (υπαρχει application στο market)

 

Στο xda νομίζω είχα διαβάσει για ένα bug στον G3Mod ότι σε πολλούς έδειχνε 100% ή 79% για αρκετό χρονικό διάστημα και ξαφνικά ή έσβηνε ή έπεφτε στο 5%. Απλά αναφορικά στο λέω μην σου αδειάσει εκεί που δεν το περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Λογικά δεν έκανες wipe data από recovery:) Μπες recovery mode και κάνε :)

 

Έχω πρόβλημα με την αλλαγή γλώσσας όταν περνάω επαφές και στα μυνήματα. Δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα γραφής με τίποτα. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

έχω δυο προβληματάκια ακόμα..μετά την αναβάθμιση δεν έχω 3g...χρησιμοποιώ το apndroid..πηγα στις ρυθμίσεις και ήταν ξετικαρισμένη η επιλογή ''χρήση δεδομένων πακέτου'' το τικάρω αλλα ξετικάρετε πάλι μόνο του..και επίσης δεν μπορώ να βάλω με τίποτα ελληνικά στο πληκτρολόγιο..υπάρχει η επιλογή για ελληνικά και στο ''πληκτρολόγιο samsung'' και στο ''swype'' και παρόλο που τα επιλέγω γράφει μόνο με λατινικά?καμιά ιδέα??
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, έχω μία ερώτηση να κάνω, γιατί ειλικρινά θα σκάσω…Έχω κι εγώ το galaxy 3, αγορασμένο πριν ένα χρόνο περίπου. Κάποια στιγμή έβαλα την I5800XXJPN που βρήκα στην αρχή του thread, γιατί με την μαμά eclair πήγαινε χώμα.

Τώρα που βγήκε η επίσημη froyo της Samsung και θέλοντας να αναβαθμιστώ (δεν γινόταν φυσικά μέσω kies), ξαναπέρασα την Official cosmote 2.1 update1 που βρήκα στην σελίδα του αστροναύτη (είμαι σίγουρος ότι είχα τη συγκεκριμένη έκδοση όταν το αγόρασα PDA:I5800XWJG8, PHONE:I5800XXJG3 & CSC:I5800COSJH1), με την λογική να μου την αναγνωρίσουν τα Kies και να βάλουν την επίσημη froyo.

Κι όμως λαμβάνω πάλι το μήνυμα «Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση …», «Τρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού : PDA:JG8 / PHONE:JG3 / CSC:JH1 (VGR)

Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος με οποιοδήποτε τρόπο, ώστε να βάλω πάνω την επίσημη froyo της Samsung?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πως κανω root στο κινητο μου???εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι .

 

Κοίτα στην υπογραφή μου

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, έχω μία ερώτηση να κάνω, γιατί ειλικρινά θα σκάσω…Έχω κι εγώ το galaxy 3, αγορασμένο πριν ένα χρόνο περίπου. Κάποια στιγμή έβαλα την I5800XXJPN που βρήκα στην αρχή του thread, γιατί με την μαμά eclair πήγαινε χώμα.

Τώρα που βγήκε η επίσημη froyo της Samsung και θέλοντας να αναβαθμιστώ (δεν γινόταν φυσικά μέσω kies), ξαναπέρασα την Official cosmote 2.1 update1 που βρήκα στην σελίδα του αστροναύτη (είμαι σίγουρος ότι είχα τη συγκεκριμένη έκδοση όταν το αγόρασα PDA:I5800XWJG8, PHONE:I5800XXJG3 & CSC:I5800COSJH1), με την λογική να μου την αναγνωρίσουν τα Kies και να βάλουν την επίσημη froyo.

Κι όμως λαμβάνω πάλι το μήνυμα «Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση …», «Τρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού : PDA:JG8 / PHONE:JG3 / CSC:JH1 (VGR)

Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος με οποιοδήποτε τρόπο, ώστε να βάλω πάνω την επίσημη froyo της Samsung?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τελικά έβαλα την άλλη έκδοση του αστροναύτη (vodafon 2.1 update1) και πήγαν όλα καλά. Πλέον έχω την επίσημη froyo της samsung. Φίλε αστροναύτη, σ' ευχαριστώ πολύ, πολύτιμη η βοήθειά σου. Respect....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την άλλη έκδοση του αστροναύτη (vodafon 2.1 update1) και πήγαν όλα καλά. Πλέον έχω την επίσημη froyo της samsung. Φίλε αστροναύτη, σ' ευχαριστώ πολύ, πολύτιμη η βοήθειά σου. Respect....

Τίποτα φίλε :-)

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω πως αλλαζουμε κερνελ με το οdin γιατι εβαλα του κυριλος την 7 και κολαει και λεει να δοκιμασουμε μια κερνελ Fugumod_I5800_2.4-alpha5_BE_OC1300 αληθεια κανει δουλεια ξεκολαει το κινητο;Την περναω σαν one package;Επισης το update 7.1 το περναω και αυτο με odin και σαν one package;
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω πως αλλαζουμε κερνελ με το οdin γιατι εβαλα του κυριλος την 7 και κολαει και λεει να δοκιμασουμε μια κερνελ Fugumod_I5800_2.4-alpha5_BE_OC1300 αληθεια κανει δουλεια ξεκολαει το κινητο;Την περναω σαν one package;Επισης το update 7.1 το περναω και αυτο με odin και σαν one package;

 

To kernel σαν one package το περνάς. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Γνώμη μου μην βάλεις την 7.1 πολλοί έχουν προβλήματα γιατί έχει ένα script μέσα που καταπονεί αρκετά το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

ok αλλα πως το περναω το zip ; θελω να το κανω δοκιμη!Επισης η 7 εχει μεσα το app2sd για να περναει τα προγραματα στην καρτα;η πρεπεει να βρω εγω αλλο;
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Τρεχω την 7.1 του Κυριλλου με τον G3Mod 1.6 Performance στο 1 GHz και οταν προσπαθω ν' απαντησω σε κλησεις μου λεει οτι η διεργασια com.android.phone σταματησε, και δεν μπορω να λαβω καμια κληση.

 

Καμια ιδεα κανεις πως το διορθωνουμε ?

Αυτον τον συνδιασμο (ROM & Kernel) τον εχω εδω και κανα μηνα, αλλα τωρα μου εμφανισε αυτο το προβλημα.

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

kyrille μπορεις να ρωτησεις τον dharam αν μπορει να κανει Port αυτο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1073930
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

kyrille μπορεις να ρωτησεις τον dharam αν μπορει να κανει Port αυτο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1073930

 

στης συζηγου το gt540 εχω φλασαρει την CM7 και εχει αυτο το animation. ΓΑ$%@ΕΙ!!!!

 

εχει δοκιμασει να περασει κανεις την ρομ των indroid v6 ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει να περασει κανεις την ρομ των indroid v6 ?

 

Την 6 όχι. Είχα περάσει την 4

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο χθες παλευω την 6...... ποιο ειναι το προγραμματακι που κανουμε format και partions στην καρτα μας?

 

απο χθες παλευω την 6...... ποιο ειναι το προγραμματακι που κανουμε format και partions στην καρτα μας?

 

edit..το βρηκα...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε έχω πάθει πλάκα! Το κινητό μου έσβησε χθες από μπαταρία και από τη στιγμή που πήγα να το ανοίξω, κολλάει στο bootanimation!!! Χωρίς να έχω περάσει τίποτα καινούριο ούτε να έχω αλλάξει κάποια ρύθμιση ή kernel και ενώ το είχα κάνει κανονικότατα reboot πιο πριν...Ανοίγει μόνο αν βγάλω την sd...Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Σαν να μη βλέπει το partition. Αν ανοίξω βέβαια το κινητό χωρίς sd και την βάλω μετά την βλέπει κανονικά αλλά χωρίς τα προγράμματα ή τις ρυθμίσεις που είχα με το partition. Τι να πω;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε έχω πάθει πλάκα! Το κινητό μου έσβησε χθες από μπαταρία και από τη στιγμή που πήγα να το ανοίξω, κολλάει στο bootanimation!!! Χωρίς να έχω περάσει τίποτα καινούριο ούτε να έχω αλλάξει κάποια ρύθμιση ή kernel και ενώ το είχα κάνει κανονικότατα reboot πιο πριν...Ανοίγει μόνο αν βγάλω την sd...Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Σαν να μη βλέπει το partition. Αν ανοίξω βέβαια το κινητό χωρίς sd και την βάλω μετά την βλέπει κανονικά αλλά χωρίς τα προγράμματα ή τις ρυθμίσεις που είχα με το partition. Τι να πω;;;

 

offtopic:

Ειναι το καλυτερο παραδειγμα πιστευω για να καταλαβουμε ολοι οτι το κινητο μας ειναι σαν ενα παιχνιδι! Εαν δεν κανεις SAVE συχνα και πεσει το ρευμα τα εχασες ολα! :P CWM Backup/restore!

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

offtopic:

Ειναι το καλυτερο παραδειγμα πιστευω για να καταλαβουμε ολοι οτι το κινητο μας ειναι σαν ενα παιχνιδι! Εαν δεν κανεις SAVE συχνα και πεσει το ρευμα τα εχασες ολα! :P CWM Backup/restore!

 

Ευτυχώς έχω backup από το titanium αλλά είναι λύση αυτή; Όταν δηλαδή ξεφορτίζει εντελώς το κινητό είναι λογικό να γίνεται αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχω backup από το titanium αλλά είναι λύση αυτή; Όταν δηλαδή ξεφορτίζει εντελώς το κινητό είναι λογικό να γίνεται αυτό;;;

 

 

Δεν ειναι κατι το οποιο συμβαινει καθε φορα! Απλα ετυχε πιστευω σε σενα! Ειναι το ιδιο ακριβως με τα windows... Μπορει να τα κανεις 10.000 force restart και να μην παθουν τιποτα.... μπορει ομως την 10.001 να γινει corrupt καποιο systemfile και να μην δουλευει τιποτα...

Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...